Autor Wątek: Ekspres + młynek do domu  (Przeczytany 4172 razy)

Offline adios Mężczyzna

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Lelit Bianca v3, V60, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, C40 Mk3
Ekspres + młynek do domu
« dnia: 31 Maj 2022, 16:28:43 »
Cześć,

jestem czytelnikiem forum od dłuższego czasu ale wraz z decyzją zmiany ekspresu automatycznego na kolbowy (w końcu! :D) przyszedł czas żeby zadać pytanie.
Zrobiłem rozeznanie w terenie i jak zwykle im więcej czytałem tym mniej wiedziałem. Zaczęło się od zabawy (i zakochania w wyglądzie) ECM Mechanika V Slim niestety jest za drogi na mój budżet (~ 5k zł za ekspres) więc w opcjach wyboru zostały: Lelit MaraX oraz Lelit Elizabeth.
Piję kawy czarne, średnio palone ale chcę mieć możliwość zrobienia mlecznej od wielkiego dzwonu.
Zależy mi żeby ekspres był szybko gotowy do pracy, a pozostawanie włączonym nie szkodziło mu.
Młynek jaki wybrałem to Eureka Mignon Specialita. Wydaje mi się, że nie ma nic lepszego w aktualnej cenie (1745 zł [musi być nowy, bo F-VAT]).
Jeżeli chodzi o wodę to mam odwróconą osmozę ~150 ppm po mineralizacji.


Chciałbym poznać wasze opinie o tych ekspresach w zestawieniu z tym młynkiem oraz moimi oczekiwaniami, a także wszelkie sugestie innych ekspresów i młynków z argumentami.

PS
Druga połówka wolałby zachować trochę automatyki żeby mogła zrobić sobie kawę sama, a nie musiała wisieć nad młynkiem czy ekspresem ze stoperem.

PPS
Jakie akcesoria trzeba by dokupić na start? Np. tamper dodawany do Elizabeth to trochę nieśmieszny żart.
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2022, 16:31:20 wysłana przez adios »

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Maj 2022, 19:50:28 »
Dzień dobry,

Skoro większość kaw pijesz bez mleka,
rozważ trochę droższy ekspres DB Profitec PRO 300.
Dwa bojlery to wielka wygoda i dodatkowo PID.


coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Maj 2022, 21:04:48 »
Lelit MaraX oraz Lelit Elizabeth.
(...) Chciałbym poznać wasze opinie o tych ekspresach
Miałem dłuższy czas Elizabeth. Testowałem też Marę-X. Możesz zerknąć do porównania:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=11959.msg248481#msg248481
Oprócz porównania są na Forum moje recenzje tych ekspresów. Ciężko mi napisać coś nowego, zwłaszcza, że Elizabeth zastąpiłem jakiś czas temu wyższym modelem z oferty Lelita...
Przy Twoich kryteriach optymalnym wyborem z tych dwóch wydaje się być Elizabeth-ma preinfuzje, programowane przyciski (wygoda dla żony-ekspres sam może zakończyć ekstrakcje) i wydajną wylewkę wrzątku (przydatną do americano).
Rozważana przez Ciebie Eureka Mignon Specialita to taki młynek minimum do Elizabeth, ja bym jednak dopłacił np. do Mignona XL.
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2022, 21:08:30 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Maj 2022, 21:14:40 »
Lelit MaraX oraz Lelit Elizabeth
Tylko nie Lelita, bo te jego cienkie blachy... Taki żarcik dla wtajemniczonych.

@MacJaro dobrze radzi.

Jakie akcesoria trzeba by dokupić na start? Np. tamper dodawany do Elizabeth to trochę nieśmieszny żart.
Narzędzie WDT,  najprostsza waga z podziałką 0,1g, jeśli tamper, to weź precyzyjny 58,55mm, żebyś potem nie wymieniał.
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2022, 21:29:13 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline adios Mężczyzna

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Lelit Bianca v3, V60, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, C40 Mk3
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Maj 2022, 21:48:46 »
(...)
rozważ trochę droższy ekspres DB Profitec PRO 300.
Dwa bojlery to wielka wygoda i dodatkowo PID.
Tylko ten Profitec PRO 300 jest przynajmniej 1200 zł droższy, a to już dużo. Elizabeth też ma dwa boilery i PID. W czym Profitec jest lepszy?

Miałem dłuższy czas Elizabeth. Testowałem też Marę-X. Możesz zerknąć do porównania:
(...)
Rozważana przez Ciebie Eureka Mignon Specialita to taki młynek minimum do Elizabeth, ja bym jednak dopłacił np. do Mignona XL.
Czytałem to porównanie z tym, że tam była jeszcze wersja Mara X V1, a teraz jest V 2. Nie ma aż tak istotnych różnic?
Widziałem na forum, że dużo osób używa Specialita. Domyślam się, że masz na myśli żarna, Specialita ma 55 mm, a XL 65 mm tylko znów 855 zł różnicy.

Zbierając to do kupy trzeba by dołożyć kolejne 2 tys. zł [emoji38] Wydawało mi się, że mam budżet który pozwoli mi na coś sensownego.
Zastanawiam się teraz na ile taki zestaw, np. ta Elizabeth + Mignon Specialita będzie dawał radę, gdzie będą jego granice i na ile mi wystarczy bo dokładać można w sumie w nieskończoność. Zawsze jest jakaś wyższa półka tylko budżet nie jest z gumy ;)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Maj 2022, 21:59:03 »
Do Lelita i Profiteca dodaj do porównania ekspresy BELLEZZA. Polecam trzy modele do wyboru:
- model Chiara Leva to HX z grupą E61 oraz z PID
- model Francesca to dwa litrowe bojlery z PID plus grupa E61
oraz Bellona - także dwa bojlery ale do tego panel programowalnych przycisków (żona nie będzie musiała używać stopera).
Młynek - Eureka Mignon Specialita lub G-IOTA.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Maj 2022, 22:41:57 »
Trzymaj się tego, co sobie założyłeś, bo inaczej to będziesz miał za chwilę 20 opcji i...  żadnego sprzętu w domu. Nie dokładaj do innych opcji, bo sens jest niewielki, tak naprawdę, patrząc na różnicę w kubku.

Mając na uwadze Twoje preferencje, Elizabeth wydaję się najlepszym wyborem. Podany młynek też jest ok. Taki zestaw spokojnie wystarczy Ci do wszystkiego.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Maj 2022, 22:55:18 »
Miałem dłuższy czas Elizabeth. Testowałem też Marę-X. Możesz zerknąć do porównania:
(...)
Rozważana przez Ciebie Eureka Mignon Specialita to taki młynek minimum do Elizabeth, ja bym jednak dopłacił np. do Mignona XL.
Czytałem to porównanie z tym, że tam była jeszcze wersja Mara X V1, a teraz jest V 2. Nie ma aż tak istotnych różnic?
Są niewielkie różnice na plus wersji V2. Podobnie w Elizabeth-ja miałem wersję V1. Skupiłem się jednak na takich maszynach jakich sam używałem...

Widziałem na forum, że dużo osób używa Specialita. Domyślam się, że masz na myśli żarna, Specialita ma 55 mm, a XL 65 mm tylko znów 855 zł różnicy.
Zapytaj o rabat przy zakupie zestawu ekspres+młynek. Jeśli pakiet z XL będzie za drogi możesz zostać przy Specialita, ten młynek jest OK, ale jeśli już zwiększać budżet to na rzecz młynka :)
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2022, 22:57:44 wysłana przez skansen »

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Maj 2022, 23:33:14 »
….ale jeśli już zwiększać budżet to na rzecz młynka :)


Zdecydowanie @skansen dobrze radzi. Dobry młynek to podstawa. 
Tańszy ekspres, droższy młynek lub zwiększyć budżet na młynek.
Eureka to jest taki młyneczek „bida”, który niby daje radę, ale chętnie by człowiek go zaraz wymienił na lepszy.
Miałem go przez przypadek 3 dni  :picardpalm:
Jak koniecznie Eureka, to XL. Dobrą opcją w rozsądnych pieniądzach jest Fiorenzato F4 E nowa wersja.
Inna jakość.
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2022, 23:38:26 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Czerwiec 2022, 18:27:55 »
@adios
Idź za radami co do młynka. To żadna legenda miejska.
Oczywiście co do ekspresu, to dla mnie jest jasne, że powinna  to być Carola  [emoji38]
Parafrazując z filmu: Są ekspresy i ekspresy. Carrola to z tych drugich :-)
A do mlecznej to sobie kup bzyczek za 20PLN w Tchibo i użyj do mleka podgrzanego w micro.
Nie będziesz się męczył z wodą (bynajmniej nie na młyn  [emoji38]).
Nooo, chyba że pokochasz spienianie, lattearty i takie tam. Wtedy, cóż, albo coś poleconego przez Kolegów, albo do Caroli dokupujesz spieniacz Quick Mill. Masz wtedy dual bojler, tylko jakby osobno :-)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Czerwiec 2022, 18:41:03 »
Tylko ten Profitec PRO 300 jest przynajmniej 1200 zł droższy, a to już dużo.
Ja na Twoim miejscu przez jakiś czas, tzn do uzbierania większej kasy, "męczyłbym" z tym młynkiem ręcznym, co już posiadasz i nie wiem, czy przemiał z niego nie byłby lepszy od tych proponowanych elektrycznych.
Elizabeth też ma dwa boilery i PID. W czym Profitec jest lepszy?
Obejrzyj obydwa na żywo i jestem pewien, który wybierzesz.
》tertium non datur《

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Czerwiec 2022, 19:26:36 »
Zawsze jest jakaś wyższa półka tylko budżet nie jest z gumy

Quick Mill Rubino (HX) z grupą E-61w zestawie z Eureka Silenzio za 6800 i mieścisz się w budżecie.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Czerwiec 2022, 20:05:02 »
Rubino też może być :taktak:

Offline adios Mężczyzna

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Lelit Bianca v3, V60, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, C40 Mk3
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Czerwiec 2022, 20:18:39 »
Wiele sprzecznych opinii się pojawiło.
Widzę takie podejścia:
- inny ekspres
- dopłać do młynka
- inny ekspres + ten młynek
- inny ekspres + słabszy młynek (np. Eureka Mignon Silenzio)

Tak skrajne teorie, że wiem jeszcze mniej niż na początku, a do tego brak argumentów dlaczego wybrać inny ekspres czy młynek.

Eureka to jest taki młyneczek „bida”, który niby daje radę, ale chętnie by człowiek go zaraz wymienił na lepszy.
Miałem go przez przypadek 3 dni  :picardpalm:
Jak koniecznie Eureka, to XL. Dobrą opcją w rozsądnych pieniądzach jest Fiorenzato F4 E nowa wersja.
Inna jakość.
Dlaczego Eureka to "bida"? Co znaczy "inna jakość", znów cienkie blachy? To nie samochód, jeździł tym nie będę.

Bardzo chciałbym zrozumieć dlaczego uważacie jeden model jest lepszy od drugiego i dlaczego warto do niego dopłacić drugie tyle. Niestety tematyka kawowych sprzętów jest niszowa w Polsce i nie ma gdzie jechać "pomacać", zobaczyć na żywo.
W wielu wątkach widziałem, że Eureka Specialita była polecana, a teraz odradzacie. Jestem ciekaw dlaczego (średnica żaren? niewymienne żarna na inne żeby móc się bawić? małe pokrętło do regulacji?).

Co do ekspresu to zostaje przy czymś podobnym do Elizabeth (programowalne przyciski).

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Ekspres + młynek do domu
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Czerwiec 2022, 20:32:53 »
Nie kupuj HX :), Profitec Pro 300 będzie idealny .

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi