Autor Wątek: Decent Espresso rewolucja?  (Przeczytany 33484 razy)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #60 dnia: 03 Grudzień 2022, 16:21:17 »
... trudność ustawienia konkretnej temp jak słusznie napisałeś to właśnie brak powtarzalności

No nie, to są dwa niezależne parametry.
Trudno ustawić konkretną temp., np producent podaje przepis 92 stopnie... trzeba pokombinować, bo czas ekstrakcji ma wpływ na średnią temperaturę itp... ale przy danych. stałych ustawieniach i przygotowaniu kawy będzie już całkowicie powtarzalne...

,na decencie  możesz  ustawic profil cisnienia na każdym etapie ekstrakcji(i powtórzyć ten sam profil dokładnie 1:1  to właśnie również powtarzalność )

No właśnie cały czas twierdzę, że niczym się to nie różni w kwestii powtarzalności. W "zwykłych" ekspresach masz w praktyce jeden profil ciśnienia, ale dokładnie tak samo powtarzalny, czyli zależny od przygotowania kawy. Decent niczego tu nie zmieni... Jeśli ustawisz jakiś profil, to żeby go odtworzyć również musisz idealnie przygotować kawę...


Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #61 dnia: 03 Grudzień 2022, 17:33:14 »
Tu chodzi o powtarzalność wielu profili nie jednego i wielu zmiennych nie jednej:)przecież to chyba oczywiste , każda kawa wymaga innego podejście tym bardziej jeśli robisz espresso z jasnych paleń , nikt nie napisał że nie  można osiągnąć jakiejś tam ograniczonej powtarzalności na HX przy tylko  jednej kawie bez preinfuzji itp. Ale dlatego to nie jest sprzęt dla osób które tylko tyle wymagają , nikt nie kupuje Subaru Imprezy jak jeździ tylko w niedziele max 50Km na h do kościoła i z powrotem bo w zupełności wystarczy mu opel corsa .Rozumiem ze dla Ciebie temperatura jest niezależnym parametrem i nie musi  być powtarzalna ????( to już jakaś herezja w dziedzinie espresso)każdy parametr jest rożny i inny kwestia kluczowa to moc powtórzyć każdy bez względu jaki bo każdy ma wpływ na smak w filiżance .Jakim cudem różne ciśnienia w trakcie ekstrakcji są dla Ciebie tym samym co jedno ciśnienie 9BAR ,każda zmiana ciśnienia wpływa na smak kawy oczywiście jak już było wcześniej napisane przygotowanie kawy dla osoby która rozważa zakup np.Decenta nie jet już problemem.
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2022, 17:41:14 wysłana przez rollo45 »

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #62 dnia: 03 Grudzień 2022, 18:06:27 »
E... nie rozumiemy się ;)

Temperatura jest niezależnym parametrem, musi być powtarzalna i jest, tylko jest "trudno ustawialna", tzn. jeśli chcesz te 92 to w innych, w tym descenie po prostu ustawiasz 92, a w HXie jest trudniej, ale jak już ustawisz OK (np. wg smaku, termometru w kolbie ...) to jest całkowicie powtarzalna.
Dokładnie napisałeś to co ja ;) czyli cała przewaga descenta to możliwość robienia wielu powtarzalnych profili, inne ekspresy mają mocno ograniczoną (wynikającą z konstrukcji) ilość profili, co najwyżej można wajchą trochę pomachać ;) zasymulować dźwigni się nie uda... ale teza, że nie są powtarzalne, czyli tego jednego profilu założonego przez producenta (z lekką możliwością modyfikacji) nie daje się powtórzyć jest błędna... Ja dla każdej kawy przy pierwszych kilku ekstrakcjach dobieram przemiał, temperaturę i dalej jest OK, z czasem (wietrzeniem kawy) oczywiście lekko modyfikuję ust. młynka i to wszystko...


Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #63 dnia: 03 Grudzień 2022, 18:15:19 »
Co do jednej kawy pełna zgoda , jak również  co do jednego profilu chociaż z HX to jest trudne do osiągnięcia nawet z dodatkowym termometrem na grupie tym bardziej na postawie smaku :)dalej nie wiesz czy było 94,92,93 czy 96 :):)ale rozumiem już o co ci chodziło i w zasadzie teza która założyłeś  ze każdy sprzęt jest powtarzalny w jakimś określonym ustawionym przez producenta profilu jest słuszna :)ale Decent poszerza pole działania w zasadzie do nieograniczonych kombinacji zmiennych co czyni go dość  ciekawym urzadzeńiem .

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #64 dnia: 03 Grudzień 2022, 18:45:42 »
zasymulować dźwigni się nie uda
Dlaczego? Jak postawisz na wagę, pomierzysz ile siły wkładasz itd itp i policzysz to wyjdzie jakie ciśnienie ręką ogarniasz i w jakim czasie. A że o powtarzalności w przypadku dźwigni nie ma mowy(chyba że podłączysz silnik do dźwigni) to można próbować.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #65 dnia: 03 Grudzień 2022, 19:59:35 »
...dalej nie wiesz czy było 94,92,93 czy 96 :):)

Dokładnie, ale ta wiedza nie jest mi do niczego potrzebna, chyba, że na foruma chcemy własny podać przepis na daną kawę ;) Trudniej tylko skorzystać z "gotowca", gdzie ktoś podaje temperaturę...

Jak postawisz na wagę, pomierzysz ile siły wkładasz itd itp i policzysz to wyjdzie jakie ciśnienie ręką ogarniasz i w jakim czasie. A że o powtarzalności w przypadku dźwigni nie ma mowy(chyba że podłączysz silnik do dźwigni) to można próbować.

Niemożliwość symulacji to wg mnie na HXie (i innych tradycyjnych) Decent domyślam się, że ma zaszyty w oprogramowanie/dostępny na forach taki profil, więc nawet nie trzeba mierzyć...
A co do powtarzalności dźwigni, hm, nigdy nie miałem, ale zdaje się, że są takie działające na sprężynie... Ręcznie się "naciąga" a później samo wraca robiąc ekstrakcję. To powinno też być powtarzalne...


Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #66 dnia: 03 Grudzień 2022, 20:26:51 »
Na pewno sprężyna jest bardziej powtarzalna od czystego manualna , natomiast powtarzalność espresso to dla mnie zaparzenie danego rodzaju kawy w określonej konfiguracji zmiennych które dają najlepszy wynik w filiżance i tu istotne jest dla mnie  wiedzieć jaka jest temperatura bo jedna kawa da dobry smak w 94 a inna w 91 bez możliwości ustawienia   temperatury z powtarzalności nici, nie będę wspominam o preinfuzji ,czasie ekstrakcji , ciśnieniu itp bo wszystkie te zmienne wpływają na powtarzalność ,według twojej teorii w zasadzie zakup jakiegokolwiek ekspresu poza prostym HX z Pidem wydaje się bez sensu bo wyniki i rezultaty będą takie same :), musisz to wkleić do wątku o LM Linea micra i uzmysłowić  kolega ze zakup tego ekspresu za prawie 20.000 nie ma sensu :):)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #67 dnia: 03 Grudzień 2022, 20:40:07 »
Ok, rozumiem, ale to nie jest "powtarzalność" tylko maksymalnie duża możliwość modyfikacji parametrów ekstrakcji ;) Powtarzalność to pojęcie raczej dobrze zdefiniowane... No i od początku zgadzam się, że Decent do tego właśnie służy, a teza "HXy nie są powtarzalne" jest dla mnie sprzeczna z rzeczywistością. Czyli problem w jednoznacznej terminologii...
Co do temp, to naprawdę nie trzeba jej znać. Kwaśna -> zwiększamy, gorzka -> zmniejszamy temperaturę...
Przy zmianie kawy kilka shotów i jest ustawione na najlepszy poziom w danym ekspresie. Oczywiście nie oznacza to, że w innym nie da się lepiej... Ale to, co ustawiliśmy daje powtarzalny efekt w filiżance...
Ja mając kilka kaw na raz, w sumie staram się nie przekraczać 2, zapisuję na byle kartce ustawienia młynka i PIDa.. jednostki są mało istotne ;) (czyli zapisuję to, co się wyświetla zdając sobie sprawę, że nie jest to temp. w kolbie) ważne, że mogę je odtworzyć.


« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2022, 20:43:32 wysłana przez WS5 »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #68 dnia: 03 Grudzień 2022, 20:58:37 »
Jeśli operujesz na dwóch smakach  kwaśna i gorzka to może nie musisz znać temperatury, jeśli  u mnie kawa jest słodka i bardzo dobra przy 92 stopniach ale wyraźnie czuć np borówkę przy 93 stopniach to znajomość tego faktu i możliwość ustawienia temperatury na 93 stopnie jest dla mnie istotna i zapewnia mi powtarzalność wiec maksymalnie upraszczasz bo nie masz zbyt dużych wymagań co do espresso , tak samo muszę wiedzieć czy ekstrakcja na 6 bar da mi lepsze doznania smakowe w filiżance czy np na 6.5 bar, czy preinfuzja ma mieć 10 czy 35 sekundę itp każdy z tych parametrów zapewnia mi powtarzalność jeśli mogę je odtworzyć dla danej kawy , modyfikacja parametrów kawy i możliwość ich odtworzenia to powtarzalność .Dla ciebie to dwa smaki i 3 zmienne , dla mnie 5 smaków i 10-12 zmiennych , Tobie wystarczy HX , mnie już w żadnym wypadku .

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #69 dnia: 03 Grudzień 2022, 21:20:13 »
Jeśli operujesz na dwóch smakach  kwaśna i gorzka to może nie musisz znać temperatury, jeśli  u mnie kawa jest słodka i bardzo dobra przy 92 stopniach ale wyraźnie czuć np borówkę przy 93 stopniach to znajomość tego faktu i możliwość ustawienia temperatury na 93 stopnie jest dla mnie istotna i zapewnia mi powtarzalność

Hm, a co się zmieni, jeśli przy wyświetlanych 111 będzie bardzo dobra a przy 112 będzie borówka? Sama dokładna, homologowana/legalizowana wartość temperatury nie ma żadnego, praktycznego sensu, jeśli nie chcesz jej gdzieś podawać oficjalnie. U siebie ustawiasz za każdym razem te 112 i masz borówkę... Jak napisałem wcześniej masz tylko problem jeśli ktoś Ci napisze, że ma być 93, żeby była borówka. Raczej nie ustawisz idealnie za pierwszym razem, ale 2-3 próby już wiesz jak...
Realna temperatura będzie powtarzalna i taka jak Ci pasuje.


« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2022, 21:27:21 wysłana przez WS5 »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #70 dnia: 03 Grudzień 2022, 21:38:28 »
Muszę mieć 93 stopnie,  preinfuzje 2 BAR 20 sekund 3BAR 10 sekund , ekstrakcję 6BAR prze 28 sekund i 4 Bar przez 10 sekund , zadana temperaturę 93 stopnie chce mieć na grupie przez cały czas ekstrakcji . Żaden HX nie jest w stanie tego wykonać ani utrzymać stałej temperatury prze cała ekstrakcję Decent jest wiec założenie ze to to samo co HX jest daleko błędne , napisz jak uzyskać powyższe i powtórzyć to 10 Albo  i 20 razy w identyczny sposób ma twoim HX lub jakimkolwiek innym bo właśnie dla  mnie jest  powtarzalność a nie zaparzenie kawy przez ustawienie PidA na 111.
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2022, 21:42:42 wysłana przez rollo45 »

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #71 dnia: 03 Grudzień 2022, 21:51:26 »
Oczywiście, że tak się nie da na moim i cały czas twierdzę, że to cały plus i sens kupna Decenta.
Tylko to nie powtarzalność ;) a raczej konfigurowalność, możliwość ustawień różnych parametrów...

Powtarzalność to jak za każdym razem ekstrakcja tak będzie wyglądała, na moim HXie też mam powtarzalność w tym sensie, czyli takie same (podobne) ekstrakcje.

BTW i tak wszystko "wisi" na przygotowaniu kawy. Co z tego, że automatyka zapewni te ciśnienia (2 BAR 20 sekund 3BAR 10 sekund , ekstrakcję 6BAR prze 28 sekund i 4 Bar przez 10 sekund), jeśli kawa stawi inny opór hydrauliczny i np. w jednym, przypadku dostaniesz 30ml, a w drugim (bo troszkę luźniej się przygotuje) 35ml?
Po prostu dla mnie powtarzalność w miarę markowych ekspresów jest wyższa niż powtarzalność przygotowania kawy w PFie przez użytkownika...
Natomiast co do możliwości ustawień wymieniłbym Lelita na Decenta ;)







Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #72 dnia: 03 Grudzień 2022, 21:54:00 »
Napisz może jak na Decent zrobić taki profil: 0 bar przez 3s ale kontakt z wodą, płynne przejście do 2 bar przez kolejne 2s, skok do 9 bar, przez kolejne sekundy ciągły spadek temperatury zaparzania z 94 do 80 stopni, ostatnie 5 sekund łagodny, ciągły spadek ciśnienia do 0? Chyba wolę kawowego docenta przy solidnej analogowej Faemie niż Decenta ;).
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2022, 21:57:34 wysłana przez Antonio »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #73 dnia: 03 Grudzień 2022, 21:56:41 »
Jak kupię to napisze :):)tylko ze ja podałem profil który się stosuje a Ty wymyślony w zasadzie pozbawiony sensu i niemożliwy do zastosowania :):)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #74 dnia: 03 Grudzień 2022, 21:58:15 »
Jak to niemożliwy do zastosowania? Dlaczego?
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2022, 22:00:24 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi