Autor Wątek: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]  (Przeczytany 116283 razy)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #330 dnia: 06 Maj 2022, 22:16:18 »
Można jeszcze inaczej.  Włączamy ekspres z E61 i od razu parzymy kawę, przy zimnym ekspresie. Obywamy się bez kostki lodu.  Co wchodzi? Jutro odpowiem.  ;)

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #331 dnia: 06 Maj 2022, 22:20:47 »
Ty jesteś szalony :D To brzmi jak najgorszy pomysł hahaha może zostań jednak przy tym swoim espresso z JEDNĄ kostką lodu  :lol2:
lol

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #332 dnia: 07 Maj 2022, 07:23:29 »
U mnie cole brew też przegrywa z dripem na lód. Przy ciemnych paleniach ta różnica w smaku jest duża i może i ciekawa ale sama kawa już mało smaczna, jak wybierałem kwaśne i "soczyste" ziarna to zawsze jakieś takie nie do końca były te coldbrew, znaczy się fajne i czasami robiłem ale jakoś nie urywało. Ale też fakt, że pijam je tylko czasami, jako taka odskocznia w upały, no nie jestem jakimś wielkim fanem. Próbowałem w słoiku i przelewalem przez dripa do przefiltrowania albo przez ala wieżę aero+puck pucka.
Wolę jednak zrobić dripa z 1/3 masy wody w lodzie, drobniej zmielić bo tylko 2/3 wody będzie przelane. Kawa znacznie bardziej aromatyczna, więcej jest poprostu tej kawy w kawie, polecam spróbować.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #333 dnia: 07 Maj 2022, 08:12:06 »
Dzięki za wszystkie podpowiedzi.

Co prawda nie mam 'dripa" ale kto to wie, kto to wie co będzie.

Opisałem na czym ja robię sobie tą kawę na zimno, i wychodzi mi to coraz lepsze, a zacząłem tak pod koniec lata tamtego roku, i tak do dzisiaj z niewielką przerwą jak śniegi były  :'( trochę kaw HM raczej wyrobów co handlowcy kawami nazywają się w tym czasie przewinęło, i np. kawa z pierwszej fotki miała być super to takiej metody parzenia, a wyszło coś jak kompot z rabarbaru :-[ - prosto do zlewu.

Znalazłem u żony w szafce kawę z drugiej fotki, kupiła jak fachowcy do centralnego przyszli bo podobno taką pijają, po zrobieniu na zimno, została na stałe włączoną do mojego "jadło-picia"

Tak to jest jeden polubi to inny tamto.
A im więcej podpowiedzi tym większa szansa że się trafi cos pod siebie.

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #334 dnia: 15 Maj 2022, 13:52:12 »
Ale serdecznie polecam espresso tonic,
100g lodu
200g tonicu

Niedziela obiad mówię sobie przydało by się coś ekskluzywniejszego napić, no to zapodałem sobie to co wyżej.

HM wychodzi na to że na koszty się naraziłem, bo tonik trzeba będzie spożytkować z tym do czego jest stworzony, a ze czegoś takiego nie mam w borku no trzeba będzie kupić bo szkoda toniku, a że nie piję alkoholu to i gościa trzeba będzie zaprosić no bo sami wiecie szkoda toniku :)

Ciężko mi opisać co mi to wyszło proporcje zachowałem tak jak podano, jest to kwaskowo/gorzkie czuć kawę no i zimne.

Nie zdecydowanie nie są to moje klimaty, już bliżej mi do tego co na 1 fotce i tego mojego Cold Brew

Jka
« Ostatnia zmiana: 15 Maj 2022, 13:54:31 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Boi420

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Cafelat Robot, Hario Switch, Kalita Wave 155
  • Młynek: Comandante C40, G-IOTA + SSP MP
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #335 dnia: 15 Maj 2022, 15:41:09 »
Powiesz jakiej kawy użyłeś?
Satan sitting there he's smiling :)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #336 dnia: 15 Maj 2022, 16:44:14 »
Ano takiej jak na fotce :-[ SINGLE ORGIN kawa nr. 9 INDIE MYSORE NUGGEL
Wiem wiem błądzę ale dopiero jestem na etapie poznawania, co i do czego.

Jka
« Ostatnia zmiana: 15 Maj 2022, 17:47:12 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Boi420

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Cafelat Robot, Hario Switch, Kalita Wave 155
  • Młynek: Comandante C40, G-IOTA + SSP MP
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #337 dnia: 15 Maj 2022, 16:59:18 »
Polecałbym użyć coś jasnego i owocowego np Etiopię/ Kenię / Rwandę :)
Satan sitting there he's smiling :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #338 dnia: 15 Maj 2022, 17:02:25 »
To coś z wielkoziarnistych monsunowych? A nie będzie ta kawa głównie gorzkawo-drzewna? A tonik jaki wziąłeś? W marketach najpopularniejsze są kinley i schwepps a one są też głównie tylko słodko-gorzkie, mało ziołowe czy cytrusowe więc nie mają dużego kontrastu do kawy. Może schweppsowy bitter lemon będzie ciekawszym z nią w mixie?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #339 dnia: 15 Maj 2022, 17:30:43 »
INDIE MYSORE MUGGEL

Nazwę pomyliłeś - Nugget. To nie "monsun", orzechowa.


Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #340 dnia: 15 Maj 2022, 17:43:59 »
Polecałbym użyć coś jasnego i owocowego np Etiopię/ Kenię / Rwandę

Ćwierć wieku mieszkałem tam jak to widać na tej fotce ::) i myślałem że na stare lata uda mi się uciec od tego a tu lipa dalej będę musiał mieć styczność z Afryką.

A tonik jaki wziąłeś?

Pierwszy lepszy jaki był w sklepiku osiedlowym kinley u mnie to marketów nie ma (a może i dobrze)

Może schweppsowy bitter lemon będzie ciekawszym z nią w mixie?
Ok poszukam jak coś to zamówię w necie.

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi, będę dalej próbował coś z tego zrobić.

INDIE MYSORE MUGGEL

Nazwę pomyliłeś - Nugget. To nie "monsun", orzechowa.


Dzięki już poprawiłem, to tak jak się przez lupę czyta i pisze bez zrozumienia tego co się pisze. :redface:

Jka
« Ostatnia zmiana: 15 Maj 2022, 17:50:17 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #341 dnia: 15 Maj 2022, 22:41:53 »
Serio, żyłeś w Namibii? Bardzo ciekawe. Jak było?

Co do Cold Brew, właśnie przelałem zawartość nastawionego rano słoja z Kolumbią Veranera. Było w nim 60g kawy i 750ml wody że studni. Jutro rano spróbujemy.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #342 dnia: 16 Maj 2022, 07:42:17 »
Serio, żyłeś w Namibii? Bardzo ciekawe. Jak było?

Tak a dokładnie w tym mieście przez 25 lat i takiej dzielnicy, do stolicy tego państwa (poprzednia fotka) dojeżdżałem tylko na wykłady w ich politechnice.
Ale wcześniej jeszcze była Maroko, Senegal, Wybrzeże Kości Słoniowej, Angola, RPA, po to tylko by osiąść w Namibii.

Tak to bardzo ciekawy kraj, a jak było długo by pisać, jak widać nie zjedli mnie  :D nie chciałbym się rozpisywać, nowy tutaj jestem i jeszcze mnie Admin skarci że zaśmiecam temat. Kiedyś tam będę jechał do Goleniowa to zajadę do Kołobrzegu lubię to miasto.

W latach 90tych kilku chłopaków z Kołobrzegu też tam przebywało :) do czasu aż nie odkryli że w jednym ze sklepów można kupić naszą Wyborową i to spowodowało że wcześniej wrócili do kraju niż planowali.


Co do Cold Brew, właśnie przelałem zawartość nastawionego rano słoja z Kolumbią Veranera. Było w nim 60g kawy i 750ml wody że studni. Jutro rano spróbujemy.

Muszę przysiąść i na spokojnie poszukać czegoś dla siebie u Ciebie w sklepie, toż to blisko to i kurier tańszy będzie :lol2:

Jka

« Ostatnia zmiana: 16 Maj 2022, 07:44:57 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #343 dnia: 16 Maj 2022, 10:45:24 »
W Namibii Prusacy kiedyś rozrabiali. Historia i niesamowite fotografie rdzennych mieszkańców mi się przypomniały. Twoje fotki też bardzo ciepłe :).

Nasza Veranera okazała się idealna. Super kawa do takiego zimnego traktowania. Dla porównania zalałem też jedną z naturalnych Etiopii -- tu jednak muszę jeszcze popracować nad proporcjami, bo okazały się chyba za słabe.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #344 dnia: 16 Maj 2022, 11:38:08 »
W Namibii Prusacy kiedyś rozrabiali

Zgadza się wystarczy w 'goglarce" wpisać miejscowość Swakopmund i zobaczymy pełno budynków z tz. pruskim murem.

Ba a najbardziej w tej miejscowości ucieszy się nasza kieszeń  ::) bo wystarczy w niektórych restauracja (a jest ich tam multum) po niemiecku poprosić o rachunek to od razu mamy 10% zniżki, a jakby tak :redface: mimochodem wspomnieć że jest się ze znajomymi z Niemiec i pokazuje się im tą miejscowość to śmiało można liczyć na 20% zniżkę przy rachunku i uścisk dłoni właściciela w krótkich gaciach.

Może i u nas sklepy z kawami coś takiego wprowadzę, trzeba by tylko pretekst wynaleźć :)

Historia i niesamowite fotografie rdzennych mieszkańców mi się przypomniały.

Na fotce masz jedną rdzenną mieszkankę i otoczenie w jakim mieszka.


Nasza Veranera okazała się idealna. Super kawa do takiego zimnego traktowania.

To do niej umieść jeszcze jedną/dwie kawy które mają kawę w kawie i składam zamówienie.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi