Autor Wątek: etzMAX  (Przeczytany 20152 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #45 dnia: 04 Sierpień 2020, 22:55:05 »
Ślepe testy Sette 270 były robione przez ludzi z home-barista.
Młynek wypadł bardzo dobrze w porównaniu do najlepszych młynków komercyjnych.
Mnie bardziej interesuje porównanie kultury pracy, wykonania, ergonomii, etc. Bo to, że Sette daje świetny przemiał, jest trudne do podważenia.

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #46 dnia: 04 Sierpień 2020, 23:31:12 »
Ślepe testy Sette 270 były robione przez ludzi z home-barista.
Młynek wypadł bardzo dobrze w porównaniu do najlepszych młynków komercyjnych.
Mnie bardziej interesuje porównanie kultury pracy, wykonania, ergonomii, etc. Bo to, że Sette daje świetny przemiał, jest trudne do podważenia.
Czytałem te opinie nt. Sette 270, ale szczerze mówiąc, to mam co do jakości przemiału trochę wątpliwości, ale nie mam z czym porównać. Na pewno im dalej od najdrobniejszego ustawienia, tym gorzej. Jak jeszcze miałem Zelmera Piano (mniejsza średnica sitka), to trzeba było mielić sporo grubiej niż przy grupie E61, a wtedy niejednorodność przemiału była widoczna gołym okiem po ubiciu tamperem - widać było większe i drobne cząsteczki kawy. Dla Zelmera przemiał z Rossi RR45 wyglądał o niebo równiej i kawa smakowała o niebo lepiej. Teraz mam Bezzerę Magicę, ale na Rossi nie jestem w stanie uzyskać wystarczająco drobnego przemiału, więc nie mogę obu młynków porównać.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1434
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #47 dnia: 08 Sierpień 2020, 20:53:12 »
Poczekajmy jeszcze na opinie @Valerii , on teraz testuje mój egzemplarz etzMaxa.

Mam jedno pytanie: dlaczego nie kupiłeś Niche Zero?
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #48 dnia: 08 Sierpień 2020, 21:21:58 »
Kupiłem Niche Zero, ale sprzedałem jakiś czas temu.
etzMax jest dla mnie wygodniejszy w użyciu.
Ale Niche sprzedałem nie dlatego, że coś było nie tak, po prostu wtedy używałem Mythosa, robiłem sporo więcej kaw na raz i bardziej się sprawdzał u mnie młynek On-Demand. Jakbym teraz miał Niche to bym na pewno nie płakał :)
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2020, 21:28:38 wysłana przez pj.w »

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #49 dnia: 27 Sierpień 2020, 19:43:17 »
@pj.w cały czas nurtuje mnie jakość przemiału mojego Sette 270. Żeby nie zaśmiecać tego wątku, utworzyłem nowy https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9756 . Gdybyś mógł wykonać analogiczne zdjęcia przemiału suchego i fusów w dripie, byłbym bardzo wdzięczny.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #50 dnia: 27 Sierpień 2020, 20:07:48 »
EtzMax, pomimo wielu podobieństw to jednak inny młynek, ma inne żarna.
Ja mam żarno light, do espresso.
Jest inne dedykowane żarno do przelewu, ze zmienioną geometrią.
Mogę oczywiście zmielić, ale nie oczekiwałbym cudów. Żarno AP które jest u Ciebie i Light u mnie, będą miały pył, one mają dystrybucję drobin pod espresso.
Podaj mi swoje ustawienia grubości makro i mikro. Mielisz też pod espresso? Jeżeli tak to na jakich ustawieniach, będzie mi łatwiej porównać skalę.

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #51 dnia: 29 Sierpień 2020, 22:21:14 »
EtzMax, pomimo wielu podobieństw to jednak inny młynek, ma inne żarna.
Tak - wiem to nawet z pierwszej ręki, bo pytałem producenta na Facebooku :) Jedna mnie interesuje czy jest duża różnica w jakości przemiału pomiędzy etzMax z Sette 270, bo idea konstrukcji jest podobna. Zmiana żaren BG dla Sette podobno nic nie daje - czytałem o tym tutaj home-barista.com/advice/opinions-on-baratza-sette-coarse-burr-t48483.html

Podaj mi swoje ustawienia grubości makro i mikro. Mielisz też pod espresso? Jeżeli tak to na jakich ustawieniach, będzie mi łatwiej porównać skalę.
Tak - na co dzień mielę pod espresso, natomiast dripa robię jak jadę do rodziny na dłużej i biorę młynek ze sobą. Ustawienia u mnie pod drip to 15A (mikro się nie bawię, bo zmiana niewiele wnosi przy dripie), natomiast do espresso poruszam się w strefie 1-5 na makro. Zakres młynka: makro 1 - 31 (1 - najdrobniej), mikro A - I, gdzie A to drobniej.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #52 dnia: 29 Wrzesień 2020, 14:37:06 »
@pj.w, a jak etzMax wypada w jaśniejszych singlach? Bo to w końcu stożek jest? Nie tęsknisz na tym polu za Mythosem?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #53 dnia: 29 Wrzesień 2020, 15:03:16 »
Za Mythos nie tęsknie. Zresztą Mythos, to też są żarna mimo wszystko do klasycznego espresso. Nie jest to typowy profil starych żaren z EK.
Gdybym tylko robił więcej kaw pod rząd, to na pewno Mythosa bym się nie pozbywał. Natomiast przy obecnym użyciu, etzMax ma większy sens w mojej kuchni.

Oczywiście jakiś Titus z żarnem 98mm byłby fajny :)

Wracając do pytania: już od jakiegoś czasu nie używam singli palonych pod przelew w espresso. Raczej omni-roast, lub kawy pod espresso.
W oby przypadkach jakość w filiżance bardzo dobra.
Od czasu do czasu wrzucam coś co kupuję dla żony pod przelew i cóż, też fajnie, ale to chyba bardziej zasługa profilu dźwigni niż młynka.

Mam wrażenie, że w przypadku dźwigni, zwyczajowe powiedzenie że młynek ważniejszy niż ekspres, nie jest już tak w 100 procentach pewne. W zasadzie zawsze wyjdzie coś pijalnego, nawet jeżeli zupełnie przestrzelę z przemiałem. Kiepsko smakują tylko kiepskie ziarna.

Mieliłem i na ręcznych: 1zpresso, C40, Kazaku. Eletrykach: K10, Niche, Mythos, Mignon, Hedone Honne, etzMax (jak kogoś pominąłem to przepraszam, było jeszcze kilka innych ale to już z innym ekspresem). Zawsze dobrze. Dlatego zacząłem zwracać uwagę na ergonomię - tu etzMax bije wszystkie młynki które miałem.
A może sensoryka nie ta ;)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #54 dnia: 29 Wrzesień 2020, 15:22:15 »
tu etzMax bije wszystkie młynki które miałem.
Rozwiniesz? Że mielisz prosto do sitka, a nie do kubeczka?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #55 dnia: 29 Wrzesień 2020, 15:26:47 »
Do sitka, bez RDT, szybko. Ponieważ ma timer można też bez problemu używać w trybie on-demand.
Niche poza kubeczkiem, też nie można nic zarzucić jeżeli chodzi o ergonomię (wiem, że niektórzy nawet mielą do kolby, bez NFC, moim zdaniem nie dawało to dobrych rezultatów, być może z NFC jest już dobrze).
Obiektywnie, patrząc na współczynnik cena/jakość przemiału, to Niche wygrywa.
Ale już jeżeli chodzi o jakość wykonania, to jednak etzMax jest moim zdaniem półkę wyżej. Podobnie jak Niche, dużo lepiej wygląda na żywo niż na zdjęciu.

Oba młynki są bardzo dobra, oba oferują coś nowego (a nie kolejny młynek 64 mm z poziomymi żarnami). Niche moim zdaniem wywróciło rynek domowych młynków espresso do góry nogami, oferując super jakość za naprawdę rozsądne pieniądze. 

To co mnie też zawsze przekonywało do etzingera, to fakt, że od lat robią żarna stożkowe i się na tym znają. Nie ma wielu producentów młynków produkujących własne żarna.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2020, 15:33:24 wysłana przez pj.w »

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #56 dnia: 29 Wrzesień 2020, 17:08:33 »
już od jakiegoś czasu nie używam singli palonych pod przelew w espresso. Raczej omni-roast, lub kawy pod espresso.

Zmiana przyzwyczajeń, czy raczej kwestia tego smakują w obecnej konfiguracji sprzętu?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #57 dnia: 29 Wrzesień 2020, 17:28:40 »
Zmieniłem przyzwyczajenia przed zmianą młynka.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #58 dnia: 29 Wrzesień 2020, 18:54:21 »
etz, o ile wiem, ma małe żarna. Nie jest to problemem?

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #59 dnia: 29 Wrzesień 2020, 18:59:15 »
Ślepe testy Sette 270 były robione przez ludzi z home-barista.
Młynek wypadł bardzo dobrze w porównaniu do najlepszych młynków komercyjnych.
Mnie bardziej interesuje porównanie kultury pracy, wykonania, ergonomii, etc. Bo to, że Sette daje świetny przemiał, jest trudne do podważenia.

Nie brałem pod uwagę tego młynka Sette 270 WI, ale po obejrzeniu kilku filmów dopisuję go do listy. Warto posłuchać mądrych ludzi :)

Lista się zawęża:

Eureka Zenith ATOM 60E
Fiorenzato E64
Ceado E6P
BARATZA SETTE 270WI

"Rozsądkowo i ekonomicznie":

Eureka Mignon Specialita dużo dobrych opinii. Dobry stosunek jakość przemiału/cena.

Zostajemy w dyskusji przy wyżej wymienionych tylko :)
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2020, 19:01:40 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi