Autor Wątek: Ascaso Dream - za szybkie parzenie i eksplozja  (Przeczytany 566 razy)

Offline 7sbx7

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Ascaso I-2
Ascaso Dream - za szybkie parzenie i eksplozja
« dnia: 22 Listopad 2023, 17:20:57 »
Witam,

Dzień dobry,


Od kilu dni jestem posiadaczem pierwszej kolby (Ascaso Dream) i mam problemy z przygotowaniem espresso. Sprzęt używany, leciwy bo z 2012, z bojerem.
Po paru szotach z gotowej mielonej kawy przeszedłem do nauki właściwej. Kawa w ziarnach Brazylia Santos z Beskidzkiej Palarni Kawy (z polecenia ale narazie nie wiem co o niej sądzić).
Otóż pierwsze zmielenie przy użyciu Ascaso I-2 spowodowało zapchanie ekspresu, kawka nie chciała lecieć. Skręciłem o kilkanaście obrotów, kawa nadal mielona bardzo drobno i coś zaczęło wychodzić. Coś to znaczy: z 14g kawy 60g naparu w 11 sekund od pierwszej kropli. Dramat, kolejna próba podobnie (widocznie za mało kręcę młynek) a po kilkunastu kolejnych obrotach wydarzył się incydent bo wystrzeliła mi kolba przy zdjemowaniu. I próbuję zrozumieć dlaczego, skoro nie było kawy zbyt dużo, ani też raczej nie była zbyt mocno zmielona skoro mam uzysk 60g w 10-11 sekund. Czy moze to być spowodowane tym, że odrazu po zaparzeniu, włączyłem parę i spieniłem mleko? Na logikę to powinno zmniejszyć ciśnienie a nie zwiększyć je.

Dlatego tutaj prośba o jakieś wskazówki, jak dalej postępować aby osiągnąć porządne espresso. Patrząc na czas - ilość, chciałem mocniej mielić, ale po incydencie sam już nie wiem.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2023, 19:29:10 wysłana przez Fux »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Dream - za szybkie parzenie i eksplozja
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Listopad 2023, 20:16:04 »
Czy moze to być spowodowane tym, że odrazu po zaparzeniu, włączyłem parę i spieniłem mleko?

Pewnie tak. Przed przełączeniem na parę należało wypiąć kolbę. W nowszych ekspresach nie ma takiej potrzeby. W starszych niestety tak. Prześlij do nas maila ze zdjęciem tabliczki znamionowej (jest pod ekspresem). Wyślemy Ci odpowiednią do tej wersji instrukcję obsługi.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline 7sbx7

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Ascaso I-2
Odp: Ascaso Dream - za szybkie parzenie i eksplozja
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Listopad 2023, 20:56:00 »
Tak czułem że to mógł być problem - pierwszy raz spieniałem nim mleko (a robie to rzadko ponieważ sam mlecznych trunków nie pijam ;) ). Odezwę się w takim razie mailowo, dziękuję :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi