Autor Wątek: Ekspres przelewowy Moccamaster  (Przeczytany 88430 razy)

Offline groovy

  • Wiadomości: 22
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #195 dnia: 22 Czerwiec 2021, 08:56:49 »
Mam pytanie odnośnie smaku kawy z moccamaster. Czy jest on w jakimś stopniu zbliżony do np. Chemexa? Ostatnio przekonałam męża (fana espresso) do Chemexa. Przepadł na dobre, ale rano nie ma czasu przygotowywać sobie kawy. Pomyślałam o ekspresie. Szukam takiego, w którym można przygotować mniejsza porcję kawy - ok 200ml, ewentualnie 300-400 na dwie osoby. Czy pod One Cup można podstawić inne naczynie, czy tylko dedykowany kubek?
Właśnie z powodu braku czasu kupiłem moccamaster. Tyle, że nie zdarzyło mi się zaparzać mniej niż pół litra. Najczęściej 1,25l, czasem 1l.
Moje plebejskie podniebienie nie wyczuwa istotnej różnicy. Patrząc na popularność moccamasterow w kawiarniach (tzw szybki przelew, albo przelew dnia) podejrzewam, że nie jestem wyjątkiem.
Wczoraj byłem w dwóch kawiarenkach w Kalmar (południowa Szwecja) i najczęściej kupowaną kawą był ichniejszy Brygg (co zapewne się tłumaczy jako napar dnia) - także z ekspresów przelewowych. Kawa pycha. Bez dwóch zdań.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #196 dnia: 22 Czerwiec 2021, 09:09:18 »
Kawa pycha. Bez dwóch zdań.
Trzeba było spytać jakie ziarno, jaka kawa i zrobić u siebie do porównania. Jeśli nie wyszłaby tak samo to woda lub ratio.

Offline groovy

  • Wiadomości: 22
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #197 dnia: 22 Czerwiec 2021, 12:54:39 »
Zawsze pytam. W jednej nawet kupiłem paczuszkę.


Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #198 dnia: 22 Czerwiec 2021, 13:23:21 »
A jesteś w stanie określić czemu w domu Ci nie pasuje i jaka jest różnica między zaparzoną w domu a ta z kawiarni? Czym mielisz?

Offline groovy

  • Wiadomości: 22
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #199 dnia: 22 Czerwiec 2021, 15:28:02 »
Ja nie powiedziałem, że mi nie smakuje. Napisałem że nie wyczuwam istotnej (powtórzę: istotnej) różnicy miedzy przelewem z dripa czy chemexa, a przelewem z moccamastera. I dodałem, że z moich obserwacji wynika, iż nie jestem wyjątkiem. Tak tłumaczę popularność moccamasterow i innych ekspresów przelewowych. Chyba się nie zrozumieliśmy, tylko nie wiem, w którym momencie coś niejasno napisałem.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #200 dnia: 23 Czerwiec 2021, 09:07:24 »
Chyba się nie zrozumieliśmy, tylko nie wiem, w którym momencie coś niejasno napisałem.
Teraz jak czytam to faktycznie juz teraz widzę/czytam to inaczej. Zamieszało mnie gdy napisałeś że nie wyczuwaz różnicy a przelew w kawiarni jest pycha. Nie odczytałem że Twój przelew też Ci smakuje a nie widzisz różnicy ale sobie to dopowiedziałem (a raczej przeciwstawnie) stąd nieprozumienie. Teraz już wszystko jasne :)

Offline Kazik1701

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Baletti brikka
  • Młynek: Brak
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #201 dnia: 19 Październik 2021, 23:15:58 »
Pytanie do posiadaczy moccamaster.
Jestem początkujący, zakupiłem comandantec40 mk4, aeropress oraz zastanawiam się czy kupić moccamaster czy hario switch i czajnik tchibo. Co polecacie?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #202 dnia: 20 Październik 2021, 08:51:12 »
Jestem początkujący, zakupiłem comandantec40 mk4, aeropress oraz zastanawiam się czy kupić moccamaster czy hario switch i czajnik tchibo. Co polecacie?
Co chcesz uzyskać? Nawet początkujący powinien choć częściowo uargumentować choćby przed sobą. Ani moccamaster ani switch nie będą wymagać czajnika z gęsią szyją.

Offline Kazik1701

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Baletti brikka
  • Młynek: Brak
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #203 dnia: 20 Październik 2021, 08:59:26 »
Jestem początkujący, zakupiłem comandantec40 mk4, aeropress oraz zastanawiam się czy kupić moccamaster czy hario switch i czajnik tchibo. Co polecacie?
Co chcesz uzyskać? Nawet początkujący powinien choć częściowo uargumentować choćby przed sobą. Ani moccamaster ani switch nie będą wymagać czajnika z gęsią szyją.
Od dwóch lat pije mielonkę z kawiarki. Zacząłem od szukania ekspresu automatycznego ale po zagłębieniu się w temat chce iść w alternatywne parzenie.
Zdarzylem zdecydować się na młynek comandante, wagę, aeropress, kawę hayb. Chciałem dokupić dodatkowo stsncjobarne urządzenie/domowe. Tylko że z reguły parze codzień 2/3 razy kawę tylko dla siebie. W weekendy również gościom lub klientom.
Lubię wygodę ale nakręciłem się na ręczne mielenie jeśli przez ten młynek naprawdę wyjdą świetne masy w smaku. Lubię kawę, chce aby wychodziła mi smacznie i spróbować różnych rodzaji w przyszłości.
Natomiast cenie sobie tez wygodę i rano czasem muszę szybko wyjść z domu i zabrac kawę ze sobą do auta. Cenie sobie jakość ale również wygodę.
Dlatego sie zastanawiam.
1. Hario switch
2. Clever dripper
3. Moccamaster (tu nawet myślałem o młynku elektrycznym i rezygnacji z zabawa w inne alternatywy ale z drugiej strony wolałbym w przyszłości express elektryczny pod espresso i kawy mleczne wraz z młynkiem.)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #204 dnia: 20 Październik 2021, 09:45:41 »
Jeżeli młynek ręczny jest ok to zarówno Switch jak i Moccamaster dają pewne uproszczenie. W jednym zalewasz wodę i po stosownym czasie przelewasz, w drugim włączasz maszynę. W obu wypadkach jest to dalej przelew. Jeśli masz AP to od strony procesu będzie on zbliżony do Switcha. Musisz zagotować wodę i przecisnąć/trzymać przycisk i zlewać zaparzoną kawę. Jeśli docelowo myślisz o kolbie, moim zdaniem nie ma potrzeby inwestowania w poniższe chyba, że chcesz spróbować. Tutaj masz dobrą okazję https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=11383.msg239174#new Sam kupiłem od @olo8333 karafkę v60 i czajnik hario więc polecam.

Offline zielonkawa11 Kobieta

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Moccamaster One-Cup, Aeropress, Kalita Wave, Kalita Dripper, MiiR Pourigami
  • Młynek: Fellow Ode, Timemore Chestnut Slim
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #205 dnia: 10 Marzec 2023, 21:39:59 »
Hej, dziś dotarły Fellow Ode 1, Moccamaster One-Cup i dwie nowe paczki ziaren Rwanda/Etiopia oraz Kenia. Kombinowałam z przemiałem, najpierw standardowo na 4. Potem po obejrzeniu video Coffeehaus 2.1 (sic!). Wyszło bardzo średnio, a w przypadku kenijskiej mega słabo. Kenia z małej lokalnej palarni, w której zdarzały się już przepały. Na razie nie chcę zmieniać ziarenek i spróbuję powyciskać ile się da z tego co mam. W obu przypadkach czas był za długi, 4-5:30, więc pewnie trzeba iść z mieleniem powyżej 4. Jaki stopień mielenia polecacie pod tego Mocca? Wiem, że kwestia ziaren i wody, ale gdyby wyciągnąć jakąś średnią? I zastanawiam się czy woda filtrowana z dodatkiem magnezu to dobry pomysł, ale w tym temacie kompletnie się nie poruszam. Roślinom EC sprawdzam, ale sobie nie  :doh:

Offline Gravis Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #206 dnia: 14 Marzec 2024, 12:08:39 »
Hej ;) Odkopię wątek, ale dotarł do mnie Moccamaster i chciałem zapytać o jakieś wskazówki dla początkującego ;) Być może ktoś użytkuje z młynkiem Eureka Mignion Specialita i podpowie ustawienie ;) Jakieś inne rzeczy na które warto zwrócić uwagę jako nowicjusz? Za chwilę zabieram się za przeczytanie całego wątku.
Lelit Anna PL41TEM
NPF Portafilter & Ascaso 57mm Precision Competition Filter 14g
Młynek Eureka Mignon Specialita @ Single Dose
Waga SearchPean Tiny2S
Pierścień dozujący ze stali nierdzewnej 57mm
Dystrybutory Kazak Sputnik & italparts 57mm
Tamper Motta 57mm
Dzbanek Joe Frex 350ml
Odbijak DeLonghi

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #207 dnia: 14 Marzec 2024, 15:57:11 »
Kiedyś Antonio wrzucił referencyjne mielenie i czasem parzenia. Nie znajdę. Może wrzuci jeszcze raz.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi