Autor Wątek: etzMAX  (Przeczytany 20150 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #60 dnia: 29 Wrzesień 2020, 19:44:37 »
etz, o ile wiem, ma małe żarna. Nie jest to problemem?

Nie wydaje mi się.
Wersja light żarna ma taką konstrukcję że praktycznie nie na popcorningu.
Za szybkość przemiału odpowiada obracające się żeńskie żarno. Jest szybciej niż w Niche mimo mniejszego żarna.
Naprawdę fajnie to działa. Byłem długo sceptyczny ale się przekonałem i kupiłem.
I jest naprawdę dobrze.

Jak kupowaliśmy Niche też była to spora nie wiadoma ;). A wyszło jak widać, ludzie w kolejkach stoją żeby kupić ;).
Etzmax takiej kariery nie wróżę, ale słyszałem że ktoś pytał ich o dystrybucję w Polsce. Mieli być na WOC, ale wiadomo jak wyszło.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2020, 19:50:17 wysłana przez pj.w »

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #61 dnia: 29 Wrzesień 2020, 22:27:13 »
Nie brałem pod uwagę tego młynka Sette 270 WI, ale po obejrzeniu kilku filmów dopisuję go do listy. Warto posłuchać mądrych ludzi :)
Jeżeli tylko do espresso, to OK. Ale jak chcesz użyć młynka też do alternatyw, to efekt jest raczej słaby (ale da się)..... Natomiast ten wątek jest o etzMax, więc pytania o inne młynki (nie mające odniesienia do etzMax) do właściwych wątków..... :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #62 dnia: 30 Wrzesień 2020, 09:56:07 »
Nie wydaje mi się.
Ciekawe. Pamiętam rozmowę, w której mówiłeś, że czujesz różnicę w smaku kawy między żarnami stożkowymi 63mm, a 68mm. Tymczasem żarna etzMax mają Tylko 32mm. Co prawda, 38mm żarna Sette dzięki konstrukcji są zbliżone rozmiarem wewnętrznym do żaren 60+, ale nie odczuwasz, że są za małe?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #63 dnia: 30 Wrzesień 2020, 10:20:59 »
Ciężko je porównywać, ze względu na to że pracują inaczej (obraca się żarno zewnętrzne a nie wewnętrzne).
Jeszcze kwestia pomiaru, średnice ziaren Sette i etzMax są takie same. Inna jest geometria.
Mimo to etzMax podaje wymiar 32 mm a Baratza 40 mm ;). etzMax celuje w młynek profesjonalny i tłumaczą czemu ich zdaniem 32 mm jest OK (wręcz czynią z tego zaletę). Baratza idzie w rynek masowy, więc wolą podawać wymiar zewnętrzny.

Tak, żarna z K10 moim zdaniem dawały lepszy efekt niż tez z Niche. Ale, K10 w domu, to ciężka sprawa :) WYbrałbym Niche. Natomiast czy różnica w smaku wynikała tylko ze średnicy żaren, czy z ich geometrii, czy z innego młynka, ciężko powiedzieć.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #64 dnia: 30 Wrzesień 2020, 20:37:15 »
Powtarzam x raz, żarna Niche nie są 63mm (taki mają otwór montażowy z dużą ilością metalu).
Żarno wewnętrzne leży po środku między standardowym ręcznym, a dużym stożkiem jak Pharos
Tu zdjęcia https://coffeeforums.co.uk/topic/17305-burrs-comparison-pics/
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2020, 20:48:13 wysłana przez lucasd »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #65 dnia: 01 Październik 2020, 00:43:18 »
Powtarzam x raz, żarna Niche nie są 63mm (taki mają otwór montażowy z dużą ilością metalu).
To ile mają?
Średnica zewnętrzna wewnętrznego żarna (gdzie miałem dane, to łamane przez zewnętrzną

  • OE Pharos 2.0 49mm (najprawdopodobniej)  / 68mm
  • Compak K10 49mm / 68mm
  • Niche Zero 40mm / 62mm
  • etzMAZ 32mm
  • comandante c40 mk3 IH 29,8mm

Czyli bez przesady.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #66 dnia: 01 Październik 2020, 15:40:49 »
Matematyka (49+32)/2= 40.5mm

Czyli Niche leży praktycznie pośrodku tych żaren.
Stosunek zewn/wewn.
M62 155%
M68 138% (Pharos ma żarna Itamil do K10. robur ma te same żarno wewnętrzne, większe zewnętrzne. Plus jeszcze większą wersję, ale podobno różnicy w smaku nie bylo na ręcznym HG1. Teraz oferują tylko z większym )
« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2020, 15:44:50 wysłana przez lucasd »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #67 dnia: 14 Listopad 2020, 20:50:50 »
Ktoś ma bardzo fajny zestaw:




Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #68 dnia: 15 Listopad 2020, 13:00:21 »
 :wow2: Zestaw fajny...
To La Marzocco Leva  1 grupowa ponad 60 tys kosztuje (11900 euro x 1,23 = brutto )x 4,45 =65 tys
I waży 68 kg "na sucho ". Wypełniasz  wodą bojlery i ma masę podobną  jak ja  [emoji38]
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2020, 14:54:05 wysłana przez PiotrekBM »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #69 dnia: 16 Listopad 2020, 08:48:43 »
To cięższy ode mnie na sucho :smiech:

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #70 dnia: 16 Listopad 2020, 09:13:54 »
W jednej kawiarni widziałem tą dźwignię w wersji 3 grupowej. Wyglądała obłędnie... Niestety potencjał maszyny zupełnie nie był wykorzystany.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #71 dnia: 16 Listopad 2020, 15:03:51 »
Leva jest specyficzna. Przez chwilę dane mi było ją trochę  lepiej poznać.
Jak długo  robić preinfuzję ,  jakim ciśnieniem. Albo  jeszcze istotniejsze kiedy  puścić sprzęgło przy dźwigni żeby " strzału/ huku nie było z tłoka kiedy nie ma zapiętego portafiltra z kawą.
Preifuzje można robić wedle uznania , ja za którymś razem  zrobiłem ok 25-30 sek preinfuzje i ciastko nie przesiąknęło , czyli naśladowanie profilu  podobnego do Slayera też jest na Levie możliwe. Slayer za to tak gładkiego/ stopniowego  obniżania ciśnienia  ekstrakcji jak to robi Leva , nie potrafi zrobić.
Nie powinien jej  obsługiwać ktoś  bez przeszkolenia , kto do tej pory tylko włączał pompę przez wciśnięcie guziczka.
Zaawansowana  maszyna,  dźwignia a mimo to  wielobojerowa.  Do obsługi potrzebna jest odpowiednia ręka myślącego baristy.  Nie wspomnę o świeżej kawie i odpowiednim jakościowo młynku.  Wtedy kawa powinna być wyśmienita.
Nawet osoby które do tej pory obsługiwały dźwignie potrzebowały czasu do zgrania się z Levą. To zdecydowanie co innego niż dotychczasowe dźwignie. 
Mnie taka sobie wyszła kawa  zaparzona na Levie / 5  do 7 strzałów zrobiłem.  Szczerze ,to nie smakowała mi. W mojej ocenie z  Linei Mini w domu dużo lepsza wychodzi.
Ale ja przy takiej maszynie to " cienias " jestem  ;-)
Albo kawa faktycznie podstarzała już była/ no i mocno wypalona. I w  dodatku zmielona przed pakowaniem. 

« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2020, 15:36:21 wysłana przez PiotrekBM »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #72 dnia: 24 Listopad 2020, 12:52:54 »
@pj.w, czy mógłbyś proszę napisać coś więcej o czyszczeniu tego młynka? Jak dużo resztek zalega, jak często czyścisz, czy tylko poprzez wykręcenie całości i ręczne czyszczenie? Czy może stosujesz polecane przez producenta 'codzienne' czyszczenie polegające na zmianie ustawień w czasie pracy na sucho (bez ziaren)?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #73 dnia: 24 Listopad 2020, 13:07:34 »
Czyszczenie banalnie proste.
Wykręcam dolny pierścień z wewnętrznym żarnem.
Czyszę to pędzelkiem.
Dołączoną szczotką do butelek;), czyszcze zewnętrze żarno po prostu przesuwając ją góra dół.
Całość trwa może 3 minuty.
Kawy, koło 2-3 gram wymiatam.

Raz na 2-3 tygodnie tak czyszczę młynek, ale to tylko z lenistwa. Bo w zasadzie można by co tydzień, albo po każdej zmianie kawy.

Nie, nie stosuję tego patentu ze zmianą ustawień.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #74 dnia: 27 Marzec 2021, 14:07:02 »
etzMAN - wersja ręczna:




 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi