Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1527710 razy)

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7800 dnia: 03 Czerwiec 2023, 13:49:12 »
Rozpakowałem paczkę z zamówieniem, dzięki Andrzej za "próbkowe" paczuszki z kawą :) Dziś od razu zrobiłem Kenia Swara PB w V60, pyszna kawa, taka czysta, lekko owocowa, polecam, tym bardziej, że dziś jest jeszcze w promocji. Jutro pewnie wypróbuję Etiopię ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10573
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7801 dnia: 04 Czerwiec 2023, 09:51:12 »
Dziś mamy tak piękną, idealną pogodę, że hej! Pewnie u was podobnie. Na takie pogodne dni, napary/maceraty z Kenii są idealne. Swara jest nie tylko peaberry ale jest jakimś ciekawym projektem firmy Sucafina. Oprócz tej Kenii znajdziecie w sklepie jeszcze 4 inne. Tak, ostatnio Ela tyle tego nam wypaliła. Jest więc Mt. Elgon Kutere peaberry, Embu Kanyi AA, Kirinyaga Karani AB i jeszcze świetny blend Kahunyo 70% i Kii 30%. Sami sprawdźcie:

  -->> https://mastroantonio.pl/Kenia-c36

Reszta kaw jest również świetna :). Zapraszamy. Np. moja kawa do góry nogami ;).
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec 2023, 10:30:30 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10573
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7802 dnia: 11 Czerwiec 2023, 11:17:29 »
Słowo na niedzielę. Wczoraj mieliśmy pogodę odlotową: burze słońcem przeplatane. Po raz pierwszy odkąd tu wylądowaliśmy, poszliśmy w góry na dłużej, bo nic deszczu nie zapowiadało. Ulewy parę razy nas złapały i zmoczyły dość mocno, na szczęście ultralightowe peleryna i mini tarp jakoś pozwoliły przetrwać i kontynuować drogę na Czernicę i Bialskimi Duktami.

Dzisiaj sporo kawowych rzeczy przygotowaliśmy. Właśnie popijam przygotowane przez Elę espresso z jej mieszanki dwojga Etiopii naturalnych:

  -->> Bella Etiopia

Jest to świetne espresso i fajny drip też wychodzi. Espresso emanuje swoim zapachem od pierwszego kontaktu. W espresso genialne są również ostatnie palenia La Claudina. Są to kolejne już u nas świeże ziarna z tej plantacji. Dalej Sweet i Red jako bardziej klasyczne mieszanki do espresso w dużej mierze tę fajną Kolumbię zawierają. Super espresso dostaniemy też z Gwatemali Finca Medina Natural -- gdy tylko Ela mnie tym częstuje, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że to Etiopia -- ma podobne leśno-owocowe aromaty.

Tutaj wszystkie Eli propozycje do espresso:

  -->> Synestezja espresso

Z przelewowych kaw, wszystko oczywiście fajne: Kenie, Etiopie, Nikaragua i Gwatemale. Kolejne palenie Agua Tibia Gesha jest jaśniejsze niż poprzednie, ale ziarna świetnie są wypalone i dobrze się zaparzają w V60. Mnie bardzo smakują te napary: zapach kwiatów a smak najbardziej delikatny i lekki. Można pić tę geshę bez końca i bez konsekwencji.
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2023, 11:31:40 wysłana przez Antonio »

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7803 dnia: 14 Czerwiec 2023, 11:50:26 »
 Mastro Antonio  :-) czy w najbliższym czasie będzie ARIADNA JAVA (AJ)  :-) AJ  bardzo mi smakuje,jest super. :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10573
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7804 dnia: 14 Czerwiec 2023, 13:58:13 »
Spróbuję coś zrobić na po weekendzie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10573
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7805 dnia: 19 Czerwiec 2023, 16:05:40 »
Nie udało mi się w ten weekend uporać z AJ. Ale polecam A+ jako fajną kawę do espresso. Dzisiaj próbowałem -- bardzo mi smakowała.

Miałem ostatnio opisać moje ostatnie kawy ale nie zdążyłem -- w zasadzie niewiele już z tego zostało. Tydzień temu bardzo smakowały mi E#1 i E#2. Użyłem w nich tego samego połączenia dwóch Brazylii: Veloso Santa Cecilia i Antonio Rutkowski :).

Dziś w sklepie pojawiła się świeża partia Stormy Weather.

Ostatni miesiąc to dla mnie przede wszystkim przygody z różnymi ziarnami z Brazylii. Niby to Brazylia i to Brazylia -- ale profile palenia, ustawienia młynka i ocena espresso są bardzo ale to bardzo różne. Na przestrzeni paru ostatnich tygodni moje mieszanki nieco się od siebie różnią siłą rzeczy. Tym bardziej zachęcam do spróbowania -- bo nigdy się dwa razy nie wchodzi do tej samej rzeki :). Ostatnio spróbowałem też użyć robusty spod czerwonej gwiazdy czyli Wietnamu. Generalnie już kilka lat temu próbowaliśmy takich "mytych" robust z tego pięknego i bardzo kawowego kraju -- były całkiem fajne. Teraz raczej łączę tę "czerwoną" robustę z doskonałą robustą z Ugandy z plantacji Kaweri. W drodze jeszcze inna robusta z Ugandy, jeszcze podobno bardzo fajna robusta z Brazylii. Tak czy owak, moje Ariadny mam nadzieję, że będą wciąż do siebie podobne :).

-->> MA


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10573
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7806 dnia: 24 Czerwiec 2023, 12:31:14 »
@ZELAND dziękuję za motywację :). Teraz dopiero ale zrobiłem. Inaczej niż za pierwszym razem ale w kawowym świecie nigdy nie wchodzi się do tej samej rzeki dwa razy. Na mieszankę AJ składają się trzy Brazylie: prosta Mogiana, jakaś konkursowa, słodka kawa z Matas de Minas oraz Santa Cecilia Veloso; trzy robusty: Java Baron, jakiś super blend z Kaweri w Ugandzie oraz Czerwony Październik z Wietnamu. Poza tym clue tej mieszanki czyli Kolumbia La Claudina. Jest więc na bogato. Dziś zrobione poranne espresso jest fajne, czekoladowe, ale również trochę owocowe :).





Jeszcze trochę czasu potrzebuję na poukładanie sklepu...

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7807 dnia: 26 Czerwiec 2023, 09:21:55 »
MA. Dzięki za AJ  :) Liczyłem się z tym ,że Ariadna AJ będzie wcześniej czy później  zrobiona. Ja byłem zachwycony jej smakiem, a tym bardziej,że w lipcu będzie syn z N.Zelandii i chciałem ją zademonstrować. Syn mieszka W Auckland i też jest miłośnikiem  codziennego espresso .  Z tym piciem kawy i parzeniem   to trochę tak jak ze sluchaniem muzyki niby ta sama,ale za każdym razem inaczej ją odbieramy . :)

Dzięki,myslę ,że AJ nie będzie typowo sensoryczna  :) pozdrawiam.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10573
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7808 dnia: 26 Czerwiec 2023, 11:48:32 »
Cieszę się i będę wdzięczny za zwrotne refleksje na temat perypetii z zaparzaniem pozostałych kaw.

Jakiś czas temu wymieniłem w moim młynku E37S moduł regulacyjno-mocujący górnego żarna. W poprzednich modelach całość przekładni ślimakowej przy regulacyjnej śrubie była metalowa. Ostatnie wydania zaś mają ten ślimak osadzony w plastikowej obudowie. W zasadzie nic się nie zmieniło w sensie konstrukcyjnym, ale chyba zmienił się skok głównej śruby regulującej położenie górnego żarna, bo nowy układ jest bardziej czuły, tzn. te same wskazania na podziałce śruby dają mniejszą zmianę w dystansie między żarnami. Choć korzystam z tego już od roku, nie mogę się przyzwyczaić ;). Więcej czasu teraz zajmuje mi korekta ustawień młynka i dopasowanie się do danej kawy. W efekcie robię dwa razy więcej prób-shotów.

Dziś rano zrobiłem chyba z 8 shotów kolejnego wydania Chocolate Wave. Od dosyć drobnego zmielenia, długiego czasu ekstrakcji do takiego "pi razy drzwi" przepisowego wg INEI. Różnice między skrajnymi próbami są niewiarygodne :). W sensie aromatu jest to samo, ale kwestia smaku zupełnie inaczej się jawi. Bardziej skłaniam się do drobniejszego zmielenia i dłuższego czasu zaparzania.

-->> https://mastroantonio.pl/Chocolate-Wave-p192

Po dłuższej nieobecności, pojawiła się mieszanka Espresso #4. Jest niezbyt mocno palona, dla tych co lubią owocowe melodie ;)

-->> https://mastroantonio.pl/Espresso-4-p188

Zachęcam do Eli singli. Jeszcze zostało parę paczek Geshy Agua Tibia. Co by nie mówić i jak nie porównywać z innymi Geshami, ta kawa ma li tylko kwiatowe aromaty i lekki smak mlecznej czekolady :). Można się z takim niekawowym charakterem nie godzić, można poczuć się zawiedzionym, ale nie sposób nie zauważyć, że można takie kawy popijać bez końca i bez męczących konsekwencji ;).

Dziś, tzn. wczoraj zrobiłem pierwszy macerat -- z majowej Gwatemali Black Honey. Mam nadzieję, że się wkrótce pojawi w sklepie, bo jest to jedna z moich ulubionych kaw do przelewek. Równie fajne są tylko Aurory. Zupełnie inne zaś i na letnie upały odlotowe są Kenie. Dzisiaj nasza znajoma zapytała o formę ziarenek Kenii Swara i Kutere. Jest ta forma zjawiskowa -- bo to ziarenka Peaberry czyli perełki.

-->> https://mastroantonio.pl/category/?q=kenia#top
« Ostatnia zmiana: 26 Czerwiec 2023, 12:17:09 wysłana przez Antonio »

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7809 dnia: 29 Czerwiec 2023, 20:49:30 »
Chciałbym pochwalić nowe, lekko niebieskie opakowania z dripową zawartością. Pięknie się prezentują W połączeniu z zawartą w nich kawową treścią z Etiopii prezentują się jeszcze lepiej
Chcę również pochwalić ostatnie wydania Ariadna+ i Ariadna Java. W ostatnich kilku miesiącach stały się moimi ulubionymi kawami do espresso. Mają w sobie coś niezwykłego, co potrafi przyćmić inne topowe kawy, składające się tylko z ziarenek Arabiki. Może to ta świetna robusta, której niewielki udział dodaje pazura espresso? W każdym razie efekt jest genialny
Mój brat z kolei bardzo się polubił z mieszanką Montecristo, która wyjątkowo dobrze wypada w ekspresie automatycznym. Polecam spróbować tych specjałów od Antonia

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10573
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7810 dnia: 05 Lipiec 2023, 16:28:47 »
Trochę w stylu A+ i AJ, wyjątkowo z odrobiną robusty -->> Secret blend

Kolejny fajny Eli blend do metod przelewowych: -->> Summer kisses -- Kenia/Rwanda

Okazja: -->> Fajne palenie Agua Tibia Gesha

Świeże palenie -->> Chocolate Wave jest już w całości na bazie kolejnej świeżej Brazylii Cerrado, nieco ciemniej niż ostatnio.
« Ostatnia zmiana: 05 Lipiec 2023, 17:06:48 wysłana przez Antonio »

Offline Lewic

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: v60, AP, Rota, automat DeLonghi
  • Młynek: MYM54 -> JE-Plus
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7811 dnia: 05 Lipiec 2023, 19:32:11 »
@Antonio a mozesz cos powiecej powiedzieć o paczce discovery? Czy montecristo i mercedes sa podobne do siebie? A moze dwie zupelnie rozne? Waham sie pomiedzy nimi a AJ/Chocolate wave

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10573
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7812 dnia: 05 Lipiec 2023, 19:38:36 »
Są podobne. Na pewno więcej kontrastów znajdziesz w tej drugiej parze :).

Offline Lewic

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: v60, AP, Rota, automat DeLonghi
  • Młynek: MYM54 -> JE-Plus
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7813 dnia: 05 Lipiec 2023, 19:40:59 »
A to chyba wybor padnie na Chocolate. Stesknilem sie troche za innymi nutami niz kolumbia ostatniego czasu

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10573
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7814 dnia: 06 Lipiec 2023, 10:06:06 »
Obie ostatnio palone kawy zawierają naszą ulubioną Kolumbię, ale są dość tradycyjne w espresso, niemal "włoskie" :). Przed chwilą wczorajsze Chocolate Wave sprawdzaliśmy.

Oprócz tego zaparzyłem kwietniową Geshę -- jest lepsza niż na początku, pełna zapachu kwiatów a w smaku słodka.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi