Autor Wątek: etzMAX  (Przeczytany 20258 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Kwiecień 2020, 11:47:17 »
Jest dedykowane żarno wewnętrzne do przelewów. Ale jego nie kupiłem, używam tylko do espresso.
Wymiana to około 45 sekund, więc teoretycznie można obskoczyć obie metody tym samym młynkiem, jeżeli działamy w trybie SD.
https://etzinger-ag.com/XooWebKit/bin/imagecache.php/3667e_b092822dcb/30fff_Xy84v/Cones.jpg

FILTER-cone (Pour Over)
Filter-Cone optimized to generate less fines
Standard-cone for etzMAX-filter/filterL (included in Filterkit)

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #31 dnia: 10 Kwiecień 2020, 14:47:41 »
A próbowałeś zmielić do przelewu na tych żarnach co masz - ciekawy jestem bardzo, jak to wychodzi.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #32 dnia: 10 Kwiecień 2020, 14:56:14 »
Nie próbowałem, ale jak do tej pory nigdy nie miałem super wyników przemiału do przelewu na młynku do espresso.
Niektóre były więcej niż poprawne: Niche, niektóre tylko OK jak Honne czy K10. Wątpię aby w tym przypadku było jakoś wyjątkowo dobrze, w szczególności, że zrobili specjalne żarno do filtra.
Jak będę miał chwilę to mogę spróbować, ale nie spodziewałbym się wybitnych wyników.

Offline stary

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Londinium R24
  • Młynek: Etzmax, Titus
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Lipiec 2020, 21:05:59 »
Dziś pierwsze mielenie nowym Etzem, w drugim podejściu idealny uzysk. Tak ładnego przemiału niuzyskiwałem z poprzednich młynków.
Ciekawi mnie powtarzalność. Za kilka tygodni będę mógł powiedzieć coś więcej na ten temat.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #34 dnia: 14 Lipiec 2020, 08:09:26 »
 [emoji106]
Gratulacje. Dobry  wybór.

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #35 dnia: 22 Lipiec 2020, 11:35:05 »
Nie próbowałem, ale jak do tej pory nigdy nie miałem super wyników przemiału do przelewu na młynku do espresso.
Niektóre były więcej niż poprawne: Niche, niektóre tylko OK jak Honne czy K10. Wątpię aby w tym przypadku było jakoś wyjątkowo dobrze, w szczególności, że zrobili specjalne żarno do filtra.
Jak będę miał chwilę to mogę spróbować, ale nie spodziewałbym się wybitnych wyników.
Udało się coś popróbować?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #36 dnia: 22 Lipiec 2020, 14:48:27 »
Tak, zakres jest wystarczający, ale jakość naparu z Baratza Forte BG lepsza.

Offline stary

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Londinium R24
  • Młynek: Etzmax, Titus
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #37 dnia: 30 Lipiec 2020, 21:44:07 »
Kilkadziesiąt kaw za mną z nowym młynkiem.
Zaskakuje powtarzalność przemiału a co za tym idzie kawy. Ostatnie 0.5 kg bez regulacj i w 30 sek mam 32-40gr naparu.
Dzięki temu tylko dwie pierwsze poszły do zlewu.
Bardzo małe zbrylanie. Niska retencja.
W porównaniu do Fiorenzato f4 nano f64 i Eureka zenith 65e jak dla mnie zdecydowanie najlepszy młynek.


Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


skansen

  • Gość
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #38 dnia: 31 Lipiec 2020, 00:13:07 »
Dziękuję @stary i @pj.w za dotychczasowe opinie.
 
Może pytanie będzie trochę z kosmosu, ale w warunkach domowych, jak wypada ETZ w stosunku do Mythosa? @pj.w w końcu Mythosa dla ETZ porzucił :) A może ktoś jeszcze poznał oba te młynki? Idąc dalej do zestawienia można by dopisać Ceado E37S :) Pytam o te dwa modele bo pod kątem przyszłych upgradów chodził mi po głowie Mythos czy E37S. Wszystkie trzy oscylują na podobnym poziomie cenowym. Jeśli już tak szalejmy, to czwartym młynek do zestawienia mogłoby być Sette 270.
To ostatnie porównanie pomogłoby wytłumaczyć żonie, dlaczego trzeba wydać tyle na młynek skoro prawie taki sam kosztuje kilka razy mniej.

Off-Topic:
Przypomniała mi się w kontekście Sette i ETZ historia o prawie takim samym samochodzie. Historia sięga kilkanaście lat wstecz. Mąż miał upatrzone używane, dwuletnie rasowe coupe, zdaje się Mazdę RX-8. Na koncie były już środki z lokaty. Gdy pojechał w delegację, żona zrobiła mu niespodziankę i kupiła prawie taki sam samochód tyle, że nowy. Był to Hyundai Coupe. Teraz historia może już nie śmieszyć, ale ok 2005 roku Hyundai był zupełnie gdzie indziej niż teraz...


 

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #39 dnia: 31 Lipiec 2020, 08:56:33 »
jak wypada ETZ w stosunku do Mythosa
Wypada bardzo dobrze.
Mythos jest genialnym młynkiem, wbrew pozorom nawet do domu. Sprawdza się świetnie, jeżeli robimy w każdej sesji 2 lub więcej shotów pod rząd.
Ja zacząłem robić mniej, więc zależało mi na młynku OD lub SD z mniejszą retencją niż Mythos.
Dodatkowo, wbrew wielu opiniom, mi bardziej smakuje w espresso przemiał ze stożka (etzMax lub K10 > Mythos) a w przelewie z płaskich żaren (Forte BG > C40).
Reasumując, z etzMax jestem bardzo zadowolony. Sam byłbym ciekaw porównania z Sette 270.
Poczekajmy jeszcze na opinie @Valerii , on teraz testuje mój egzemplarz etzMaxa.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #40 dnia: 31 Lipiec 2020, 09:03:35 »
Dziękuję @stary i @pj.w za dotychczasowe opinie.
 
Może pytanie będzie trochę z kosmosu, ale w warunkach domowych, jak wypada ETZ w stosunku do Mythosa? @pj.w w końcu Mythosa dla ETZ porzucił :) A może ktoś jeszcze poznał oba te młynki? Idąc dalej do zestawienia można by dopisać Ceado E37S :) Pytam o te dwa modele bo pod kątem przyszłych upgradów chodził mi po głowie Mythos czy E37S. Wszystkie trzy oscylują na podobnym poziomie cenowym. Jeśli już tak szalejmy, to czwartym młynek do zestawienia mogłoby być Sette 270.
To ostatnie porównanie pomogłoby wytłumaczyć żonie, dlaczego trzeba wydać tyle na młynek skoro prawie taki sam kosztuje kilka razy mniej.

Off-Topic:
Przypomniała mi się w kontekście Sette i ETZ historia o prawie takim samym samochodzie. Historia sięga kilkanaście lat wstecz. Mąż miał upatrzone używane, dwuletnie rasowe coupe, zdaje się Mazdę RX-8. Na koncie były już środki z lokaty. Gdy pojechał w delegację, żona zrobiła mu niespodziankę i kupiła prawie taki sam samochód tyle, że nowy. Był to Hyundai Coupe. Teraz historia może już nie śmieszyć, ale ok 2005 roku Hyundai był zupełnie gdzie indziej niż teraz...

Historia wywołuje podobne odczucia jak wcześniej.
RX-8 i Hyundai coupé mają wspólne tylko to że mają po 4 koła i 1 kierownice.
Napęd  tu tył tu przód. Zupełnie inny silnik. Nawet drzwi nie mają tyle samo.

Kobiecie trzeba tłumaczyć na przykładzie ciuchów , wtedy zrozumie co zrobiła  ;)
On chciał kupić skarpetki a ona mu sprawiła nowe rękawiczki...
Kupiła prawie to samo.
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2020, 09:47:33 wysłana przez PiotrekBM »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #41 dnia: 31 Lipiec 2020, 17:24:55 »
Gdyby porównywać do RX-8, to w procesie mielenia młynek musiałby wysysać olej z kawy :D

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #42 dnia: 04 Sierpień 2020, 14:47:46 »
Reasumując, z etzMax jestem bardzo zadowolony. Sam byłbym ciekaw porównania z Sette 270.
Poczekajmy jeszcze na opinie @Valerii , on teraz testuje mój egzemplarz etzMaxa.
Gdybyś zabłądził do Wrocławia z młynkiem pod pachą, to możemy urządzić testy - mam Sette 270 :) Ja na razie do Warszawy się nie wybieram i to przez dłuższy czas...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #43 dnia: 04 Sierpień 2020, 15:05:29 »
Najlepiej to chyba wymienić się na parę dni.
Ale za dużo komplikacji z wysyłką ;)

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #44 dnia: 04 Sierpień 2020, 22:48:24 »
Najlepiej to chyba wymienić się na parę dni.
Ale za dużo komplikacji z wysyłką ;)
Jest to jakaś opcja, ale wtedy bezpośrednie porównanie + ślepe testy odpadają :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi