Autor Wątek: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków  (Przeczytany 438652 razy)

Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1590 dnia: 13 Styczeń 2021, 15:43:04 »
Nie mogę już edytować poprzedniej wiadomości więc machnę kolejną. Macerat jest zdecydowanie lepszy z cascary wg mnie, jak lakko kwaśnawy kompot z suszu (mniam). Pytanie tylko ile to ma kofeiny? Chętnie bym to pił w większych ilościach, ale obawiam się o mój sen :)
Zrobiłem cb 30g/500ml czyli standardowe 6/100. Czy można to śmiało popijać jako kompocik, ta odmiana ma jakoś mniej kofeiny? Wszędzie piszą że ma dużo kofeiny taki "napar" a na stronie EC coś przeciwnego.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1591 dnia: 13 Styczeń 2021, 18:22:26 »
Kofeiny raczej nie wiele jakieś 6 razy mniej niż przelew, podobno ok 120mg/l

Offline Laska Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Rocket Cellini V3
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1592 dnia: 16 Styczeń 2021, 23:45:09 »
Zamówiona kawa przyszła w tempie esspresowym :) Na pierwszy ogień po rozmowie z żoną Pana Gorana (wyjeżdżałem i musiałem zostawić żonie wszystko w takiej kolejności aby zmiany na młynku były bardzo małe i przewidywalne) poszedł EL Jaguar... O rany nie spodziewałem się takich smaków w kawie.
Jak do tej pory normą była gorzka czekolada, nutki tytoniu, jakieś owoce ale....
Doza oscyluję od 15 do 16,5 (nie mogę się zdecydować) ale najczęściej jest to 16g.
Temperatura 94.2 Największa słodycz pozbawiona kwasowości oraz goryczy.
Mielenie bardzo drobne pod ristretto ale czasami odkręcę trochę młynek tak aby uzyskać dolną granicę espresso czyli 25g Staram się jednak aby wychodziło 16-21g
Doznania sensoryczne - Mam bardzo małe doświadczenie w piciu i odkrywaniu takich kaw, ale nie jestem pozbawiony smaku tak samo jak moja piękna żona.
Obydwoje byliśmy bardzo zdumieni po wypiciu pierwszego naparu ponieważ na pierwszy plan wysunęły się smaki dojrzałych warzyw i czerwonego wytrawnego wina.
W zależności od ustawienia dozy i przemiału smaki z opisu sensorycznego na stronie tzn. : czekolada, orzechy, cukier trzcinowy, karmel również były wyczuwalne.
Kawa bardzo świeża, otworzona po dwóch trzech dniach od wypalenia więc Crema szybciej opada ale w ristretto i tak jest genialne.
Pozdrawiam Sławek
Ps Następną będzie robusta Mexico Alianza.
« Ostatnia zmiana: 17 Styczeń 2021, 00:11:06 wysłana przez Laska »

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1593 dnia: 18 Styczeń 2021, 14:48:17 »
Nicaragua La Yamanda zaparzona w rocie+filtr, wyszło bardzo konkretne espresso :) a nie spodziewałem się takiego efektu z kawki palonej pod przelew. W mleku też się smacznie skomponowała. Dzięki :)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2365
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1594 dnia: 18 Styczeń 2021, 14:50:32 »
Świąteczno-noworoczny foto konkurs za nami a większość nagród już wysłaliśmy. Pierwsze zdjęcia otrzymanych nagród już pojawiła się na Instagramie, również i na innych popularnych portalach :szampan: Jako że odzew był duży, to pomyślimy i o następnych tematycznych edycjach. 

@Laska   Meksyk Alianza to nasza trzecia propozycja dla tych co chcą poeksperymentować z robustą. Okazuje się że choć nie mała produkcja robusty w tym kraju, to robusty z obróbki mytej jest bardzo mało.

Jak już zauważaliście, w sklepie od początku roku przybywają nowe kawy co oznacza że z niektórymi musimy się pożegnać. Nowa mieszanka do espresso to Afro 3 / Tanzania anaerobic - Kongo washed / a ze względu na większe zainteresowanie, na półki w przyszłym tygodniu powróci i mieszanka Sava Mala. Z obecnych kaw w sklepie, to najszybciej zabraknie Ekwadoru Vilcabamba a na styczeń-luty powinno nam wystarczyć gwatemalskiej Golden Flakes, brazylijskich Carmelo i Pinot, kolumbijskiej Huila Mujeres, meksykańskiego Jaguara.

W sekcji jasno palonych kaw, z nowości to El Tirra z Kostaryki, Konga natural z Etiopii i także natural z plantacjI El Guamo w Salvadorze. Kawy których nie mamy dużo w zapasie to Etiopia Guji Shakisso, Etiopia Reko i Kenia Nanyuki zamiast której, już nie długo, powróci Kenia Kijani Kiboko. Na swoją kolej czekają naturale z Tanzanii i Rwandy i nanoloty z Kolumbii.

@pietro Rota to cudowny sprzęt

Co do zawartości kofeiny w cascarze, zależy to również od przepisu / ilości i czasu parzenia / ale i tak jest mniej niż w kawie.




https://squaremileblog.com/2013/08/30/cascara-and-caffeine/

Offline Laska Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Rocket Cellini V3
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1595 dnia: 18 Styczeń 2021, 19:08:36 »
Meksyk Alianza to nasza trzecia propozycja dla tych co chcą poeksperymentować z robustą. Okazuje się że choć nie mała produkcja robusty w tym kraju, to robusty z obróbki mytej jest bardzo mało.

Żona jest całkowicie zaskoczona i zbita z tropu ;)
 Młynek na tych samych ustawieniach co El Jaguar wypluwa 1/1,2g więcej, wyszło 17,5g. Powiedziałem żonie, żeby z tej ilości przeprowadziła ekstrakcję bo kawa jest zapewne twardsza przez co trochę grubiej zmielona.
Z tej dozy wyszło 25g w 25s przy tej samej temp czyli 94,2 na grupie.
Kawa wyszła jak to powiedziała żona ani gorzka ani kwaśna tylko słodka ale jak wrócę to mam wycisnąć z niej więcej ;) a to już jutro.
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2021, 19:15:34 wysłana przez Laska »

Offline Laska Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Rocket Cellini V3
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1596 dnia: 18 Styczeń 2021, 22:30:08 »
Uwaga, Uwaga :)
Kawa wypita o 16:30
Żona cały czas szczebiocze przez słuchawkę i zmienia front... " NO taka delikatna ta kawa i nie mogę o niej zapomnieć"
Chyba zaczynam żałować, że mnie w domu nie ma :hihihi:

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1597 dnia: 25 Styczeń 2021, 09:28:26 »
Tak wygląda moje pierwsza próba zaparzenia Ethiopia Konga :sciana:

Offline drk

  • Wiadomości: 15
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1598 dnia: 25 Styczeń 2021, 09:40:22 »
Trochę ekstrawagancki sposób  8)

Chociaż teraz się zastanawiam czy to było spowodowane tym, że z samego rana roznosiła Cię energia, czy jednak zasnąłeś podczas przygotowywania i ta kawa miała pobudzić do działania  ;)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1599 dnia: 25 Styczeń 2021, 09:45:35 »
Raczej to drugie, zaspany włożyłem odwrotnie aero i próbowałem jakoś uratować kawę :hihihi: Chociaż z tyłu głowy miałem, że raczej się nie uda, ale jak widać kawa zaburza myślenie [emoji38]
p.s jestem już po drugie tym razem udanej próbie i powiem tak Ethiopia jak zawsze miód malina kawka
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2021, 09:48:08 wysłana przez Psyche »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1600 dnia: 25 Styczeń 2021, 15:25:22 »
Tak wygląda moje pierwsza próba zaparzenia Ethiopia Konga

Aeropress w odpowiednich rękach może stać się najbardziej niebezpiecznym urządzeniem do zaparzania kawy  :mrgreen:
Jednak nagroda Darwina cię ominie, przyznaję ją bowiem tylko tym, którzy wyciskają Aeropress na cienkie szklaneczki  :picardpalm:
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2021, 15:30:21 wysłana przez Pawcio »

Offline mikus Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Bellezza Bellona
  • Młynek: ZF64W
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1601 dnia: 26 Styczeń 2021, 20:15:08 »
Hehe, fajnie że się tym podzieliłeś (: swoją drogą, dobre zdjęcie z cyklu "co tu nie pasuje?"

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1602 dnia: 26 Styczeń 2021, 20:51:58 »
co tu nie pasuje?
Myślę nie pasuje nóż do chleba 😉

Offline BoyLer

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante, Xeoleo
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1603 dnia: 27 Styczeń 2021, 09:52:54 »
Tak wygląda moje pierwsza próba zaparzenia Ethiopia Konga :sciana:
Tak zwana metoda nieodwracalna ;)

ps.
@ranGo przymierzam się do zamówienia Etiopii Konga i Kenii Kijani Kiboko (liczę na dużo owoców i kwiatów jak to często bywa w Etiopiach i Keniach), jednak potrzebował bym jeszcze jakiejś kawy pod aeropressa, która da zbliżone doznania do klasycznego czekoladowo-orzechowego espresso, coś polecisz?
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2021, 09:57:59 wysłana przez BoyLer »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2365
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1604 dnia: 27 Styczeń 2021, 12:19:16 »
Z działu espresso to Gwatemala i Meksyk będą takie czekoladowe, z jasnych można w Aeropressie spróbować Salvador. 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi