Autor Wątek: Prośba o pomoc w doborze sprzętu  (Przeczytany 742 razy)

Offline Xawery86

  • Wiadomości: 4
Prośba o pomoc w doborze sprzętu
« dnia: 03 Grudzień 2023, 14:45:59 »
Ze względu na fakt że to mój pierwszy post tutaj, na początku chciałbym serdecznie powitać wszystkich forumowiczów.

Od dłuższego czasu szukam złotego środka jeżeli chodzi o parzenie kawy.
Przez długi czas piłem kawę rozpuszczalną, głównie ze względu na łatwość przygotowania.
Potem praktycznie w ogóle zrezygnowałem z picia kawy na jakiś czas.
Później z powodu delegacji, urlopów i innych wypadów zdarzało mi się powrócić do picia kawy bo miałem okazję napić się lepszych jakościowo napojów i mi zasmakowały z powrotem.
No i zaczęło się od początku, najpierw standardowo - mielona kawa (ale lepszej jakości), później ziarnista i mielenie w domu, ale zaparzanie standardowe - do kubka i zalanie wrzątkiem.
Potem mi to przestało wystarczać (do tego dochodziły fusy) więc zacząłem szukać innego wygodnego rozwiązania.
Czytałem, interesowałem się i padło na Aeropress.
No i tak sobie używam Aeropressu od kilku miesięcy i jestem na prawdę zadowolony, aczkolwiek pomimo wielu zalet, rozwiązanie to nie jest dla mnie idealne.
Otóż o ile parzenie kawy w Aeropressie w weekendy, oraz popołudniami to świetne rozwiązanie, to problem pojawia się rankami.
Jako że w pracy mam dobry ekspres, ale fatalną kawę i niestety nie da się tego obejść, to codziennie parzę kawę w domu i przelewam do kubka termicznego a następnie zabieram do pracy.
No i tu pojawiają się wady Aeropressu:
1. Czas - niestety ale Aeropress zabiera mi rano zbyt dużo czasu.
2. Wygoda - zakładanie filtrów, przeciskanie, przelewanie...
Poszukuję więc alternatywnego rozwiązania, szczególnie jeśli chodzi o parzenie kawy do pracy.
No i znowu, czytam, oglądam, studiuję, ale nie potrafię podjąć decyzji co będzie dla mnie najlepsze.
Zależy mi na tym aby rozwiązanie było szybkie, proste i cenowo optymalne, niekoniecznie w tym wypadku chodzi mi o celebrowanie samego parzenia.
Zastanawiałem się czy np nie zakupić po prostu zwykłego ekspresu przelewowego, jakiego małego o pojemności 0,6l czyli dwóch kubków kawy.
Czy jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie które spełniłoby moje oczekiwania?

Z góry dziękuję za pomoc ;)


Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Prośba o pomoc w doborze sprzętu
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudzień 2023, 15:57:18 »
Jeżeli smakuje Ci kawa z przelewu (a czemu by miała nie smakować  ;) ), to oczywiście jest to wygodny sposób na mało zajmujące przyrządzenie naparu. Kupując ekspres przelewowy warto poszukać taki z aprobatą ECBC [ https://www.ecbc.no/overview/domestic/approved-brewers/ ]. Masz wtedy jakąś gwarancję, że sprzęt zrobiony jest z dobrych materiałów i potrafi zaparzyć dobry napój.

Offline Xawery86

  • Wiadomości: 4
Odp: Prośba o pomoc w doborze sprzętu
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudzień 2023, 18:45:36 »
No właśnie wydaje mi się że przelewowy będzie rozsądnym rozwiązaniem.

Mam jednak dylemat co to tej aprobaty ECBC.
Wcześniej o tym nie słyszałem, ale jeżeli faktycznie tak to działa to warto się zastanowić.
Tyle że:
1. Większość ekspresów z listy jest w sklepach niedostępna, więc pytanie czy ta lista ze strony jest aktualizowana?
2. Cenowo wygląda to w niektórych przypadkach średnio - grubo ponad 1000 złotych za ekspres przelewowy to dla mnie za dużo. Tak na prawdę to nie ma nic poniżej 500 złotych. Pytanie więc czy na ECBC warto zwracać uwagę? Czy nie jest to tak że dopłaca się za papierek a różnica nie jest znacząca?

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Prośba o pomoc w doborze sprzętu
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudzień 2023, 19:20:56 »
Po kolbie miałem kilka lat przelewowy Moccamaster. Wróciłem do kolby.

Myślę, że kluczowe to dobra kawa i młynek/przemiał.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Prośba o pomoc w doborze sprzętu
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Grudzień 2023, 19:34:06 »
"Tak na prawdę to nie ma nic poniżej 500 złotych. "

Wszedłem teraz na znany portal zakupowy i widzę np. Ekspres przelewowy Melitta 1012-01 (czyli Melitta Aroma Elegance) za zauważalnie mniej, niż 500zł.

https://images89.fotosik.pl/698/56621a87f50376a3.jpg
Prośba o pomoc w doborze sprzętu
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2023, 19:50:34 wysłana przez piotrdab »

Offline Xawery86

  • Wiadomości: 4
Odp: Prośba o pomoc w doborze sprzętu
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Grudzień 2023, 20:23:34 »
Oj, przepraszam faktycznie.
Mój błąd, macie rację.


Rozmawiałem właśnie z żoną i rozmowa wywróciła plany do góry nogami.
Zdecydowaliśmy że zainwestujemy jednak w ekspres automatyczny - budżet 4000 złotych.

Aktualnie czytam od nowa forum ( :) ) i wychodzi na to że optymalnym rozwiązaniem będzie De'Longhi Eletta Explore.
Ale zapewne temat będzie analizowany jeszcze przez parę dni, więc jak macie również jakieś sugestie co do automatów to będę wdzięczny.




 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi