Autor Wątek: Ekspresowe dylematy  (Przeczytany 1582 razy)

Offline Bartek79

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Szukam
  • Młynek: Szukam
Ekspresowe dylematy
« dnia: 11 Luty 2024, 16:11:10 »
Cześć,

Umieszczam pytanie i prośbę o poradę w tym dziale bo sądzę że najbliżej mi do decyzji o wyposażenie się w ekspres kolbowy.
Jak wygląda sytuacja obecna - paro letnie Saeco Xelsis, które produkuje średnio 6 kaw dziennie. Żona tylko kawy mleczne, a ja praktycznie zawsze espresso. Jest jeszcze w szafce kapsulkowiec nespresso i drip od Hario.
Czego mi brakuje - jakości espresso - marzy mi się zbliżyć do espresso, które na co 100 metrów można wypić we Włoszech za 1 euro i przeważnie jest bardzo dobre a zawsze o niebo lepsze niż to co mam z automatu.
Jakie wyzwanie - obsługa ekspresu przez żonę. Tu automat właśnie jest idealny - szybko i prawie bezobsługowe. Jest to temat do przejścia ale czasem spokój bywa bezcenny ;)

Na co w takiej sytuacji postawić?
Zacznę od ewentualnego przeniesienia pytania do innego działu - może jest automat który zrobi espresso które może już cieszyć?
Może muszę mieć dwa urządzenia? Coś z czego żona wyprodukuje kawę mleczną i coś pod moje wymarzone porządne espresso?
Może nie potrzebnie się obawiam i jak jakiś zestaw kolby z młynkiem ustawie pod dane ziarno to żona nie bedzie czuła znacznego dyskomfortu w przygotowaniu kawy?
Idąc już wprost w zakres tego działu - na jaki zestaw warto postawić jako pierwsze kroki w tej materii?
Budzet na ekspres i młynek - chciałbym nie przekroczyć 6000. Jeżeli na start lepiej zacząć niżej to tym lepiej :)
Na pewno gabaryt również ma znaczenie - mniej miejsca na blacie zajęte - większy uśmiech małżonki :)

Jak widzicie moje dywagacje są na ta chwilę szerokie ale liczę, że dzięki Waszej wiedzy i chęci pomocy zdołam je zawęzić i ostatecznie wybrac tak aby cieszyć się porządnym espresso w domowych warunkach.

Z góry dzięki za wyrozumiałość dla laika i wszelakie podpowiedzi :)

Offline kastor Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Lelit PL41TEM, V60, kawiarka, tygielek, Poccino Espresso/retro/
  • Młynek: Eureka Mignon, 1ZPRESSO
Odp: Ekspresowe dylematy
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Luty 2024, 17:46:53 »

Proponuję ew. nabyć ekspres kolbowy z opcją (sitkiem) na saszetki ESE 44mm dla małżonki - proste i szybkie w stosowaniu rozwiązanie. Tutaj dodam, że przypadku sporządzania kawy z saszetki w ekspresie który posiadam czyli Lelit Anna PL41TEM, w praktyce sprawdziło się sitko na jedną kawę, zamiast będącego na wyposażeniu oryginalnego sitka na saszetki ESE

Offline Bartek79

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Szukam
  • Młynek: Szukam
Odp: Ekspresowe dylematy
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Luty 2024, 17:51:20 »
Tego nie brałem pod uwagę! Jednak warto pytać :) Dziękuję!

To jeżeli taka opcja z saszetkami to co sensownego wybrać abym ja również miał satysfakcję z mojego espresso. Jak wspomniana Anna się sprawdza? Rozsądna opcja na start czy lepiej wziąć pod uwagę coś innego również?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspresowe dylematy
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Luty 2024, 18:19:47 »
Jako alternatywę możesz wziąć pod uwagę ekspresy ASCASO. Wszystkie mają na wyposażeniu także sitka na saszetki ESE. Począwszy od modelu DREAM ONE a skończywszy na BABY T PLUS.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline kastor Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Lelit PL41TEM, V60, kawiarka, tygielek, Poccino Espresso/retro/
  • Młynek: Eureka Mignon, 1ZPRESSO
Odp: Ekspresowe dylematy
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Luty 2024, 19:18:36 »
@Bartek79. O ile się orientuję, ekspresy Lelit cieszą się dobrą opinią kawoszy naszego grona. Ten włoski producent wytwarza chyba również inne modele ekspresów (tańsze i droższe) z opcją na saszetki ESE. Ponad 3 lata temu wybrałem Annę bo posiada system PID i, póki co, nie miałem z tym urządzeniem żadnych problemów (2 kawy dziennie), a jego obsługa jest raczej nieskomplikowana. Niedawno dodatkowo dokupiłem jedynie portafilter NPF aby ew. poprawić końcowy efekt ekstrakcji

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspresowe dylematy
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Luty 2024, 19:37:53 »

Proponuję ew. nabyć ekspres kolbowy z opcją (sitkiem) na saszetki ESE 44mm dla małżonki - proste i szybkie w stosowaniu rozwiązanie. Tutaj dodam, że przypadku sporządzania kawy z saszetki w ekspresie który posiadam czyli Lelit Anna PL41TEM, w praktyce sprawdziło się sitko na jedną kawę, zamiast będącego na wyposażeniu oryginalnego sitka na saszetki ESE
To już lepiej nich kolega @Bartek79 kupi metalowe kapsułki wielokrotnego użytku do Nespresso i w miarę dobry młynek.  Kupowanie kolby po to by pić kawę z saszetki mija się z celem.
》tertium non datur《

Offline Bartek79

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Szukam
  • Młynek: Szukam
Odp: Ekspresowe dylematy
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Luty 2024, 19:51:06 »
Ja zdecydowanie nie chce z saszetek :) ale jest jeszcze żona i saszetka jest świetna alternatywa jak by potrzebowała zrobić sobie sama mleczną kawę w łatwiejszy sposób.

Reasumujac - chce mieć możliwość zrobienia przyzwoitego espresso i jednoczenie potrzebna jest opcja na tyle łatwego przygotowania kawy aby żona nie wnosiła skarg że życie jej utrudniłem ;)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspresowe dylematy
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Luty 2024, 19:59:50 »
jednoczenie potrzebna jest opcja na tyle łatwego przygotowania kawy aby żona nie wnosiła skarg że życie jej utrudniłem
W takim razie te są wg mnie najlepsze:

https://www.coffee-world.pl/pady-ese/2025-illy-espresso-classico-18-szt-saszetki.html

Oczywiście poszukać najświeższych.

Co ekspresu to najtańsza-najlepsza opcja: Lelit Victoria  lub Profitec Go, a młynek kup najlepszy, na jaki Cię stać, a że małżonka będzie korzystała z ESE, to ja bym kupił ręczny kategorii premium, np 1Zpresso J-max S.
》tertium non datur《

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Ekspresowe dylematy
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Luty 2024, 20:57:57 »
Mam na sprzedaż taki zestaw.
https://imgur.com/a/MDN7W51

Dobre espresso, cappuccino i saszetkę zrobi. W 6000 ze wszystkim co potrzeba się dogadamy.
To ascaso duo pid i eureka oro single dose.

Offline kastor Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Lelit PL41TEM, V60, kawiarka, tygielek, Poccino Espresso/retro/
  • Młynek: Eureka Mignon, 1ZPRESSO
Odp: Ekspresowe dylematy
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Luty 2024, 21:52:24 »
@Bartek79. Lelit Victoria czy Profitec Go (propozycja GostRado) nie mają sitka ESE, a tym samym nie są dostosowane do sporządzania kawy z saszetek. Co do saszetek ESE, ja osobiście zakupuję je na Amazon.pl Są to saszetki Aromagic w pudełku z dozownikiem w ilości 150 szt., są pakowane pojedynczo w atmosferze ochronnej i w mojej sytuacji starczają na ok 1 rok  :) Ich producentem jest firma Barbera, dobrze znana na rynku włoskim - wg mnie, poprawna jakość za rozsądną cenę

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Ekspresowe dylematy
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Luty 2024, 22:00:14 »
Masz porównanie saszetek ESE do normalnej kawy? Jakoś ciężko mi uwierzyć, żeby to smakowo było porównywalne
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Bartek79

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Szukam
  • Młynek: Szukam
Odp: Ekspresowe dylematy
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Luty 2024, 22:02:05 »
Dziekuje wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi - dużo z nich korzystam budując wiedzę i doczytując o tych propozycjach.

Czy do Victorii da się dokupić sitko 58mm pod ESE?
Na szybko znalazłam ale cały portafilter z takim sitkiem - mam nadzieję że dobrze szukałem :)

Offline Bartek79

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Szukam
  • Młynek: Szukam
Odp: Ekspresowe dylematy
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Luty 2024, 22:05:41 »
Masz porównanie saszetek ESE do normalnej kawy? Jakoś ciężko mi uwierzyć, żeby to smakowo było porównywalne
Nie mam - ale w tym momencie żona pije kawę mocno mleczną z automatu. Myślę że nie saszetka pewnie da nawet lepszy rezultat.
Saszetka to tylko rozwiązanie na łatwe zrobienie kawy jak by żona nie przekonała się do całego ceremoniału.
Dla mnie saszetki nie były by w użyciu czy to robiąc dla siebie czy dla innych.

To tylko dla obsługi ekspresu dla kogoś kto będzie wolal iść po najniższej linii oporu.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspresowe dylematy
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Luty 2024, 23:11:30 »
Czy do Victorii da się dokupić sitko 58mm pod ESE?
Trzeba by Janusza się zapytać, czy jest ono standardowych rozmiarów do grupy 58:
[Sitko do saszetek E.S.E. z ASCASO kosztuje raptem 16,00 zł. Nie ma sensu szukać używanych.
》tertium non datur《

Offline Bartek79

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Szukam
  • Młynek: Szukam
Odp: Ekspresowe dylematy
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Luty 2024, 10:16:53 »
Sporo lektury i parę rozmów za mną.

To co mi się klaruje to to, ze wyprodukowanie dobrego espresso dla mnie, czy w ogóle robienie espresso i kaw mlecznych przeze mnie jest łatwiej osiągalne, a potrzebny kompromis aby żona również z jak najmniejszym trudem zrobiła dla siebie kawę z mlekiem powoduje szereg ograniczeń i chyba niestety winduje budżet.

Napiszę jak to widzę licząc na podpowiedzi i korekty od Was.

Żeby żonie odpadło namielanie kawy i jej przygotowanie do ekstrakcji to kompromisem może tu być sitko na saszetki ESE dla niej.
Zeby  nie było o żony frustracji związanej z długim okresem oczekiwania aż ekspres się nagrzeje to kompromisem wydaje się maszyna z termoblokiem.
Zeby szybki mieć dostępna pare do pienienia mleka (i z myślą o żonie i z myślą o sytuacji gdy są goście) to pewnie dwa oddzielne termobloki były by czymś pożądanym.
I tu moje myśli idą sporo poza budzet w kierunku a
Ascaso Duo PID
Pytanie czy taki laik jak ja doceni obecność PID czy może wersja PROF jest dla mnie aż za dość wystarczająca?
A może są inne alternatywy spełniające powyższe rozważania?

Co o tym mysliicie?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi