Autor Wątek: O ekspresach przelewowych ogólnie  (Przeczytany 113140 razy)

Offline Junakk

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60, Chemex
  • Młynek: Timemore C2
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #165 dnia: 06 Październik 2021, 18:08:51 »
Dzięki za pomoc! Faktycznie, brałem już wcześniej pod uwagę Gabi. Zamówiłem, zobaczymy co z tego będzie  [emoji38]

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #166 dnia: 06 Październik 2021, 22:39:34 »
@Pawcio a nie można wsypać więcej kawy i potem dolać wody do naparu? ;)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #167 dnia: 07 Październik 2021, 10:29:12 »
Można!

Offline Busteak

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Gaggia Classic (2019)
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #168 dnia: 08 Październik 2021, 13:13:16 »
@Szczympek można wiedzieć jak grubo mielisz pod ten ekspres Sage? Drobniej niż pod V60?

Offline Junakk

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60, Chemex
  • Młynek: Timemore C2
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #169 dnia: 13 Październik 2021, 22:17:44 »
czy ktokolwiek z Was próbował zalewać do ekspresu przelewowego podgrzaną już wodę? spotkałem się z opinią że powinno to wpłynąć na stabilność temperatury w tańszych ekspresach. Co o tym myślicie?

Offline popcorn

  • Wiadomości: 348
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #170 dnia: 14 Październik 2021, 11:07:59 »
Nie mam takiego ekspresu, więc sam nie próbowałem, ale widziałem jak inni to robią i ponoć ma to sens.
W szczególności ma to wpływać na wyższą temperaturę na początku procesu parzenia, co w efekcie przekłada się na lepszy smak otrzymanej kawy.

Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #171 dnia: 14 Październik 2021, 15:30:03 »
Nie wiem czy elementy zbiornika są przystosowane do kontaktu z wysoką temperaturą. Większego sensu to chyba nie ma bo woda i tak jest potem podgrzewana do temperatury wrzenia. Wg mnie sensowniej jest przepuścić jakąś szklankę wody przez ekspres przed ekstrakcją, żeby zagrzać całość, bo czy zalejemy zimnej wody, czy ciepłej, to ona będzie się schładzać tak samo po drodze do prysznica i w elemencie zaparzającym.

Offline Junakk

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60, Chemex
  • Młynek: Timemore C2
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #172 dnia: 16 Październik 2021, 21:07:14 »
Dzięki za porady, wpadł w moje ręce maluszek Severina (trochę jak Aromaboy), ale kawa wychodziła trochę płaska w smaku,  niedoparzona
Zmierzyłem temperaturę po rozgrzaniu, przy dobrych wiatrach sięgała 80 stopni...
I teraz dylemat, mam okazję wziąć Melittę AromaFresh w dobrej cenie, tylko znowu pojawia się dylemat w postaci parzenia jednorazowo małych ilości kaw (200-300 ml przeważnie). Co radzicie?

Offline gArtur

  • Wiadomości: 91
  • Młynek: Arco, Xeoleo 50
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #173 dnia: 18 Październik 2021, 20:43:43 »
Dzięki za porady, wpadł w moje ręce maluszek Severina (trochę jak Aromaboy), ale kawa wychodziła trochę płaska w smaku,  niedoparzona
Zmierzyłem temperaturę po rozgrzaniu, przy dobrych wiatrach sięgała 80 stopni...
I teraz dylemat, mam okazję wziąć Melittę AromaFresh w dobrej cenie, tylko znowu pojawia się dylemat w postaci parzenia jednorazowo małych ilości kaw (200-300 ml przeważnie). Co radzicie?
Używam Melittę AromaFresh praktycznie codziennie, ale ważę kawę przed parzeniem, ustawienie na najdrobniejszy przemiał, białe filtry melitta i 2 przepisy:
- 18g i woda do samej góry cyfry 2
- 30g i woda do kreski pod cyfrą 4
Osobiście polecam ten ekspres, daje porównywalne rezultat jak młynek xeoleo + v60 + klasyczny czajnik do wody (nie gooseneck).

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #174 dnia: 18 Maj 2022, 19:18:30 »
Wg mnie sensowniej jest przepuścić jakąś szklankę wody przez ekspres przed ekstrakcją,

A co zrobić jak mam możliwość ustawienia czasu parzenia, ot ja sobie jeszcze śpię a ekspres o 6:00 rano już zapierdziela robiąc mi kawę.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #175 dnia: 19 Maj 2022, 12:48:22 »
Znaleźć taki przemiał i kawę żeby automatycznie zaparzały się smacznie :)

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #176 dnia: 19 Maj 2022, 16:23:00 »
Dzięki za porady, wpadł w moje ręce maluszek Severina (trochę jak Aromaboy), ale kawa wychodziła trochę płaska w smaku,  niedoparzona
Zmierzyłem temperaturę po rozgrzaniu, przy dobrych wiatrach sięgała 80 stopni...
I teraz dylemat, mam okazję wziąć Melittę AromaFresh w dobrej cenie, tylko znowu pojawia się dylemat w postaci parzenia jednorazowo małych ilości kaw (200-300 ml przeważnie). Co radzicie?
Używam Melittę AromaFresh praktycznie codziennie, ale ważę kawę przed parzeniem, ustawienie na najdrobniejszy przemiał, białe filtry melitta i 2 przepisy:
- 18g i woda do samej góry cyfry 2
- 30g i woda do kreski pod cyfrą 4
Osobiście polecam ten ekspres, daje porównywalne rezultat jak młynek xeoleo + v60 + klasyczny czajnik do wody (nie gooseneck).

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka



Jeśli pijasz kawy jaśniej palone, to 30g da ustawienie 4 fliżanki i 1 ziarenko kawy. Przetestowane na Euro Cafe i jest o dziwno bardzo powtarzalne dla różnych kaw i obróbek.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #177 dnia: 20 Maj 2022, 16:05:07 »
A co zrobić jak mam możliwość ustawienia czasu parzenia, ot ja sobie jeszcze śpię a ekspres o 6:00 rano już zapierdziela robiąc mi kawę.

Można też jeść w Macu. Jeszcze nie zamówiłeś, a kotlet już zapierdziela na ruszcie...

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #178 dnia: 20 Maj 2022, 16:46:12 »
Czy to coś wniosło do tematu ?
A jak miało by śmieszne to mnie nie ubawiło.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #179 dnia: 27 Maj 2022, 07:50:56 »
Znaleźć taki przemiał i kawę żeby automatycznie zaparzały się smacznie

Wiesz co :) w moim przekonaniu udało mi się to o czym piszesz zrobić szybciej niż przypuszczałem.

Ekspres prosty nie przekombinowany, taki jak na fotce, specjalnie kupiłem bez wbudowanego młynka, za to z czasowym ustawieniem parzenia kawy, jedynie co zmieniłem to czajnik, ten w oryginale mi jakoś nie przypasował za duży nie poręczny. Z lenistwa kupiłem też filtr metalowy Westmark ale po dwóch razach zrezygnowałem, miałem odrobinę fusów w czajniku, zostałem przy papierowych.

500 ml. przefiltrowanej wody 5 x 6 = 30g. zmielonej wieczorem kawy, którą ze szczelnego pojemnika wsypuję tak około 5:00 rano do pojemnika z filtrem który w tym czasie przelewam wodą (no i pytanie ? robić to czy nie, czy wystarczy wsadzić filtr i po sprawie) 

A to wszystko po to ze jak rano tak 6:15 zajrzę do kuchni mam już gotowe ponad pół czajnika kawy.

No powiedzmy coś fajnego do śniadania, a jak do tego trafi mi się jeszcze świeży pachnący rogalik, to co emerytowi na stare lata więcej potrzeba do szczęcie. A mleka nie podgrzewam nie spieniam, leję takie prosto z lodówki, a przez to otrzymuje kawę czy to coś co mi wyszło gotowe do picia.

Wychodzi na to że u mnie był to trafiony zakup.

Jka

« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2022, 07:57:24 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi