Autor Wątek: Eureka Olympus 75E  (Przeczytany 25068 razy)

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Eureka Olympus 75E
« dnia: 31 Marzec 2016, 21:28:47 »
I u mnie przyszedł czas na zmianę młyna.

Decyzja zapadała parę tygodni (prośby, namowy, petycje do żony) więc pewnie niejeden z was rozumie o czym mowa.
Nad wyborem odpowiedniego dla siebie miałem w sumie sporo czasu. Dużo mi pomogły istniejące już recenzje
i opinie na tym i tamtym forum.
Posiadając od ok. 2 lat MSJ z dozownikiem, wiedziałem, że następny będzie "on demend".
I wcale nie dlatego, że dozownik by mi szczególnie przeszkadzał w życiu.
Poprostu lubię zmiany i nowe doświadczenia.

Na początku moim faworytem był F4E NANO, no ale zamiana na mniejsze żarna (58mm), czas mielenia dłuższy
i jakoś im więcej mu się przyglądałem (również na żywo) tym coraz mniej mi się podobał.
Później przyszedł czas na F64E EVO, pomogła w tym recka na CP, sporo info w sieci i YT,
pochlebne opinie użytkowników na forach.
Na "+" w F64: w mieleniu sprinter, (w domu średnio się przydaje ale cieszy), wygląd fajny, wyświetlacz dotykowy
jako gadżet fajny tylko po co, mam wystarczająco dużo monitorów/wyświetlaczy w domu.
No tak ale dlaczego nie F83, cena niewiele wyższa a żarna 83mm i czas mielenia powalający.
Do F64 i F83 doszedł jeszcze M MINI E, Eureka Zenith 65E, CEADO E6P, Rocket Fausto i Profitrc PRO T64.
Burza trwała kilka dni.
Po przemyśleniach MINI to niższy model, słabszy silnik niż ten co mam teraz, E6P "brzydal" (bez urazy),
wiem, że głównie jest do mielenia kawy ale moje oczy na niego patrzą codziennie i je też ma cieszyć.
Profitrc PRO T64 i Rocket Fausto - ładne, fajne gabarytowo ale 64-65mm i firmy które do tej pory młynków nie produkowały.
F83 jakoś też o nim przestałem myśleć... a poza tym z nawet z najmniejszym hopperem nie zmieściłby się pod szafkę.

No i została Eureka. Moje odczucie co do niej: wygląd bajka, z małym hopperem zmieści się pod szafkę (max 53cm),
regulacja grubości mielenia inna niż w mazzerach i F-kach, dioda podświetlająca sitko kolby podczas mielenia,
regulowany wysyp kawy i to, że mało jest o nich napisane.

I nagłe olśnienie Eureka Olympus 75E, to co napisałem wyżej o 65E tylko doszły żarna 75mm zamiast 65mm, mocniejszy silnik, dostępny w Polsce model
z niższymi obrotami silnika 900RPM. Nowsze modele mają już obroty w granicach 1400RPM i jeszcze mocniejsze silniki.

O ostatecznym wyborze między 65E a 75E zdecydowały wolniejsze obroty i większe żarna...

Kilka danych o Eureka Olympus:

Wysokość 63,7cm (z małym hopperem 48,5cm)
Szerokość 24,0cm
Głębokość 25,9cm
Silnik 575 W/900RPM
Żarna 75mm

Eureka obok ekspresu prezentuje się bardzo dobrze, jest o pare cm szersza od Mazzera SJ co dodaje
jej jeszcze więcej "uroku". Co do ogólnego wykonania i spasowania nie można nic złego napisać.
Lakierowany na czarny matt - powala
Młynek standardowo posiada hopper o pojemności 1,68kg - jest ogromny.
Żeby młynek dobrze wyglądał i zmieścił się pod szafką musiałem dokupić dedykowany hopper o poj ok. 300g
Koszt hoppera to 32E + przesyłka 21E w sklepie "Elektro's".

Po włączeniu na wyświetlaczu przez parę sekund wyświetla się logo EUREKA, potem widoczny jest tylko czas
mielenia na espresso, doppio i ogólny licznik kaw. Silnik uruchamiamy wciskając kolbę. Banalnie prosta jest regulacja czasu mielenia
z dokładnością 0,1s. Czas możemy zaprogramować od 0,5s do 25s
Manualna doza następuje po naciśnięciu "trzech" filiżanek naraz.
Przydatnym udogodnieniem jest zarówno regulowany wysyp kawy zapewniający idealnie centralnie usypany "kopczyk" w sitku
jak dioda oświetlająca sitko kolby. Można również regulować widełki dla lepszej stabilności PF-a.
Wiadomo, można bez tego żyć ale jak jest i działa a do tego spełnia swoje zadanie w 100% to tym bardziej cieszy...

Pierwsze mielenie do sitka zapchało ekspres, za drobno, za duża doza.
Kolejne próby były już całkiem udane, a po ok 0,75kg przemielonej kawy ustawiony czas na doppio oscyluje 3,6-4,0 co daje ok. 17-18g kawy.
W porównaniu z Mazzerem SJ (ok. 11s na 18g (żarna kilka kg przemiału)) to niezły wynik, zważywszy na 900RPM!
Bałem się, o zbrylanie które widziałem na YT. Co prawda filmiki dotyczyły 65E. Tu jednak nie występują,
przynajmniej na kawie Fantino Extra Bar (włoszczyzna, średnio palona). Jak pisałem wcześniej, kawa usypuje się w piękny kopczyk i
żadne drobinki nie wyskakują poza sitko.
Co do regulacji grubości przemiału - pokrętło spore(wygodne i pewne w trzymaniu), zero luzu, obracające się bardzo płynnie, wręcz aksamitnie.
Dwoma palcami można precyzyjnie i delikatnie zmienić wartość. I na tym polu duży "+" w porównaniu z MSJ.
Przed Mazzerem miałem Eurekę Mignon ale tam zmiana grubości mielenia niby na takiej samej zasadzie jak w 75E nie "chodziła" tak płynnie.

Moje zmagania:

Garść fotek:


Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Marzec 2016, 21:35:56 »
Zacny sprzęcik. Gratulacje. I tygrysek śliczny wyszedł.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Marzec 2016, 21:38:17 »
Dobrze że nie kupiłeś F83E regulacja stopnia mielenia jest beznadziejna.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Marzec 2016, 21:43:04 »
A po co wyciągasz sitko z portafiltra, nie parzy Cię w łapę?
« Ostatnia zmiana: 31 Marzec 2016, 21:58:07 wysłana przez WS »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Marzec 2016, 21:45:09 »
Piknie. Badałeś jak z retencją?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Marzec 2016, 21:58:00 »
Czy taki ładny? ;) Mnie te potężnie zabudowane z przodu niebieskimi panelami młynki odpychają. To kwestia gustu, tak jak regulacja dystansu między żarnami. Wolę bezpośredni wpływ na śrubę, jak w Mazzerach i Fiorkach. Ale z tym patentem pewnie też dałbym sobie radę ;). Jak dokładnie wygląda tu mechanizm regulacji i mocowanie żaren?
« Ostatnia zmiana: 31 Marzec 2016, 22:24:00 wysłana przez Antonio »

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Marzec 2016, 22:48:03 »
A po co wyciągasz sitko z portafiltra, nie parzy Cię w łapę?

Tylko na potrzeby filmu. Waga jest do 300g.

Badałeś jak z retencją?

Nie badałem. Podobno ok. 3g. Ja natomiast przed każdą (rano i wieczorem) kawą włączam młynek na 1-1,5s i "dokopuję" się do świeżyzny...
Straty wliczam w cenę hobby


Czy taki ładny?  Mnie te potężnie zabudowane z przodu niebieskimi panelami młynki odpychają. To kwestia gustu, tak jak regulacja dystansu między żarnami. Wolę bezpośredni wpływ na śrubę, jak w Mazzerach i Fiorkach.

Powiadają, że starych drzew się nie przesadza...


Jak dokładnie wygląda tu mechanizm regulacji i mocowanie żaren?

Jeszcze nie wiem, nie rozkręcałem. Chociaż miałem taki zamiar żeby dołączyć zdjęcie "od środka". Daj mi kilka dni i się dobiorę...

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Kwiecień 2016, 08:43:44 »
Gratulacje, fajny młynek  :) A jak duży skok ma mechanizm regulacji ? Jeden obrót śruby wystarczy żeby diametralnie zmienić grubość przemiału ?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Kwiecień 2016, 10:13:45 »
Śruba regulacyjna taka sama jak w 65E - diametralna różnica w espresso to jedna jednostka. Cały obrót to by była diametralnie olbrzymia, przeogromna, zmiana.

Mi osobiście ta regulacja bardzo odpowiada, jest precyzyjna, łatwo powrócić do zadanego ustawienia. Chyba największa zaleta tego systemu to czyszczenie. Odkręcasz górę, czyścisz, odkurzasz. Przykręcasz i nadal masz to ustawienie które miałeś. Tutaj ruchome jest dolne żarno, górne jest na stałe.
LMWDP #469

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Kwiecień 2016, 11:29:35 »
No właśnie... Bywa, że jest taka idea regulacji wadą, tak słyszałem.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Kwiecień 2016, 11:40:16 »
Ale dlaczego wadą ? Tak jest chyba wygodniej niż kręcić hopperem ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Kwiecień 2016, 11:47:26 »
Kręcić hopperem? Nie spotkałem się jeszcze nigdzie z kręceniem hopperem ;). Najbardziej widoczna jest ta wada w przypadku najmniejszej Eureki. O jej większych braciach (chyba model niższy niż tytułowy) też to gdzieś słyszałem: po prostu blokują się im żarna, gdy idziemy w stronę grubszego mielenia...

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Kwiecień 2016, 12:10:29 »
Porównując z MSJ to większa wygoda i precyzja więc dwie najważniejsze cechy zmiany grubości. W M. też dało się przestawić o "piczy włos" ale zawsze do zmiany używałem obu rąk.
I czasami musiałem dawać korektę. A tutaj dwoma palcami płynnie 0,5mm czy 1cm nie ma znaczenia, zawsze działa...
O czyszczeniu komory, ponownej kalibracji, czyszczeniu i smarowaniu gwintu nie wspomnę.

O.T.
Słyszałem o blokujących się żarnach w Mignon-ach. Sam miałem taki przez 2 lata ale nigdy mi się żarna nie zablokowały. A co do blokowania się podczas
zmiany grubości to tak na chłopski rozum to może się dziać jednak jak się zmniejsza grubość. Pewnie za słaby silniczek nie ma siły obrócić ściśniętymi z kawą żarnami.
innego wytłumaczenia nie widzę. Chociaż powrót do grubszego powinien odblokować...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Kwiecień 2016, 12:19:50 »
W przypadku Eurek jest nieco inaczej. Wyobrażam sobie, że dolne żarno (ruchome) odchodząc w dół, zaciska pozostającą pod nim kawę... Gdy górne żarno jest ruchome, nie ma takiej możliwości.

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Eureka Olympus 75E
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Kwiecień 2016, 13:01:27 »


Kręcić hopperem? Nie spotkałem się jeszcze nigdzie z kręceniem hopperem ;).

Gaggia MDF:-)

Piękny młynek, gratuluję zakupu.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi