Autor Wątek: Pralka  (Przeczytany 25044 razy)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Pralka
« Odpowiedź #90 dnia: 05 Kwiecień 2022, 17:38:57 »
U mnie skończyło się tym, że wymieniony został hydrostat, byłem blisko, ale nikt z domowników nie poinformował, że pralka pobiera zbyt dużo wody. Byłoby niecałe 100zł i 5 min pracy.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Pralka
« Odpowiedź #91 dnia: 07 Listopad 2023, 20:27:49 »
Odkopuję temat.
Odnośnie zmywarek, to wpadłem na pomysł aby wymienić zmywarkę i starą Beko zabrałem do pracy, gdzie raz w tygodniu myję filiżanki, a do domu kupiłem w marcu br. najwyższy model Bosch-a serie 8.
Czy warto? Chyba nie, bo pomimo że ma inteligentny program i wszystkie możliwe funkcje, to i tak nie dosusza kubków i filiżanek. Nie widzę różnicy w domywaniu pomiędzy Beko. W zupełności wystarczyłby Bosch za 3-3,5k. Modele z wyższych serii produkowane są przez Niemców.

Mam ciąg dalszy przygód ze swoją pralecką. Nie pamiętam, ile panowie wykasowali naprawę pralki, ale wymienili podobno czujnik poziomu wody. Po pół roku awaria powtórzyła się, więc zamówiłem kolejny czujnik, w między czasie na elektrodzie wyczytałem, że często wystarczy przedmuchać wężyk od czujnika i faktycznie pomogło, a nowy poszedł do szuflady (a panowie "musieli" pralkę na warsztat zabrać i parę stówek skasować) Niestety dziś sytuacja powtórzyła się, więc przedmuchałem i wymieniłem czujnik. W sumie można się bawić w nieskończoność, gdyby nie to, że mam powódź za każdym razem i zalaną pralnię, korytarz, schody i kotłownię. Pralka pobiera bez przerwy wodę, napiera na drzwiczki i ...

Tak więc, znowu zaczynam poszukiwania. Myślałem o pralko-suszarce, ale jednak lepiej kupić oddzielnie. Zastanawiałem się nad Electrolux, jakiś wyższy model, albo Bosch, Miele. A dzisiaj natrafiłem na nieznaną mi wcześniej markę ASKO. Czy może ktoś korzysta  i może się wypowiedzieć?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Pralka
« Odpowiedź #92 dnia: 07 Listopad 2023, 20:37:16 »
U nas pralka AEG chodzi z 5 lat i zero usterek, przy czym żadnych odkamieniaczy tylko dobre płyny do prania.
》tertium non datur《

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pralka
« Odpowiedź #93 dnia: 07 Listopad 2023, 20:47:48 »
Zmywarka reanimowana kilka razy i myje. Ma 16 lat.
Pralka niewiele mniej. Obecne są mega do bani.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Pralka
« Odpowiedź #94 dnia: 07 Listopad 2023, 21:04:47 »
Obecne są mega do bani.

Dokładnie, teraz priorytetem jest "sreko eko", czyli minimalizowanie zużycia wody, prądu... :(
Mam na wsi ~2letnia zmywarkę Beko, bratowa cały czas zadawała pytania typu "jakie tabletki", bo kiepsko myje, to niemożliwe... A używam generalnie top Finish'a , typu "Ultimate Plus"...

Porównywała ze swoja kilkunastoletnią, która w końcu padła. Serwisant polecał im kupić używkę (na części) i naprawić. Nie skorzystali i kupili nowego Boscha bodajże, jakiś wyższy model, z podświetleniem komory i wszystkimi bajerami.
Po kupnie stwierdziła, że faktycznie zmywarka może kiepsko myć ;)

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Pralka
« Odpowiedź #95 dnia: 07 Listopad 2023, 23:13:11 »
Miele ( niektóre modele) mają system TwinDos, czyli automatyczne dozowanie.
Pralka sama dozuje sobie detergenty wcześniej oczywiście kupione i załadowane do pralki.
Oprócz tego jakieś mega szybkie programy prania, system wygładzania parą, wywabianie plam i ledowe oświetlenie bębna, no to musi byś sztos, który pewnie zaraz się popsuje jak w lodówkach  :lol2:

Nie wiem jak w praktyce, tyle co wyczytałem z internetu.




Miele ma bodajżę 25 gwarancji na swoje pralki... Tylko pralka kosztuje 10k, trochę dużo.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Pralka
« Odpowiedź #96 dnia: 08 Listopad 2023, 09:26:03 »
Kiedyś to było, teraz to nie ma :D

lubię te biadowanie jakie to kiedyś super sprzęty produkowano, jak pod koniec lat 90 kupowałem jeszcze z mama pralkę, to biadowali jakie te polary kiedyś były porządne a te nowoczesne to się zaraz od tego plastiku same rozpadną, kupiony wtedy i na tamte czasy nowoczesny i "panie a po co te automatyczne bajery komu" siemens raz miał drobną awarię, po ~15 latach, to nagle usłyszałem jaki to on porządny i jakie super łożyska ma, bo teraz to panie z siana g.wnem klejone robią. Jak po ~20 latach zaczął sprawiać drobne problemy, wymieniłem na lg, jedną z najoszczędniejszych wtedy na rynku pralek. Też słyszałem co ja robię, to jest nienaprawialne, zaraz się zepsuje a na drugi dzień po gwarancji rozpadnie a auto w blues brothers i tak ponad 6 lat się kręci, w całości z drugim dzieckiem w domu ta pralka "idzie" praktycznie codziennie, no naprała już chyba więcej jak ten siemens za te 20 lat ;) I bardzo się cieszę że jest eko-sreko, zaoszczędziła mi już prądu i wody aż oceniam ją za zamortyzowaną maszynę

Za dziecka też tylko jakiś jeden stary polar pamiętam i chyba raz tylko się zepsuł, ino dlaczego miałem tak mało pralek w życiu? A mam coś co podejrzewam, bo nie mam tzw kamienia w wodzie w domu, nic się nie osadza. Nie wiem co to jest odkamienianie do tego stoppnia, że jak byłem młody w pracy to się zdziwiłem czemu kumpel sypie cytrynkę do czajnika, co on o..ujał? to się do herbaty przecież daje :D
Albo mam porpostu w życiu szczęście do urządzeń do mycia bo zmywarkę mam tę samą od ~13 lat, w sumie dobre miejsce na szowinistyczny dowcip o żonie ;)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Pralka
« Odpowiedź #97 dnia: 08 Listopad 2023, 11:04:10 »
Pierwszy mój Whirlpool pracował 11 lat, niższy model kupiliśmy teściowej i nadal pracuje  od 16 lat. LG, którym wszyscy zachwycają się wytrzymał 4 lata bez awarii. Obejrzałem wczoraj na yt porównanie pralek z zaglądaniem do środka i większość produkowana podobnie, jedynie Miele i Asko różnią się budową. Zaciekawiło mnie Asko, niby szwedzkie, ale wykupione przez Gorenje, a następnie wszystko wykupione przez Chińczyków. O ile na Gorenje szukano oszczędności, to Asko pozostało marką premium bez kompromisów.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Pralka
« Odpowiedź #98 dnia: 08 Listopad 2023, 11:23:37 »
czytam se o Asko i fajnie widać jak absurdalnie wygląda dzisiejszy świat korporacji i wielkich marek, równo 10 lat temu gorenje przeniosło całą produkcję Asko do Słowenii, czyli od 10 lat ich produkty są już tylko związane z poprzednimi :) My się cieszymy że jakiś sprzęt jest fajny że tyle lat wytrzymał a to w sumie niewiele znaczy

Offline ikpara

  • Wiadomości: 168
Odp: Pralka
« Odpowiedź #99 dnia: 08 Listopad 2023, 12:12:14 »
14 lat temu kupiłem sobie pralkę "super, hiper, extra - znaczy drogo" po czterech latach i trochę (właśnie skończyła się gwarancja) pralka padła - początkowo programator mechanicznie zaczął się rozsypywać (poskładany) a za chwilę rozpieprzył się cały układ łożyskowania - w zasadzie nie do naprawy. Wkurzony pojechałem do najbliższego sklepu i kupiłem najtańszą pralkę. Panowie, którzy ją przywieźli i odbierali złom zaczęli tarzać się ze śmiechu i mówią: pan podejdzie do samochodu i zobaczy - na pace stało kilkanaście złomów tylko tej samej marki z tej samej linii. Od tej pory kupuję tylko najtańsze pralki (teraz drugą i pewnie niedługo dokona żywota) z założeniem, że po 4-5 latach wymiana. Taniej wychodzi, a moja żona absolutnie nie widzi różnicy w jakości prania pomiędzy pralkami. Zresztą podobnie z innymi sprzętami, jak mamy coś sporo starszego  i solidnego to jest niezawodne i stosunkowo łatwo naprawialne, np. mikser Zelmera ma już chyba ze 15 lat i oprócz czyszczenia i smarowania raz wymieniona była plastikowa przekładnia zębata za "5 złoty".
« Ostatnia zmiana: 08 Listopad 2023, 12:24:12 wysłana przez ikpara »

Offline ikpara

  • Wiadomości: 168
Odp: Pralka
« Odpowiedź #100 dnia: 08 Listopad 2023, 12:27:07 »
czytam se o Asko i fajnie widać jak absurdalnie wygląda dzisiejszy świat korporacji i wielkich marek, równo 10 lat temu gorenje przeniosło całą produkcję Asko do Słowenii, czyli od 10 lat ich produkty są już tylko związane z poprzednimi :)
Akurat jakość produkcji w Słowenii jest co najmniej dobra. A Gorenje to chyba teraz jest pod skrzydłami tureckiego Beko

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Pralka
« Odpowiedź #101 dnia: 08 Listopad 2023, 12:45:08 »
Gorenje jest pod skrzydłami chińskiego Hisense. 

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pralka
« Odpowiedź #102 dnia: 08 Listopad 2023, 13:05:21 »
Tabletki DREFT do zmywarki od wielu lat.
Sól do zasobnika ostatnio nie chce ubywać.
W domu stacja uzdatniania wody.

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline cpu

  • Wiadomości: 329
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Pralka
« Odpowiedź #103 dnia: 08 Listopad 2023, 15:03:46 »
Jak ktos ma dom i oczyszczalnie biologiczna to polecam jednak tabletki bez fosforu - tym bardziej jak zmywarki sie uzywa codziennie.

Offline kawu

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: moka,
Odp: Pralka
« Odpowiedź #104 dnia: 08 Listopad 2023, 16:13:58 »
To dołożę swoją historię.
21 lat temu kupiliśmy pralkę Whirlpool ładowaną od góry. Dopiero dwa lata temu wymienione łożyska (nowe) i silnik (używany ale prawie nowy). Systematycznie wymieniane amortyzatory i w końcu chyba przyszedł czas na sprężyny na których wisi bęben.
15 lat temu zmywarka Ardo. W międzyczasie wymieniony kondensator silnika i to tyle. Nie działa możliwość zablokowania górnego zraszacza (1/2 wsadu) bo się rozpękła zapadka przy pompie ale 45cm zmywarki zapełnionej w połowie i tak nigdy nie widziałem :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi