Autor Wątek: Cafflano® Kompresso  (Przeczytany 32896 razy)

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #60 dnia: 20 Luty 2021, 20:43:18 »
Chyba jeden z lepszych filmików odnośnie Kompresso. Ktoś kto dużej używa zgadza się z wnioskami autora filmiku? Po rosyjsku, ale są napisy angielskie.


Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #61 dnia: 20 Luty 2021, 21:50:21 »
A jaką szerokość ma ten z druku 3d? Przeszukuję właśnie internet w poszukiwaniu "odpowiedniego" tampera pod kompresso, ale właśnie to zwężanie mnie trochę zniechęca, bo zastanawiam się jaką szerokość wybrać, żeby jednak ten tamper wchodził choć do połowy. Mam jakiś plastikowy "ubijak" do kawy, bo tamperem go nie nazwę ;) i on przy szerokości 45 mm pasuje praktycznie idealnie przy samym sitku. Za to na górze jest to 48mm, więc to zwężenie jest dość spore. Może 46 mm jest rozwiązaniem?

Viacheslav z filmiku wyżej używa 46.5mm, ale mówi, że chyba 46mm byłby lepszy, bo czasem ciężko wychodzi.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #62 dnia: 21 Luty 2021, 10:43:17 »
Dzisiejsza zabawa. Z 14g wyszło ok. 31g. Dobre body i przyjemny smak, ale jestem totalnym amatorem odnośnie espresso i nie piłem nigdy z dobrej kolby.

Offline keermit Mężczyzna

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: La Pavoni Professional, Bezzera BZ09
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #63 dnia: 22 Luty 2021, 19:12:50 »
Wygląda dobrze. Zastanawiam się właśnie, czy nie kupić sobie tego do biura  O0

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #64 dnia: 22 Luty 2021, 19:35:40 »
Do biura, to proponowałbym jednak aeropress albo clver dripper, z kompresso to trochę za dużo rytuału.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #65 dnia: 21 Lipiec 2021, 17:15:00 »
Ratunku kompressowcy! Kupiłem, zmieniłem ziarno -16 g na 12 kliku (1 obrót + 2 cyferki) w JXPro (na karteczce dołączonej do młynka to środek mielenia dla espresso, swoją drogą, to niezły mozół), zasypałem, przybiłem tamperem, założyłem tłok i ... No właśnie, i choćbym nie wiem jak się wytężał, to nie udaje mi się wycisnąć z tego ustrojstwa nawet kropli płynu. A cisnę zaprawdę srogo. Nawet nie wiem czy dolne sitko się nie "wydęło" :P
Rady?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #66 dnia: 21 Lipiec 2021, 18:49:47 »
Zmiel zdecydowanie grubiej

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #67 dnia: 21 Lipiec 2021, 19:38:26 »
Czyli to nie jest mielenie do espresso. Jakieś sugestie? Dwa pełne obroty - 20 klików?

Offline Lewic

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: v60, AP, Rota, automat DeLonghi
  • Młynek: MYM54 -> JE-Plus
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #68 dnia: 21 Lipiec 2021, 19:50:35 »
A myślicie ze 1zpresso q1 się nada do caflano? Czy nie ta liga?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #69 dnia: 21 Lipiec 2021, 22:33:38 »
Q1 da radę, ale wygodne i szybie to nie będzie, lepiej coś z większymi żarnami jak JE lub JX.

Wg mnie optymalna doza do Kompresso to między 12 a 15 w zalężności od palenia. Średnio palone kawy 13 - 14 g sypię.

Nawet nie wiem czy dolne sitko się nie "wydęło" :P
Dolne sitko jest lekko wypukłe. :)

Wbrew pozorom jest to dość solidne urządnenie.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #70 dnia: 21 Lipiec 2021, 23:48:07 »
 :NO:
Ratunku kompressowcy! Kupiłem, zmieniłem ziarno -16 g na 12 kliku (1 obrót + 2 cyferki) w JXPro (na karteczce dołączonej do młynka to środek mielenia dla espresso, swoją drogą, to niezły mozół), zasypałem, przybiłem tamperem, założyłem tłok i ... No właśnie, i choćbym nie wiem jak się wytężał, to nie udaje mi się wycisnąć z tego ustrojstwa nawet kropli płynu. A cisnę zaprawdę srogo. Nawet nie wiem czy dolne sitko się nie "wydęło" :P
Rady?

Ta karteczka pod względem espresso to do starej wersji podobno pasuje, do nowej z szarą kropką trzeba grubiej mielić tak 17-20


Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #71 dnia: 22 Lipiec 2021, 08:09:40 »
Wg mnie optymalna doza do Kompresso to między 12 a 15 w zalężności od palenia. Średnio palone kawy 13 - 14 g sypię.

Spróbuję mniejszą dozę i będę schodził od 20 klików (2 obroty) w dół, bo te 2 dyszki już dały zrobić napar, ale teraz z kolei wydaje mi się, że zbyt łatwo poszło. To co wyszło do picia się nie nadawało, ale to dlatego, że szkoda mi się zrobiło marnacji kawy od Gorana i ostatnią próbę przeprowadziłem na jakiejś zwietrzałej sklepowej starowince, byle tylko zobaczyć czy przecisnę :P Dziś rusza faza testów docelowych. Dzięki :D

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #72 dnia: 22 Lipiec 2021, 08:12:36 »
Ta karteczka pod względem espresso to do starej wersji podobno pasuje, do nowej z szarą kropką trzeba grubiej mielić tak 17-20

Dotarłem i do tej szczegółowej rozpiski dla miliona młynków. Problem polega na tym, że mimo, jak głosi moja książeczka wojskowa, "lekkiego upośledzenia rozróżniania barw", kropka w moim JxPro nie chce być szara, a zatem właściwy dla niego zakres pod espresso to właśnie 1.2 od którego zacząłem do 1.5 na którym skończyłem. Żadne z mieleń nie pozwoliło przetłoczyć wody przez kawę, choć bardzo się starałem :)

Offline Lewic

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: v60, AP, Rota, automat DeLonghi
  • Młynek: MYM54 -> JE-Plus
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #73 dnia: 22 Lipiec 2021, 09:56:17 »
Q1 da radę, ale wygodne i szybie to nie będzie, lepiej coś z większymi żarnami jak JE lub JX.

Pewnie i lepiej, ale młynek jest praktycznie nowy i po prostu gdyby wystarczył do cafflano to jeden wydatek mniej ;) Moje obawy dotyczą tylko tego, co powstanie w filiżance po tym - czy przypadkiem nie będzie dużej różnicy w smaku właśnie pomiędzy takim Q1 a już JE/JX

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafflano® Kompresso
« Odpowiedź #74 dnia: 22 Lipiec 2021, 23:22:36 »
gdyby wystarczył do cafflano to jeden wydatek mniej
Wystarczy :) ale będzie sporo do kręcenia.

Moje obawy dotyczą tylko tego, co powstanie w filiżance
Różnoca na pewno będzie, ale jaka, to zależy od wielu czynników w tym użytej kawy i Twoich preferencji, więc musisz sam sprawdzić czy będziesz zadowolony.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi