Autor Wątek: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota  (Przeczytany 11433 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #45 dnia: 21 Kwiecień 2022, 07:47:31 »
Tyle, że dla mnie to nie jest miara, bo filiżanki nie są zagrzane
Połóż filiżankę na grupie i nakryj grubym ręczniczkiem, wtedy szybciej  się nagrzeje i mniejsze będą straty ciepła grupy.
Wszyscy ten fenomen potwierdzają ale nikt mi nie moze go wyjaśnić,

Może to po prostu stabilizacja temperatury.
Upływ czasu jest sprzymierzeńcem :mhh:
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2022, 07:50:44 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #46 dnia: 21 Kwiecień 2022, 09:06:44 »
Tak to wygląda, że E61 jest dziś nie do rzeczy ale skoro działa? Niech działa ;).

Moja wielka Wega ma dość duże kawowe bojlery, chyba prawie litr objętości. Są one zaizolowane. Grupy są chyba podobnego ciężaru co E61 ale bez termosyfonów a z elektrycznymi grzałkami. Espresso mogę zrobić w zasadzie po kilku minutach. Pod tym względem maszyny z E61 nie mają żadnych szans... Ale w kwestii profilu espresso już dyskutować można.
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2022, 09:14:50 wysłana przez Antonio »

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #47 dnia: 21 Kwiecień 2022, 13:30:24 »
https://youtu.be/MZJvIWWPLiU?t=602
Fajnie o czasie wygrzewania (z flushem i bez) mówią tutaj w recenzji ecm puristika (jeden boiler, tylko do espresso, bez funkcji pary). O ile moje la pavoni ma trochę urok maszyny losującej i czasem myślę o zamianie na coś typu quickmill carola / puristika właśnie, to jednak czas nagrzania jest mega zaletą, jak w trakcie pracy postanawiam sobie spontanicznie strzelić espresso i nie czekać na nie 25 minut.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #48 dnia: 21 Kwiecień 2022, 18:16:36 »
Fajnie o czasie wygrzewania bez flusha
... cudów nie ma z e61, podobnie jak pomiary  gościa z HB, powyżej 45 minut dla Classiki następuje stabilizacja.
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2022, 18:21:54 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #49 dnia: 21 Kwiecień 2022, 23:10:46 »
Tak to wygląda, że E61 jest dziś nie do rzeczy ale skoro działa? Niech działa


Więcej szacunku. E61 oszczędza energię, nie trzeba podgrzewać  bojlera i grupy wystarczy sam bojler.  Grupa E61 ma 60 lat, to wynalazek ponadczasowy, jak łyżka, widelec, koło, tramwaj czy  spadochron.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #50 dnia: 21 Kwiecień 2022, 23:25:18 »
Nijak nie oszczędza energii. Traci ją na podgrzewanie powietrza wokół. Jedyny jej plus jest taki, że po prostu działa a espresso bywa bardzo dobre.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #51 dnia: 24 Kwiecień 2022, 23:00:08 »
Nijak nie oszczędza energii.

Jak podgrzewa filiżanki to jednak trochę oszczędza. Błogosławieństwem dla włoskich producentów ekspresów  było wygaśniecie patentu (FAEMA)  na grupę E61. Dzięki temu  espresso trafiło pod strzechy.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #52 dnia: 24 Kwiecień 2022, 23:25:34 »
Filiżanki są ogrzewane przez bojlery, a grupa zwykle podgrzewa powietrze -- przecież jest odsłonięta w tych domowych maszynach.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #53 dnia: 25 Kwiecień 2022, 06:58:32 »
Nijak nie oszczędza energii. Traci ją na podgrzewanie powietrza wokół.
Jak już bojler zagrzeje się do temperatury zadanej przez pid, to nie słyszałem, żeby grzałka się włączała przez godzinę, chyba że zrobię dłuższego flusha. Trzebaby sprawdzić zużycie prądu. Nie wiem, po jakim czasie włączyłaby się grzałka z wychłodzenia grupy, gdyby Classika była cały czas włączona?
« Ostatnia zmiana: 25 Kwiecień 2022, 07:10:26 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #54 dnia: 25 Kwiecień 2022, 08:27:46 »
Jak już bojler zagrzeje się do temperatury zadanej przez pid, to nie słyszałem, żeby grzałka się włączała przez godzinę, chyba że zrobię dłuższego flusha.

Lepiej sprawdź, zanim napiszesz. Chodzi mi o Twój słuch :).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #55 dnia: 25 Kwiecień 2022, 09:09:17 »
Lepiej sprawdź, zanim napiszesz. Chodzi mi o Twój słuch .
Właśnie dzisiaj sprawdziłem. Po około 20 minutach od włączenia robię dwa 8s flushy, temperatura spada i słyszę grzanie grzałki przez parę sekund.. Przez następne ok. 50 minut nagrzewania ekspresu nie słyszę, ale sprawdzę, bo może jest to bardzo krótkie włączenie grzałki.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #56 dnia: 25 Kwiecień 2022, 13:13:30 »
Zależy jakie kto ma sterowanie grzałką. Zwykły pressostat czasem bardzo głośno się przełącza. W starych Lineach był to łomot. Ale jakiś elektroniczny element SSD jest niesłyszalny. Zostaje tylko dźwięk samej rozgrzewającej się wody. Operacje grzałki można jednak zaobserwować na manometrze.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #57 dnia: 25 Kwiecień 2022, 14:51:26 »
Zostaje tylko dźwięk samej rozgrzewającej się wody.
Takiż usłyszałem.

Jutro z rana powyłączam wszystkie odbiorniki prądu i sprawdzę, czy grzałka po wstępnym załączeniu zadysponowanej temperatury przez pid włączy się jeszcze w ciągu godziny.
》tertium non datur《

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #58 dnia: 25 Kwiecień 2022, 15:23:26 »
SIRAI 30A w LR, słychać z drugiego pokoju ;)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #59 dnia: 25 Kwiecień 2022, 17:52:10 »
Nie ma możliwości żeby nagrzany do ponad 100*C bojler wytrzymał godzinę (czy nawet pół) nie tracąc temperatury. Nawet termos tyle nie wytrzyma z próżniowymi ściankami, a co dopiero bojler (nawet izolowany) jeśli połączony jest termosyfonem z grupą, która robi za kaloryferek (różnica temp to ok 80*C), to oddaje temp jak szalone.

Ale nie bawmy się w zgadywanki tylko spróbujmy to udowodnić.

Weźmy np dane z WLL dla Pro700 jako punkt wyjściowy.
https://www.wholelattelove.com/blogs/tech-tips/espresso-machine-energy-usage-and-cost

W "stanie spoczynku" Pro700 zużywa 120W na godzinę.
Pro700 ma dwie grzałki o łączonej mocy 2400W (1kW + 1,4kW).
120Wh zużyte przez grzałkę 2,4kW oznacza, że w ciągu godziny była ona włączona przez 3 minuty.
Jak te 3 minuty rozkłada się w godzinie?
Zakładając, że PID kontroluje temp w sposób ciągły i podgrzewa wodę o 1*C jeśli o tyle właśnie temp spadnie to:
- podgrzanie wody od ~20*C do ~100*C zajmuje niecałe 20 min, wiem że to nie jest liniowo, ale dla uproszczenia załóżmy że jest, wtedy wychodzi, że podgrzanie o 1*C wody zajmuje ok 10 sek.

W ciągu godziny mamy więc 18 cykli po 10 sek każdy (18*10=180/60=3 min).
Jeśli założymy równomierną utratę temp (a taka będzie w stałych warunkach) to te 18 uruchomień przekłada się na ok 3:20 interwały.

Ostateczna odpowiedź brzmi więc:
Włączony, wygrzany, a nieużywany ekspres uruchamia grzałkę co ok 3.5 minuty (na 10 sek).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi