Autor Wątek: Cafflano® Kompresso  (Przeczytany 32674 razy)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 319
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #75 dnia: 26 Lipiec 2021, 12:55:45 »
Bardzo się mnie podoba zakupiony wynalazek, bo wreszcie kawy mleczne serwowane PŻonie zbliżyły się smakiem do kawiarnianych :P Pytanie żółtodzioba, czy wodę z menzurki przeciskamy tylko raz, czy można odciągnąć tłok (czy tam dać mu się nieco podnieść) i tłoczyć jeszcze raz? Bo taki "pojedynczy przebieg nie chce mi dać właściwego IMO urobku (z 13,5 g kawy powinienem wysączyć ok. 27 g naparu?).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #76 dnia: 26 Lipiec 2021, 15:55:58 »
Wody trzeba lać jakieś 1,5 centymetra przed końcem zbiorniczka, a jak dojdziesz do końca z tłokiem to przytrzymaj przynajmniej z 5 sekund, jeszcze woda się sączy. Podniesienie tłoka raczej będzie skutkować kanałami w ciastku, więc ekstrakcji dobrej raczej z tego nie będzie. 27 - 30 g uzysku to standard u mnie.
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec 2021, 16:12:48 wysłana przez krystians »

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 319
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #77 dnia: 26 Lipiec 2021, 16:39:24 »
Wody trzeba lać jakieś 1,5 centymetra przed końcem zbiorniczka,

Na zbiorniczku jest podziałka, która kończy się na 60 ml, więc rozumiem, że mam nalać więcej?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #78 dnia: 26 Lipiec 2021, 17:41:04 »
Na podziałkę nie patrz, nalej tyle żeby uszczelka od tłoka weszła bez chlapania, czyli ok 1,5 cm od brzegu. U mnie przynajmniej podziałka nie jest zgodna z faktyczną ilością wody i nalewać trzeba więcej.

Offline sew83

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Ecm mechanika iv profi, aeropress
  • Młynek: Ecm s-automatic 64, timemore C2
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #79 dnia: 30 Sierpień 2021, 20:38:23 »
Dzisiaj pierwszy raz eksperymentowałem z kompresso i wrażenia bardzo pozytywne.
Jednak w porównaniu z kolba przy tej samej kawie dosyć spora kwasowość wyszła. Zastanawiam sie jak to ograniczyć?

Kawa średnio palona, doza 13.5 grama ( wyszło 27 gram)  gotującą woda prosto z czajnika, bez nagrzewania.
Mielenie takie samo jakie normalnie używam w kolbie ale przy dozie większej (15gr kawy na 30gr wody)
Wygląd i crema z kompresso wyszło bardzo podobne do shota z ekspresu, jednak ta kwasowość była zdecydowanie większa.

No i lepszy tamper i jakis lejek by sie przydał….

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #80 dnia: 30 Sierpień 2021, 22:27:01 »
Jak jest kwaśna to znaczy, że niedoparzona.

1. Nie przeciskaj od razu. Zostawiasz na kilkanaście sekund po zalaniu.
2. Potem zaczynasz delikatnie dociskać, aż pojawią się krople i  utrzymania takiego połowicznego ciśnienia, po kilku sekundach przeciskasz mocniej, na koniec jak już dobijesz do końca to trzymasz jeszcze przynajmniej z 5 sekund.
3. Miel drobno i nie ubijaj zbyt mocno.

Jak poszukasz, to gdzieś ja i inne osoby w tym wątku opisywaliśmy zaparzanie dokładnie.

Offline sew83

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Ecm mechanika iv profi, aeropress
  • Młynek: Ecm s-automatic 64, timemore C2
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #81 dnia: 01 Wrzesień 2021, 12:53:49 »
Heh....skonczylo sie uszkodzeniem koszyka  :sciana: wyciskalem na wadze i przy docisku 52 kg kompresso się rozwaliło...wydawlo mi sie ze 9 bar powinno wytrzymac a tu niespodzianka.....
Można gdzieś dokupic uszkodzony element (basket sie ukruszył, o dziwo prysznic się nie wygiął)?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #82 dnia: 01 Wrzesień 2021, 16:56:11 »
Hmm, u mnie się nic nie działo, choć ponad 50 kg nacisku niepotrzebne jest raczej, producent zaleca bodajże 35 kg. Może zgłoś reklamację, może jakaś wada produkcyjna elementu. Zgłoś się do sklepu gdzie kupiłeś.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #83 dnia: 22 Grudzień 2021, 15:21:46 »
Heh....skonczylo sie uszkodzeniem koszyka  :sciana: wyciskalem na wadze i przy docisku 52 kg kompresso się rozwaliło...wydawlo mi sie ze 9 bar powinno wytrzymac a tu niespodzianka.....
Można gdzieś dokupic uszkodzony element (basket sie ukruszył, o dziwo prysznic się nie wygiął)?

Przepraszam za odgrzewanego kotleta, u mnie sitko w koszyku lekko się odkształciło.
Pisałem do Cafflano, powiedzieli że mogą przysłać samo sitko, ceny transportu pewnie by zabiły inwestycję.
To przed pandemią (jak z nimi korespondowałem), więc podejrzewam że teraz byłoby to jeszcze bardziej nie opłacalne.

Swoja drogą natknąłem się na ciekawy post :)

https://www.kaffee-netz.de/threads/cafflano-kompresso-tuning.128707/




Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Lewic

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: v60, AP, Rota, automat DeLonghi
  • Młynek: MYM54 -> JE-Plus
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #84 dnia: 22 Grudzień 2021, 15:35:17 »
To sitko chyba tak skonstruowano by się odkształcało :p U mnie też jest. Nie wpływa to raczej na ekstrakcje ani smak

Offline antsaren Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Kawiarka, AP, APgo, FP, v60, Gabi, kbg741, MELITTA 1011-04
  • Młynek: C40, Bodum Bistro, Zassenhaus Quito, BCG152SK
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #85 dnia: 05 Styczeń 2022, 09:58:40 »
Wczoraj dotarło kompresso i prosiłbym o poradę. Chciałbym uzyskać dużo cremy ale na razie jest jej minimum. Próbuję na ciemno palonej arabica 9 mix, 7 klik comandante, 55ml wody, 96 stopni, 1 delikatne ubicie, 10s preinfuzja plus 30s wyciskania. Co zmienić żeby uzyskać lepszy efekt?

Offline Lewic

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: v60, AP, Rota, automat DeLonghi
  • Młynek: MYM54 -> JE-Plus
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #86 dnia: 05 Styczeń 2022, 10:35:14 »
Hej, to w sumie duzo zalezy pewnie tez od kawy. Swieza?

Nie wiem, jaki to jest 7 klik comandante, ale powinienes widziec odbicie napisu (jesli korzystasz z kompressowego tampera). Wody lej tak ok. 1,5 cm przed koncem tunelu

Offline antsaren Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Kawiarka, AP, APgo, FP, v60, Gabi, kbg741, MELITTA 1011-04
  • Młynek: C40, Bodum Bistro, Zassenhaus Quito, BCG152SK
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #87 dnia: 05 Styczeń 2022, 12:17:34 »
Dziękuję za pomoc. Problemem było faktycznie ubicie natomiast teraz jeszcze muszę trochę poprawić mielenie i może temperaturę bo smak jeszcze nie ten. W stosunku do pismo, które używałem to jest rewelacja.:)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #88 dnia: 07 Kwiecień 2022, 14:30:21 »
Hej!

Jeśli komuś zepsułby się sprzęt, w sensie wywaliło dolne sitko ( basket), potwierdzam że opcja ze strony poniżej, pasuje:

https://www.kaffee-netz.de/threads/cafflano-kompresso-tuning.128707/

Jeszcze nie popsułem swojego, ale zamówiłem na wszelki ( widać że się już odkształciło) :doh:

Kupić można tutaj, jak się wybierze na Włoski pozwala zamówić paczko-list, jest taniej, paczka szła niecałe 2 tygodnie :)

https://www.lamacchinadelcaffe.com/en/filtri-doccette-zacconi.html



Tak jak pisał autor przeróbki sitko Zacconi pasuje idealnie, tylko trzeba delikatnie "wyżłobić" lub wyfrezować rowki pod wypustki sitka, albo je spłaszczyć?


Jakby trochę popracować nad Ponte, też by je dopasował :)

Filtro 2 tazze Pontevecchio Export e Lusso Cod. F4202


https://www.lamacchinadelcaffe.com/en/filtri-doccette-pontevecchio.html

Może się komuś przyda!




Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #89 dnia: 23 Maj 2022, 18:32:25 »
Mam i ja tę strzykawkę :-)
Stosowałem porady z tego wątku, zwłaszcza @krystians  i filmu Rosjanina.

Etiopia Shakiso, palona 17 maja
Doza 13,5g
Milenie na 7 kliku
Woda do zalania, chwilę po zagotowaniu.
Uzysk 31 g, przy napełnieniu ok. 1cm poniżej rantu urządzenia.
Ciężkie przeciskanie przez 45 sek.
Crema na 1cm.

Trzeba nabrać wprawy przy operowaniu tamperem/garnuszkiem, albo zamówić coś solidniejszego.
Ciastko wychodzi trochę krzywe.
Jak dla mnie espresso pycha, gorsze pijałem z ekspresów kawiarnianych.

Przy najbliższej okazji, namówię właścicieli pobliskiej palarni na porównanie efektów parzenia kawy z tego urządzenia, z prawdziwą kolbą. Mają mnóstwo sprzętu do sporządzania kawy i wiele różnych młynków, ale napiszę jakich bo się nie znam:-)
Efekty opiszę.

PS.
Zamiast tampera (garnuszka) można użyć części z tłokiem w pozycji odwrotnej. Górny element tłoczyska jest tej samej średnicy co dno oryginalnego tampera. Łatwiej kontrolować "prostość" ugniatania.
« Ostatnia zmiana: 23 Maj 2022, 19:36:30 wysłana przez cezary.pl »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi