Autor Wątek: O ekspresach przelewowych ogólnie  (Przeczytany 113158 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #150 dnia: 18 Czerwiec 2020, 22:59:53 »
hmm, tak zdalnie to trudno powiedzieć co otrzymałeś. Każda kawa będzie potrzebować trochę innego przemiału. Jednak z ciemno palonych kaw w ekspresie przelewowym jakichś kwasków i intensywnych aromatów raczej nie uzyskasz przy standardowym użytkowaniu. Nie wiem czy efekt, którego oczekujesz nie musiałby być z większej ilości kawy. Może napisz z jakiej kawy i co chciałbyś uzyskać. Możesz spróbować też zrobic sobie mniej, ale bardziej skoncentrowanej kawy czyli np 11-12 g kawy na 100 g wody. Jak będzie zbyt mocna to rozcieńczasz wodą po kawałku. Wtedy możesz też sprawdzić jaka konentracja kawy Ci odpowiada.

Offline Pawel.ski

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Moccamaster kbgt 741
  • Młynek: Severin 3873
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #151 dnia: 19 Czerwiec 2020, 18:09:43 »
@krystians chcę uzyskać kubek dobrej kawy :P

Dziś zrobiłem test 45g/500ml - preinfuzja 60s mielenie 3/10 na skali severina. Kawa nadal mało intensywna w smaku i aromacie.
Następnie to co zostało w filtrze zalałem jeszcze raz wrzątkiem z czajnika, pozostawiłem na 4 minuty. Po przefiltrowaniu kawa wyszła prawie identyczna z tą pierwszą.. Dla mojej żony nawet smakowała bardziej z drugiego parzenia. Nie wiem co to oznacza, ale zaobserwowałem, że po zalaniu z czajnika kawa zaczęła się pienić, z prysznica nie ma takiego efektu.

Zamówiłem termometr-szpikulec, po weekendzie sprawdzę temperaturę wody na prysznicu, bo nie daje mi to spokoju.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #152 dnia: 19 Czerwiec 2020, 18:18:56 »
Jak chcesz mierzyć temperaturę wypływającej wody, to lepiej to już robić termoparą.
Z prysznica nie leci na pewno wrzątek, tak jak z czajnika. Myślę, że jesteście z żoną przyzwyczajeni do innego typu kawy. Może lepszym rozwiązaniem dla Was byłby french press? Próbowaliście już?
« Ostatnia zmiana: 19 Czerwiec 2020, 18:33:44 wysłana przez krystians »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #153 dnia: 19 Czerwiec 2020, 21:21:55 »
Nie kombinuj z preinfuzją teraz. Wsyp kawę, u mnie 6/100 działało bardzo dobrze, włącz ekspres i poczekaj aż się zaparzy. Moim zdaniem 9/100 to dużo za dużo...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #154 dnia: 20 Czerwiec 2020, 17:07:16 »
chcę uzyskać kubek dobrej kawy
Wszystkie Twoje opisy wskazują, że kawa przelewowa nie jest dla Ciebie. Z tego wynika, że chciałbyś uzyskać kubek kawy ale o intensywności espresso. Jakkolwiek da się to zrobić, to zdrowe to na pewno nie będzie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #155 dnia: 20 Czerwiec 2020, 21:13:55 »
Da się, parzysz np 6 shotów, masz kubek kawy ale od razu trzeba dzwonić po karetkę...

Offline Pawel.ski

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Moccamaster kbgt 741
  • Młynek: Severin 3873
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #156 dnia: 21 Czerwiec 2020, 09:33:36 »
Jeszcze nigdy mi nie wyszła tak niesmaczna kawa jak z tego przelewu...
Zwykła zalewajka, french press, V60, nawet rozpuszczalna nescafe smakuje lepiej...
Czy kawa z przelewu musi być wodnista, bez smaku i aromatu? Jeśli tak, to faktycznie, nie jest to dla mnie..

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #157 dnia: 21 Czerwiec 2020, 12:55:40 »
Kawa z ekspresu przelewowego, nie powinna wiele się różnić od tego co uzyskujesz z v60. Trudno powiedzieć czemu jest wodnista. nie będąc przy całym procesie i nie próbując jej. Może masz gdzieś w pobliżu kogoś doświadczonego z kim mógłbyś się zgadać i spróbować zbadać gdzie jest problem. Może rzeczywiście coś z ekpsresem, a może z przepisem,  trudno cokolwiek orzec zdalnie.

Offline Pawel.ski

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Moccamaster kbgt 741
  • Młynek: Severin 3873
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #158 dnia: 26 Czerwiec 2020, 12:41:34 »
Cześć,
Zrobiłem "cupping" na kawach, które mam i doszedłem do wniosku, że te kawy, które wcześniej parzyłem w MM mi po prostu niepodpasowały. Zszedłem z mieleniem na 3/10 na skali młynka i spróbowałem znowu z tą która najbardziej mi smakowała.
Bez preinfuzji i żadnych kombinacji 500/30g i jest dobrze :)
Także dziękuje wszystkim za pomoc :)
BTW. Mierzyłem temperaturę pod prysznicem i pokazało 94,8C, także fabryka. Nie jest to może dokładny pomiar (termometr za 20zł), ale wystarczająco dokładny by uspokoić moją głowę :P

Jak oceniacie mielenie?

Na koniec ciekawostka: Jak sprawdzić w domu dokładność wagi? Należy zastosować monętę 1 zł, waży idealnie 5,00g, na wadze o dokładności do 0,005g zawsze jest 5g - mennicza dokładność :) No chyba, że jest brudna to może coś tam na końcu wskoczyć  :mrgreen:

Offline El Jukaijey

  • Wiadomości: 1
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #159 dnia: 16 Lipiec 2020, 12:49:17 »
Mam być może trochę nietypową sprawę. Na rzecz jednego z klientów napisałem tekst dotyczący kawy przelewowej. Na forum nie mogę opublikować linku, ale artykuł można wyświetlić wyszkując "kawa przelewowa fide.pl". Ewentulnie jeśli moderator się zgodzi, to może uda się dokleić link.

Nie jestem wybitnym znawcą tego tematu, ale w miarę możliwości na podstawie dostępnych źródeł chciałem w miarę możliwości, jak najbardziej przystępnie wprowadzić w temat przeciętnego odbiorcę tego typu artykułów. Byłbym wdzięczny gdybyście (jeśli będziecie oczywiście mieć wolną chwilę) zerknęli na ten tekst i wyłapali potencjalne błędy merytoryczne. Nie staramy się tworzyć tekstów sensu stricte marketingowych, tylko naprawdę rzetelnie podchodzić do tematu, tak aby nie szerzyć w necie bzdurnych treści, więc Wasze uwagi będą dla nas cenne.

Jeśli nie jest to miejsce na tego typu prośbę o wsprarcie merytoryczne, to najmocniej przepraszam.

Za wszystkie odpowiedzi i uwagi z góry dziękuję.

Offline Junakk

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60, Chemex
  • Młynek: Timemore C2
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #160 dnia: 05 Październik 2021, 22:17:05 »
Hej, od jakiegoś czasu zacząłem rozważać zakup ekspresu przelewowego - obecnie jestem posiadaczem Aeropressu i Hario V60 - stąd moje pytanie: czy Waszym zdaniem ekspres przelewowy ma sens, rozważając zaparzanie jednorazowo mniejszych ilości kawy? Mam na myśli 200-300ml. Biorę pod uwagę kilka modeli:
- Moccamaster CupOne,
- Melitta Aromaboy,
- Melita Aromafresh/Aromasignature (z racji, że mam młynek, nie potrzebuję go mieć w ekspresie, ale z drugiej strony nieco zautomatyzowałoby cały proces

Po co mi ekspres? Chcę zachować większą powtarzalność, niż w porównaniu do Aeropressu/dripa itp.
Stąd moje pytania:
- czy ekspres dla tak małych ilości ma w ogóle sens?
Czy jest sens kupować Moccamastera, mając do wyboru kilkukrotnie tańszy model? (Aromaboy)
i przede wszystkim - czy ekspresy przelewowe są w stanie wydobyć z kaw speciality to co najważniejsze, tak żeby nie zmarnować ich potencjału?

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #161 dnia: 06 Październik 2021, 08:41:21 »
obecnie jestem posiadaczem Aeropressu i Hario V60 - stąd moje pytanie: czy Waszym zdaniem ekspres przelewowy ma sens, rozważając zaparzanie jednorazowo mniejszych ilości kawy? Mam na myśli 200-300ml.
czy ekspresy przelewowe są w stanie wydobyć z kaw speciality to co najważniejsze, tak żeby nie zmarnować ich potencjału?


Moim bardzo subiektywnym zdaniem (Melita Aromafresh) ekspres przelewowy jest pójściem na kompromis - prostota przygotowania kosztem kontroli nad procesem...
Kawa z v60 zawsze wychodziła mi lepsza!!!
Za to kawa z ekspresu jest bardzo akceptowalna - i jeśli potrzebuję dzbanek kawy - sprawdza się bardzo fajnie!!! Choć gdy potrzebuję dzbanek dobrej kawy - Chemex daje lepsze efekty!!!

Jeśli chcesz "zautomatyzowania" być może Gabi Master może być lepszym rozwiązaniem???
Never Give UP †

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #162 dnia: 06 Październik 2021, 11:42:50 »
Mam na myśli 200-300ml
Takie małe ilości są kłopotliwe dla przelewowego ekspresu. Polecałbym Clever Dripper albo Gabi do małych, smacznych i prostych w przygotowaniu przelewów. Choć metoda Sławka Sarana w aeropressie też jest bardzo powtarzalna.
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2021, 11:45:34 wysłana przez krystians »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #163 dnia: 06 Październik 2021, 13:56:35 »
A gdyby tak zaczęli produkować Clever Dripper o litrowej lub nieco większej pojemności to byłby to najlepszy zamiennik wszelkich ekspresów przelewowych.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #164 dnia: 06 Październik 2021, 14:24:03 »
No nie wiem. Ostatnio bawie się Sage Precision Brewer i żadna ręczna alternatywa nie ma do niego startu ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi