Autor Wątek: Biała - idą Święta Wielkanocne  (Przeczytany 7614 razy)

Offline garmas Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, drippers V02
  • Młynek: Graef CM702, MACAP M2D
Odp: Biała - idą Święta Wielkanocne
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Luty 2016, 09:22:56 »
Fux, to to napisałeś jest prawdą. Gdzie ja napisałem, że peklowanie zabezpiecza wędlinę przed rozwojem bakteri i mikroorganizmów w stosunku do czasu przechowywania. Kiełbasa biała jest przykładem wędliny nietrwałej. Jak byś ją nie obrobił to maksymalny czas przechowywania w temperaturze lodówki to około 2 dni.
Peklowanie zabezpiecza mięso w postaci świeżej. Mięso przed rozwojem bakteri również zabezpiecza obróbka termiczna i prawidłowe przechowywanie, czyli prawidłowe temperatury podczas obróbki i już w wersji finalnej.
Jesli dasz wiecej peklosoli to dajesz więcej chemi, ale więcej zabezpieczasz. Dajesz mniej to mniej chemi, ale zabezpieczenie jest mniejsze, ale jest. Przyprawy też maja swój udział. Cukier też niszczy część mikroorganizmów. Temperatura też. itd.
Przykładem jest wędlina tzw. parmeńska wykonana z polędwicy. Tam nie ma obróbki termicznej a jedynym bezpiecznikiem jest duże zasolenie mięsa, nawet 100-150 gram na 1 kg. Ja solę mniej, około 70 gram na 1 kg. Ten wyrób jest trwały. Patrz photo.
Nie chcę się spierać. Ja robię wyroby domowym sposobem parę lat. Amatorsko, dla siebie. Ci, którzy je próbowali nigdy nie mieli problemów zdrowotnych, nawet najmniejszych. To uważam za mój sukces.
Myslę, że dalsze prowadzenie dyskujsji nie rozwiąże wątpliwości. Popieram EOT.
Na koniec cztery photki. Pozdrawiam.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Biała - idą Święta Wielkanocne
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Luty 2016, 09:26:20 »
Ta ostatnia wołowinka wygląda obiecująco. To polędwiczka?

Offline garmas Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, drippers V02
  • Młynek: Graef CM702, MACAP M2D
Odp: Biała - idą Święta Wielkanocne
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Luty 2016, 10:02:14 »
Nie jest to wołowina, ani polędwiczka.
Mieso wieprzowe - polędwica. (handlowo schab bez kości). Wyrób surowy, suszony. Bardzo trwały. Wyjątkowo mi smakuje. Krojony w bardzo cienkie plastry (duże zasolenie). Jedząc nie odczuwa sie zasolenia, a po chwili chce sie następny plaster.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Biała - idą Święta Wielkanocne
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Luty 2016, 14:25:06 »
Fux, to to napisałeś jest prawdą. Gdzie ja napisałem, że peklowanie zabezpiecza wędlinę przed rozwojem bakteri i mikroorganizmów w stosunku do czasu przechowywania. Kiełbasa biała jest przykładem wędliny nietrwałej. Jak byś ją nie obrobił to maksymalny czas przechowywania w temperaturze lodówki to około 2 dni.
Peklowanie zabezpiecza mięso w postaci świeżej. Mięso przed rozwojem bakteri również zabezpiecza obróbka termiczna i prawidłowe przechowywanie, czyli prawidłowe temperatury podczas obróbki i już w wersji finalnej.
Jesli dasz wiecej peklosoli to dajesz więcej chemi, ale więcej zabezpieczasz. Dajesz mniej to mniej chemi, ale zabezpieczenie jest mniejsze, ale jest. Przyprawy też maja swój udział. Cukier też niszczy część mikroorganizmów. Temperatura też. itd.
Przykładem jest wędlina tzw. parmeńska wykonana z polędwicy. Tam nie ma obróbki termicznej a jedynym bezpiecznikiem jest duże zasolenie mięsa, nawet 100-150 gram na 1 kg. Ja solę mniej, około 70 gram na 1 kg. Ten wyrób jest trwały. Patrz photo.
Nie chcę się spierać. Ja robię wyroby domowym sposobem parę lat. Amatorsko, dla siebie. Ci, którzy je próbowali nigdy nie mieli problemów zdrowotnych, nawet najmniejszych. To uważam za mój sukces.
Myslę, że dalsze prowadzenie dyskujsji nie rozwiąże wątpliwości. Popieram EOT.
Na koniec cztery photki. Pozdrawiam.

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=2484.msg64819#msg64819
Cytuj (zaznaczone)
Peklowanie służy przede wszystkim dla zabezpieczenia przeciwbakteryjnego mięsa.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Biała - idą Święta Wielkanocne
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Luty 2016, 16:22:24 »
:) zostawmy te kiełbasę.  Napijmy się.  Kawy.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi