Autor Wątek: RO - odwrócona osmoza  (Przeczytany 8020 razy)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Kwiecień 2022, 18:01:57 »
Możesz wrzucić fotki, jak to wygląda w środku?

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline piotrdab

  • Wiadomości: 149
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Kwiecień 2022, 20:00:01 »
Od wielu, wielu lat użytkuję osmozę i tylko mogę dać pozytywne opinie. Zaczynałem od RO6 (z pompą dającą ciśnienie 4.5atm), ale potem wzbogaciłem ją jeszcze o dodatkowy filtr AFIR 200, który zwiększył jeszcze nieco mineralizację oraz zmniejszył potencjał RedOx i zauważalnie (aż o 4) podniósł pH. W ten sposób złożyłem RO7. A na koniec, ze dwa lata temu dołożyłem w szereg z istniejącą już membraną osmotyczną - drugą taką samą. Ta druga membrana zasilana jest wodą z odrzutu z pierwszej membrany. To rozwiązanie dwukrotnie zmniejszyło ilość odrzucanej wody (poprzednio miałem stosunek wody wyprodukowanej do odrzuconej jak 1:4). Teraz na 1 litr wyprodukowanej wody do kanalizacji trafiają 2 litry odrzutu.
Wodę wykorzystujemy i do prasowania, do ekspresu, do gotowania, do picia (tu tę po filtrze AFIR 200).

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1104
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Kwiecień 2022, 22:31:37 »
Możesz wrzucić fotki, jak to wygląda w środku?

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka


Zerknij na stronę producenta, są zdjęcia.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Kwiecień 2022, 13:18:22 »
ale potem wzbogaciłem ją jeszcze o dodatkowy filtr AFIR 200
Czy przy dołożeniu AFIR 200 zdemontowałeś dotychczasowy filtr mineraliujący?

Jak podłączyłeś drugą membranę? Po prostu wpiełeś ja do układu za pierwszą membraną?

skansen

  • Gość
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Kwiecień 2022, 18:41:50 »
Systemy ze sklepu osmoza.pl to w większości brandowany sprzęt różnych producentów. Rzuca mi się w oczy głównie chiński Hidrotek
https://sklep.osmoza.pl/nowoczesna-osmoza-c-107.html
https://hydrotek.en.made-in-china.com/product-group/QonEvHaJIuVy/Compact-Reverse-Osmosis-System-1.html

Natomiast nie bardzo wiem czym jest wspomniane tutaj Cristalle 400 M. Z zewnątrz jest to standardowa obudowa do tego typu filtrów. Z takiej obudowy korzysta np. Akvo czy też kilku innych producentów. Logo jest oczywiście inne:)  W środku widać chińską pompę, pozostałe elementy to też zapewne jakiś branding. Pytanie otwarte czy jest to składanka wyprodukowana wg indywidualnej specyfikacji dla Global Water czy też jakiś gotowiec.

Nie jestem fanem brandowanych produktów. Ale, co najważniejsze-woda z tych systemów smakuje dobrze. Kawa z takiej wody też. Wg niektórych nawet lepiej niż z kolumn BWT czy Brity...
« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień 2022, 18:53:44 wysłana przez skansen »

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Kwiecień 2022, 20:29:11 »
Moim zdaniem kawa z osmozy jest najlepsza, wynika to z faktu, że możesz ją sobie dowolnie mineralizować/uzdatniać wedle własnego smaku i to w praktycznie dowolnych krokach. Wszystkie filtry Brita czy BWT nie wspominając już o dzbankach to dla mnie takie protezy. Mogę to nazwać krok po drodze do docelowego rozwiązania (RO). Oczywiście da się na nich z pewnością uzyskać dobry efekt, ale to jednak nie RO. Od lat użytkuję tylko osmozę i złego słowa nie powiem. Wcześniej miałem kolumny, a na samym początku dzbanek.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 149
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Kwiecień 2022, 20:37:51 »
"Czy przy dołożeniu AFIR 200 zdemontowałeś dotychczasowy filtr mineraliujący?"
Nie, pozostawiłem filtr mineralizujący i dopiero za nim umieściłem AFIR200. Zależało mi na większej sumarycznej mineralizacji, co potwierdził pomiar - filtr mineralizujący dodaje tak do 40ppm przy wolnym przepływie.

"Jak podłączyłeś drugą membranę? Po prostu wpiełeś ja do układu za pierwszą membraną?"
Tak, na wyjście pierwszej membrany wpiąłem w wejście drugiej. A wyjście drugiej membrany dopiero poprzez restryktor trafiło do kanalizacji.


Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1104
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #22 dnia: 21 Kwiecień 2022, 00:37:00 »
Systemy ze sklepu osmoza.pl to w większości brandowany sprzęt różnych producentów. Rzuca mi się w oczy głównie chiński Hidrotek
https://sklep.osmoza.pl/nowoczesna-osmoza-c-107.html
https://hydrotek.en.made-in-china.com/product-group/QonEvHaJIuVy/Compact-Reverse-Osmosis-System-1.html

Natomiast nie bardzo wiem czym jest wspomniane tutaj Cristalle 400 M. Z zewnątrz jest to standardowa obudowa do tego typu filtrów. Z takiej obudowy korzysta np. Akvo czy też kilku innych producentów. Logo jest oczywiście inne:)  W środku widać chińską pompę, pozostałe elementy to też zapewne jakiś branding. Pytanie otwarte czy jest to składanka wyprodukowana wg indywidualnej specyfikacji dla Global Water czy też jakiś gotowiec.

Nie jestem fanem brandowanych produktów. Ale, co najważniejsze-woda z tych systemów smakuje dobrze. Kawa z takiej wody też. Wg niektórych nawet lepiej niż z kolumn BWT czy Brity...

Na stronie Global Water napisane jest cyt: „ Od roku 2010 produkujemy systemy odwróconej osmozy oraz nanofiltracji wody Cristalle, a w roku 2016 wprowadziliśmy na rynek model premium - Cristalle Redox.”
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #23 dnia: 21 Kwiecień 2022, 11:47:20 »
Tak, na wyjście pierwszej membrany wpiąłem w wejście drugiej. A wyjście drugiej membrany dopiero poprzez restryktor trafiło do kanalizacji.
Czyli ściek z pierwszej membrany jest wejściem w drugą, tak?

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 149
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #24 dnia: 21 Kwiecień 2022, 13:39:45 »
Tak. Odrzut zasila drugą membranę. Tak, jak jest na tym przykładowym filmiku:
Dodatkową zaletą takiego rozszerzenia RO jest dwukrotne przyspieszenie czasu pozyskania wody oczyszczonej (baniak napełnia się 2x szybciej).
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2022, 13:49:13 wysłana przez piotrdab »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Kwiecień 2022, 11:08:03 »
Ja podłączyłem dwie równolegle, na trójniku, i można by było korzystać przepływowo. Pomiarów nie przeprowadzałem :)

Offline Łukasz86pl Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Bellezza Bellona; Hario V60; Jura Z5 gen1
  • Młynek: ZF64W; 1zpresso Q2
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Listopad 2023, 10:58:07 »
odkopuje wątek... przymierzam się do zakupu, rozpoznaje  temat i mam następujące pytania:
1. czy jest jakiś producent który jest liderem i elementy eksploatacyjne są najłatwiej dostępne? Mam tu na myśli aby nie wpakować się w jakiegoś no-name'a i potem męczyć się z dostępnością zużywalnych komponentów
2. Czy należy wykonać jakieś pomiary wody w domu aby wybrać odpowiedni stopień systemu? Standardowo to 6?
3. Czy warto mineralizować wodę którą później będę stosował w ekspresie?
4. Czy filtry są standardowe i pasują rozmiarem do większości zestawów, czy co producent to inny filtr?

Na temat natrafiłem po zakupie ekspresu, chciałbym aby ekspres nie był jak najmniej zakamieniony + walory smakowe. Normalnie w domu (ja z Żoną + 2jka dzieci) pijemy wodę kranówę przelaną przez filtr Dafi, z czasem zauważamy osad np. na dzbanku filtrującym.
...wchodzący w świat prawdziwej kawy :)

Offline zdezintegrowany Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Listopad 2023, 11:23:04 »
korzystam już wiele lat z modelu Hydropure DE LUXE 100 REDOX
raz na pół roku umawiasz się na wymianę filtrów i po kłopocie,
gwarancja wieczysta na urządzenie (cokolwiek to znaczy) póki co działa ...
"honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere"

Offline Matius22

  • Wiadomości: 452
  • Ekspres: Linea Mini, chemex, V60
  • Młynek: DF83, Fellow Ode 2, Timemore C3, piecyk Kaffelogic Nano 7
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Listopad 2023, 12:26:09 »
2. Należy wykonać pomiar ciśnienia w instalacji, jeśli będzie zbyt niskie może być wymagana dodatkowa pompka. Jeśli chodzi o „wodę” to po prostu czyści ile może i przykładowo u mnie z 250ppm robi 5-7ppm.
3. Zdecydowanie tak, nie tylko dla ekspresu, ale i dla siebie. Przecież nie jesteś żelazkiem które chce pustą wodę bez żadnych minerałów.
4. Jeśli kupisz typową osmoze na zasadzie „zrób to sam” to filtry są tanie i ogólnodostępne, a nie złożone urządzenie i zabudowane - wtedy już ograniczasz się często tylko do tego producenta.

Jakie filtry w dzbanku dafi używasz? Jeśli te z mg+ to one nie usuwają nadmiernego kamienia z wody.
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline Łukasz86pl Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Bellezza Bellona; Hario V60; Jura Z5 gen1
  • Młynek: ZF64W; 1zpresso Q2
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Listopad 2023, 12:36:32 »
Jakie filtry w dzbanku dafi używasz? Jeśli te z mg+ to one nie usuwają nadmiernego kamienia z wody.
używam Dafi Unimax

Jeśli kupisz typową osmoze na zasadzie „zrób to sam” to filtry są tanie i ogólnodostępne, a nie złożone urządzenie i zabudowane - wtedy już ograniczasz się często tylko do tego producenta.
a mi sie spodobał Aquaphor Morion, głównie z uwagi na mniejsze gabaryty zestawu.

A Ty masz i używasz?
...wchodzący w świat prawdziwej kawy :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi