Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1531260 razy)

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6075 dnia: 01 Listopad 2019, 19:44:24 »
odwrotność ciśnienia w bębnie

jeżeli dobrze rozumiem to stwierdzenie to zostaje Tobie ciśnienie na części ssawnej wentylatora choć powiązać ze sobą tych wartości nie wiem jeszcze jak ...

Offline Aretzky

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019, V60, Aeropress + Fellow Prismo, Bialetti Moka
  • Młynek: C40 Nitro Blade (Red Clix)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6076 dnia: 01 Listopad 2019, 21:18:02 »
Chocolate Wave już jest

Zamówione wraz z espresso#1. To będą najświeższe kawy jakie piłem, wg opisu na stronie zostały wypalone jutro (2/11) ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2019, 21:20:15 wysłana przez Aretzky »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6077 dnia: 01 Listopad 2019, 21:36:05 »


Ze względu na opisane wyżej temperaturowe rozstroje, moje ostatnie palenia były odrobinę mocniej palone, raczej niewiele w nich kwaśnego smaku, a wyraźna była goryczka. 

Czy Exquisite z końca września łapie się pod te rozstroje?

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6078 dnia: 01 Listopad 2019, 21:44:27 »
A ile się tam mieści tej kawy na jedno zaparzenie? Może receptura jest zwyczajnie zbyt długa (za dużo wody w stosunku do kawy)?

Na pewno jest dłuższa niż z kolby ;)
Nie mogę teraz znaleźć w pdfie ile gram Jura daje na dużą kawę ale mieląc w zewnętrznym młynie odmierzam około 17g. ziarenek.
powoli się nawracam!! :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6079 dnia: 01 Listopad 2019, 22:26:23 »
I te 17g mieści się w komorze zaparzającej? Nieźle. W każdym razie, skoro tak, to trzeba zaparzyć nie więcej niż 40g. Jeśli jest powyżej 50g to nic dziwnego, że kawy już w tym nie ma.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6080 dnia: 01 Listopad 2019, 22:42:56 »
Chocolate Wave już jest

Zamówione wraz z espresso#1. To będą najświeższe kawy jakie piłem, wg opisu na stronie zostały wypalone jutro (2/11) ;)


Yyyyy. Administracja nie pełni dyżurów jak 112 aby reagować na każde zgłoszenie natychmiastowego zatwierdzenia postów...



 :ogien:


 ;)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6081 dnia: 01 Listopad 2019, 23:16:43 »
Jest w wirtualu ;). Będzie w realu.

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6082 dnia: 02 Listopad 2019, 16:43:12 »
W zasadzie nie chcę mierzyć różnicy tylko bezwzględne ciśnienie, wywołane w bębnie przez wentylator. Mam do dyspozycji czujnik różnicowy. Jeden z jego punktów pomiarowych jest połączony z bębnem. Drugi wisi w powietrzu, więc reaguje na zmiany ciśnienia atmosferycznego. W tym problem. Jeśli od różnicowego pomiaru ciśnienia bębna odejmę wskazania barometru, to wyeliminuję wpływ ciśnienia atmosfery na wskazania czujnika różnicowego.

Byłoby fajnie połączyć drugi punkt gdzieś do innego miejsca w bębnie -- ale inaczej, tak by ten punkt rejestrował np. odwrotność ciśnienia w bębnie. Wtedy różnicowy czujnik dałby dokładniejszy i niezależny od atmosfery pomiar...

Hej , czy byś mógł zamieścić zdjęcie tego analogowego czujnika różnicowego jaką ma skalę  czy jest to magnehelic ? Co do phidgeta i pomiaru to się kiedyś właśnie zastanawiałem czy się nie stopi ;) generalnie to zasysa powietrze z zewnątrz ale chyba  gorzej jak się coś cofnie bynajmniej tak mi się wydaje . Pomysł ciekawy :) 

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6083 dnia: 03 Listopad 2019, 23:33:07 »
I te 17g mieści się w komorze zaparzającej? Nieźle. W każdym razie, skoro tak, to trzeba zaparzyć nie więcej niż 40g. Jeśli jest powyżej 50g to nic dziwnego, że kawy już w tym nie ma.

Odmierzałam 14, teraz nawet 17g. Niestety aby osiągnąć jakiś realny czas (15s. bez preinfuzji) muszę lać 60-80 ml :(

Spróbuję mniej.


Spróbowałam dzisiaj Ariadny + w V60. Metodą Andrzeja, 20g na 300ml wody przy 95 st i zdziwiłam się nieco.
Wyszła cała paleta barw, od jasnych (cytrusy) po pełnię średnicy (jaśniejsze owoce, ciemniejsze czerwone) po porządny dół (przypalona czekolada). Ups, wyszło jak w recenzji audio :)
Oby tak mi w doppio wychodziło  ::)
Jeszcze jedna akcja przy 90 st. 30g na 450 ml. A+ wyszła jaśniejsza i sporo lżejsza w smaku  ;)
powoli się nawracam!! :)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6084 dnia: 04 Listopad 2019, 14:39:54 »
@antonio Sweet - właśnie mi się skończyła, godny następca Reda, słodka i aromatyczna, no i tak jak Red piłem ja z powodzeniem jako fusiaty kapink, fp, ap, przelewy, w kawiarce bodaj ani razu :D
Lucy i kawa - jesze słodsza, dopiero otwarłem, sprawdzę w kawiarce :)

Pozdrowienia!

Offline Aretzky

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019, V60, Aeropress + Fellow Prismo, Bialetti Moka
  • Młynek: C40 Nitro Blade (Red Clix)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6085 dnia: 05 Listopad 2019, 09:03:12 »
Czy Pani Ela planuje kolejne palenia Etiopii Kercha Keloo Honey? Po porannym przelewie pluję sobie w brodę, że nie dorzuciłem do zamówienia sprzed kilku dni, póki była dostępna....

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6086 dnia: 05 Listopad 2019, 19:24:43 »
Złożone wczoraj zamówienie na Chocolate Wave już dziś było u mnie w paczkomacie.
Niestety dziś już nie zdążyłem spróbować ale jutro będę degustowal cały dzień :)

Dziękuje Antonio.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6087 dnia: 10 Listopad 2019, 16:34:33 »
kolejne palenia Etiopii Kercha Keloo Honey
Pojawi się jeszcze parę razy. Wszystkie nasze Etiopie są równie fajne :). Deri Kocha może nieco bardziej do espresso, obie Ariche do dripu. Świetne są Kenie: Gicherori i Kainamui. Gdy zobaczyłem, w jakim momencie Ela tę ostatnią wyprosiła z pieca, trochę nie dowierzałem. Koniecznie trzeba spróbować :).

Trochę przecen na długi weekend przygotowaliśmy -->> https://mastroantonio.pl/category/c/promotion

Dwie Kostaryki i dwie Kolumbie oraz dwie mieszanki ode mnie. Próbowałem ich ostatnio -- polecam :).

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6088 dnia: 10 Listopad 2019, 20:56:27 »
Czy mogę pozwolić sobie na nieco krytyczną uwagę? Wcześniej opisy nowo-dostępnych singli i mieszanek były bardziej rozbudowane. Obecnie to jedynie lakonicznie stwierdzenia - polecam, wspaniała, bardzo dobra itd, które to można przypisać praktycznie każdej waszej kawie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6089 dnia: 10 Listopad 2019, 21:18:23 »
Kostaryka White Honey -- zastanawiałem się co napisać, bo tuż po opublikowaniu ostatniego wpisu, zaparzyłem ją w V60. Tzn. w bibułce V60 ulokowanej w stalowym "kwiatku" z Italii. Po angielsku zwie się to "open air dripper". Od ponad tygodnia używam tylko tego drippera E&B. Na początku wydawało mi się, że proces przelewania jest trochę szybszy, ale teraz twierdzę że nie ma żadnej różnicy czy bibułka jest umieszczona w stożku Hario czy po prostu leży w powietrzu...

Kostaryka El Papal jest chyba najlepszą z tych aktualnych promocji. Słodka, przyjemnie kwaskowata, delikatna kawa, ma aromaty żółtych owoców. Co tu jeszcze dodać? ;)

Kolumbia La Claudina to z kolei zupełnie inne wyrażenia. Palenie mocniejsze, do espresso. W espresso jednak jawi się jako owocowa, zupełnie nie gorzka kawa...

Moje kawy, myślałem że znasz: zawsze trochę gorzkich wrażeń, trochę mocniejsze w espresso i ciemniejsze. Exquisite próbowałem kilka dni temu: bardzo przyjemne, dużo równowagi, wcale nie bardzo kwaśne, choć są tu oprócz Brazylii tylko ziarna z Afryki: Etiopia, Malawi, Burundi. Stormy Weather, tym razem nieco żywsze i jaskrawsze niż zwykle, bo jest tu odrobina Kongo i Malawi oprócz tego co zawsze od lat: Panamy i Gwatemali.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi