Autor Wątek: Wybór młynka do alternatywy  (Przeczytany 1966 razy)

Offline GNUSheep

  • Wiadomości: 4
Wybór młynka do alternatywy
« dnia: 04 Czerwiec 2022, 13:35:43 »
Witam się bardzo serdecznie.
Postanowiłem zainwestować w jakiś młynek do alternatywy, myślałem nad Wilfa CGWS-130B, z tego powodu że jest przecena na niego aktualnie na konesso, 435 zł. Lecz ciągle w głowie pojawia mi się pytanie, czy nie lepiej było by odpuścić sobie elektryka i kupić jakiś młynek ręczny w podobnej cenie. (np. 1ZPresso Q2)

Czy jest możliwość zakupu za podobną kwotę (plus/minus) młynka ręcznego lepszego od Wilfy (lub innego elektryka jestem otwarty na inne propozycje w tej cenie, co jest aktualnie Wilfa), czy nie będzie aż takiej różnicy i brać elektryka?
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec 2022, 23:04:07 wysłana przez Fux »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Wybór młynka do alternatywy
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Czerwiec 2022, 20:53:26 »
Wziąłbym elektryka

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Wybór młynka do alternatywy
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Czerwiec 2022, 21:00:04 »
Jeżeli robisz kawę tylko dla siebie, to bazując na własnym doświadczeniu, wziąłbym ręczny. Przemiał będzie lepszy i paradoksalnie jest mniej zabawy. Młynki typu Wilfa mają retencję (można zmniejszyć poprzez stukanie w młynek) i statykę. Ostatecznie, wliczając opukiwanie młynka, pojemnika i sprzątania blatu z drobinek (przy elektrycznym), czas mielenia w ręcznym jest taki sam. Nadal będziesz miał zmieloną kawę zanim nagrzeje się woda w czajniku.
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwiec 2022, 21:03:34 wysłana przez arob »

Dawid1144

  • Gość
Odp: Wybór młynka do alternatywy
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Czerwiec 2022, 21:00:49 »
Witam się bardzo serdecznie.
Postanowiłem zainwestować w jakiś młynek do alternatywy, myślałem nad Wilfa CGWS-130B, z tego powodu że jest przecena na niego aktualnie na konesso, 435 zł. Lecz ciągle w głowie pojawia mi się pytanie, czy nie lepiej było by odpuścić sobie elektryka i kupić jakiś młynek ręczny w podobnej cenie. (np. 1ZPresso Q2)

Czy jest możliwość zakupu za podobną kwotę (plus/minus) młynka ręcznego lepszego od Wilfy (lub innego elektryka jestem otwarty na inne propozycje w tej cenie, co jest aktualnie Wilfa), czy nie będzie aż takiej różnicy i brać elektryka?


1zpresso Q2 ma żarno sklonowane z comandante. Mam go w domu, używam do dripa, świetnie mieli. Jedyny minus to pojemność, wchodzi naraz 18-19g jasno palonych ziaren. Dla mnie to akurat na 300ml dripa ale komuś innemu może być za mało.

Offline wsedek

  • Wiadomości: 183
Odp: Wybór młynka do alternatywy
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Czerwiec 2022, 21:36:11 »
1zpresso Q2 ma żarno sklonowane z comandante

Ale tutaj mówisz o żarnie heptagonalnym - które jest trudno dostępne. To standardowe montowane w Q2 wiele wspólnego z Comandante niestety nie ma ;)

Dawid1144

  • Gość
Odp: Wybór młynka do alternatywy
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Czerwiec 2022, 22:33:20 »
1zpresso Q2 ma żarno sklonowane z comandante

Ale tutaj mówisz o żarnie heptagonalnym - które jest trudno dostępne. To standardowe montowane w Q2 wiele wspólnego z Comandante niestety nie ma ;)

No to przyznaje się, nie wiedziałem. Ale jakość przemiału jest naprawdę niezła, widziałem też porównania i wypadał ten młynek w nich podobnie do naszego "ulubieńca" wśród ręcznych młynków. Na pewno wart swojej ceny.

Offline GNUSheep

  • Wiadomości: 4
Odp: Wybór młynka do alternatywy
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Czerwiec 2022, 22:58:26 »
Pytanie czy ten przemiał jest na tyle lepszy żeby był zauważalny. Bo pewnie musiałbym się tą ręką trochę na machać

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wybór młynka do alternatywy
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Czerwiec 2022, 00:00:38 »
W tej cenie to z nowych Timemore C2/C2 Max lub 1zpresso Q2. Zmielą równiej od Wilfy mają mniejszą retencję i szerszą skalę. Wygoda użytkowania elektryka jest chyba zrozumiała. Jednak do alternatyw spokojnie ręcznym daje radę. Jedybe ale, to parę razy w roku, przy jakiejś kontuzji albo gdy trzeba komuś zmielić paczkę kawy, to chciałbym mieć elektryka, ale potem szybko o tym zapominam :)
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2022, 00:10:23 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi