Autor Wątek: O ekspresach przelewowych ogólnie  (Przeczytany 113746 razy)

Offline Faustmok

  • Wiadomości: 45
  • Młynek: Commandante
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #135 dnia: 14 Kwiecień 2020, 10:22:22 »
Pochwalę się. Co tam. Kupiłem właśnie Severin KA4805. Za nowy z przesyłką 39 zł. Na takie małe coś polowałem. Da się z tego zrobić dobry przelew? Robiąc dripa na ogół używam wodę 95*C. Tutaj powinno być podobnie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #136 dnia: 09 Czerwiec 2020, 17:14:44 »
Macie jakieś pomysły co sprawdzić zanim się zabiorę do rozbiórki.
Spróbuj wylać całą wodę odwracając ekspres do góry nogami. Potem wlej nową wodę. Czasem przelewy się zapowietrzą i taka operacja pomaga.

Offline Pawel.ski

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Moccamaster kbgt 741
  • Młynek: Severin 3873
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #137 dnia: 17 Czerwiec 2020, 13:18:44 »
Witam,
Nie wiem czy wybrałem właściwy temat ale potrzebuje pomocy w początkach z nowym zestawem. Opiszę całą procedurę krok po kroku, bo chciałbym wyeliminować wszystkie możliwe błędy.
- 30 g ziaren 100% arabica story coffee roasters palenie ciemne 15.04 zmielone w młynku severin 3873 ustawionym na 7, wizualnie struktura cukru
- 500 ml wody z filtra brita + naddatek na płukanie filtra
- ekspres moccamaster kbgt 741, filtry moccamaster, płukanie filtra nadmiarem wody
- zasyp kawy do filtra, preinfuzja (cała kawa nasiąka, ale nie pływa), lekkie mieszanie 30 sekund, zaparzanie
- czas od preinfuzji do końca „kapania” około 3 minuty, przy takiej grubości mielenia woda wzbiera do 4/5 wysokości filtra

Aromat zaparzonej kawy jałowy mało intensywny.
Kolor ekstraktu lekko przejrzysty brązowy.
Smak mdły, bardzo delikatna kwaskowatość, kawa jakby rozwodniona, ale znośna do wypicia.

Wydłużyć preinfuzje? Zwiększyć ilość kawy? Obawiam się, że jak drobniej zmiele to wyjdzie górą z filtra. Na temat nastaw severina widziałem posty o ustawieniu na 13-14 do przelewu..

Proszę o sugestię, boje się że ekspres może mieć wadliwy termostat i dlatego kawa jest niedoparzona a nie mam niestety termometru.


Przed chwilą druga próba, jest trochę lepiej.
- 40g kawy zmielenie jak poprzednio, 500 ml wody
- preinfuzja 2 min
- całe parzenie 5 min

Kolor podobny, smak lepszy, wyraźna przyjemna kwaskowość, nie jest wodnista. Wyraźnie czuć, że jest dużo kofeiny. Jednak brakuje mi goryczy, jak mogę ją podbić??
Mało wyraźny jest również aromat naparu, zwykła zalewajka pod tym względem prezentuje się lepiej..



« Ostatnia zmiana: 17 Czerwiec 2020, 20:34:35 wysłana przez ranGo »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #138 dnia: 17 Czerwiec 2020, 22:14:52 »
Może to mało gorzka kawa. Jak lubisz zdecydowaną goryczkę, to może powinieneś jakąś mieszankę z robustą spróbować.
Możesz też spróbować takich operacji:
- W pierwszej fazie zaparzania, zamieszać dobrze kawę łyżeczką przez jakieś 10 sekund.
- zmielić drobniej.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #139 dnia: 17 Czerwiec 2020, 23:08:45 »
@Pawel.ski mam ten sam ekspres i zaparzam nastepujaco:
- 6g kawy na 100ml wody
- nie przeplukuje filtra
- dla 500 ml wciskam aroma control (ikona polowe dzbanka)
- start
- bez preinfuzji, bez mieszania itp
- to jest automat wiec czym prosciej tym lepiej wg mnie
- trzymam sie jednej dozy i tylko reguluje mlynek zeby zwiekszyc/zmniejszyc przeplyw i ekstrakcje
- praktycznie przy kazdej kawie to sie mi sprawdza

Nic nie pisales o wodzie, ale jesli masz twarda kranowke to minimum filtr dzbankowy brita/dafi.

Z paleniem ciemnym moze byc problem w tym ekspresie bo ma temperature raczej pod srednie/jasne ziarna. Przy ciemnym paleniu to chyba szedlbym w szybszy przeplyw 2-3 minuty, zeby skompensowac zbyt wysoka temperature. ciemne ziarna generalnie maja wieksza rozpuszczalnosc.

Mi bardzo podchodzi np Audun Brazylia Miaki (ta pod przelewy) w tym przelewowcu.

Offline Pawel.ski

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Moccamaster kbgt 741
  • Młynek: Severin 3873
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #140 dnia: 17 Czerwiec 2020, 23:37:18 »
Dzięki za szybką odpowiedź :)

@krystians Jutro rano spróbuję mam black blend 20% robusty, ta jest bardzo ciemno wypalona - a może to kwestia moich kubków smakowych, bo do tej pory kawa która najbardziej mi smakowała to India Kapi Royal Peaberry 100% robusta z kawiarki, dosyć drobno mieliłem to już po łyku było czuć moc kofeiny, no i zdecydowana gorycz i zero kwasków :P Ja to nazywam prostowaniem zwojów w mózgu  :diabelek:

Mieszanie próbowałem, a jeszcze drobniej mielić boje się, że drip się przeleje.

@untoldex nasze ekspresy różnią się jedną literką w nazwie KBT-KBGT - u mnie przepływ jest stały, korek się otwiera dźwignią po wstawieniu dzbanka - automatycznie.

Czy jak masz ustawiony przepływ z dripa na połowę, to wody zbiera się powyżej poziomu kawy? Nie wiem czy ma to znaczenie, czy kawa pływa sobie w wodzie, czy powinien być tylko krater na środku i przez niego się sączyć?

Wodę filtruję przez britę, ale może zakupię żywca na próbę.

Jeśli chodzi o stopień wypalenia to możliwe, że mylę się i jest to średni - ziarna są ciemno brązowe, ale jeszcze nie czarne. Co do temperatury, to czy wysoka temperatura nie powinna wydobywać tych gorzkich smaków?

Za dużo chyba się naczytałem forum i mam mętlik w głowie, poprawcie mnie jeśli się mylę:
Im drobniejszy przemiał -> więcej goryczy
Im dłuższy czas ekstrakcji -> więcej goryczy
Im wyższa temperatura -> więcej goryczy

Życzę wszystkim dobrej nocy- rano kolejna próba :)

Offline Pawel.ski

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Moccamaster kbgt 741
  • Młynek: Severin 3873
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #141 dnia: 18 Czerwiec 2020, 08:15:37 »
Już jestem po próbie z black blendem, kawa nadal mdła jakby niedoparzona, słaba.

Skłaniam się w kierunku za niskiej temperatury wody, możecie polecić termometr, którym będę mógł zmierzyć czy temperatura jest właściwa? Jak to przeprowadzić? Mierzyć pod samym prysznicem czy w środku grzałki?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #142 dnia: 18 Czerwiec 2020, 10:32:17 »
@untoldex nie wiem czy doczytałeś, ale kolega @Pawel.ski napisał, że napar za słaby i zbyt mało gorzki mu wychodzi.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #143 dnia: 18 Czerwiec 2020, 10:38:28 »
Aroma Control to Melitta, a Moccamaster nie ma takiego systemu z tego co się orientuję. Tak przy okazji jakie czasy parzenia przy 500 ml i Aroma Control?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #144 dnia: 18 Czerwiec 2020, 11:06:13 »
- 30 g ziaren 100% arabica story coffee roasters palenie ciemne 15.04 zmielone w młynku severin 3873 ustawionym na 7, wizualnie struktura cukru
- 500 ml wody z filtra brita + naddatek na płukanie filtra
- ekspres moccamaster kbgt 741, filtry moccamaster, płukanie filtra nadmiarem wody
- zasyp kawy do filtra, preinfuzja (cała kawa nasiąka, ale nie pływa), lekkie mieszanie 30 sekund, zaparzanie
- czas od preinfuzji do końca „kapania” około 3 minuty, przy takiej grubości mielenia woda wzbiera do 4/5 wysokości filtra

Mi dużo lepiej wychodziła kawa - 45 gram / 750 ml, czas parzenia 5 - 6 minut. (możesz odjąć czas preinfuzji)
Spróbuj czy wtedy smak będzie lepszy.

Ewentualnie, przepłucz filtr ale gorącą wodą. Zalej około 250 ml wody, i przepuść przez ekspres z papierowym filtrem zamontowanym, nagrzeje to cały układ.
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwiec 2020, 11:17:27 wysłana przez pj.w »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #145 dnia: 18 Czerwiec 2020, 11:25:54 »
Sorki, cos mi sie pomieszalo z ekspresami. Ja mam Melitte, na ktorej bardzo dobrze wychodza mniejsze (250-500ml) porcje.
W Moccamasterze zdecydowanie lepiej wychodza wieksze objetosci.


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #146 dnia: 18 Czerwiec 2020, 13:48:34 »
Ja mam w Aroma Signature Deluxe fajny pstryczek, teoretycznie do małych porcji, no ale u mnie nie tylko ;) Zalewam na początku większą ilością wody, taka "preinfuzja", i włączam drugi raz z tym pstryczkiem - czyli polewanie porcjami. Fajna sprawa...

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #147 dnia: 18 Czerwiec 2020, 19:16:09 »
Siewcu możesz bardziej rozwinąć jak ci najlepiej małe porcję wychodzą? Zabierasz dzbanek, zalewasz większą ilością wody, wyłączasz i włączasz ponownie po upływie np. 30 sekund? Jakie dozy i mielenie? Co prawda u mnie inny model Melitty, ale też z Aroma Control. Szukam jakiegoś dobrego punktu wyjścia i zawsze cenne wskazówki tych co już wyczaili jak najlepiej wykorzystać ten sprzęt. Najlepiej dla porcji ok. 200-300 ml.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #148 dnia: 18 Czerwiec 2020, 20:43:18 »
Włączam normalnie, jak się naleje wody aż przykryje kawę to wyłączam i włączam jeszcze raz ale już z aroma control.

Offline Pawel.ski

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Moccamaster kbgt 741
  • Młynek: Severin 3873
Odp: O ekspresach przelewowych ogólnie
« Odpowiedź #149 dnia: 18 Czerwiec 2020, 21:38:08 »
W dzień zrobiłem test na dużej ilość - 60g kawy litr wody. Kawa w większości poszła w zlew, dlatego wykorzystałem lavazze quality oro.
Próba w kierunku wzrostu temperatury parzenia, 200 ml zaparzanie bez kawy sam filtr, następnie preinfuzja 150 ml, 1,5 minuty i dalej w automacie. Napar intensywniejszy niż poprzednie próby, ale jak na ten czas parzenia i mielenie drobniejsze niż wcześniej (na skali Młynka  5/10) nadal płaski smak, pojawia się lekka gorycz i kwaskowatość - jakiś postęp jest. Chyba dalej nie zdziałam bez sprawdzenia temperatury.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi