Autor Wątek: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota  (Przeczytany 11395 razy)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #30 dnia: 20 Kwiecień 2022, 10:54:38 »
Swoją drogą, ciężko mi wyobrazić sobie ze musiałbym 40 minut nagrzewać ekspres żeby zrobić 1 kawę rano. Pewnie warto to zrobić, ale to strasznie długo.


Przecież można kupić włącznik cyfrowy (lub działający po WiFI), który włączy ci ekspres odpowiednio wcześnie. Słabszą  opcją jest ekspres z termoblokiem,  bo on najpierw daje za gorąca wodę, pod koniec zbyt zimną. Większość producentów ekspresów mówi jasno:  nagrzewanie  grupy E61 to pół godziny. Oznacza to zamianę czasu na wysoką stabilność temperaturową, czyli jakość espresso. Oczywiście są też  drogie lub bardzo drogie ekspresy,  jak LM Linea lub lepsze i tam długo czekać nie trzeba. Ale nie o nich teraz mówimy.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Kwiecień 2022, 11:08:17 »
zaprojektowali to tak, że offest sprawia, iż wyrzucenie 40ml wody o temperaturze 102*C z bojlera do grupy o temperaturze 88*C skutkuje ostateczną temp w grupie 92*C.

Oni w ten sposób kombinują i robili tak całkiem udanie zanim jeszcze  nastała era PID. Szkoda, że Włosi nie piszą tego w instrukcjach użytkownika, no ale to Włosi.  Trzeba pamiętać, że temperatura w bojlerze jest różna, zależy gdzie mierzymy, u góry cieplej niż na dole, bo woda krąży między grupą i bojlerem oraz w bojlerze, w miarę nagrzewania cieplejsza woda unosi się do góry.  Hex to dodatkowa komplikacja i dlatego tu termometr w grupie jest  bardziej przydatny niż PID. Zakamienienie ekspresu  może powodować zakłócenie cyrkulacji,  maszyna stoi i nie nagrzewa się, osiąga  np. 60 st. C i dalej nic. Raz tak miałem.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Kwiecień 2022, 11:38:51 »
Trzeba pamiętać, że temperatura w bojlerze jest różna, zależy gdzie mierzymy, u góry cieplej niż na dole, bo woda krąży między grupą i bojlerem oraz w bojlerze, w miarę nagrzewania cieplejsza woda unosi się do góry.

O, no właśnie, o tym jeszcze zapomniałem...

1. Pojemność bojlera
2. Moc grzałki
3. Oprogramowanie sterujące grzałką
4. Software sterujący całym procesem
5. Wydajność termosyfonu
6. Efektywność przepływu wody
7. Różnice temp wewnątrz bojlera
8. Temperatura i wilgotność środowiska
9. Rodzaj (rozmiar) zapiętego portafiltra
10. Temp docelowa (max nagrzanie grupy)
11. Pewnie kilka innych rzeczy o których nie pomyślałem

Wszystko to sprawia, że czas wygrzewania może być od pewnie ok. 10 min (z teoretycznych wyliczeń mi wychodzi ok 8 min) do, nie wiem, pewnie 50 min.
Każdy ekspres jest inny i dla każdego czas będzie inny.
To jaki jest ten czas jest mixem użytej technologii (rozmiar bojlera, moc grzałki) z użytym oprogramowaniem (cała moc cały czas czy skokami, przegrzewanie wody ponad 100*C).
Jedyną możliwością stwierdzenia czasu dla danego ekspresu jest po prostu to zmierzyć.
A porównywanie jednego ekspresu z innym tylko dlatego że oba mają E61 nie ma sensu.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Kwiecień 2022, 13:49:32 »
A porównywanie jednego ekspresu z innym tylko dlatego że oba mają E61 nie ma sensu.
Na pewno 7,5 minuty ma sens 👍
》tertium non datur《

Dawid1144

  • Gość
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Kwiecień 2022, 14:18:28 »
A porównywanie jednego ekspresu z innym tylko dlatego że oba mają E61 nie ma sensu.
Na pewno 7,5 minuty ma sens 👍

Za 7.5 minuty to nawet mój się nie zagrzeje 🤦

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #35 dnia: 20 Kwiecień 2022, 16:03:45 »
Na pewno 7,5 minuty ma sens

Dla Ciebie każda wartość inna niż ta, którą sobie założyłeś a priori jest bez sensu. Skoro więc nie przyjmujesz do wiadomości danych z pomiarów (a jednocześnie jako wiarygodne podajesz "kiedyś czytałem, że jakiś koleś chyba na HB zmierzył") i wynikających z nich prawdziwych wartości to zmyśliłem Ci bzdurną - 7,5. Chociaż przyznam, że nie sądziłem, że ktokolwiek łyknie że to na poważnie jest...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Kwiecień 2022, 16:07:42 »
wynikających z nich prawdziwych wartości to zmyśliłem Ci bzdurną - 7,5.
Wiesz, to jest poważne forum kawowe, a nie piaskownica, dzieciaku.


« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień 2022, 16:14:19 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Kwiecień 2022, 16:17:39 »
Wiesz, to jest poważne forum kawowe, a nie piaskownica

O tak? To kto Cię tu wpuścił?  [emoji39]

I byśmy mogli tak jeszcze pewnie długo, ale to jest poważne forum kawowe, więc ktoś musi wykazać się rozsądkiem - nie pisz proszę więcej do mnie, po prostu ignoruj moje posty tak jak ja będę ignorował Twoje. Życzę wielu smacznych kawusi z dobrze wygrzanej grupy. Pa!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Kwiecień 2022, 16:20:36 »
Życzę wielu smacznych kawusi z dobrze wygrzanej grupy
Nawzajem, ale z niewygrzanej, choć dzieci nie powinny pić kawy.
》tertium non datur《

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Kwiecień 2022, 19:01:11 »
Mój ecm po 10-15 min zaczyna coś-tam robić, ofc jak robię mleczne (i 30- 40 sec flush) ale nie jest nagrzany... i wychodzi słabo...
Tak po 25-30 minutach bez ingerencji (flushy) można robić czarne szczególnie na jasnych ziarnach.
Ale jest specyficzny element - mam pewien rodzaj obsesji polegacjący na robieniu i wywalaniu pierwszego szota (w danym dniu lub po totalnym wychlodzeniu) do zlewu ... i to robi zawsze robotę, nawet jeśli mam niedogrzany sprzęt (czy to ecm, czy LP, czy ascaso)...
Wszyscy ten fenomen potwierdzają ale nikt mi nie moze go wyjaśnić, poza wywodami o tłuszczu kawowym i kwestią przepalania maszyny po myciu ...

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Kwiecień 2022, 20:57:20 »
Za 7.5 minuty to nawet mój się nie zagrzeje

Ale Gaggia Classic ma szansę ze względu na mały bojler aluminiowy (ten starszy typ).

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #41 dnia: 20 Kwiecień 2022, 20:58:43 »
Wszyscy ten fenomen potwierdzają ale nikt mi nie moze go wyjaśnić,

Może to po prostu stabilizacja temperatury.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Kwiecień 2022, 21:19:27 »
Ale Gaggia Classic ma szansę ze względu na mały bojler aluminiowy (ten starszy typ).

No nie bardzo bo mały bojler oznacza też małą masę grzejącą. Jak się ma PID'a to można się bawić w przegrzewanie, ale nadal ta temperatura "się musi rozejść". W Sage to mam czas nagrzewania 10 minut - ale tylko dzięki dodatkowej grzałce i to jest po prostu najlepsze rozwiązanie. Niestety fani E61 zamiast odstawić ten przeżytek do muzeum nadal muszą kombinować z przegrzewaniem, wymuszonym obiegiem, i temu podobnymi rozwiązaniami problemu który sami sobie stworzyli.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #43 dnia: 20 Kwiecień 2022, 21:48:05 »
Za 7.5 minuty to nawet mój się nie zagrzeje

Ale Gaggia Classic ma szansę ze względu na mały bojler aluminiowy (ten starszy typ).

Bojler może się zagrzać, ale grupa się nie zagrzeje. Temperatura nie rozchodzi się ot tak, trzeba trochę czasu.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Czas wygrzania ekspresu z E61 do pierwszego shota
« Odpowiedź #44 dnia: 21 Kwiecień 2022, 00:58:29 »
Bojler może się zagrzać, ale grupa się nie zagrzeje. Temperatura nie rozchodzi się ot tak, trzeba trochę czasu.

Jak bojler zagrzany, przez grupę można co nieco przepuścić, zrobi sie gorąca. Moja Carola, prosta jak cep, po 10 (około) minutach jest gotowa (bez wygrzewania grupy puszczaniem wody). Tyle, że dla mnie to nie jest miara, bo filiżanki nie są zagrzane. A to wg mnie jest kryterium gotowości, ekspres ma wygrzać nie tylko grupę, ale też filiżanki.
Po 10 minutach piję, jak się spieszę. Filiżankę wygrzewam gorącą wodą, po prostu. Ale nie przepadam za tym, bo nie ma rytuału. Tenże możliwy jest po ok. 20 min (temp. filiżanki akceptowalna), ale najlepiej po 30 - jest już, co trzeba.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi