Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 227187 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #870 dnia: 10 Maj 2022, 13:12:43 »
Cena około 120 złotych/150 gramów.
A narzekacie, że czereśnie drogie ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #871 dnia: 03 Czerwiec 2022, 14:24:27 »
Gdzieś na dzikim zachodzie: źle zdobione espresso ale kawa -- myślę, że bardzo dobra. Chyba najgrubsza filiżanka na świecie:


« Ostatnia zmiana: 03 Czerwiec 2022, 14:54:13 wysłana przez Antonio »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #872 dnia: 15 Czerwiec 2022, 19:17:00 »
Coffea Circulor - Panama Rola
https://coffeacirculor.com/products/panama-altieri-rola-catuai-asd?variant=39382634004527

Naturalny „slow drying” anaerobic wypalony „skandynawsko” ;) Zaintrygowal mnie opis smakowy: Imbir, mięta, miód - dwa pierwsze conajmniej dziwne. Taka tez jest ta kawa - dziwnie przyjemna. Pierwsza kawa, która piłem w której wyraźnie czuć coś pikantnego, ale bardzo przyjemnego. Zazwyczaj ta pikanteria kaw z Azji nie była na ich korzyść, ale tutaj jest naprawdę dobrze. Nie jest to kawa owocowa, ale tez nie jest czekoladowa czy karmelowa. Jest inna, a przy tym przyjemnie kwaskowa. Nawet nie wiem komu mógłbym ją polecić, niemniej zapamiętam ją na bardzo długo.

Three Marks Coffee - Ekwador La Chorora
https://www.threemarkscoffee.com/product/la-chorora-ecuador-sidra/

Lixiviado process  :poklon:
Krótko - jedna z najlepszych kaw jakie piłem w życiu. Niewyobrażalnie słodka, dosłownie miodowy mouthfeel. Chyba upchnęli tam wszystkie czerwone owoce. Genialna kawa i wcale bym się nie zdziwił gdyby wygrała jakieś krajowe brewers.

Nomad - Rwanda Inzovu E(espresso)
https://nomadcoffee.es/en/producto/inzovu-e/

Świetne, słodziutkie, owocowe, dzikie espresso. 18 gramów/42 out/ 31 sekund - kompocik :pycha: porzeczki, truskawki z delikatna mleczną czekoladą. Fajna odskocznia od „czekoladowo-orzechowych” espresso
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2022, 19:21:37 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #873 dnia: 26 Czerwiec 2022, 09:45:09 »
Coffea Circulor- KENYA Oxyco Isolated Batian CCX wąchanie tej kawy sprawia mi przyjemność :) chyba większą niż picie, może dlatego że szkoda wypijać, tak pachnie :)  zero aromatów pieczenia, zamiast tego czuję kawałki owoców, kwiatów zmieszanych z delikatnie fermentowaną zielona herbatą, żonie pachnie ta kawa kwaśnym mlekiem :) Wakacyjna kawa
« Ostatnia zmiana: 26 Czerwiec 2022, 10:30:21 wysłana przez pietro »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #874 dnia: 18 Wrzesień 2022, 19:46:32 »
Ostatnio probuje po ponad 20 różnych kaw tygodniowo, to kilka najciekawszych:

Sloane - Kolumbia Horizonte Verde Gesha 
https://sloanecoffee.com/COLOMBIA-GEISHA-HORIZONTE-VERDE
Póki co jedyny z kilkudziesięciu naturalnych anaerobików ktory mi bardzo posmakował. Nie czuć nuty „funky” (o ironio, prawdziwe znaczenie tego słowa w języku angielskim to „nieprzyjemny, śmierdzący”, także roasterzy używający tego w opisach swoich kaw są bardzo szczerzy) za to wyczuwalne są maliny, poziomki delikatna limonka. Bardzo przyjemna kawa w dobrej cenie.

Newground - Kolumbia Divino Nino
https://www.newgroundcoffee.com/product/colombia-divino-nino

W cuppingu KAZDY pomyślał ze to tradycyjna, oldschoolowa Kenia, bez tych Ruirów czy Batianow, jeżyny i jagody, wysokie body, długi słodki after. Byłem pod ogromnym wrażeniem.

Manhattan - Tanzania Edelweiss
https://manhattancoffeeroasters.com/catalog/coffee/edelweiss

Próbowałem i opcje pod filter i do espresso. Napisze krótko - nie pamietam kiedy ostatnio byłem tak rozczarowany. Żeby w ogóle coś wyczuć w przelewie ze zwyczajowych 25 klików musiałem zejść do 16! Płytka, wodnista, smakuje jak woda z kilkoma kroplami cytryny.
W espresso podobnie, coś tam mozna było wyczuć dopiero przy dozie 21 gramów i 55-60 gramów naparu. Ogromne rozczarowanie.
Po wymianie emaili, odpisali ze zmienili piec na probat a z niego kawy wychodzą „more airy” cokolwiek to znaczy. Niemniej nie przeprosili, nie zaproponowali wymiany czy nawet małej zniżki na następny raz, zatem podejrzewam, ze nie tylko mnie nie podeszła
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #875 dnia: 18 Wrzesień 2022, 20:36:18 »
Gdzieś na dzikim zachodzie: źle zdobione espresso ale kawa -- myślę, że bardzo dobra. Chyba najgrubsza filiżanka na świecie:




NUOVA POINT ?

Właśnie sie czaję na wersję palermo ... kwestia gdzie kupic ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #876 dnia: 18 Wrzesień 2022, 21:14:19 »
Nie, ta filiżanka nie jest z Italii. Była jeszcze grubsza niż wszystkie przeze mnie spotykane.

Offline ile_klikow Mężczyzna

    • instagram.com/ile_klikow
  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Comandante
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #877 dnia: 19 Wrzesień 2022, 19:24:32 »
Ostatnio probuje po ponad 20 różnych kaw tygodniowo, to kilka najciekawszych:

Sloane - Kolumbia Horizonte Verde Gesha 

Póki co jedyny z kilkudziesięciu naturalnych anaerobików ktory mi bardzo posmakował. Nie czuć nuty „funky” (o ironio, prawdziwe znaczenie tego słowa w języku angielskim to „nieprzyjemny, śmierdzący”, także roasterzy używający tego w opisach swoich kaw są bardzo szczerzy) za to wyczuwalne są maliny, poziomki delikatna limonka. Bardzo przyjemna kawa w dobrej cenie.

Newground - Kolumbia Divino Nino


W cuppingu KAZDY pomyślał ze to tradycyjna, oldschoolowa Kenia, bez tych Ruirów czy Batianow, jeżyny i jagody, wysokie body, długi słodki after. Byłem pod ogromnym wrażeniem.

Manhattan - Tanzania Edelweiss


Próbowałem i opcje pod filter i do espresso. Napisze krótko - nie pamietam kiedy ostatnio byłem tak rozczarowany. Żeby w ogóle coś wyczuć w przelewie ze zwyczajowych 25 klików musiałem zejść do 16! Płytka, wodnista, smakuje jak woda z kilkoma kroplami cytryny.
W espresso podobnie, coś tam mozna było wyczuć dopiero przy dozie 21 gramów i 55-60 gramów naparu. Ogromne rozczarowanie.
Po wymianie emaili, odpisali ze zmienili piec na probat a z niego kawy wychodzą „more airy” cokolwiek to znaczy. Niemniej nie przeprosili, nie zaproponowali wymiany czy nawet małej zniżki na następny raz, zatem podejrzewam, ze nie tylko mnie nie podeszła

Potwierdzam, Sloane świetne, piłem, recenzowałem na swoim instagramie.

Co do Manhattan XD
Czesto mi ludzie piszą ze Manhattan ma najlepszy sourcing w EU i światowy skill w paleniu, ale co od nich nie piłem jest płaskie, wodniste, kwaśne, i srogo niedojarane. Ostatnio wziąłem Gwatemalę, myta, odmiana etiopska. Takiego klasycznego przykładu bulionu i masła orzechowego dawno nie wąchałem w suchym, a w smaku vegeta i witamina C w proszku. Masakrycznie wodniste, płaskie, jednowymiarowe, a chcą 75zl za 150g. Ja Manhattan omijam szerokim lukiem

PS. musiałem usunąć linki z cytatu (nie moje przecież) bo nie mogę publikować linków. cóż.
instagram-> ile_klikow

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #878 dnia: 19 Wrzesień 2022, 23:10:30 »
Parlament Europejski 13 września przegłosował wydanie rozporządzenia wymagające od firm eksportujących kawę gwarancji, że ich produkty sprzedawane w UE nie pochodzą z wylesionych lub zdegradowanych gruntów.

W tej sytuacji żeby nie narazić się na sankcje brukselskich biurokratów  najlepiej od razu przerzucić się na kawę leśną, dziko rosnącą,  z Etiopii.  Region ręcznego zbierania:  SE Etiopia, Urgoma Mountains, Oromia Region, m.in. lokalne górskie lasy deszczowe (Rezerwat Biosfery Bale's Harena). NN 1700m-2000m. Już zamówiłem, 13 euro za kilogram, ziarno zielone. Zbiór 2021/22 

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #879 dnia: 20 Wrzesień 2022, 06:13:51 »
Już zamówiłem, 13 euro za kilogram,

Będziesz to wypalał dla siebie ?

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #880 dnia: 20 Wrzesień 2022, 11:14:03 »
Żałosne to już się zrobiło i naprawdę straszne. Toż uprawy kawy są związane z zadrzewieniami. Może wkrótce zostanie nam cykoria i żołędzie? Może to jednak dezinformacja? ;)
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2022, 11:48:47 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #881 dnia: 20 Wrzesień 2022, 13:03:14 »
Czego się martwisz Antonio, przecież kawy kupowane przez rzemieślnicze palarnie mają piękne "rodowody" i są z upraw, w których się dba o przyrodę? Choć może tam daleko na wschodzie lepiej, gdzie nie znają czajników elektrycznych, SCA i kawy w ogóle.
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2022, 13:06:02 wysłana przez krystians »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #882 dnia: 20 Wrzesień 2022, 13:24:26 »
Zgadzam się z Tobą @Antonio,  absurd goni absurd. Może niech PE zacznie produkować kawę.
Przecież wolny rynek sam reguluje podaż i popyt na różny asortyment kawy. Czy wypasione grono w Brukseli o tym nie wie, skoro chce wprowadzić takie dziwne regulacje?
To może niech pszenica także rośnie pośród drzew, bo dlaczego nie? przecież to będzie proekologicznie, no i u nas, w Europie



« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2022, 13:43:32 wysłana przez fill »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #883 dnia: 20 Wrzesień 2022, 14:23:58 »
A wszystko przez tę cholerną demokrację. Ludzie takich miałkich polityków wybrali. Tyrani są znacznie lepsi. Nie trzeba się wtedy przejmować wszystkimi rzeczami, których się nie ma, w tym wolności do wypowiadania się o politykach.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #884 dnia: 20 Wrzesień 2022, 14:43:17 »
Po pierwsze, chodzi o tereny, które uległy wylesieniu po 31/12/2019. Po drugie, teraz będą negocjacje ostatecznego brzmienia z państwami UE.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi