Autor Wątek: Pralka  (Przeczytany 25682 razy)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Pralka
« Odpowiedź #75 dnia: 25 Marzec 2022, 13:19:52 »
Szuflada z praktyki:
+ zawsze suche sztućce
ja tego nie zauważyłem, teraz te w koszyku mam suche, może to była cecha tylko jakiegoś modelu

+ więcej miejsca w dolnym koszu na talerze itd
to tak coś za coś, bo znowu zajmuje miejsce na wysokość, a regularnie z większymi kieliszkami, szklankami z piwa czy butelkami trzeba skosy-ukosy łapać, więc raczej wolał bym więcej na wysokość

+- sztućce się nie niszczą (dyskusyjne, ale kiedyś sprzedawano do zmywarek dodatkowe akcesorium, które miało osobne przegródki na każdy sztuciec)
to tez inni podkreślili, może mam za tanie sztućce albo nie używam jakiś srebrzonych czy chromowanych, czy nie mam pojęcia z czego można by je zrobić innego delikatnego :) Starsze może są i zmatowione ale dość równomiernie, aż pooglądałem se łyżki w szufladzie i nie zauważyłem jakiś wyraźnych obić na ich brzegach, np w stosunku do nasady. Ale faktycznie szanse na obijanie się są mniejsze, dla kogoś to może mieć znaczenie.

Więc no ja plusów nie dostrzegam a ergonomicznie jednak utrudnienie, oczywiście po paru latach używania szuflady pewnie miał bym zupełnie inne przyzwyczajenia i nie myślał zabierać koszyk ze sobą :) a zresztą mam małą kuchnie, więc to i tak takie gdybanie :)

A i zaś pewnie niektórych spolaryzuję, bo nie cierpię nabłyszczaczy, te co są w samych tabletkach jeszcze ujdą ale ten osobny płyn do płukania jest okropny, naczynia zamiast czyste, stają się obklejone detergentem a ja nie lubię jeść dodatkowej chemii, już ta w jedzeniu wystarczy ;) Działają, ok, kieliszki się błyszczą, tylko co z tego, bez nich nie ma tragedii, szklanki wcale nie wyglądają na oblane mlekiem jak na reklamach, do tych codziennego użytku, czy kieliszków z których np sam se z żona piję wino przy filmie, taki błysk zupełnie mi wystarcza a dla tych paru "na stół" to wolę je przetrzeć sucha szmatką dla efektu.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Pralka
« Odpowiedź #76 dnia: 25 Marzec 2022, 13:33:50 »
Wydaje mnie się, że te nowe modele z szufladą mają większą pojemność, więc tak naprawdę nic się nie traci (na wysokość). Ja przy zmianie zmywarki na tę z szufladą zostawiłem sobie kosz - po tygodniu się go pozbyłem :)

Ja z kolei wyleczyłem się ze wszystkich tabletek z dodatkiem nabłyszczaczy itd, ponieważ pozostawał specyficzny film i zapach na naczyniach. Obecnie używam tabletek typu eko, przy czym trzeba zwrócić uwagę na skład bo są eko i 'eko'. Nabłyszczacz w płynie, również wersja eko (znów patrzymy na skład) i minimalne ustawienie (używam tylko ze względu na twardą wodę).

Ale miało być o pralkach - miałem przez kilkanaście lat Boscha, niestety raz w roku jakaś mniej lub bardziej poważna awaria. Zrezygnowałem z tej firmy, obecnie Electrolux (choć chciałem Miele). Zobaczymy ile pociągnie, ale znów mam wrażenie że traktują użytkownika niezbyt poważnie. Otóż taki fajny patent, na który złapała się żona - zapadka do dozowania płynu do prania. W teorii powinno to tak działać, że wrzucacie wszystkie środki i jedzie pranie wstępnie, po którym do zasadniczego powinien trafić ten płyn do prania. W praktyce płyn do prania spływa od razu po wlaniu, więc i tak trzeba ustawić sobie timer i wrócić +- po zakończeniu wstępnego żeby dorzucić ten właściwy płyn. A Bosch z pokrętłami, co służył w rodzinie przez 8 lat, później trafił na kilka kolejnych do mnie na kawalerskie życie, służy dalej kolejnemu właścicielowi (20 lat i zepsuć się nie chce).
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2022, 13:41:54 wysłana przez kulka »

skansen

  • Gość
Odp: Pralka
« Odpowiedź #77 dnia: 25 Marzec 2022, 13:59:35 »
Ja też byłem sceptyczny nastawiony do szuflady na sztućce w zmywarce ale przekonał mnie znajomy serwisant. Za jego namową stanęło na Boschu z szufladą i metalowym dnem. Mam zmywarkę 2,5 roku, chodzi przeciętnie 2 razy dziennie, często na krótkich programach. Raz na miesiąc zmywarka prosi o uruchomienie programu czyszczącego. Wówczas go uruchamiam wraz z płynem do czyszczenia. Od czasu do czasu czyszczę mechanicznie filtr w dnie. Żadnych niekorzystnych zapachów nie stwierdziłem... Niejako z przyzwyczajenia stosuje tylko kapsułki, nabłyszczacz i środek czyszczący Finish...

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pralka
« Odpowiedź #78 dnia: 25 Marzec 2022, 15:23:30 »
Otóż taki fajny patent, na który złapała się żona - zapadka do dozowania płynu do prania. W teorii powinno to tak działać, że wrzucacie wszystkie środki i jedzie pranie wstępnie, po którym do zasadniczego powinien trafić ten płyn do prania.

Pranie wstępne i zasadnicze i dwie komory miało, m.zd. sens, póki były (co do zasady) proszki i pralki do tego dedykowane. Tak miała poprzedniczka mojej obecnej, kupiona w pierwszej dekadzie obecnego wieku. Używanie płynu wykluczało program prania wstępnego, skoro - siłą rzeczy - używałem pojemniczków wkładanych do bębna wraz z rzeczami. Proszek wówczas stosowany był do pościeli (tzw. proszek do firan) na oba cykle - do obu komór.
Obecna pralka zwolniła mnie z tego dylematu. Ma trzy zasobniki: 1 klasyczny na proszek/płyn - typowe rozwiązanie (przed nalaniem płynu trzeba opuścić taką "zastawkę" ze szczelina na tyle wąską, że płyn w koncentracie - w założeniu - nie przecieka, a po zadaniu wody tą szczeliną wypływa), 2. pojemnik na płyn do płukania (raczej na koncentrat :-), przy pierwszym zaciągnięciu wody, pewna jej ilość wlewa się do tego zasobnika, żeby zrobić roztwór) oraz  3.(nowość, jak dla mnie) zasobnik na płyn dezynfekcyjny.
Pralka nie zaciąga płynu czy proszku, jak poprzedniczka za pierwszym zaciągnięciem (wodospadem) wody, ale steruje strumieniem tak, żeby płyn, czy proszek rozprowadzić w wodzie zbieranej w bębnie.
Ale tak, czy inaczej, pranie wstępne, jako takie nie istnieje. Chyba, że bym sam sobie tak - na piechotę - zadał, czyli pranie ultra krótkie, bez wirowania i grzania wody, a potem już zasadnicze od nowa. 

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pralka
« Odpowiedź #79 dnia: 25 Marzec 2022, 16:46:43 »
Taca wydaje się wygodna z uwagi na ilość miejsc w komorze, kosz zostawiłem stary do czasu zakończenia testów. Pierwsze mycia zdają się pokazywać, że taca pozwala na dokładniejsze domycie sztućców. Regulacja wysokości półki daje też przewagę nad poprzednim rozwiązaniem z koszem i dwoma półkami na stałej wysokości. Na tacy do sztućców mieszczą się z powodzeniem filiżanki do espresso ale ja bardzo nieczęsto wstawiam je do zmywarki, przynajmniej te ulubione. Podoba mi się godzinny program, zobaczymy jak domywa ale szklanki, kubki powinien dać radę. Widać że zmywarki są lepiej przemyślane chociaż bardziej skomplikowane i pewnie mniej trwałe.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pralka
« Odpowiedź #80 dnia: 25 Marzec 2022, 17:01:04 »
Podoba mi się godzinny program,

Co zmywarka, to obyczaj :-)
"Godzinny" niewiele mówi. Ja takiego nie mam. To jest u Ciebie krótki, długi, czy jakiś specjalny?

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pralka
« Odpowiedź #81 dnia: 25 Marzec 2022, 22:04:25 »
Ekspresowy czyli mycie wstępne 50 stopni, zmywanie 60 stopni, płukanie 60 stopni, suszenie. Całość 10 litrów wody, 1,5kWh, 60 minut.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Pralka
« Odpowiedź #82 dnia: 25 Marzec 2022, 22:40:07 »
Taca wydaje się wygodna z uwagi na ilość miejsc w komorze, kosz zostawiłem stary do czasu zakończenia testów. Pierwsze mycia zdają się pokazywać, że taca pozwala na dokładniejsze domycie sztućców. Regulacja wysokości półki daje też przewagę nad poprzednim rozwiązaniem z koszem i dwoma półkami na stałej wysokości.

Ja mam na wsi zmywarkę Beko, ma tace na sztućce i kosz w zestawie + regulację wysokości górnej półki, tak, że kosz nie wyklucza regulacji wysokości...
ale kosza nigdy nie użyłem, wg mnie nie umywa się do tacy - zajmuje sporo miejsca ...

BTW ta regulacja wysokości półki i tak jest za mała, bo np. talerze do pizzy się nie mieszczą pionowo :(

Offline kyeelt

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP MN Poprzednio: La Pavonii Europiccola
  • Młynek: Ceado E37J Poprzednio: Barazza Sette 270
Odp: Pralka
« Odpowiedź #83 dnia: 25 Marzec 2022, 23:51:32 »
Po dosyć udanej Candy ( kiepsko prała ale działała) kupiłem Pralka AEG L9FEA69S
Produkcja włoska, dobrze pierze, jestem zadowolony.

Szukając lodówki nie mogłem znieść ciosanego liebhera, wybór padł na 4 drzwiowego Sharpa.
To jeden z lepszych wyborów AGD. Lodówka wygodna w użyciu i przedłużająca okres przechowywania produktów.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pralka
« Odpowiedź #84 dnia: 26 Marzec 2022, 00:20:21 »
Ekspresowy czyli mycie wstępne 50 stopni, zmywanie 60 stopni, płukanie 60 stopni, suszenie. Całość 10 litrów wody, 1,5kWh, 60 minut.

U mnie szybki 29 albo 45 minut (w zależności czy intensywne suszenie, czy nie), temp. jedna: 45st. :-)


BTW ta regulacja wysokości półki i tak jest za mała, bo np. talerze do pizzy się nie mieszczą pionowo :(


Trzeba wyjąć środkową półkę i po sprawie :-)
A ja tylko dwa talerze, to można na skrajach, żeby "wiatrak" nie sięgał.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pralka
« Odpowiedź #85 dnia: 26 Marzec 2022, 07:55:05 »
Lodówka na mięcho czy wędlinę lub nabiał to 3-4 st max.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Pralka
« Odpowiedź #86 dnia: 26 Marzec 2022, 08:55:01 »
Trzeba wyjąć środkową półkę i po sprawie :-)
A ja tylko dwa talerze, to można na skrajach, żeby "wiatrak" nie sięgał.

Pólka wygląda na niewyjmowalną, z kwadrans się męczyłem... chyba tylko demontaż ograniczników na prowadnicy pozwoli go wyjąć...
taki mechanizm regulacji wysokości tam jest https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/beko/dfn28423x/instrukcja?p=28, ale ma blokadę wyjęcia do góry...

W sumie tak robię, 2 nigdy nie ma (sami używamy normalnego rozmiaru ;) ),  4 lub 5, stawiam 3 pionowo poza wiatrakiem (po bokach i z tyłu) i 1 -2 na leżąco, ale wtedy nic poza sztućcami się już nie mieści...
« Ostatnia zmiana: 26 Marzec 2022, 09:46:35 wysłana przez WS5 »

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pralka
« Odpowiedź #87 dnia: 26 Marzec 2022, 13:17:25 »
Jak wysuniesz szufladę na maksa, powinna być możliwość "wyjechania" kółkami (lekko unosząc do góry) - tak przynajmniej jest w  mojej. wówczas wysuniesz ją z prowadnic. Zaciski regulacji wysokości są bez związku.
Tyle tylko, że u mnie (choć pewnie w innych tak samo, bo nie widziałem, żeby było inaczej) szuflada ta jest połączona z natryskiem (wiatrakiem), dlatego trzeba (chyba że był na wyposażeniu) dokupić prysznic, który w miejsce wyjścia wody na ścianie zmywarki należy założyć.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pralka
« Odpowiedź #88 dnia: 26 Marzec 2022, 21:33:54 »
Ale tak, czy inaczej, pranie wstępne, jako takie nie istnieje.

Jeśli masz dozownik automatyczny to pranie wstępne istnieje. Trzeba tylko włączyć opcję "pranie wstępne",  jako dodatek do programu. Tak jest u mnie. Do bębna wrzucam kapsułkę do prania wstępnego. W kolejnym cyklu program korzysta już z płynu w zasobniku.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pralka
« Odpowiedź #89 dnia: 26 Marzec 2022, 21:47:03 »
Nie mam :-) (chyba, bo instrukcja dla tego cholerstwa jest krótsza niż lista ikonek na wyświetlaczu)
Moja pralka jest nowocześniejsza od poprzedniej w praniu jako takim. Podajnik natomiast jest ewolucyjny tylko o tyle, że uwzględnia pojawianie się płynów zamiast/obok proszków (chyba że przez dozownik automatyczny masz na myśli to, że pralka może omijać zasobnik na płyn i nalewać "czystą" wodę do bębna - ale chyba nie o to chodzi). Zresztą mi to pasuje. Do prania pościeli mam program "nocny" z suszeniem - ok. 6,5 godziny, bądź dłużej :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi