Autor Wątek: Lelit Anna i spienianie mleka.  (Przeczytany 2303 razy)

Offline Asura2003

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Lelit Fred
Lelit Anna i spienianie mleka.
« dnia: 03 Czerwiec 2023, 11:50:46 »
Cześć wszystkim!

3 tygodnie temu kupiłem zestaw ekspres do kawy Lelit Anna PL41TEM + młynek do kawy Lelit Fred PL044MMT ale nie wychodzi mi spienianie mleka (espresso też jakieś super nie jest ale to inna bajka). Pomimo tego, że oglądnąłem kilka filmików i poradników, a wcześniej oczywiście trafiłem na to forum, to mam wrażenie, że mleko przy ok. 100ml w dzbanku  w ogóle się nie rusza, a o samej piance to można pomarzyć. Zastanawiam się już czy ekspres/spieniacz nie jest jakiś uszkodzony czy to jeszcze problem z moją techniką? Przy spienianiu mleka dysza strasznie piszczy i hałasuje jakby bardziej niż w tych filmikach instruktażowych, które oglądałem.

I teraz pytanie do was jak podejść do tego problemu? Nagrać jakiś filmik jak przygotowuję i jak działa spieniacz do mleka i wstawić tu na forum? Myślałem też, żeby zaprosić kogoś doświadczonego z Wrocławia do siebie, by pomógł mi ocenić czy ekspres działa poprawnie i to wina mojej "techniki". Pytanie czy w innym wątku na forum nie będzie lepszego miejsca na to :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Lelit Anna i spienianie mleka.
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Czerwiec 2023, 06:48:30 »
Przy spienianiu mleka dysza strasznie piszczy i hałasuje jakby bardziej niż w tych filmikach instruktażowych, które oglądałem.
A czy nie włączasz pompy podczas spieniania?
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec 2023, 06:54:47 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Asura2003

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Lelit Fred
Odp: Lelit Anna i spienianie mleka.
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Czerwiec 2023, 11:50:25 »
Przy spienianiu mleka dysza strasznie piszczy i hałasuje jakby bardziej niż w tych filmikach instruktażowych, które oglądałem.
A czy nie włączasz pompy podczas spieniania?


Pierwsze kilka, prób tak robiłem ale coś podejrzanie szybko mleko nabierało obiętości i przeczytałem instrukcję. Od tej pory pompa jest wyłączona przełącznik (kawa/ciepła woda/para) ustawiony na najwyższy poziom - para, czekam na 130+stopnii i lampkę, odkręcam na maxa pokrętło i wcześniej trochę upuszczam wodę zanim spieniacz do mleka włożę.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Lelit Anna i spienianie mleka.
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Czerwiec 2023, 16:14:39 »
Podstaw jakieś kubek, szklanke tak, żeby schować końcówkę rurki i zobacz, czy para się wydobywa, a tak w ogóle, to właściciele małych Lelitów nich się odezwą.
》tertium non datur《

Online m.jaksan Mężczyzna

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Lelit Anita PL042TEMD
  • Młynek: Lelit Fred (wbudowany), Timemore C3
Odp: Lelit Anna i spienianie mleka.
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Czerwiec 2023, 10:18:22 »
Do Wrocławia mam bardzo daleko, więc na gościnne występy nie wpadnę.

Piszesz o kocich dźwiękach- pojawiają się gdy zbyt mocno zanurzysz dyszę w mleku i znajduje się ona zbyt blisko dna.
Ten Lelit ma dyszę z jedną dziurką. Najlepiej trzymać ją zaraz pod powierzchnią mleka.
Przed spienianiem ustaw dyszę, aby była w położeniu pionowo w dół (zero kąta). Dysza przebija mleko w 2/3 na obu osiach x i y (gdzie te osie to przecięte pod kątem prostym dwie średnice Twojego dzbanka). Ustaw dzbanek pod taki kątem, aby "przedłużenie dyszy" sięgało w najniższy jego punkt. I od dzieła.

Nie wiem czy to jest optymalne spienianie w tym ekspresie, ale mi w ten sposób to zdaje egzamin. Czasem zdarza się z takiego mleka coś narysować (serce, tulipan).


Offline simonides

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Rancilio Silvia Pro X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Anna i spienianie mleka.
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Czerwiec 2023, 12:41:39 »
Miałem Annę i da się spienić na niej mleko, ale jest ciężko o powtarzalność przy tak małym bojlerze.
Polecam pooglądać filmy na YT:

Steaming & Frothing Milk with the Lelit PL41TEM Anna Espresso Machine.
How i froth Milk with LELIT Anna PL41EM

Ogólnie z tego co zauważyłem łatwo jest przesadzić w Annie i wpuścić za dużo powietrza. Wtedy zamiast mikropiany otrzymujemy chmurkę, ale to częsty błąd nowicjuszy.

Offline Asura2003

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Lelit Fred
Odp: Lelit Anna i spienianie mleka.
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Czerwiec 2023, 15:18:59 »
Dzięki za odpowiedzi, spróbuję wg. Waszych rad i dam znać jak wyniki. Postaram się wrzucić filmik.

Offline konrad.felinczak

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: lelit grace i inne
  • Młynek: komeś
Odp: Lelit Anna i spienianie mleka.
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Lipiec 2023, 01:07:50 »
mi z małymi lelitami pomógł film lance hedrica

HOW TO STEAM MILK FOR LATTE ART (featuring 2x Latte Art World Champion Lance Hedrick)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi