Autor Wątek: Rozterki młynkowe?  (Przeczytany 3980 razy)

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Rozterki młynkowe?
« dnia: 11 Maj 2022, 13:31:49 »
Hejka,

od 2019 miałem "małą" przerwę od forum, jak już uzbroiłem się po zęby i wszedłem trochę bardziej w świat kawy, dzieki Wam. Czasu trochę upłynęło i pewnie mnie sporo ominęło i ciężko to teraz szybko nadrobić.
Do tej pory ogarniałem 2 rzeczy:
1. Nuovo SImonelli Oscar II (podrasowany) i ustawiony do niego Kazak Tura 3 (szybki) - pod Kawe Ariadne/Ariadne+ na espresso
2. AP + 1z espresso MYM 54 pod wymienione wyżej kawy.

W związku z tym ze mnie znowu trochę "złapało" żeby wyjść i otworzyć się na jasne palenia powstał taki wątek o V60
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12263.0

Zakupy już prawie wszystkie dokonane, no ale zaczął chodzić mi po głowie znowu jakiś młynek. Jak to mawiają na młynku nie warto oszczędzać :P więc...

Co teraz Warto kupić z ręcznych i do czego?
Czy dla w/w zmienić ich przeznaczenie w którym lepiej się sprawdzą. Nie wiem może MYM54 zostawić do AP a do V60 kupić jakiś nowy. Lub Tura 3 do AP, MYM54 do V60 a do espresso coś lepszego niż Tura 3.
Chodzi mi o Wasze sugestie? Cos co już przetrenowaliście. Wiem na pewno ze Tura 3 nie dam do V60 do jasnego palenia bo Pudziana do mielenia musiałbym zatrudnić :D Mam wersje szybką i mocniejszym paleniem jest lekka walka ale bez przesady. Poza tym widzę że inne wątki z młynkami żyją a o Kazakach już się nie pisze... dlaczego? ???

No właśnie, będę wdzieczny za jakieś propozycje, sugestie, odwiedzenie od zamiaru bo to co mam wystarczy, itp... ;)
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Rozterki młynkowe?
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Maj 2022, 13:45:17 »
Mym54 do AP i v60, a tura 3 do espresso. Musiałbyś wydać pewnie sporo ponad 1k złotych, żeby poczuć coś zdecydowanie lepszego.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Rozterki młynkowe?
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Maj 2022, 13:49:23 »
Ja mysle ze do takiego v60 to może jest trochę sensu zastanowić się nad comandante albo kupić już coś elektrycznego ale to może mieć większe jednak koszta.
lol

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Rozterki młynkowe?
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Maj 2022, 13:59:50 »
elektryka jak już bym brał to pewnie pod espresso ale.... jak żona zobaczy kolejne pudło na blacie to może polecieć z okna  :evil:
Ręczny zajmuje mało miejsca i zawsze się gdzieś schowa ;)
Zawsze sądziłem, że to pod espresso najtrudniej kupić dobry ręczny młynek bo tam przemiał jest drobny, warto aby było powtarzalnie i takie tam a do alternatyw wszystko powinno zagrać bo grubiej ;)
Ale to tylko moje rozumowanie :P
Koszt ok. 1k na młyn to nie problem, jeśli faktycznie ma to uzasadniony sens i będzie zauważalnie lepiej do konkretnego sposobu, robiąc roszady bądź nie już istniejących młynków.
Ale jeśli miałaby to być tylko sztuka dla sztuki to może faktycznie nie. Bo w jakieś "maniakalne" niuanse raczej wchodzić nie będę na poziomie mistrzostw świata :)
Ma być po prostu poprawnie i smacznie się napić kawy z Kolby/AP/V60 aby się nie okazało, no tutaj tego nie poczujesz, bo np. młynek Ciebie ogranicza.
Domyślam się, że wtedy już jest jak to w F1 walka o redukcje każdego gramu aby zyskać 0.001 sek na okrążeniu ;)

Jak kupowałem swoje do dyspozycji były wtedy;

Comandante, Tura 3 (czekałem na premiere i sie udało załapać), 1z espresso mym54/55 i jakies inne ale ktorymi wtedy nie warto było sobie zaprzątać głowy

Kinu M47 już nie dało sie dostać, Tura 1 tez już "wyszła", a cała seria tych nowych 1z dopiero co się miala pojawić. No i i nie wiem czy coś nowego sie od tego czasu nie pojawiło co faktycznie jest super/hiper
« Ostatnia zmiana: 11 Maj 2022, 14:04:05 wysłana przez disaster3 »
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Rozterki młynkowe?
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Maj 2022, 14:12:32 »
Może można tez zrobić takie coś ze zamówić na przykład  ten comandante i jakiś tam inny młynek i sobie żebyś sam zrobił test i potem zawsze chyba można odesłać. Wtedy sam się przekonasz czy jak te różnice są duże czy albo małe i czy warto.
lol

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Rozterki młynkowe?
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Maj 2022, 18:06:16 »
Dlaczego chcesz mieć osobny młynek do AP i do v60? :)
Moim zdaniem Twój zestaw pokrywa potrzeby - Tura ustawiona pod espresso i 1z Q którym spokojnie zrobisz i AP i v60 (i nawet espresso, chociaż tu już ciężej i to mógłby być powód do zmiany).

Jeśli korci Cię coś nowego, to chyba sensownie byłoby zostawić Turę do Oscara skoro dobrze się zgrywają i zrobić upgrade Q do serii K. I wtedy jesteś ustawiony.
A jeśli upgrade miałby pójść w kierunku espresso to wtedy za Turę JMax a Q zostaje do AP i dripa.
Ale pierwsza opcja wydaje mi się sensowniejsza.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Rozterki młynkowe?
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Maj 2022, 10:22:49 »
Ok, to jeszcze jedną myśl mam, nie wiem na ile dobra ;) :P
MYM 54 zostanie i będzie do AP i V60, natomiast wystawiłem na sprzedaż Kazak Rote nie używaną przeze mnie (wtedy kupowałem wszystko jak leci ale trochę mi przeszło :P ), wiadomo młynki Kazak Tura 3 pod względem kompatybilności fajnie się z rotą zgrywają bo można mielić bezpośrednio do sitka, jest ten sam gwint i jako kombo fajnie to "gra" ze sobą.
I jeśli w taką opcję bym poszedł to:
1. Jaki inny młynek ręczny pod espresso do kolby rozważyć aby nie ustępował jakością Turze 3 a nawet byłby w tym temacie lepszy.
2. Rozważyłbym, ale to dłuższy temat Niche Zero bo jest mały i chyba dla tego elektryka nie ma innej alternatywy (gabaryty się liczą bo w ogóle nie rozważałem elektryka ale moze takiej wielkości urządzenie rozeszłoby się po kościach w relacjach z moją drugą połówką :P :P )
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Online korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1010
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Rozterki młynkowe?
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Maj 2022, 11:07:41 »
Jak ręczny pod espresso to Kinu będzie dobrym wyborem  :ok:

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Rozterki młynkowe?
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Maj 2022, 11:33:37 »
Myślisz o innych młynkach, a nie przetestowałeś Roty. Może warto odpakować, smak espresso z tego urządzenia + Tura będzie Ci ciężko przebić.

Jest jeszcze Arco 2, może się pojawić też w sprzedaży od użytkowników, którzy po ponad roku nie będą go tak potrzebować jak w chwili zamawiania :)
Swoją drogą jak zamawiałem Arco to myślałem o zamianie Tury, żeby nie kręcić. Teraz wydaje mi się że odrobina wysiłku codziennie nie zaszkodzi, a wręcz pomoże. Można potraktować jako urządzenie do ćwiczeń :)

Można też dokupić wolne żarna do Tury.
« Ostatnia zmiana: 16 Maj 2022, 11:36:46 wysłana przez tom517 »

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Rozterki młynkowe?
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Maj 2022, 13:30:14 »
Może to głupie co napiszę, ale @tom517 boję się że możesz mieć rację z tą Rotą i wtedy po kiego Diabła mi Oscar II :P
A jak nie spróbowałem to nie wiem co tracę w myśl powiedzenia: "czego oczy nie widzą tego sercu nie żal" :P

Ja wiem, że ten ekspres to tylko była moja fanaberia, bo tylko ja w domu pije espresso, więc na jedną czasem 2 takie kawy dziennie to porażka taki wehikuł odpalać i zagrzewać i z takiej Roty, ciach trach, wodę zagotować i po sprawie. Jedynie, jak goście przyjdą to czasem zrobie 2-3 kawy mleczne na bazie espresso.

Ale zanim człowiek przejdzie przez ścieżkę początkującego dopiero po czasie przychodzi refleksja.

Teraz gdybym miał podejmować decyzje o zakupach, to wiem ze ograniczyłbym się do AP, V60 i może zostawiłbym Rote pod espresso ale blisko domu mam dobrą kawiarnie (gdzies tutaj polecaną nawet) https://www.facebook.com/cafeczytelnia , mogę tam z bloku w szlafroku i klapkach wychodzić :P więc na espresso miałbym gdzie wyjść.

Także pojawia sie czasem myśl u mnie, że może to rzucić wszystko w pi.... i wyjechać w bieszczady, w sensie sprzedać Oscara ;)
« Ostatnia zmiana: 16 Maj 2022, 13:32:47 wysłana przez disaster3 »
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Rozterki młynkowe?
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Maj 2022, 13:49:31 »
Ostatnio na spotkaniu u Gorana, nie udało się przebić  espresso z zestawu Tura + Rota. Ta sama kawa nie wyszła tak dobrze na Dalla Corte Mina, przy różnych kombinacjach z profilowaniem, temperaturą i młynkami.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Rozterki młynkowe?
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Maj 2022, 13:58:46 »
Oscar II jest dobry do spieniania :)
Przy kilku espresso pod rząd też wygodniej.

Jeśli z tym mieleniem ciężko, może jednak warto wolne żarna.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Rozterki młynkowe?
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Maj 2022, 15:07:54 »
@krystians no i weź tu sprzedaj Rotę :P

@tom517 ale nie wspominałem, że z mieleniem mam kłopot na szybkich żarnach ;) .
Espresso robię na Ariadna/Ariadna+ a te kawy nie są twarde. Jasnego palenie nie zamierzam na Kazaku uskuteczniac, na dripa bede miał MYM54 a on przyjemnie chodzi. Domyślam się, że gdybym jednak zostawił Rotę to aż tak bardzo drobniej chyba nie bede musiał mielic vs Oscar. Czytałem, że Rota potrzebuje dość drobnego mielenia ale to chyba nie bedzie aż tak drastyczna różnica abym nie dał rady na Turze z Ariadną :)
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Rozterki młynkowe?
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Maj 2022, 15:46:31 »
Myślę, że z kawami typowo pod espresso, nie powinno być problemu. My co prawda mieliliśmy na wolnych, ale w kinu mam te szybsze i przy mieleniu drobniejszym niż standardowe espresso, o dziwo jest lżej. Chyba szczelina na tyle wąska się robi, że żarno mniej kawy w trakcie obrotu mieli.

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Rozterki młynkowe?
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Maj 2022, 16:28:21 »
disaster3, ja mysle ze problem jest ze ty. po prostu sam nawet nie wiesz co ty chcesz i czemu to chcesz. Ty musisz na poczatek sam sie zastanowic. :sciana:
lol

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi