Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246209 razy)

Offline Bartek_1945 Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Cronometro R
  • Młynek: Eureka ATOM Specialty 75
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #915 dnia: 29 Marzec 2022, 20:45:33 »
A takie pytanie odnośnie wody, identyczna sytuacja jest we Wrocławiu. Filtr bestmax premium na wejściu około 22 dh po filtrze na ustawieniach bypass 1 jest 7 dh (zgodnie z instrukcja powinno być 2 ale to dalej za słabo zmiękczyło) . To mam rozumieć że dalej za dużo jest dh?  ??? Radzicie ustawić na 0? Chodzi o dobro ekspresu oczywiście. Na dniach będzie podpięty ekspres bezpośrednio do filtra i dlatego dopytuje zawczasu. A druga rzecz odnośnie podłączenia bo będę musiał spiąć to jakoś. Wszystkie rurki, złączki mają być z tworzywa sztucznego? Gdzie przez internet takie dostanę możecie podpowiedzieć? Aa i jeszcze jedno nie mam reduktora ciśnienia póki co i pytanie powyżej jakich wartości jakie mam w budynku muszę o tym pomyśleć?

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #916 dnia: 29 Marzec 2022, 21:02:20 »
Filtr bestmax premium na wejściu około 22 dh po filtrze na ustawieniach bypass 1 jest 7 dh
Na pewno masz go ustawionego na "1"? Ja mam BWT ustawione na "3" i kranówkę 23dH zmiękcza mi do 7dH. Ale chyba go skręcę na "2" bo to dalej trochę za twarda woda dla ekspresu.

Wszystkie rurki, złączki mają być z tworzywa sztucznego? Gdzie przez internet takie dostanę możecie podpowiedzieć?
Ja mam z tworzywa. Kupowałem w www.woda.com.pl , mają duży wybór węży, prostek itd. Jeśli nie masz dużych odległości polecam stosowanie wężyka 1/4".

Aa i jeszcze jedno nie mam reduktora ciśnienia póki co i pytanie powyżej jakich wartości jakie mam w budynku muszę o tym pomyśleć?
Pytanie ile dopuszcza ekspres, trzeba by sprawdzić w dokumentacji. Moja Bianka może mieć max 5 i tej wartości ciśnienie u mnie nie przekracza.
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2022, 22:26:33 wysłana przez skansen »

Offline Bartek_1945 Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Cronometro R
  • Młynek: Eureka ATOM Specialty 75
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #917 dnia: 07 Lipiec 2022, 00:40:16 »
Muszę wrócić do tematu, nie miałem czasu się tym zająć, a kiedyś przecież trzeba. Dziś zrobiłem dwa razy test na nie filtrowanej wodzie z kranu i co... Sporo lepiej niż jak było w marcu. 11d za pierwszym razem wyszło jak powtórzyłem za 15 min wyszło 12d. Nieźle, czyżby jakaś poprawa wody we Wrocławiu? Oby. Ale do czego zmierzać chcę. Jest problem taki że miałem ustawione na bypass 1 (mimo iż powinno być 2) i z testów dziś wyszło mi 6 d po filtrze... Chciałem zobaczyć ile będzie jak ustawie na 0 bypass i wiecie co wyszło? Też 6d. Oczywiście z 2l wody zrzuciłem po przestawieniu bypass na 0. Pomyślałem że może ustawie jednak na 2 jak powinno być. Znów 2 litry w kanał i ponownie test. Co wyszło? Znów 6d. Jak to możliwe? Już nic z tego nie rozumiem? Za mało poszło w kanał? Czy może coś nie tak z tym bypass? Powiedzcie proszę co mogę jeszcze zobaczyć bo nie czaję tego i nie wiem gdzie mogę szukać problemu ???

Offline KlaudiuszowaPani

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Delonghi Dynamica
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #918 dnia: 07 Lipiec 2022, 15:42:16 »
Woda do kawy powinna mieć chyba 95 st. Nie powinna być na pewno wrząca.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #919 dnia: 08 Lipiec 2022, 10:46:50 »
Woda do kawy, jak do każdego innego napoju, z natury rzeczy jest zimna. :)

Offline Bartek_1945 Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Cronometro R
  • Młynek: Eureka ATOM Specialty 75
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #920 dnia: 10 Lipiec 2022, 23:37:31 »
Zapytam jeszcze raz bo miałem prośbę o opinię i pomoc odnośnie głowicy i jej ustawień na bestmax premium. Miał ktoś coś podobnego? Gdzie może być problem że ciągle mam tą samą twardość wody mimo różnych ustawień na głowicy? Co może być nie tak bo chyba to nie jest normalne?

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #921 dnia: 13 Lipiec 2022, 10:17:36 »
Dziś zrobiłem dwa razy test na nie filtrowanej wodzie z kranu i co... Sporo lepiej niż jak było w marcu. 11d za pierwszym razem wyszło jak powtórzyłem za 15 min wyszło 12d. Nieźle, czyżby jakaś poprawa wody we Wrocławiu?
Woda często trafia do sieci z więcej niż jednego ujęcia, może być mieszana często w różnych, zmiennych proporcjach. Może pociągać to za sobą zmianę jej twardości. Warto wiec okresowo sprawdzać twardość wody na wejściu.

miałem ustawione na bypass 1 (mimo iż powinno być 2) i z testów dziś wyszło mi 6 d po filtrze... Chciałem zobaczyć ile będzie jak ustawie na 0 bypass i wiecie co wyszło? Też 6d. Oczywiście z 2l wody zrzuciłem po przestawieniu bypass na 0. Pomyślałem że może ustawie jednak na 2 jak powinno być. Znów 2 litry w kanał i ponownie test. Co wyszło? Znów 6d. Jak to możliwe?
Jeżeli woda stoi w filtrze to jej twardości ulega dalszemu obniżeniu, staje się ona bardziej miękka. Możesz zrobić taki test z samego rana:
Pobrać próbkę wody nr 1.
Przepuścić przez filtr 5 litrów wody i pobrać próbkę nr 2.
Zmienić ustawienia bypassu, po czym znowu przepuścić 5 litrów wody i pobrać próbkę nr 3.

Porównując wyniki z próbki nr 1 i 2 będzie widać o ile spada twardość wody gdy woda stoi w filtrze.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec 2022, 10:29:35 wysłana przez skansen »

Offline Rcone

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #922 dnia: 19 Lipiec 2022, 18:49:22 »
Cześć,

Według moich wodociągów woda ma 17,4 stopni niemieckich (dH).
Mam dzbanek Dafi z filtrem standard classic oraz nowy dzbanek Brita z wkładem Maxtra + Hard Water.
Po zmierzeniu w teście kropelkowym firmy Brita, twardość węglanowa (KH) wynosi:
- kranówa: 13 kropli (stopni KH),
- Dafi: 6 kropli (filtr zużyty "w połowie przebiegu")
- Brita Maxtra Hard Water: 3-4 krople (filtr nowy)

Woda z filtra Brity jest dość kwaśna i nie bardzo mi smakuje. Najlepszy (subiektywnie) smak jest po filtrze Dafi. Niestety po Dafi czajnik trzeba odkamieniać średnio co 2-3 m-ce (nieduży osad na dnie).
Pytanie co lać do zbiornika ekspresu? W ekspresie też jest zainstalowany osobny filtr (Lelit).
« Ostatnia zmiana: 19 Lipiec 2022, 19:52:13 wysłana przez ranGo »

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #923 dnia: 19 Lipiec 2022, 20:13:59 »
Cześć,

Według moich wodociągów woda ma 17,4 stopni niemieckich (dH).
Mam dzbanek Dafi z filtrem standard classic oraz nowy dzbanek Brita z wkładem Maxtra + Hard Water.
Po zmierzeniu w teście kropelkowym firmy Brita, twardość węglanowa (KH) wynosi:
- kranówa: 13 kropli (stopni KH),
- Dafi: 6 kropli (filtr zużyty "w połowie przebiegu")
- Brita Maxtra Hard Water: 3-4 krople (filtr nowy)

Woda z filtra Brity jest dość kwaśna i nie bardzo mi smakuje. Najlepszy (subiektywnie) smak jest po filtrze Dafi. Niestety po Dafi czajnik trzeba odkamieniać średnio co 2-3 m-ce (nieduży osad na dnie).
Pytanie co lać do zbiornika ekspresu? W ekspresie też jest zainstalowany osobny filtr (Lelit).


Sprawdz jeszcze aquaphor. Kiedyś robiłem podobne testy jak Ty i wypadał najlepiej ze zmiękczaniem. Plus 45 dzień nadawał radę. Niestety dużo też zależy od produkcji i konkretnej partii.

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #924 dnia: 19 Lipiec 2022, 22:55:08 »
Najlepszy (subiektywnie) smak jest po filtrze Dafi. Niestety po Dafi czajnik trzeba odkamieniać średnio co 2-3 m-ce (nieduży osad na dnie).
Pytanie co lać do zbiornika ekspresu? W ekspresie też jest zainstalowany osobny filtr (Lelit).
Jeśli najbardziej odpowiada Ci Dafi to możesz go używać razem z filtrem Lelita w zbiorniku. Trzeba oczywiście pamiętać o jego okresowej wymianie.
Ja bym na Twoim miejscu rozważył instalację filtra/zmiękczacza i podłączenie ekspresu na stałe do wody. Najlepsze rozwiązanie to zmiękczacz na cały dom. W mieszkaniu  jakiś filtr pod zlewem - u siebie mam BWT.
Zanim się zdecydujesz na taki filtr warto spróbować gdzieś z niego wody. Przed spróbowaniem nie dajcie się poczęstować kawą-po espresso często woda smakuje 3x lepiej niż przed...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #925 dnia: 20 Lipiec 2022, 00:11:27 »
Najlepsze rozwiązanie to zmiękczacz na cały dom.
A jak jest ze stroną zdrowotną picia wody po takim zmiękczaczu? O ile rozumiem działanie żywic jonowymiennych (a zmiękczacz opiera się o takie żywice), to w wodzie pojawi się dużo sodu, który z kolei ma wpływ na ciśnienie krwi.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #926 dnia: 20 Lipiec 2022, 00:49:32 »
Najlepsze rozwiązanie to zmiękczacz na cały dom.
A jak jest ze stroną zdrowotną picia wody po takim zmiękczaczu? O ile rozumiem działanie żywic jonowymiennych (a zmiękczacz opiera się o takie żywice), to w wodzie pojawi się dużo sodu, który z kolei ma wpływ na ciśnienie krwi.

Nic Ci nie grozi, w porywach - przy założeniu, że spożywasz około 2,5 litra wody dziennie, zmiękczasz wodę o 15 stopni - to odpowiada około 1g soli w wodzie przefiltrowanej w ten sposób, bez dramatu jeśli nie przesadzasz z solą w innych rzeczach.

Ewentualnie jeśli chcesz całkowicie uniknąć dodawania sodu lub zminimalizować do prawie 0 to odwrócona osmoza (+mineralizatory wedle uznania/smaku), z czego ja korzystam od lat i sobie chwalę.

Offline Derdi

  • Wiadomości: 84
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #927 dnia: 20 Lipiec 2022, 09:29:09 »
Czy z pełnym przekonaniem możecie polecić faktycznie wpływający na smak wody (po osmozie) mineralizator, który ma szansę działać?
Ewentualnie czy wpływacie na smak wody filtrowanej, bo np. moja mama twierdzi, że woda jest niesmaczna.

Offline malbajd

  • Wiadomości: 3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #928 dnia: 20 Lipiec 2022, 09:38:14 »
Zobacz np. wkład mineralizujący Ecoperla Elixir. Osobiście nie korzystam ale mam z tej firmy filtr z ultrafiltracja. Podobno bardzo mocny mineralizator i dodaje wodzie przede wszystkim magnezu.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #929 dnia: 20 Lipiec 2022, 15:00:56 »
spożywasz około 2,5 litra wody dziennie, zmiękczasz wodę o 15 stopni - to odpowiada około 1g soli w wodzie przefiltrowanej w ten sposób
Doczytałem w Internetach, że obniżenie twardości o 15 stopni daje około 125mg/l sodu, czyli 300mg/l soli (chlorku sodu). W efekcie wychodzi równowartość 0,75g soli w 2,5l wody, zatem podobnie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi