Autor Wątek: Siła tampingu - czy ma znaczenie.  (Przeczytany 24412 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #30 dnia: 17 Kwiecień 2017, 01:49:45 »
Nie czytałem wcześniejszych dywagacji
To przeczytaj, z łaski swojej. Mój wpis dotyczy sprawozdania z pomiarów dwu członków portalu Socraticcoffee którzy eksperymentalnie udowadniają, że siła tampingu w zakresie 5kG - 20kG nie ma wpływu na TDS, czyli ilość rozpuszczonych substancji w zaparzonej ekspresem ciśnieniowym kawie.

dobry tamping jest niezbędny
Patrz punkt poprzedni.


Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #31 dnia: 17 Kwiecień 2017, 01:54:58 »
Nie zamierzam czytać "z łaski swojej". Powiedziałem, że nie czytałem wcześniejszych wpisów. Napisałem swoje zdanie. Ale jeśli musisz mieć ostanie zdanie to proszę bardzo. Dla mnie EOT.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #32 dnia: 17 Kwiecień 2017, 06:23:25 »
OK, daj chwilkę
Translator jakoś to przetłumaczył ale nie wiem czy dobrze wklejac nie będę.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #33 dnia: 17 Kwiecień 2017, 09:25:04 »
Cytuj (zaznaczone)
Brew times to reach the goal weight (40g) were not significantly affected by tamping pressure (p = 0.30), but the impact of brew weight and brew time was significant on final TDS.
Cytuj (zaznaczone)
Czasy ekstrakcji do osiągnięcia zadanej wagi (40g) nie były znacząco zależne od ciśnienia tampingu (współczynnik p = 0.3), natomiast wpływ masy naparu i czasu ekstrakcji był znaczący dla osiągniętego końcowego TDS (Total Dissolved Solids - razem substancji rozpuszczonych)

Generalnie witryna socraticcoffee.com jest niezwykle ciekawa - autorzy zamieszczają w niej wyniki swoich pomiarów związanych z kawą (np. badali, czy jest wpływ stanu żaren na ekstrakcję - okazuje się, że jest znaczący). Coś jak badania Ernesto Illy.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #34 dnia: 17 Kwiecień 2017, 09:40:17 »
@Krakus, wyluzuj. W tym temacie nikt z nas Ciebie nie okłamuje.

Mam taper o 5 setek mniejszy niż średnica sitka.
Ja mam tamper 85,5mm i sitka IMS, o średnicach nieznacznie większych. Jak ubijałem w tych sitkach tamperem 57mm (bo większego nie miałem) to mimo bardzo starannego ubicia miałem bardzo silne kanałowanie przy ściankach. Jak przeszedłem na tamper 58,5, kanałowanie ustało.

Jak mamy to samo sitko IMS to jego średnica wewnętrzna jest 58,8 mm. Taka jest mimo, że na przykładzie tego sitka co ja mam {IMS} suwmiarką zmierzyć się nie da.
Zakładając że nasze sitka mają tą samą średnicę, tamper o średnicy 58,65 mm byłby jeszcze lepszy. Mam na myśli niwelowanie kanałowania.
Lecz na tym nie koniec. Kanałowanie nie tylko wystepuje po sciankach sitka. Jest zależne od budowy ekspresu.




Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #35 dnia: 17 Kwiecień 2017, 10:54:57 »
@Krakus, wyluzuj. W tym temacie nikt z nas Ciebie nie okłamuje.
Nie mam wątpliwości. Tyle, że dobrze udokumentowany eksperyment pokazuje coś zupełnie innego (to znaczy, że siła tampingu nie ma wpływu ani na czas ekstrakcji, ani na TDS). Można się tylko zastanawiać, skąd u części kolegów odmienne doświadczenia / przekonanie. Może po części sugestia?
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2017, 10:58:01 wysłana przez Krakus »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #36 dnia: 17 Kwiecień 2017, 13:17:56 »
@Krakus, wyluzuj. W tym temacie nikt z nas Ciebie nie okłamuje.
Nie mam wątpliwości. Tyle, że dobrze udokumentowany eksperyment pokazuje coś zupełnie innego (to znaczy, że siła tampingu nie ma wpływu ani na czas ekstrakcji, ani na TDS). Można się tylko zastanawiać, skąd u części kolegów odmienne doświadczenia / przekonanie. Może po części sugestia?




Co mam Ci powiedzieć. Młynek. On ma najwięcej do powiedzenia w tym teście.
Ja mam młynki z żarnami 40,65,75mm. Kolega manfred {o ile mnie pamięć nie myli }ma fiorka 84 mm.
Inny kolega Essewissa robi ekstrakcję stoperem. Ma żarna 75 mm.
Dla kogoś kto nie docenia roli młynka, te gadanie jest bez sensu.
Jak przeczyta forum, utwierdza się w przekonaniu że większe żarna wpływają na szybkość mielenia. Czy po to są one zastosowane. Nie.
Żeby kawy nam nie brakło, są młynki z dozownikiem. Żeby nie trzeba było czekać na wyłączenie młynka, jest wyłącznik czasowy.
Pewne braki sprzętowe można rekompensować np.siłą  ubicia kawy  w sitku.
Załaduj w La Marzocco (LM) GS/3 MP  kiepski przemiał w kolbę.
Wiesz co zrobi La Marzocco, nasra sobie w gacie.
Tak samo jak my, gdy nasz przemiał będzie do kitu.
 
Tak moim zdaniem.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #37 dnia: 17 Kwiecień 2017, 19:52:42 »
@Krakus, wyluzuj. W tym temacie nikt z nas Ciebie nie okłamuje.
Nie mam wątpliwości. Tyle, że dobrze udokumentowany eksperyment pokazuje coś zupełnie innego (to znaczy, że siła tampingu nie ma wpływu ani na czas ekstrakcji, ani na TDS). Można się tylko zastanawiać, skąd u części kolegów odmienne doświadczenia / przekonanie. Może po części sugestia?

Hehehe. Trochę mi przypomina to kłótnie dzieci: bo mój tata powiedział tak i tak jest i koniec!
Do testów socratic trzeba podchodzić z dystansem. To laboratoryjne, sterylne warunki, których nie ma w najlepszych kawiarniach, a co dopiero w domach. Maszyna i młynek tez sie różnią od tych które posiadają użytkowych tego forum. Myślisz ze dlaczego użyli dozy 20g? I dlaczego to najczęściej wybierana doza na światowych zawodach? Przeciętny użytkownik przeciętnego Ascaso czy innego małego kolbowca sypie ok 14-16g. To prawie 30% mniej niz oni! Duzo łatwiej zatem o zły tamping. Idealnie czyszczony po każdym mieleniu mythos tez różni sie przemiałem od greafow/macapow/mazzerow czy innych średniej klasy młynków. Siła tampingu ma znaczenie, czy to jesli chodzi o kanalowanie czy o TDS, ktory w teście był i tak mocno zawyżony.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #38 dnia: 17 Kwiecień 2017, 20:14:56 »
To co panowie z Socratis udowodnili to że poprawny tamping między 5 a 20 kg nie ma wpływu na wartość TDS i czas ekstrakcji.


Jak to czytać? Robiąc wszystko dobrze z doborem kawy, mieleniem, dystrybucją, poprawnym równym tampingiem z naciskiem w zakresie 5-20 kg będziemy mieli tak samo smakująco kawę (upraszczam trochę, równając TDS do smaku).

Czyli co z tego wynika? Powinniśmy mieć wyćwiczony nacisk około 10 kg, bo wtedy nawet jak bardzo się pomylimy w góry czy w dół nawet o znacząco, wszystko nadal przebiegnie dobrze.

Co z tego nie wynika? Że brak tampingu, bardzo lekki tamping samym ciężarem tempera, krzywe przełożenia tempera nie ma wpływy na ekstrakcję. Tego Panowie nie testowali. Jasno to mówią, poprawny tamping w przedziale 5-20 kg. 

Tyle.

Zapamiętujemy w ręku 10 kg i jak wszystko inne robimy dobrze, będziemy mieli dobrą kawę.


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #39 dnia: 17 Kwiecień 2017, 21:06:53 »
Badali jeszcze wpływ użytego tampera na TDS. Zdaje się, że wszystkie tampery miały płaską stopę.

Ciekawe wnioski dotyczą tampera LaMa, który jak się zdaje nie jest płaski.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2017, 21:10:32 wysłana przez Krakus »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #40 dnia: 17 Kwiecień 2017, 21:15:44 »
Ok, badali wszystko w teorii. Mnie by ciekawiły inne badania, dołączone do tych. Wziąć grupę osób i dać każdemu po kolei do spróbowania kawy zrobione lepiej i gorzej. Taki ślepy test, jakie jest przełożenie teoretycznej poprawności kawy na praktyczne odczucia smakowe - i dopiero wtedy by wyszło, jak duże znaczenie, nawet dla wymagającej osoby, mają te wszystkie niuanse. O teorii można fajnie pogadać, tylko brak ślepych testów, które uwzględniają wyczuwalne różnice smaku wśród kawoszy. Nie sędziów SCAE/SCAA/INEI, tylko "zwykłych" ludzi, mniej lub bardziej zaangażowanych w szczegóły techniczne. I to jest chyba jedyna możliwość, żeby udowodnić czy zwracanie uwagi na absolutnie najdrobniejsze szczegóły ma faktycznie aż tak duże znaczenie, czy można po prostu robić kawę w miarę dokładnie, ale bez przesady, i cieszyć się jej smakiem tak samo jak w przypadku takiej, gdzie doza będzie odmierzona z dokładnością do 0,01 g a tamping do 1 g.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #41 dnia: 18 Kwiecień 2017, 08:57:25 »
W praktyce zaobserwowałem, że dozując danej kawy precyzyjnie identyczną ilość, a ubijając tamperami/krążkami różnej głębokości (co przekłada się na różnicę nacisku rzędu 500g-15kg) nie odczuwam i nie obserwuję żadnych regularnych różnic w ekstrakcji. Ewentualne różnice (bo jakieś tam są zawsze) wynikają z mikroróżnic w sitkach (żongluję sitkami), marginesem błędu wagi, losowości (np młynek wypluje nieco grubiej zmieloną frakcję, ilość zaplątanej łuski też pewnie jakoś wpływa, itp.).
« Ostatnia zmiana: 18 Kwiecień 2017, 12:50:31 wysłana przez pafcio0 »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #42 dnia: 18 Kwiecień 2017, 10:00:24 »
No właśnie wczoraj i dzisiaj sobie poeksperymentowałem z siłą docisku. No i wyszło, że mocno naciskając tamper lub tylko wyrównując i dotykając kosmetycznie, czas ekstrakcji i ilość kawy w filiżance jest zbliżona.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #43 dnia: 18 Kwiecień 2017, 10:54:14 »
Socratic pokazał:
- że siła tampingu nie ma żadnego wpływu statystycznie istotnego na czas ekstrakcji i TDS
- tamper ma znaczenie na TDS (czyli te 58.5% wpływa)
- OCD tool obniża TDS!

 I parę innych wniosków. A jak komuś wpływa to znaczy, że nie ma powtarzalnej techniki do momentu
tampingu...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #44 dnia: 18 Kwiecień 2017, 12:09:25 »
tylko wyrównując i dotykając kosmetycznie
Podałbyś nacisk w kG?


Jasno to mówią, poprawny tamping w przedziale 5-20 kg.
Dziwnie jestem spokojny, że i powyżej 20 kG. Nie mam za to pojęcia, co poniżej 5kG.

Być może tamping musi zlikwidować niejednorodności dystrybucji. Zwróćcie uwagę, że nic nie pisano o żadnej specjalnej dystrybucji kawy w portafiltrze. Z drugiej zaś strony, autorzy przeprowadzili inny eksperyment wskazujący, jak użycie OCD zmienia ekstrakcję.

Krótki wniosek - siła nacisku nie ma znaczenia, ale dystrybucja już tak (przy czym autorzy mielili kawę na środek portafiltra po czym stukali, albo nie - okazało się bez znaczenia - w widełki młynka i naciskali kawę tamperem). Ponadto, użyty młynek ma znaczenie, przy czym, Mythos One daje najbardziej stabilne rezultaty (za nieco ponad 3k USD).
I teraz na koniec uwaga - użycie OCD obniża TDS.
« Ostatnia zmiana: 18 Kwiecień 2017, 12:13:53 wysłana przez Krakus »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi