Autor Wątek: Lelit Victoria PL91T  (Przeczytany 32887 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Lelit Victoria PL91T
« dnia: 07 Sierpień 2017, 09:10:11 »
Nasz kolega @flexoo miał okazję ostatnio spędzić trochę czasu z Wiktorią ;) Konkretnie z ekspresem firmy Lelit, model Victoria PL91T.

Pełny test i opis znajduje się na głównej. Tutaj możecie dopytać o szczegóły.


@flexoo - dzięki za kawał dobrej roboty :kwiat: Czekamy na więcej  :poklon:
LMWDP #469

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Sierpień 2017, 14:38:39 »
"Czas od temperatury pokojowej do 98`C to średnio około 2 minuty Warto dać mu jeszcze kilka minut aby nagrzała się grupa i kolba. "
Czyli ile minut to minimalny czas od włączenia urządzenia do osiągnięcia optymalnej temperatury do rozpoczęcia procesu parzenia? 10 minut, możesz to potwierdzić? Jak tak to byłby świetny wynik.

"Przełączamy ekspres na tryb spieniania, czekamy aż woda w bojlerze nabierze odpowiedniej do tego procesu temperatury. "
Jaki jest czas oczekiwania na uzyskanie temperatury do robienia pary? I jaki potem czas oczekiwania do powrotu temperatury do parzenia kawy?

"jest to z pewnością dobra propozycja przy ograniczonym budżecie. Sam ekspres można kupić za nieco ponad 3'800zł"
Ja bym powiedział, że to drogo a nie ograniczony budżet. To prawie dwa razy drożej niż punkt odniesienia wśród domowych jedno bojlerowców czyli Rancillo Silvia, to dużo drożej niż Ascaso Steel UNO z termoblokiem, czy nawet HX NS Oscar II i w tej samej cenie co np. teraz Steel PID z młynkiem. Fajnie by było zobaczyć jakiekolwiek porównanie tego sprzętu względem któregoś z wymienionych.

Fajnie napisane, ładne zdjęcia, ale czy można na tej podstawie podjąć jakąkolwiek racjonalną nawet przymiarkę do decyzji o zakupie? Moim zdaniem, na razie nie, warto by jeszcze parę rzeczy doprecyzować w recenzji.
A o młynku nie wiadomo nic poza tym, że ładnie wygląda obok ekspresu.

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Sierpień 2017, 15:12:38 »
I jaki potem czas oczekiwania do powrotu temperatury do parzenia kawy?

Czy ma to wg. jakieś znaczenie? Jeżeli kończysz proces na spienianiu mleka to taki czas jest nieistotny, a jak chcesz wrócić do espresso to robisz flusha i tyle.

---

Też uważam, że brakuje jakieś odnośnika do konkurencji w stylu czy warto dopłacić do Lelita vs RS/Ascaso lub dopłacić jeszcze więcej i kupić jednak HX'a.
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2017, 15:15:27 wysłana przez EMFED »

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Sierpień 2017, 16:08:05 »
To moja pierwsza recenzja ;)
Dziękuję za odzew i będę próbował odpowiedzieć na pytania.
Czyli ile minut to minimalny czas od włączenia urządzenia do osiągnięcia optymalnej temperatury do rozpoczęcia procesu parzenia? 10 minut, możesz to potwierdzić? Jak tak to byłby świetny wynik.

Ten ekspres nie ma czujnika temperatury na grupie, a nie miałem go jak inaczej zmierzyć. Temperatura w boilerze osiągała 98`C w ciągu tych 2 minut. Nagrzanie grupy zawsze możesz przyspieszyć przepuszczając przez nią gorącą wodę, a później robiąc próbny "strzał". Myślę, że w tych 10 minutach cały zestaw się zdąży nagrzać. Ale jest to subiektywna ocena, bez potwierdzenia w pomiarach.

"Przełączamy ekspres na tryb spieniania, czekamy aż woda w bojlerze nabierze odpowiedniej do tego procesu temperatury. "
Jaki jest czas oczekiwania na uzyskanie temperatury do robienia pary? I jaki potem czas oczekiwania do powrotu temperatury do parzenia kawy?
Dobre pytanie, tego akurat nie mierzyłem, wydaje mi się, że będzie niecała minuta, ale może Michał z konesso mając sprzęt pod ręką będzie w stanie to zmierzyć.

"jest to z pewnością dobra propozycja przy ograniczonym budżecie. Sam ekspres można kupić za nieco ponad 3'800zł"
Ja bym powiedział, że to drogo a nie ograniczony budżet. To prawie dwa razy drożej niż punkt odniesienia wśród domowych jedno bojlerowców czyli Rancillo Silvia, to dużo drożej niż Ascaso Steel UNO z termoblokiem, czy nawet HX NS Oscar II i w tej samej cenie co np. teraz Steel PID z młynkiem. Fajnie by było zobaczyć jakiekolwiek porównanie tego sprzętu względem któregoś z wymienionych.
Tak jak wcześniej napisałem - nie miałem do czego porównywać, a jest to moje pierwsze zetknięcie z recenzjami. Może gdybym miał pod ręką wymienione przez Ciebie modele to bym potrafił to porównać. A wydaje mi się, że porównywanie z NS Musica czy R58 byłoby krzywdzące... Z chęcią przetestuje kolejne modele, jeśli ktoś będzie chciał mi je dać do testowania :D

Fajnie napisane, ładne zdjęcia, ale czy można na tej podstawie podjąć jakąkolwiek racjonalną nawet przymiarkę do decyzji o zakupie? Moim zdaniem, na razie nie, warto by jeszcze parę rzeczy doprecyzować w recenzji.
A o młynku nie wiadomo nic poza tym, że ładnie wygląda obok ekspresu.
Z przyjemnością przeczytam pytania na jakie oczekuje się odpowiedzi w recenzjach. Gdyby ktoś mnie dziś zapytał, czy jestem w 100% przekonany do tego, że to jedyna słuszna opcja w tym budżecie, przyznaję, że nie byłbym w stanie odpowiedzieć.
A młynek....... totalnie nie potrafię tego przetestować...

Dzięki za odzew! ;)

Offline red Mężczyzna

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JE Plus
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Sierpień 2017, 17:15:54 »
A wydaje mi się, że porównywanie z NS Musica czy R58 byłoby krzywdzące
Flexooo rzeczowe wskazanie różnic dla takiej osoby jak ja byłoby bardzo ciekawe. Nigdy nie mialem HX-a, mam na niego ochotę i mogę sobie na zakup pozwolić ale cały czas zastanawiam się czy naprawdę go potrzebuję. Co tracę "jadąc" na małym jednobojlerowcu? Sporo wątków już przeczytałem ale wrażenia osoby, która na co dzień obcuje z HX-em z górnej półki dla mnie bezcenne :) To, że Lelit w takim porównaniu wypadnie słabiej jest oczywiste, różnica w cenie nie bierze się przecież znikąd.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Sierpień 2017, 17:20:12 »
To moja pierwsza recenzja 
Gratulacje, dobra robota.
Możecie też pomyśleć o recenzji Live, czyli zaczynasz od tego co zrobiłeś w swoim pierwotnym opisie jako nowy wątek, a potem jeszcze np. przez tydzień pewne rzeczy są doprecyzowane na podstawie pytań użytkowników, a Ty masz cały czas dostęp do testowanego urządzenia. Tylko czy masz na to czas? ;)

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Sierpień 2017, 18:13:21 »
Testowany sprzęt wrócił do użyczającego, ale opcja wydaje się być ciekawa :)

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Sierpień 2017, 21:21:50 »
Nie widzę zdjęć...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Sierpień 2017, 22:03:51 »
Nie widzę zdjęć...
Nie tylko Ty nie widzisz.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Sierpień 2017, 08:23:05 »
Obecnie zestaw jest na testach u @Poe który też obiecał opublikować tekst na swoim blogu. Miejmy nadzieje że przeczyta Wasze wpisy i postara się jakoś do tego wszystkiego odnieść  :)

@flexooo oczywiście wielkie dzięki za chęć przeprowadzenia testu i opis swoich warażeń  :brawa:
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Sierpień 2017, 09:06:02 »
Czyta czyta ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Sierpień 2017, 10:32:52 »
Czyta czyta
Ojcze Założycielu!
Masz możliwość pomiaru temperatury portafiltra? Choćby termoparą wepchniętą miedzy grupę a portafilter. Interesujące by było zaobserwować, po jakim czasie temperatura portafiltra się ustala, czyli ile trwa nagrzewanie ekspresu.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Sierpień 2017, 11:29:32 »
Na pewno w jakiś sposób będę robił pomiary temperatury wody na wyjściu :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Sierpień 2017, 12:14:31 »
Na pewno w jakiś sposób będę robił pomiary temperatury wody na wyjściu :)
To też, ale ja pytam o temperaturę samego portafiltra.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Sierpień 2017, 12:27:19 »
Aaaa, ok. To jakoś tez ogarnę.

Choć z moich organoleptycznych obserwacji wynika, ze jest to jeden z szybciej nagrzewajacych się ekspresów domowych z którymi miałem styczność. PF jest bardzo ciepły po max 10 minutach tak na oko i bardzo często pierwszy szot już jest przyzwoity.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi