Autor Wątek: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków  (Przeczytany 438781 razy)

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1170 dnia: 15 Marzec 2020, 16:41:23 »
Właśnie kosztowałem Etiopii Duromina z dripa - bardzo fajna, dominuje kwasowość ale jest taka "elegancka", na drugim planie słodycz. Może rzeczywiście jakieś nutki liczi chociaż aż tak wyczulony nie jestem, dla mnie to po prostu pyszna kawa  ;)
W kolejce jeszcze czekają Burundi i Meksyk Limonada.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1171 dnia: 16 Marzec 2020, 11:58:03 »
Czy ktoś ostatnio zaparzał Ethiopia Guji Natural (pod przelew) w V60?

Robię przepis:
22g kawy, 340g wody.
60g preinfuzja, pierwsze zalanie do 200ml, drugie zalanie do końca.

Zaparzanie 1:
Comandante 28 klik, temperatura 95C
Czas w okolicach 3:45
Wychodzi duża gorycz

Zaparzanie 2:
Comandante 30 klik, temperatura 92C
Czas w okolicach 3:30
Wychodzi gorycz, troszkę mniejsza, ale nadal spora

Mógłbym dalej zwiększać przemiał i zmieniać inne parametry aczkolwiek trochę szkoda mi ziarenek.
Ostatnio głównie zaparzałem ziarna z obróbki mytej i maksymalnie mieliłem na 28 kliku, więc nie jestem pewien czy grubszy przemiał coś tu pomorze.

Ma ktoś może jakiś dobry sprawdzony przepis na tą kawkę?

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1172 dnia: 16 Marzec 2020, 12:23:54 »
Nie powinno być goryczy przy tej kawie.

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8179.0

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1173 dnia: 16 Marzec 2020, 12:24:34 »
Przelewa się w miarę dobrym czasie więc przemiał bym pozostawił (ewentualnie możesz zejść z czasem do 3 minut). Spróbuj jeszcze obniżyć temperaturę.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1174 dnia: 16 Marzec 2020, 12:25:27 »
Zmniejsz pojemność dripa, czas parzenia 2,5 minuty. A może ziarenka są zbyt świeżo palone?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1175 dnia: 16 Marzec 2020, 12:31:40 »
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=55.223
Sprobuj tej metody - 29 klik. Mam teraz naturala z Kolumbii - smakuje wręcz cukierkowo z zastosowaniem tego przepisu. :)
pomorze
Tu Małopolska
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1176 dnia: 18 Marzec 2020, 16:12:23 »
Nie powinno być goryczy przy tej kawie.

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8179.0
Ciekawe bo wlazłem tu specjalnie żeby zapytać o to samo. Też dostałem Guji od Ciebie i jak super jest z Burundi to Etiopia sama gorycz... Próbowałem z kolby, dripa i kawiarki.. wszędzie dominuje gorycz na różne zmiany nawet przy niższych temp I grubszym przemiale

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1177 dnia: 18 Marzec 2020, 19:51:08 »
@minero , spróbuj tą kawę zaparzyć w filiżance jak do cuppingu i sprawdzisz czy jest defekt w ziarenkach czy w metodzie parzenia. Twoja Etiopia jest z tego samego regionu Guji ale z innej plantacji i z innej metody obróbki niż ta którą miał @untoldex. Nadal stoję za tym że nie powinna być w żadnej z nich wyczuwalna gorycz. Przypomnijcie się przy następnym zamówieniu ( dopisać bitter lemon w uwagach ) a dorzucimy coś słodkiego do paczuszki.

Nasz mały zespół stara się z całych sił aby Wam kawy nie zabrakło w tych trudnych momentach i że chociaż na chwile dobra kawa podniesie Was na duchu. Wprowadzamy do sklepu nowe kawy w miarę naszych możliwości bo transporty z EU mocno są opóźnione i zaplanowane nowości przesuniemy trochę w czasie.

Trzymajcie się ciepło.



Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1178 dnia: 18 Marzec 2020, 20:43:43 »
@ranGo dzieki, przyznam że po tylu próbach już zacząłem czekać aż paczuszka się skończy to wrócę do drugiej Burundi bo jest bardzo fajna. Dziwne bo Guji próbowałem z roznych palarnii i byłem zachwycony a tu zamawiając jako pewniak rozczarowała mnie. Jeszcze protestuje ją trochę bo mam druga paczkę, zobaczę czy coś wyjdzie więcej ale spoko jakoś ja dopije . Po prostu coś nie trafiła w moje "podniebienie" jak się to mówi

Offline TK Mężczyzna

  • Wiadomości: 90
  • Ekspres: Ascaso Dream; Aeropress; Hario V01; GAT 3tz; tygielek
  • Młynek: MSJ; Rhinowares; stare ręczne stożki
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1179 dnia: 18 Marzec 2020, 21:11:31 »
Kurcze, dziwne, bo Guji akurat gorzkości ciężko się doszukać. A nie zmieniałeś wody do zaparzania?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1180 dnia: 18 Marzec 2020, 21:15:22 »
@minero, nie pamiętam czy piłem tę kawę, ale mi też się zdarza coś podobnego z niektórymi kawami, niezależnie od palarni. Taka gorycz nieco cierpka, trochę jak rozgryziona pestka cytryny. Najśmieszniejsze jest to, że większość osób tego nie wyczuwa. To muszą być jakieś indywidualne kwestie przeczulenia na jakąś substancję.  Już zauważyłem, że to się u mnie najczęściej zdarza przy kawach , w których aromatach jest podawana czarna herbata.

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1181 dnia: 18 Marzec 2020, 23:12:32 »
@krystians calkiem możliwe choć próbowałem już wielu kaw z różnych palarni bo lubię nowe smaki, przyznam że ja preferuję bardziej jasno palone bo już się odzwyczaiłem od mocnej goryczki to tu ja wyczuwam. Z wszystkich które piłem etiopie lubię najbardziej i dlatego mnie zaskoczyla.. raz chyba trafiłem na Rwandę która miała podobnie z tą goryczą. Poza tym nie było problemu:)
@TK Jeśli chodzi o wodę ja leje z filtra w dzbanku kranówkę, nie kombinuje z wodami zrodlanymi  z butelek i nic nie zmieniałem.

Offline TK Mężczyzna

  • Wiadomości: 90
  • Ekspres: Ascaso Dream; Aeropress; Hario V01; GAT 3tz; tygielek
  • Młynek: MSJ; Rhinowares; stare ręczne stożki
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1182 dnia: 19 Marzec 2020, 06:07:22 »
Kiedyś miałem taką sytuację, że w każdej kawie był dziwny posmak - powiązałem to z remontem sieci wodociągowej w okolicy.
Po pewnym czasie ustało.
Ale chyba raczej to będzie to o czym pisaliście wyżej - indywidualne kwestie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1183 dnia: 19 Marzec 2020, 11:09:50 »
TK w moim przypadku testowałem różne wody , różne sposoby zaparzania i różne temperatury. Niekórych kaw po prostu nie jestem w stanie się napić, choć inni mogą się nimi zachwycać. 

Offline xcracerpl

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: v60, aeropress, prismo, g.a.t. 3tz, Bialetti z E&B Lab, tygielek, mizudashi, Brewista Smart Dripper, Chemex
  • Młynek: C40 MK4, Quito, Wilfa
Odp: Euro Cafe - Książka skarg i wniosków
« Odpowiedź #1184 dnia: 19 Marzec 2020, 12:42:33 »
Kenia Kahawa Bora Natural to chyba mój pierwszy natural z Kenii. Bardzo fajna kawka, wyraźnie wyczuwalne aromaty wiśni i czarnej porzeczki, czyli dobrze znane aromaty z Kenii, którym jak zawsze towarzyszy przyjemna kwasowość w połączeniu z charakterystyczną dla naturali pewną ciężkością bardzo fajnie odnajdują się w tej kawie. Polecam.

Ostatniej jesieni próbowałem naturalnej Kenii z The Barn i ogólnie nie ma porównania w kwestii złożoności i intensywności doznań. Natomiast zdecydowanie The Barn nie była ponad 2x lepsza, za to była ponad 2x droższa XD. Zatem jak większość kaw od @ranGo tak i ta Kenia miażdży stosunkiem jakość - cena. Bardzo spoko kawka, dość ciekawa, przyjemna w spożyciu i łatwa w zaparzaniu, nie trzeba kombinować i wszystko co charakterystyczne z niej wychodzi.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi