Autor Wątek: Vibiemme domobar grzałka  (Przeczytany 3129 razy)

Offline Mazur92

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Vibiemme Domobar 1gr, Nivona 842
  • Młynek: Fiorenzato F64 evo
Vibiemme domobar grzałka
« dnia: 24 Maj 2022, 11:06:50 »
W trakcie robienia kawy wyłączyły się korki w mieszkaniu. Załączyłem je z powrotem, ekspres działa, nie wyświetlał temp. bojlera, coś mnie tknęło i przelałem filiżankę wody, okazało się że nie podgrzewa. Rozkręciłem go i wyciągnąłem grzałkę, po zbadaniu nie ma połączenia pomiędzy zasilaniem, a powrotem. I to rozumiem tylko dlaczego korki w mieszkaniu wywaliło?
Gdzie taką grzałkę kupić 1400W przyłącze 1 cal  (zamówiłem w ATP części, ale nie mają na stanie, więc poczekam około 2 tyg.)

Po ostatnim odkamienianiu, leci woda z zaworu spustowego na dole grupy podczas ekstrakcji, a uszczelek nie znalazłem w internecie. 
Proszę o rady i podpowiedzi
2.jpg

skansen

  • Gość
Odp: Vibiemme domobar grzałka
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Maj 2022, 11:28:08 »
Po ostatnim odkamienianiu, leci woda z zaworu spustowego na dole grupy podczas ekstrakcji, a uszczelek nie znalazłem w internecie.
A nie będą pasować standardowe dla E61, np.:
https://www.atp-czesci.pl/czesci-do-urzadzen/62041-faema-e61-i-e61-legend.html ?
Ta grupa jest co prawda modyfikacją oryginalnej, ale jest szansa, że niektóre przynajmniej części będą pasować...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Vibiemme domobar grzałka
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Maj 2022, 11:35:50 »
Gdzie taką grzałkę kupić 1400W przyłącze 1 cal
Spróbuj w ABC Espresso w Poznaniu.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Vibiemme domobar grzałka
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Maj 2022, 15:28:43 »
Rozkręciłem go i wyciągnąłem grzałkę, po zbadaniu nie ma połączenia pomiędzy zasilaniem
Ku przestrodze: jaką wodę lałeś?, jakieś filtry?, że grzałka padła?
》tertium non datur《

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Vibiemme domobar grzałka
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Maj 2022, 16:44:36 »
Krajst, jak ta grzałka wygląda.
Koledzy fachowcy, to normalne?

skansen

  • Gość
Odp: Vibiemme domobar grzałka
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Maj 2022, 19:37:01 »
Wygląda to trochę tak, że najpierw zaszkodziło lanie twardej wody a potem odkamienianie. Odkamienianie, zwłaszcza agresywną chemią, nie jest procesem obojętnym dla ekspresu. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć warto dostarczać do ekspresu miękką wodę.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Vibiemme domobar grzałka
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Maj 2022, 20:16:58 »
Dokładnie, przegrzana pod warstwą kamienia, a poźniej wyżarta chemią. Poza tym to jest single boiler (SB), więc grzałka ma gorsze warunki pracy niż w HX lub DB i ma prawo się szybciej skończyć. Nie ma reguły, widziałem dużo gorsze i działające, więc nie ma się co tym przejmować, bo to groszowa sprawa. Uszczelki do zaworów/popychaczy grupy to 13x4x4 mm, pod warunkiem, że uda się do nich dostać bez ułamania gwintu.
Ciekawostka - te grzałki są produkowane w Polsce w tysiącach sztuk, następnie jadą do Włoch (REPA Group) i z Włoch ponownie do Polski (ATP, GastroParts i inni). Próbowałem swego czasu zakupić w Polsce, ale dostałem odpowiedź, że minimalne zamówienie to 1000 sztuk. Pewnie na odczepnego i te 100 też by zrobili, ale nikt w Polsce nie kupi 100 takich grzałek, żeby leżały na regale.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Vibiemme domobar grzałka
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Maj 2022, 08:23:26 »
Wygląda to trochę tak, że najpierw zaszkodziło lanie twardej wody a potem odkamienianie. Odkamienianie, zwłaszcza agresywną chemią, nie jest procesem obojętnym dla ekspresu. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć warto dostarczać do ekspresu miękką wodę.

Czyli na tym zdjęciu jest i kamień i rdza, a chemia bardziej zajęła się "wolnym" metalem, niż samym kamieniem?
Sorry za pytanie laika.

Ciekawostka - te grzałki są produkowane w Polsce w tysiącach sztuk, następnie jadą do Włoch (REPA Group) i z Włoch ponownie do Polski (ATP, GastroParts i inni). Próbowałem swego czasu zakupić w Polsce, ale dostałem odpowiedź, że minimalne zamówienie to 1000 sztuk. Pewnie na odczepnego i te 100 też by zrobili, ale nikt w Polsce nie kupi 100 takich grzałek, żeby leżały na regale.
No to powiedzieć, że są produkowane w PL, to nic nie powiedzieć :-)
W PL jest mnóstwo zakładów, które są niekiedy nie tylko zbudowane pod dostawy dla producenta całości (na zachodzie), ale nawet w taki sposób sprofilowane. Ba nie tylko dla producenta, bo to mogą być nawet produkty końcowe, a nie podzespoły. Np. meble czy ciuchy.
Jeżeli napisali, że tysiąc, to pewnie taki jest odrębny cykl produkcyjny, który musieliby wówczas uruchomić, bo mają sloty zamówieniowe już przyklepane.
A w Twoim ostatnim zdaniu kryje się cała prawda. To przykre, że mimo potencjału, nie mamy własnego rynku gastro, tylko trzeba się obczyzną wyposażać.

Offline Mazur92

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Vibiemme Domobar 1gr, Nivona 842
  • Młynek: Fiorenzato F64 evo
Odp: Vibiemme domobar grzałka
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Maj 2022, 15:04:26 »
Dosyć spora dyskusja się wywiązała, wiec już wyjaśniam od początku.
- Ekspres nowy od września,
- woda najpierw z dzbanka dafi, później założyłem system 3 stopniowy (wstępny, węglowy i zmiękaczający)
- odkamieniane co miesiąc "Urnex Liqiud Dezcal", ale w styczniu wyciągnąłem bojler i odkamieniłem go octem, dopiero wtedy wysypał się cały syf.
- od tego momentu wlewam ocet z pominięciem pompy i przelewam wszystko wodą. (mam przypuszczenia że gorący ocet rozpuszcza/deformuje gumowe/plastikowe uszczelki.
- Ekspres włączony 5-7h dziennie

Jak sądzicie z tym octem na ile to dobry pomysł.
Muszę zmienić producenta wkładów oczyszczających, bo nie sprawdzają się

20220526_144732.jpg
20220526_144739.jpg

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Vibiemme domobar grzałka
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Maj 2022, 17:07:36 »
- odkamieniane co miesiąc "Urnex Liqiud Dezcal", ale w styczniu wyciągnąłem bojler i odkamieniłem go octem, dopiero wtedy wysypał się cały syf.
Zmiękczasz wodę i odkamieniasz co miesiąc? Kto Ci tak doradził?

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Vibiemme domobar grzałka
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Maj 2022, 17:21:10 »
Zdecydowanie odpuść sobie ocet. Jeśli masz obawy co do chemii to użyj kwasku cytrynowego. Do takich maszyn wlewa się miekką wodę i odkamienia profilaktycznie, ale moim zdaniem nie częściej niż raz na pół roku.

Offline popcorn

  • Wiadomości: 348
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Vibiemme domobar grzałka
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Maj 2022, 17:32:52 »
Jak sądzicie z tym octem na ile to dobry pomysł.
Chyba widać na załączonym obrazku, że nienajlepszy :nienie:. Tzn. zależy to pewnie od stężenia samego octu i Ty z tym ewidentnie przesadziłeś. Ta miedziana grzałka nie wytrzymała tego starcia. Dobrze jest wiedzieć jakie metale znajdują się wewnątrz naszego bojlera i jak będą one reagowały z użytymi do czyszcenia środkami, albo używać środków zalecanych przez producenta, bo on takie dochodzenie najprawdopodobniej przeprowadził.

Mam przypuszczenia że gorący ocet rozpuszcza/deformuje gumowe/plastikowe uszczelki.
Dlatego używając octu, czy np. kwasku cytrynowego, czy w zasadzie czegokolwiek, trzeba się przed zastosowaniem upewnić co do właściwego stężenia.
Gdzieś tu na forum widziałem chyba dyskusję na podobny temat, ale sobie nie przypomnę gdzie? :mhh:
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Vibiemme domobar grzałka
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Maj 2022, 17:36:12 »
Zdecydowanie przedobrzyłeś. Mając odpowiednią wodę RO możesz sobie spokojnie odpuścić całkowicie proces odkamieniania, ewentualnie dla spokoju ducha zrobić raz na rok. Łączenie octu z chemią również dobrym pomysłem nie jest; z chemii najlepiej zrezygnować całkowicie. Ocet wymaga odpowiednich proporcji, prościej z kwaskiem cytrynowym.

Generalnie w myśl zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć" - podstawa to odpowiednia woda, wtedy reszta jest zbyteczna.
« Ostatnia zmiana: 26 Maj 2022, 18:11:13 wysłana przez MSL »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Vibiemme domobar grzałka
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Maj 2022, 17:52:45 »
Ja używam tego, profilaktycznie i widzę czyściutką, bez żadnych wżerów grzałkę w bojlerze Elektry:

https://www.cafetto.com/product/restore#variation-1

Bezpieczny w użyciu na aluminium, mosiądz i stal nierdzewna 
》tertium non datur《

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Vibiemme domobar grzałka
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Maj 2022, 20:18:42 »
Ja nie zalecam odkamieniania w ten sposób tego typu ekspresów. Jeśli już odkamieniać to z wyjmowaniem bojlera - taki mały remont kapitalny. Najlepiej zadbać o dostarczanie miękkiej wody - przy twardej wodzie zastosować filtr zmiękczający wodę i regularnie wymieniać wkład.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi