Autor Wątek: Ekspres + młynek do domu  (Przeczytany 4101 razy)

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Czerwiec 2022, 20:37:16 »
HX jest ok.

Natomiast z wymienionych małych 2B, Lelit Elizabeth daje większe możliwości dzięki LLC niż Profitec Pro 300. Dopłacanie do tego drugiego sensu raczej nie ma. Pomijam wygląd, który jest kwestią subiektywną.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Czerwiec 2022, 20:53:07 »
jakikolwiek dwubojlerowiec będzie lepszy od HX, Profitec to bardzo solidny mały dwubojler , miałem i jest to super sprzęt.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Czerwiec 2022, 21:14:54 »
jakikolwiek dwubojlerowiec będzie lepszy od HX

Z tym się w pełni zgadzam. I dlatego też z mojej oferty proponuję ekspresy BELLEZZA Bellona lub Francesca.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Czerwiec 2022, 21:23:23 »
Wiele sprzecznych opinii się pojawiło.
Widzę takie podejścia:
(....)
- inny ekspres + słabszy młynek (np. Eureka Mignon Silenzio)

Nikt chyba nie proponuje słabszego młynka.

Wracając do Elizabeth-jest OK. Sam kiedyś zastanawiałem się kiedyś nad nią i nad PRO300. Wybrałem Elizabeth i nie żałowałem ani razu.

Na plus Pro300 jest trochę lepsze spienianie niż w Elizabeth. Wygląd to kwestia indywidualnej oceny.

W moim przypadku o wyborze Elizabeth zdecydowały przede wszystkim poniższe aspekty:
W Pro 300 żeby zmienić ciśnienie bojlera parowego trzeba rozkręcić ekspres i zmienić nastawę presostatu. W Elizabeth można to zrobić z poziomu PID (LCC), bez rozkręcania ekspresu.
W Pro300 nie ma preinfuzji, w Elizabeth jest bardzo rozbudowana. To naprawdę spore ułatwienie.
Elizabeth ma programowane przyciski, to spore ułatwienie dla żony. Pro300 nie ma.
Elizabeth ma manometr pokazujący ciśnienie ekstrakcji, Pro300 pokazuje ciśnienie bojlera parowego. Większy pożytek jest z kontroli ciśnienia ekstrakcji. 
Do tego Elizabeth ma jeszcze kilka innych drobnych, fajnych funkcji (licznik kaw, wylewka wrzątku sterowana przyciskiem, system umożliwiający dokończenie ekstrakcji gdy kończy się woda itp.).
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwiec 2022, 22:03:56 wysłana przez skansen »

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Czerwiec 2022, 22:41:26 »
jakikolwiek dwubojlerowiec będzie lepszy od HX, Profitec to bardzo solidny mały dwubojler , miałem i jest to super sprzęt.

Nikt tego nie neguje, nie zmienia to faktu, ze HX również będzie ok.

Natomiast Elizabeth vs Pro 300, Skansen wszystko bardzo ładnie opisał nic dodać, tutaj wybór jest jasny pod względem możliwości i ceny. Lelit oferuje więcej za mniej.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Czerwiec 2022, 23:01:07 »
HX nie będzie Ok , jesli jest budżet na dwa bojlery to w zasadzie nie ma nad  czym się zastanawiać ,co do manometry]u ciśnienia jest on zupełnie zbyteczny jak i i kilka innych rzeczy wymienionych :), ale fakt to kwestia gustu jakikolwiek z tych dwubojlerowcow będzie Ok , Belleza tez warta rozważenie na pewno jest solidniej wykonana od `Lelita .

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Czerwiec 2022, 23:19:16 »
HX nie będzie Ok , jesli jest budżet na dwa bojlery to w zasadzie nie ma nad  czym się zastanawiać ,co do manometry]u ciśnienia jest on zupełnie zbyteczny jak i i kilka innych rzeczy wymienionych :), ale fakt to kwestia gustu jakikolwiek z tych dwubojlerowcow będzie Ok , Belleza tez warta rozważenie na pewno jest solidniej wykonana od `Lelita .

Uparta jednostka jesteś. HX będzie ok aby przyrządzić dobre/poprawne epsresso czy kawy mleczne, generalnie, na jego potrzeby wystarczy, tyle i tylko tyle. Będzie (trochę)trudniej niż w przypadku 2B, ale nadal bez większych problemów. HX może kupić znacznie taniej, jeśli taka będzie jego decyzja z lepszym młynkiem w zestawie. Może również zdecydować, że woli 2B, bo to jest lepsza opcja jeśli chodzi o sam ekspres, tyle, że z tańszym młynkiem. Wcale nie powiedziane, że da to lepszy efekt końcowy w filiżance. Dziwnie się upierasz jakby była tylko jedna możliwa droga do celu - nie jest. Podobnie jak teoria z jakością wykonania Lelita - dużo własnego uprzedzenia?

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Czerwiec 2022, 23:46:46 »
Po prostu moim zdaniem poprawne espresso z HX w wersji domowej jest dziełem przypadku , miałem chyba 4 HX i zawsze tak było wiec wynika to z mojego doświadczenia z HX(nie wspomnę o spieniańiu mleka na HX bo to żart i utrapienie :):))trzeba tez nadmienić ze dla każdego z nas poprawne espresso będzie znaczyło co innego , jeśli chodzi o Lelita miałem Elizabeth, miałem Biance uważam ze to dobre maszyny ale jakościowo są lepsze w tej samej cenie wiec ja osobiscie wybrałbym rzeczonego Profiteca lub rozejrzał się za jakimś innym dwubojlerowcem.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Czerwiec 2022, 08:57:01 »
Po prostu moim zdaniem poprawne espresso z HX w wersji domowej jest dziełem przypadku , miałem chyba 4 HX i zawsze tak było wiec wynika to z mojego doświadczenia z HX(nie wspomnę o spieniańiu mleka na HX bo to żart i utrapienie
Miałeś je widać zbyt krótko :) Osoby które je dłużej używają nie mają problemów ani z powtarzalnością ani ze spienianiem. Oczywiście HX wymaga opanowania a nie "atakowania z marszu"...

Podobnie rzecz ma się z Elizabeth-ciężko jej funkcje uznać za zbyteczne. Pierwszy raz widzę, by jakiś użytkownik uważał jej preinfuzję za nieprzydatną. A jest to super sprawa dla początkujących... 

Tak mi się skojarzyło:
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwiec 2022, 09:09:33 wysłana przez skansen »

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Czerwiec 2022, 15:13:24 »
Kupuj Elisabeth. To super ekspres. Pro 300 też jest super, ja dopłaciłem za wygląd i wrażenie trwałości - Lelit mi wyglądał jakoś zabawkowy, przy czym to drugie to też wygląd :)

Co do młynka, najlepszy jaki się da. Jeśli miałbyś 1200 na lepszy ekspres, wydaj je na młynek.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Czerwiec 2022, 15:21:12 »
5 lat użerałem  się z HX może to mało :), uważam HX w wersji domowej za wyrzucone pieniądze :), nie spotkałem osoby która by żałowała przesiadki na dwa bojlery , HX uważam za doskonale rozwiązanie ale w ekspresach komercyjnych. Co do preinfuzji w Lelit  Elizabeth która używa bojlera parowego na pewno to lepsze rozwiązanie od pseudo preinfuzji z pompy np w Biance (tu ratuje ta kwestie profilowanie i igła) natomiast dalej w tym budżecie wybrałbym  inna markę nie Lelita.
Co do spieniania w HX jest jakie jest ,w dwubojlerach będzie lepsze :)wszystko powyżej będzie oparte tak czy inaczej o osobiste preferencje jak i oczekiwania co do espresso , moje były wysokie wiec nie było żadnych szans osiągnąć tego czego oczekiwałem na HX w wersji domowej ,zasadniczo dopiero dźwignie dały mi w filiżance oczekiwane rezultaty , ale fakt ze dla kogoś innego zestaw Lelit plus młynek sugerowany przez kolegow będzie wystarczający nie podleg dyskusji :).
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwiec 2022, 16:08:47 wysłana przez rollo45 »

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Czerwiec 2022, 08:54:57 »
5 lat użerałem  się z HX może to mało :),
Sorry, myślałem, że epizody z HXami miały miejsce pomiędzy sprzedażą jednobojlerowej Bezerry BZ09 (grudzień 2019) a zakupem dwubojlerowej Bianki (marzec 2021)... Biorąc pod uwagę, że używałeś co najmniej kilkunastu maszyn miałem wrażenie, że były to krótkie przygody...
Jestem w stanie uwierzyć, że w ciągu 5 lat nie udało się osiągnąć na HX satysfakcjonujących rezultatów w zakresie temperatury. Jednak z krytyką spieniania chyba trochę przesadziłeś :)
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2022, 09:42:24 wysłana przez skansen »

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Czerwiec 2022, 12:00:24 »

5 lat użerałem  się z HX może to mało :), uważam HX w wersji domowej za wyrzucone pieniądze :), nie spotkałem osoby która by żałowała przesiadki na dwa bojlery , HX uważam za doskonale rozwiązanie ale w ekspresach komercyjnych. Co do preinfuzji w Lelit  Elizabeth która używa bojlera parowego na pewno to lepsze rozwiązanie od pseudo preinfuzji z pompy np w Biance (tu ratuje ta kwestie profilowanie i igła) natomiast dalej w tym budżecie wybrałbym  inna markę nie Lelita.
Co do spieniania w HX jest jakie jest ,w dwubojlerach będzie lepsze :)wszystko powyżej będzie oparte tak czy inaczej o osobiste preferencje jak i oczekiwania co do espresso , moje były wysokie wiec nie było żadnych szans osiągnąć tego czego oczekiwałem na HX w wersji domowej ,zasadniczo dopiero dźwignie dały mi w filiżance oczekiwane rezultaty , ale fakt ze dla kogoś innego zestaw Lelit plus młynek sugerowany przez kolegow będzie wystarczający nie podleg dyskusji :).
Niesamowite ile głupot można napisać w tak krótkiej wypowiedzi. Chyba jest jakiś problem z obserwacją  rzeczywistości i wyciąganiem wniosków. Chociaż to w dzisiejszych czasach raczej norma.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Czerwiec 2022, 20:30:47 »
Będę nad wyraz wdzięczny za wypunktowanie głupot :), w mojej opini zaznaczam w mojej kupno HX to starta czasu posiadałem Bezzera magice, Vibeme domobar , Profitec Pro 500 ,  tyle z HX poza  tymi sprzętami miałem najwcześniej kupiona Gaggie Clasic później Bezzera 09 jeden bojler , z dwubojlerowcow Profitec 300, Profitec pro 600 ,LM GS3 , Bianca . HX wyposażyłem  w teromometr grupy który był zamontowany na Profitec Pro 500 bez ktorego jakikolwiek powtarzalność czy zadowalające efekty są trudne do uzyskania , wcześniej była  magica i  domobar bez termometra tez HX.zaręczam koledze Jozin z Bazin czy jakkolwiek się kolega tytułował wcześniej na forum ze potrafię obserserwować i wyciągać wnioski i właśnie te obserwacje i wnioski są zawarte w poście na temat HX , i kolega wybaczy ale nie muszą być one spójne z wnioskami innych osób (sa moje ) .fakt słusznie wypunktowany przez kolegę skansen to krótkie epizody używania niektórych maszyn co nie znaczy ze nie pogłębione ,przyznam ze kawy mleczne robiłem tylko dlatego ze smak espresso był kiepski wiec rzeczywiscie może te HX najgorsze w spienianiu nie sa , ale np GS3 spieniał idealnie bez jakiegokolwiek wysiłku czy techniki -mleko  zawsze było idealne o konsystencji  jakiej nigdy nie uzyskałem na HX czy na innych dwubojlerowcach ,mentorski ton kolegi Jozin z Bazin znanego forumowego trola pozostawię bez komentarza.
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2022, 20:38:52 wysłana przez rollo45 »

Offline sludar Mężczyzna

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Bellezza Francesca Leva
  • Młynek: Mignon Eureka
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Czerwiec 2022, 21:27:10 »
Mnie przekonała Bellezza DB Franceska, a mianowicie:
- 2 duże bojlery( litrowe) co daje sporą stabilność temperaturową, możliwość robienia kawy za kawą i niezależne spienianie.
- bojlery ze stali ( mosiądz i aluminium nie są obojętne dla wody)
- zewnętrzny pojemnik ze szkła, szczelnie zamykany- wygoda, higiena i neutralność dla wody
- wygląd i budowa -kwestia gustu oczywiście
- obydwa bojlery zapidowane
- preinfuzja sterowana
- czas ekstrakcji
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2022, 22:34:58 wysłana przez sludar »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi