Autor Wątek: Siła tampingu - czy ma znaczenie.  (Przeczytany 24396 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Kwiecień 2017, 21:44:54 »
Zakładasz, że moje espresso nie jest powtarzalne? :-)

Marek.

Nigdy w życiu.  :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Kwiecień 2017, 22:04:09 »
@Tedi
Ty wiesz, że siła tampingu ma znaczący wpływ na czas ekstrakcji, a autorzy artykułu ustalili na drodze eksperymentalnej co następuje:
Cytuj (zaznaczone)
Brew times to reach the goal weight (40g) were not significantly affected by tamping pressure (p = 0.30), but the impact of brew weight and brew time was significant on final TDS.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Kwiecień 2017, 22:11:32 »
A możesz to przetłumaczyć ?
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Kwiecień 2017, 22:12:23 »
Temat czytałem, z moich doświadczeń siła tampingu powinna być powtarzalna i nie musi być duża, żeby espresso było powtarzalne. Ważna jest też dystrybucja kawy w sitku i też powinna być powtarzalnie dobra.   Jeśli sprawię, że te dwie rzeczy to stała, wtedy jakość naparu zalerzy już tylko od trzech zmiennych, wagi zmielonej kawy (co po pierwszym tampingu można skorygować i przyjąć jako stałą) temperatury i doboru grubości przemiału.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Kwiecień 2017, 22:24:46 »
Temat czytałem, z moich doświadczeń siła tampingu powinna być powtarzalna i nie musi być duża, żeby espresso było powtarzalne. Ważna jest też dystrybucja kawy w sitku i też powinna być powtarzalnie dobra.   Jeśli sprawię, że te dwie rzeczy to stała, wtedy jakość naparu zalerzy już tylko od trzech zmiennych, wagi zmielonej kawy (co po pierwszym tampingu można skorygować i przyjąć jako stałą) temperatury i doboru grubości przemiału.


Trzeba eliminować zmienne. Później trzeba poznać co i w jakim stopniu "jest" odpowiedzialne np. za smak.



Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Kwiecień 2017, 22:26:12 »
Kiedyś pisałem o podobnych rzeczach, jak w tym artykule. A mianowicie, że przy dobrym młynku, siła tampingu schodzi na drugi plan. Ubicie trochę lżej czy trochę mocniej, ma niewielkie znaczenie, poprawność ekstrakcji zależy od miałkości przemiału. A "trochę" w przypadku normalnego mężczyzny, to jest kilka kilogramów. Ale podstawą przy takim twierdzeniu jest naprawdę dobry młynek.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Kwiecień 2017, 22:31:34 »
Ale podstawą przy takim twierdzeniu jest naprawdę dobry młynek.
Autorzy eksperymentu mieli młynek raczej dobry - Mythos One. To zdaje się dobry młynek?

Myślę, że wszyscy mogą myliś kanałowanie na brzegach z czasem ekstrakcji. Kiedyś ubijałem bardzo dokładnie tamperem 57mm w sitku pod tamper 58,5 mm i kanałowało jak złoto.

A możesz to przetłumaczyć ?
OK, daj chwilkę.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2017, 22:48:25 wysłana przez Krakus »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Kwiecień 2017, 22:36:41 »
Moim zdaniem, jeśli osiągniemy ratio 1:2 w 25-30 sekund to najbardziej temperatura. I to mi w zupełności wystarcza. Dążę do takiego ratio i czasu po czym bawię się flushem dłuższym lub krótszym. W końcu to tylko kawa. Nie mam czasu ani pieniędzy, żeby rozwodzić się nad takimi szczegółami. Nie mam też tak rozwiniętej sensoryki, żeby ocenić tak nikłe różnice wynikające z różnej siły tampingu, przy czym dla innej siły należy chyba dobrać odpowiednio inne mielenie, żeby zachować ratio w czasie. Kto ma na to czas, kasę, i taką pamięć sensoryczną, żeby zapamiętać niuanse po kilku próbach, które trzeba wykonać zanim dobierzesz przemiał do innej siły tampingu. Dla mnie to niewykonalne i zupełnie nie potrzebne.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Kwiecień 2017, 23:24:45 »
Myślę, że wszyscy mogą myliś kanałowanie na brzegach z czasem ekstrakcji. Kiedyś ubijałem bardzo dokładnie tamperem 57mm w sitku pod tamper 58,5 mm i kanałowało jak złoto.

Jakbyś zobaczył jak ja ubijam kawę, to byś powiedział że jestem idiotą. A do tego jak powiem, że kanałowania nie ma, to byłbym debilem.
No bo jak tak można ubijać kawę, jak o takiej metodzie nie napisano w internecie.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Kwiecień 2017, 23:40:32 »
to byś powiedział że jestem idiotą.
Nie. Powiedziałbym, że ubijasz kawę inaczej niż ja. Mógłbym też powiedzieć, że ja tak nie umiem.

Staram się nikogo nie nazywać idiotą, gdyż jak powiedział Sztaudynger:
Cytat: Jan Izydor Sztaudynger
Nie zawsze trzeba mieć za drania
tego, co jest innego zdania.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2017, 23:48:18 wysłana przez Krakus »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Kwiecień 2017, 00:06:07 »
Czytając niektóre tematy można przypuszczać, że dyskutanci albo żyją w innych rzeczywistościach, albo rozmawiają w innych językach. Moim zdaniem pierwsza opcja jest bliższa prawdy, a standardowa odpowiedź to: kawa.

Im jaśniej palona kawa, tym bardziej w grę wchodzą niuanse takie jak jakość młynka, stan żaren, dystrybucja, grudki, tamping, tamper itp. Dlatego dwie osoby mogą mieć zupełnie inne doświadczenia na temat tego samego szczegółu. Dlatego Włosi mogą nie dbać o to i owo, dlatego wraz z rozwojem kawowego rynku wymyślane są zabawy w wagi, ratio, OCD, dobór temperatury czy profilowanie ciśnienia.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Kwiecień 2017, 00:28:05 »
Nie. Powiedziałbym, że ubijasz kawę inaczej niż ja. Mógłbym też powiedzieć, że ja tak nie umiem.

Staram się nikogo nie nazywać idiotą, gdyż jak powiedział Sztaudynger:

Mam taper o 5 setek mniejszy niż średnica sitka.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Kwiecień 2017, 00:39:51 »

Kiedyś pisałem o podobnych rzeczach, jak w tym artykule. A mianowicie, że przy dobrym młynku, siła tampingu schodzi na drugi plan. Ubicie trochę lżej czy trochę mocniej, ma niewielkie znaczenie, poprawność ekstrakcji zależy od miałkości przemiału. A "trochę" w przypadku normalnego mężczyzny, to jest kilka kilogramów. Ale podstawą przy takim twierdzeniu jest naprawdę dobry młynek.

Do tego jeszcze smak kawy w bardzo dużym stopniu zależy od jakości przemiału.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #28 dnia: 17 Kwiecień 2017, 00:40:29 »
Mam taper o 5 setek mniejszy niż średnica sitka.
Ja mam tamper 85,5mm i sitka IMS, o średnicach nieznacznie większych. Jak ubijałem w tych sitkach tamperem 57mm (bo większego nie miałem) to mimo bardzo starannego ubicia miałem bardzo silne kanałowanie przy ściankach. Jak przeszedłem na tamper 58,5, kanałowanie ustało.

Im jaśniej palona kawa, tym bardziej w grę wchodzą niuanse
Autorzy używali kawy MC Euro Classic Espresso Blend. Wujek Google milczy na temat tej kawy.

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Siła tampingu - czy ma znaczenie.
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Kwiecień 2017, 01:39:33 »
Nie czytałem wcześniejszych dywagacji więc powiem tylko tyle: dla mnie tamping jest na drugim miejscu. Na pierwszym jakość mielenia. Jeśli mielenie jest nieodpowiednie do espresso to żadem tamping, choćby i pół tony, nie pomoże. Z kolei, jeśli mielenie będzie za drobne, jak do tygla, do dobry tamping jest niezbędny ale to nie znaczy, że musi być najcięższy bo wtedy woda się nie przepcha. Mówię jo sprzęcie jednobojlerowym z pompą z pompą wibracyjną i ciśnieniu 9,5b . Przy dźwigni mam trochę inne doświadczenia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi