Autor Wątek: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…  (Przeczytany 1894 razy)

Offline Szkice

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Lelit fred
Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« dnia: 16 Luty 2024, 19:20:14 »
Który ekspres będzie miał przewagę dla home baristy z jakimś dobrym młynkiem?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Luty 2024, 12:39:16 »
Dla mnie autorska grupa vs e61 daje inny smak tej samej kawy. Poza tym dla niektórych ważny jest czas gotowości do pierwszego shota. E61 potrzebuje 45 minut od chwili włączenia. No i trzeba ją systematycznie smarować.
》tertium non datur《

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Luty 2024, 12:50:22 »
To taki piękny klasyk z 61r, trochę jak wolnossące widlaste silniki V6, może nie najnowocześniejsze, nie najmocniejsze, nie najszybsze ale trwałe, niezawodne, z doskonałą kulturą pracy i pięknym wyglądem. Wada e61 to czas nagrzewania, konieczność flusha, co ciekawe to konstrukcja uległa od lat 60tych tylko niewielkim modyfikacjom upewnię nie bez powodu jest nadal stosowana w wielu maszynach.
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2024, 12:55:50 wysłana przez mlopus »

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Luty 2024, 13:09:36 »
Wada e61 to czas nagrzewania, konieczność flusha,

Ja wiem czy to wada nie każdemu się spieszy a jak już to można :lol2: sobie kupić coś z tego po prawej

20231229_120141.jpg

:redface: flush służył mi do rozgrzania do reszty kolby.

Teraz z perspektywy kilku tygodni nie żeby mi brakowało ale kręcenie tą czarną gałką było zaj...F ajne :redface:i obserwowanie co się dzieje w filiżance.

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Luty 2024, 15:58:02 »
E61 potrzebuje 45 minut od chwili włączenia. No i trzeba ją systematycznie smarować.
Co wpis to wydłużasz czas nagrzewania, było 30 teraz już 45 zaraz będzie 60 może, zobacz sobie test z 10 różnych ekspresów i prawie każdy był nagrzany i stabilny temperaturowo po 25 minutach, i to się pokrywa z tym co u siebie zaobserwowałem.
konieczność flusha,
chyba tylko w ekspresach HX
co ciekawe to konstrukcja uległa od lat 60tych tylko niewielkim modyfikacjom upewnię nie bez powodu jest nadal stosowana w wielu maszynach.
To co powiesz o implementacji w Sanremo You, czy posiadanym przeze mnie VBM Super Electronic, w tych nowoczesnych ekspresach z rozbudowaną elektroniką grupa E61 to już tylko wygląd i termosyfon bo już w środku nie ma żadnych ruchomych części mechanicznych ani dźwigienek i nie wymaga żadnego smarowania?
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2024, 16:12:19 wysłana przez Artisz »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Luty 2024, 16:12:15 »
30 z flushem, 45 bez, tak pisałem. Dla mnie możesz sobie robić po 25 albo po 7 minutach, jak twierdził jeden z forumowiczów.
》tertium non datur《

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Luty 2024, 16:13:37 »
30 z flushem, 45 bez, tak pisałem. Dla mnie możesz sobie robić po 25 albo po 7 minutach, jak twierdził jeden z forumowiczów.
Nie ja tak sobie wymyśliłem tylko robili dokładne testy z pomiarami, o wiele bardziej wiarygodne niż to co wypisujesz na forum, po co wprowadzać ludzi w błąd, masz jakiś interes w tym? Jak masz takie doświadczenie ze swoim ekspresem to napisz dokładnie a nie uogólniasz wszystkie bo mają taką samą grupę.
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2024, 16:17:09 wysłana przez Artisz »

Offline Szkice

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Lelit fred
Odp: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Luty 2024, 16:28:58 »
Dla mnie autorska grupa vs e61 daje inny smak tej samej kawy. Poza tym dla niektórych ważny jest czas gotowości do pierwszego shota. E61 potrzebuje 45 minut od chwili włączenia. No i trzeba ją systematycznie smarować.

Ja w swoim zwykłym ekspresie włączam conajmniej na godzinę a czasami dłużej jak zapomnę, że miałem robić kawę. Flush to znaczy przepłukiwanie grupy przed każdą kawą?
Cały czas tak robię w zwykłej grupie

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Luty 2024, 16:31:00 »
To co powiesz o implementacji w Sanremo You, czy posiadanym przeze mnie VBM Super Electronic, w tych nowoczesnych ekspresach z rozbudowaną elektroniką grupa E61 to już tylko wygląd i termosyfon bo już w środku nie ma żadnych ruchomych części mechanicznych ani dźwigienek i nie wymaga żadnego smarowania?

Jeżeli coś tylko wygląda jak e61 to o czym tu gadać?

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Luty 2024, 16:37:35 »
Nie rozumiem problemu, przecież jeśli ktoś chce szybko ze zwykłej E61 to może przepuścić trochę wody przez grupę z zapiętą kolbą i ekspres będzie gotowy do robienia espresso w sumie po nie wiem 7-15 minutach maksymalnie, dla mojej Noty - po 10 minutach od włączenia.

A jak ktoś chce natychmiast to od tego są termobloki czy nowsze wariacje typu thermocoile.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Luty 2024, 16:37:47 »
po co wprowadzać ludzi w błąd, masz jakiś interes w tym
Taki, że lepiej trochę poczekać dłużej, niż myśleć, że może się uda wstrzelić na styk i espresso niepewne. Ja wolę mieć 100% pewność, ty widocznie nie  miotla
》tertium non datur《

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Luty 2024, 16:39:32 »
Jeżeli coś tylko wygląda jak e61 to o czym tu gadać?
Nie tylko wygląda dalej jest zachowany termosyfon,.prysznic i wszystkie dodatki też są takie same, grupa dalej jest nazywana E61 przez producenta więc są różne odmiany tej grupy i cały czas ewoluuje w zależności od implementacji producentów wbrew temu co niektórzy sądzą.
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2024, 16:59:21 wysłana przez Artisz »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Luty 2024, 16:44:06 »
E61 to już tylko wygląd i termosyfon bo już w środku nie ma żadnych ruchomych części mechanicznych ani dźwigienek i nie wymaga żadnego smarowania?
To są czy nie ma? Bo mam wrażenie że mówisz ogólnikowo i to co akurat potwierdza Twoje teorie. Wybacz nie chce mi się z Tobą gadać a precyzyjniej mówiąc gadać w konwencji którą stosujesz.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Luty 2024, 16:51:48 »
To są czy nie ma? Bo mam wrażenie że mówisz ogólnikowo i to co akurat potwierdza Twoje teorie. Wybacz nie chce mi się z Tobą gadać a precyzyjniej mówiąc gadać w konwencji którą stosujesz.
👍

7-15 minutach maksymalnie, dla mojej Noty - po 10 minutach od włączenia.
Wnętrze ekspresu też ma znaczenie, tj wygrzanie.
》tertium non datur《

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Czym tak naprawdę różni się zwykła kolba od E61…
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Luty 2024, 16:58:22 »
Taki, że lepiej trochę poczekać dłużej, niż myśleć, że może się uda wstrzelić na styk i espresso niepewne. Ja wolę mieć 100% pewność, ty widocznie nie  miotla
Nie wiem jak inaczej jeszcze Ci przetłumaczyć że na testach byly robione dokładne pomiary po 25 minutach od włączenia i to chyba 5 shotów w niewielkich odstępach czasu na każdym ekspresie żeby sprawdzić stabilność temperatury, a nie tak jak twoje wytłumaczenie lepiej dłużej dla pewności, które nic konkretnego nie wnosi.


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi