Autor Wątek: Lelit Anna PL41EM - zbyt krótka ekstrakcja, niskie ciśnienie  (Przeczytany 138 razy)

Offline gutek

  • Wiadomości: 1
Witajcie
Zwracam się z prośbą o pomoc. Kupiłem używany, po zwrocie konsumenckim ekspres Lelit Anna PL41EM.
Po wyczyszczeniu i doprowadzeniu do stanu użyteczności zaczęły się próby parzenia espresso.
Kawę mieliłem młynkiem Timemore C3S, 7 klików tj. najdrobniejszy przemiał. Oglądałem testy tego młynka, na filmach można było zrobić z tego przemiału espresso.

Sprawdzałem
- małe sitko 7g kawy
- małe sitko 9g kawy
- duże sitko 15g
- duże sitko 18g

Za każdy razem podobnie, czas ekstrakcji zbyt krótki i to znacznie, około 10 sekund i miałem 30 ml naparu. Ciśnienie na wbudowanym w ekspres manometrze w okolicach 3 barów.

Pomyślałem, że może OPV jest rozregulowany i otwiera się przy niskim ciśnieniu. Przeprowadziłem test - wyjąłem z pojemnika na wodę wężyk od OPV i wstawiłem go w szklankę. Okazuje się, że to nie OPV, woda nie leciała do szklanki.

Gdzie może być problem?
« Ostatnia zmiana: 01 Maj 2024, 09:36:52 wysłana przez gutek »

Offline kris1772

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Sage
Odp: Lelit Anna PL41EM - zbyt krótka ekstrakcja, niskie ciśnienie
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Maj 2024, 07:37:16 »
Każda kawa zachowuje się inaczej i może ta której używasz do testów nie jest wystarczająco drobno zmielona, żeby zrobić poprawne espresso, spróbuj zmielić kawę innym młynkiem w miarę możliwości i sprawdź czy nadal będzie zbyt szybka ekstrakcja.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1640
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Lelit Anna PL41EM - zbyt krótka ekstrakcja, niskie ciśnienie
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Maj 2024, 08:30:08 »
Załóż ślepe sitko i wtedy sprawdź ciśnienie. Wygląda na to, że młynek za grubo mieli.

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 90
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Lelit Anna PL41EM - zbyt krótka ekstrakcja, niskie ciśnienie
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Maj 2024, 09:32:39 »
Na ślepym sitku powinno być około 12 barów w przypadku ekspresów Lelit, chyba, że ktoś go wyregulował (OPV) i zobaczysz 9. Ślepe sitko i tak musisz mieć, żeby móc robić co jakiś czas backflush.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi