Autor Wątek: 1zpresso jx-pro, je-plus, Timemore X - testy i moje wrażenia  (Przeczytany 3436 razy)

Dawid1144

  • Gość
Cześć :)

Miałem okazję przetestować te 3 młynki i stwierdziłem że podzielę się wrażeniami, może komuś się przyda.

Zanim młynki do mnie dotarły, tak sobie myślałem że najgorzej wypadnie Timemore. Czemu? Bo ma mniejsze żarno, z tego co znalazłem gdzieś na YouTubie informacje ( w sklepach brakuje tego info) to 42mm, gdzie 1zpresso ma żarna 47/48mm w zależności od modelu. Testy zacząłem od jx pro oraz je plusa, konkretniej od ustawienia ich pod testową kawę ( bazzara gustoitaliano). Posłużyłem się instrukcją od producenta, starałem się ustawić gdzieś w środku tego co zalecał. Musiałem wylać aż 3 shoty ( po każdym szedłem 1 numerek grubiej) , ale potem wydedukowałem skoro kawa średnio ciemno palona, to trzeba zmielić trochę grubiej.

4 shot idealny, 32.5g z 16g kawy. W smaku nie odczułem różnicy względem mojego młynka elektrycznego. Je plus poszedł już szybciej, espresso wyszło już za drugim podejściem.

Może o samym mieleniu teraz - oba modele 1zpresso mielą płynnie, bez jakiegoś nadmiernego oporu i bardzo szybko. Średnio około 35 sekund i 16g kawy zmielone. Jeśli ktoś widział na YouTubie porównania z comandante to widział też że comandante potrzebuje 2 razy takiego czasu na to. Z szybkim zmieleniem problemów nie ma, ale zaskoczyło mnie to jak mocno przykleja się kawa dosłownie wszędzie pod żarnem. Idzie sobie z tym poradzić, choć było to upierdliwe. Je plus ma magnetyczny pojemnik, niezły gadżet, choć ja wolę standardowy pojemnik. Ale jakby ktoś pytał - magnesy trzymają mocno i rozwiązanie się sprawdza.

Na koniec zostawiłem sobie Timemore'a. Składana rączka to drobny ale bardzo przydatny gadżet. Oprócz mniejszego żarna różni go sposób regulacji. I tutaj nastąpiła poważna zmiana werdyktu - sposób regulacji okazał się przynajmniej dla mnie, "game changerem". Żadnego liczenia klików. Idziesz dokładnie pod ten numer który potrzebujesz. Młynek ma łącznie 120 stopni regulacji grubości mielenia, 24 główne kliki oraz 5 stopni na drugim pokrętle. Kawa wyszła już za pierwszym podejściem, sugerowałem się górna granica tego co podał producent.
Jeśli chodzi o mielenie - Timemore mielił ładnie, z małym oporem, choć przez trochę mniejsze żarno potrzebował odrobinę więcej czasu ( jakieś 45 sekund około), to nadal lepszy czas niż comandante. Widać że te n patent który zastosowali na żarnach daje rade, mieli się przyjemnie. Nie wiem czemu, ale kawa nie przyklejała się wszędzie tak jak u poprzedników.

Małe podsumowanie - młynki 1zpresso są świetnie wykonane świetnie mielą, mają duża pojemność, ale minus za sposób regulacji, liczenie klików.
Timemore - potrzebował kilku sekund więcej, ma też odrobinę mniejsza pojemność, ale jak dla mnie pozamiatał systemem regulacji bez liczenia kliknięć, w dodatku prostym i przejrzystym. Jak będą środki to zdecyduje się właśnie na niego, choć mogę śmiało powiedzieć że wszystkie 3 są warte swojej ceny.
« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2022, 21:58:17 wysłana przez Dawid1144 »

Offline Olson_99 Mężczyzna

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: V60, Aeropress, kawiarka, Kazak Rota 2, Chemex, Picopresso
  • Młynek: Tura 3, Wilfa Uniform, Hario Skerton Plus
Odp: 1zpresso jx-pro, je-plus, Timemore X - testy i moje wrażenia
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Maj 2022, 23:27:59 »
Fajnie że podzieliłeś się wrażeniami, właśnie zastanawiam się nad drugim młynkiem do espresso i widzę rywala (chestnuta) do zaplanowanego J-maxa.
Może ktoś akurat ma J-maxa i by się podzielił wrażeniami?  ::)

Offline wsedek

  • Wiadomości: 183
Odp: 1zpresso jx-pro, je-plus, Timemore X - testy i moje wrażenia
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Maj 2022, 23:51:25 »
Regulacja w J-Max miażdży wszystko. Dość ciężko się mieli - trzeba przyłożyć sporo siły fizycznej do kręcenia - ale mieli porcje pod podwojne espresso jakieś 30-35sekund - bardzo szybko. Tylko szkoda, że nie ma żarna Itamill jak JE-PLUS.

Dawid1144

  • Gość
Odp: 1zpresso jx-pro, je-plus, Timemore X - testy i moje wrażenia
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Maj 2022, 06:10:33 »
Fajnie że podzieliłeś się wrażeniami, właśnie zastanawiam się nad drugim młynkiem do espresso i widzę rywala (chestnuta) do zaplanowanego J-maxa.
Może ktoś akurat ma J-maxa i by się podzielił wrażeniami?  ::)

Warto się zastanowić. W recenzji nie chodziło o to że Tinemore jest lepszy, bo młynki od 1Z też są świetne ale o to że warto pomyśleć czy ta świetna regulacja grubość mielenia nie sprawi że to jego akurat chcielibyśmy mieć

Offline AdamGD Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Faema Faemina, La Pavoni Europiccola Professional
  • Młynek: Eureka Mignon Oro SD, 1zpresso JX-pro, Ceado E6P
Odp: 1zpresso jx-pro, je-plus, Timemore X - testy i moje wrażenia
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Maj 2022, 15:13:42 »
Z liczeniem klicków w 1zpresso rozumiem, że chodzi o liczenie obrotów? Faktycznie, jest to minimalnie upierdliwe.
Używam jx-pro do alternatyw i wystarczy zapamiętać na którym okrążeniu mamy młynek. Pokrętło wewnętrzne z cyferkami dość bardzo to ułatwia i dla mnie nie stanowi to żadnego problemu.
Przez jakiś czas używałem do alternatyw i do espresso - w tym wypadku niestety po każdym użytkowaniu zerowałem ustawienie dla ułatwienia.


Dawid1144

  • Gość
Odp: 1zpresso jx-pro, je-plus, Timemore X - testy i moje wrażenia
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Maj 2022, 20:53:54 »
Z liczeniem klicków w 1zpresso rozumiem, że chodzi o liczenie obrotów? Faktycznie, jest to minimalnie upierdliwe.
Używam jx-pro do alternatyw i wystarczy zapamiętać na którym okrążeniu mamy młynek. Pokrętło wewnętrzne z cyferkami dość bardzo to ułatwia i dla mnie nie stanowi to żadnego problemu.
Przez jakiś czas używałem do alternatyw i do espresso - w tym wypadku niestety po każdym użytkowaniu zerowałem ustawienie dla ułatwienia.



Dokładnie chodziło mi o to co napisałeś. Generalnie nie jest źle z tą regulacja, ale Timemore ma lepszą i dlatego się na niego zdecydowałem. Minusy też są, Timemorem muszę trochę dłużej wachlować, ale leciutko idzie :) w dodatku retencja prawie zerowa. 

Generalnie wszystkie te 3 Młynki są świetne i warto je kupić, każdy ma mocniejsze i słabsze strony.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: 1zpresso jx-pro, je-plus, Timemore X - testy i moje wrażenia
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Lipiec 2022, 15:22:20 »
Podepnę się tutaj pod temat, szukałem młynka ręcznego by zmielić sobie kawę do French Press-u, ekspresu przelewowego i co tam jeszcze kupię, mając już jakieś tam 2dwa młynki elektryczne pomyślałem :redface: hoppery zasypane kawami, a w miedzy czasie coś nowego przyszło i co tutaj zrobić ? chciało by się to wypróbować.

Myślałem szukałem, i wreszcie dzięki pomocy Koleżanki (Dziękuję za informację) z forum kupiłem taki młynek jak na fotce.

Nie wiem czy to dobry czy nie dobry młynek, trzeci dzień mija jak mi to syn ustawił i z zachwytu nie wychodzę, przez te 3 dni codziennie o mniej więcej tej godzinie piję sobie inna kawę i jest super.

Przyznam bałem się czy dam radę kręcić korbką, czy dałbym radę pod espresso nie wiem obawiam się że było by ciężko, ale pod te metody co wymieniłem idzie mi to jak bułka z masłem i pasztetową :D teraz chwilę temu 24g. kawy i zdziwienie że już koniec mielenia.

Piszę to tylko po to że jak ktoś ma obawy co do kręcenia, to gwarantuje że z tym młynkiem nie ma obaw.
Teraz tylko nabrać wprawy w regulacjach i dalej się bawić, a może lepiej nic już nie regulować zostawić jak jest a kupić kolejny  :taktak:

Jka




 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Kazak Rota 2, Bialetti Moka Induction, Aeropress
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro, K-Max
Odp: 1zpresso jx-pro, je-plus, Timemore X - testy i moje wrażenia
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Lipiec 2022, 15:23:10 »
od siebie mogę jeszcze dodać jedną wadę JX-Pro, która nie będzie występowała w dwóch pozostałych młynkach.

Mianowicie, zastosowana do chwytu guma jest całkiem spoko przez pierwsze parę miesięcy, po jakimś roku używania rozciągnęła się i obecnie przesuwa się na wszystkie strony (góra-dół i wokół własnej osi), co jest szczególnie problematyczne przy mieleniu twardszych ziaren.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: 1zpresso jx-pro, je-plus, Timemore X - testy i moje wrażenia
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Lipiec 2022, 15:36:48 »
A jakby na to naciągnął dętkę od roweru ?

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: 1zpresso jx-pro, je-plus, Timemore X - testy i moje wrażenia
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Lipiec 2022, 16:19:31 »
Albo kawałkiem skóry zastąpić.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Kazak Rota 2, Bialetti Moka Induction, Aeropress
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro, K-Max
Odp: 1zpresso jx-pro, je-plus, Timemore X - testy i moje wrażenia
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Lipiec 2022, 17:33:18 »
Pewnie jedno i drugie będzie działać ale jednak od młynka za parę stów można wymagać więcej, a jeszcze u konkurentów taki problem nie występuje.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Kazak Rota 2, Bialetti Moka Induction, Aeropress
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro, K-Max
Odp: 1zpresso jx-pro, je-plus, Timemore X - testy i moje wrażenia
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Sierpień 2022, 15:49:58 »
Na konesso pojawiła się niezła promocja na te Time, więc temat wrócił na tapetę.

Szukając coś na temat tego młynka znalazłem wpis @korea83 z września '21 "Chestnut X leży po przeciwnej stronie skali...trzeszczy, skrzypi, piszczy...ogólnie wrażenie bardzo nieciekawe, po młynku za taką kasę spodziewałem się czegoś innego."
Dalej macie takie wrażenie czy też poprawili ten problem?

Dawid1144

  • Gość
Odp: 1zpresso jx-pro, je-plus, Timemore X - testy i moje wrażenia
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Sierpień 2022, 16:47:10 »
Na konesso pojawiła się niezła promocja na te Time, więc temat wrócił na tapetę.

Szukając coś na temat tego młynka znalazłem wpis @korea83 z września '21 "Chestnut X leży po przeciwnej stronie skali...trzeszczy, skrzypi, piszczy...ogólnie wrażenie bardzo nieciekawe, po młynku za taką kasę spodziewałem się czegoś innego."
Dalej macie takie wrażenie czy też poprawili ten problem?


W mojej sztuce nie ma czegoś takiego. Mieli fajnie i z małym oporem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi