Autor Wątek: Eureka Olympus 75E  (Przeczytany 25066 razy)

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Kwiecień 2016, 13:58:13 »
Cytat: Zyniek
Rocket Fausto - ładne, fajne gabarytowo ale 64-65mm i firmy które do tej pory młynków nie produkowały.
Tak tylko informacyjnie: Rocket nie produkuje samodzielnie tego młynka :)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Kwiecień 2016, 14:13:52 »
Mazzer go robi ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Kwiecień 2016, 15:22:55 »
A Profitec na pewno jest super... ;)

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Kwiecień 2016, 15:38:05 »
Conti Valerio czyli Eureka  :)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Kwiecień 2016, 15:59:34 »
Czyli NS.
Czy Rocket też ma takie ruchome dolne żarno?
« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień 2016, 16:59:26 wysłana przez Antonio »

essewissa

  • Gość
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Grudzień 2016, 21:51:33 »
   Mam i ja  :) Dzisiaj dotarł mój Olympus. Wiem,, że na zdjęciach jest duży, duży bo gastronomiczny , powinien być przygotownany na gabaryty bo nawet sobie pomierzyłem wszystko, ale jak stanął na blacie to lekki szok był, wielkie bydle, wielkie i ciężkie. Ogromny hopper, niby mam dokupić mały, ale to i tak jak kwiatek do kożucha. Moja Eureka to wersja high speed, 1400rpm, Zyniek ma chyba 900rpm, mocniejszy silnik, większe obroty, nie wiem, czy to dobrze, czy źle.
   Poszlo mi ponad pół kg kawy na ustawienia, ale do końca się z młynkiem nie dogadałem bo mi sie prawie kawa skończyła, zostawiłem sobie na jutro na dwa szoty, na głoda :)
Młynek solidnie wykonany, dość głośny moim zdaniem, słychać, że ma moc. Dostęp do żaren i czyszczenie faktycznie banalnie proste. Nie zbryla, nie sprawdzałem jeszcze retencji. Wydaje się dokładnie dozować kawę wg. nastawionego czasu. Urządzeni sprawia wrażenia bardzo solidnego i precyzyjnego. Tę precyzję jeszcze sprawdzę bo brak mi dokładnej wagi, kuchenna niby do 1gr, ale nie daje rady.
  Ogólnie jestem bardzo zadowolony z zakupu, zamówiłem kolejny kg kawy na zabawy z kalibracją, muszę go wyczuć. :)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Grudzień 2016, 22:30:03 »
U mnie u jego mniejszego brata bliźniaka Nuova Simonelli MDX (żarna 65 mm) zużyłem prawie 1,5-2 kg, aby go wyczuć. Na początku zapchałem kilka razy młynek. Ale teraz już się dogadaliśmy.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Grudzień 2016, 22:46:12 »
Nieźle :), chyba idziesz na rekord.

essewissa

  • Gość
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Grudzień 2016, 23:05:36 »
He, he. Najśmieszniejsze, że mój przyszedł ustawiony z fabryki prawie idealnie, albo bardzo blisko. Na liczniku było kilka singli i jedno doppio, ustawione czasy. Był testowany na kawie, było kilka drobin. Oczywiście deczko sobie ruszylem żeby zobaczyć jak chodzi regulacja i nastawy poszły w piz....  :)
Ja Wilhelma Tella nie bedę odstawiał i nie bedę celował w sweet point od razu. Ustawiłem już dość blisko i na każdym kolejnym doppio sobie skoryguje. Kawy szkoda  :P

Mój jest czarny, pasuje kolorystycznie do Oscara II. Szkoda, że mi funduszy nie wystarczyło na Musicę, Musica z tymi podświetlanymi panelami kapitalnie by się komponowała z białą Eureką. Okrutnie mi się podoba Musica. Nuova Simonelli trafia do mnie z designem i filozofią marki, coś innego.  :)
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2016, 23:13:22 wysłana przez essewissa »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Grudzień 2016, 18:05:42 »
"Co się odwlecze" itd. - jest takie powiedzenie :).

essewissa

  • Gość
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Styczeń 2017, 17:44:53 »
Unusnąłem clumb crusher w Eureka Olympus 75e siewodnia. Tak to było:
http://images81.fotosik.pl/268/d980aa550de2dfd7.jpg
Eureka Olympus 75E

Śrubka jest pod naklejką tak jak pisał DrUsagi. Podgrzałem naklejkę suszarką do włosów, podważyłem drewnianym zaostrzonym patyczkiem i ładnie zeszła.
http://images84.fotosik.pl/268/354f017a699c921e.jpg
Eureka Olympus 75E

Panel sterujący, ostrożnie z kabelkami, ja usunąłem tylko te dwa czarne, próbowałem odłączyć też trzy kabelki w zielonej kostce, ale nie dałem rady, zatrzaskowe chyba, nie chciałem nic połamać. Odkręciłem całą płytkę z elektroniką i wyczyściłem też wyświetlacz LCD. Podobno lubią wpadać tam drobinki kawy, u mnie nie było. Widzialem na zagranicznym forum, że uszczelniają ten wyświetlacz taśmą, u mnie nie było drobinek, może Eureka to poprawiła, może za krótko mam młynek, jak się pojawią to czepnę sobie moda.
http://images81.fotosik.pl/268/971aba4d235e0402.jpg
Eureka Olympus 75E

Aluminiowa/stalowa (?) rurka , na niej nic się nie osadza, czyściutka. Droga kawy z żaren do sitka w Olympus składa się z trzech części, krótkiej rurki z clumb crusherem, stalowej, długiej rurki i mocowania przy wylocie, które umożliwia regulację kąta pod jakim kawa wysypuje sie do sitka.
http://images83.fotosik.pl/267/e5069c2b3f42fdef.jpg
Eureka Olympus 75E

Clumb crusher, widać jak kawa "stoi" na tych "błyskawicach"
http://images82.fotosik.pl/268/74b9fbb9f6fc3591.jpg
Eureka Olympus 75E

Tutaj widać dokładnie, że problem jest,
http://images81.fotosik.pl/268/797d853d4cfd9090.jpg
Eureka Olympus 75E

Problem ważył 6g, czyli dużo, może mi skapł jeszcze z 1g, na wylocie żaren też był pewnie z 1g, w sumie pewnie z 7-8g zatrzymanych na clumb crusher. Najgorsze, że wśród tej kawy widać jaśniej paloną, dowód na to, że nie piję tylko asfaltu  :) , ale na serio to trochę niepokojące, że stara kawa zalegała.
http://images81.fotosik.pl/268/882d8caf82ab311b.jpg
Eureka Olympus 75E

"Problem" z drugiej strony, od żaren.
http://images81.fotosik.pl/268/1c1fd61601721478.jpg
Eureka Olympus 75E

Przy okazji wyczyściłem młynek, wyczyściłem to za dużo powiedziane, w komorze żaren pozostaje bardzo mało kawy, nie wiem,czy 1g nawet, parę pyłków, które wymiotłem pędzelkiem.
Nie robiłem prób z kawą po usunięciu clumb crushera, nie sprawdzałem retencji, zbrylania itd. Jestem dobrej myśli, podobno Olympus po pozbyciu się antyzbrylacza z zamontowanymi żarnami od Mythosa (nie wiem, czy mają na to jakiś wpływ, ale tak podają na forach) mają jedną z najmniejszych retencji na rynku, podobno jedyne 2g wg jednego z forumowiczów z home-barista, mam nadzieję, że forumowicz nie bedzie miał nic przeciwko jeżeli go zacytuję.:

"I owned a HG One for 3,5 years and really liked singledosing it better than the Super Jolly doser I owned 2 grinders before that. I switched beans a lot but even the HG One needed a shot to fully stabilize after adjusting grind settings. So it worked pretty well but not perfect.

I also owned a K30 for a couple of months but couldn't live with the 8gr of retention. That was just too much for me. I now own a Eureka Olympus with Mythos burrs. It has only 2gr of retention so I purge 0.25s (about 2gr) in a small bowl and then grind the double dose in the blind tumbler. Just setting it a little bit short (around 1gr) and I put 1gr out of the bowl in the blind tumbler. This way I use 1gr of retention and only have 1gr of retiontion to throw away. Espresso tasted perfect and I waste a minimum amount.

Having a manual lever also helps because if you've ground too coarse then pulling it slower will get you a nice espresso instead of a sinkshot. Because of the low retention the next shot will be near perfect and after that perfect. You just need to keep some beans in the hopper for consistency so I keep around 100gr of beans in the hopper and then switch every other day. With switching I only waste around 3gr which was way more with the K30. I don't like most G.O.D. grinders because of the retention but the Olympus solved all of these issues for me. I really like this grinder."

Mam nadzieję, że u mnie będzie podobnie, jeżeli to clumb crusher był przyczyną zatrzymywania się kawy w tunelu. Kolejny plus jego usunięcia to łatwość czyszczenia od strony wylotu. Można wsunąć mini wycior (widziałem takie w sklepach) do czyszczenia młynka i wygodnie sobie wszystko doczyścić, chociaż mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby. :)

Retencja i zbrylanie młynka z usuniętym antyzbrylaczem.

« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2017, 17:50:58 wysłana przez essewissa »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Styczeń 2017, 17:56:54 »
To dziwne, że taka dziurawa blaszka tak bardzo blokuje kawowy pył...

essewissa

  • Gość
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Styczeń 2017, 18:54:05 »
Antonio, przypatrz sie jaki jest stosunek powierzchni tego plastiku do tej malutkiej dziurki, pewnie połowa. Erueka się nie popisała. Sam prostokąt,  na którym trzymają sie błyskawice jest byczy i zasłania kawał wylotu.
Sprawdziłem retencję na szybko. Pierwsze zasypanie w kompletnie czysty młynek 15g in, 11g out, drugie 15g in 14g out. Mieliłem wg timera ustawionego na około 15g (poprzednia kawa) krótkie domielenie wyrzuciło jeszcze 2g, może niecałe.
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2017, 19:19:41 wysłana przez essewissa »

essewissa

  • Gość
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #28 dnia: 22 Styczeń 2017, 16:47:53 »
Zainstalowałem w mojej Eurece żarna od Mythosa. Na razie póki żarna się nie ułożą, nie bedę sie mądrzył, czy są jakieś zmiany, czy ich nie ma, coś tam zauważyłem, ale zobaczymy czy się potwierdzi pózniej, jestem dobrej ,myśli :) Pierwsze co musiałem zrobic to bardzo odkręcić młynek, podobnie miałem na nowych, stalowych żarnach Eureki, widzę, że z tymi od Mythosa będę startował z podobnej pozycji, pózniej bedę stopniowo dokręcał. Stalowe ułożyły mi się po dobrych 5-7kg, żarna od Mythosa podobna muszą zeżreć dwa razyw wiécej ziarna, 10-15kg. Lekka załamka bo już się przyzwyczaiłem do powtarzalnych shotów, a teraz znowu będzie loteria :sciana: No nic, na tym to hobby polega  :)
https://images81.fotosik.pl/308/bcfb4ec9fe2445d3.jpg
Eureka Olympus 75E

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Styczeń 2017, 13:40:44 »
A jak się dostać do tej śruby od panelu z wyświetlaczem, która jest pod znakiem NS lub Eureka ? Podobno trzeba czymś podgrzać, ale czy później można ten znak firmowy znowu nakleić na śriubę ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi