Autor Wątek: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...  (Przeczytany 11281 razy)

Offline popcorn

  • Wiadomości: 348
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #30 dnia: 17 Marzec 2022, 10:40:10 »
wrot "Witam" ma konkretne zastosowania, ale większość ludzi o tym nie wie.
I dlatego zastosowanie ma to, o czym napisał Goran, że język się zmienia, jest żywy i to nie my jesteśmy dla języka, a odwrotnie.
Jestem przekonany, że zaczynając właśnie od korespondencji mailowej użycie tego zwrotu się zmieni, co przecież się właśnie dzieje na naszych oczach, niezależnie czy nam się to podoba, czy nie.
Można sobie z tym walczyć, bo czemuż by nie, tylko z czasem staje się to groteskowe.

Poza tym, to jak już Dawid zauważyłeś, takie automatyczne piętnowanie "witam" jest dowodem wąskich horyzontów myślowych, bo tak jak Ty jesteś gospodarzem założonego przez siebie watku, tak ktoś inny jest autorem postu i wita wszystkich czytelników swojego postu, ktoś inny jest współwłaścicielem internetu i wita wszystkich innych u siebie, a jeszcze ktoś inny wita wszystkich w swojej bajce ;).
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #31 dnia: 17 Marzec 2022, 11:10:22 »
hmmm nie wiem jak bardzo się pogrążę, ale w komunikacji z współpracownikami używam zupełnie innych zasad, nie witam dzień dobruję się wogóle. Email jest formą komunikatu, ma temat i treść, przekazuje to co ma, wręcz postać:

Witam szanownego Pana,

ziom wyłącz już tego łonego

pozdrawiam serdecznie
Edek
<firmowa stopka w 5 kolorach na 3 strony>


i odpowiedź

Dzień dobry,

poszło, zrobione

z wyrazami szacunku
Zbyszek
<i tu firmowa stopka z obrazkami i tabelkami na 5 stron>


uważam za karykaturę komunikacji. Podobnie z podpisem, jest on w stopce i w nagłówku maila jako osoba wysyłająca, email nie jest pismem składanym do sekretariatu, jest elementem systemu, który posiada swojego nadawcę i odbiorcę, to pozdrawianie się jest wręcz przaśne, po to jest stopka, żeby ułatwić czytelny podpis i usunąć ją przy odpisywaniu, te giga stopki, uwielbiane w firmach (sam oficjalnie mam niby w 2 językach z pięcioma adresami) wiecznie przeklejane w odpowiedziach to wręcz wynaturzenie.

Pewnie, że komunikacja na zewnątrz musi mieć formę bardziej formalną ale to dalej nie powinno oznaczać, że mail do sklepu ma być skrzyżowaniem pisma sądowego z kartką na święta do cioci.

Co do postów na forum, to oczekuję wręcz jeszcze bardziej bezpośrednią postać, nasz podpis jest po lewej stronie postu, jaki cel ma pozdrawianie i podpisywanie w każdym poście? Mamy dodatkową opcję stopki, dla np kogoś z sklepów czy firm, żeby była dodatkowa informacja, no stopka właśnie.

Nie sądzę też, że jest to prawdziwy problem ale posty na forum to posty na forum, nie trzeba im symulować papieru kancelaryjnego, taki jest cel i forma tej komunikacji, po pierona ją na siłę udziwniać wiecznym witaniem dzieńdobraniem i pozdrawianiem?

pozdrawiam was, ale nie ciebie xxx, ciebie nie pozdrawiam, siedzimy, nic się nie dzieje..

ps
Wprowadzasz polarycję
bzdura i twoje kompleksy, księża to grupa społeczna jak inne, tak jak są docinki o kierowniku na budowie tak są o klechach. To że dla ciebie są kimś ważnym, nie sprawia, ze są i dla mnie, więc na nic więcej poza osobistymi wycieczkami czy wyzwiskami na minimalnym poziomie wątłej i tak kultury w internecie nie oczekuj

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #32 dnia: 17 Marzec 2022, 11:41:40 »
Wiecie co?

obraz_2022-03-17_114100.png

Miast się cieszyć, że nadal chcą się pojawiać tu nowi użytkownicy prowadzi się wojenkę na miarę elektrody, by już na starcie ich zniechęcić.

Było, czy jeszcze jest, inne forum kawowe i uwierz, że tam moderacja była bardziej rygorystyczna w kwestii poprawności językowej.

Cafeprego już na stałe zniknęło z internetu. Byle tak dalej. Zostaną fejsbuki.
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2022, 11:46:36 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #33 dnia: 17 Marzec 2022, 11:52:09 »
I nawet nie chodziło mi o potępianie tego że ktoś to poprawia, a jedynie o te czerwone  dopiski z komentarzami, które momentami były chamskie.


Przepraszam, skoro już u kilku osób zacietrzewienie opadło.😉
Co było chamskiego w określeniu?
To, że nazywam rzeczy po imieniu?
Litości!

Powiem krótko. Wiele lat już żyję na tym świecie i w mojej parafii sensownego księdza nie było. Jak nie ego, które winszowało sobie całowanie w dłoń, to pseudo doktor, któremu pracę doktorską pisał gimnazjalista, po hochsztaplera, będącego na bakier ze zobowiązaniami.

O przypadkach pedofilii nie wspomnę, jeżeli chodzi o okoliczne parafie.

Tak więc zanim po raz kolejny Ktoś coś napisze, jako zbulwersowany użytkownik auta z rybą na klapie, niech się wielokrotnie zastanowi.

Bliżej mnie do znaku rekina i ryby.
🤩
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #34 dnia: 17 Marzec 2022, 12:01:06 »
takie automatyczne piętnowanie "witam" jest dowodem wąskich horyzontów myślowych, bo tak jak Ty jesteś gospodarzem założonego przez siebie watku,
To napisz, że witasz zainteresowanych zakupem, cokolwiek, ale nie w pierwszym poście w wątku powitalnym. To jest bzdura!
Nie szyfladkuj ludzi, którzy maja inne spojrzenie na rzeczywistość.
Ja mam na to, wiesz co.
Ani mnie nie urazisz ani obrazisz.

Laurkę wystawia sobie ten, co pisze niepoprawnie, bzdury, banialuki, jeszcze na siłę swej dennej tezy broni i takim w mej pamięci nie pozostanie.
Polecam wątek na Instagramie Gentlemen motywacja czy jakoś tak.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Dawid1144

  • Gość
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #35 dnia: 17 Marzec 2022, 12:12:26 »
@Fux

Prawda jest taka że brakuje Ci dobrej woli dogadania się z ludźmi, jesteś uparty, nie potrafisz iść na kompromis, nie uznajesz tego że ktoś ma inne zdanie.

Musisz zrozumieć kiedyś że nie jesteś jedynym wyznacznikiem panujących standardów, czy to językowych czy obyczajowych.

Szkoda że nie idzie się z Tobą dogadać. Może lepiej będzie zostać tylko biernym obserwatorem i nie pisać, żeby się nie denerwować.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #36 dnia: 17 Marzec 2022, 12:13:19 »
Oj Fux, robisz naprawdę dobrą robotę z moderowaniem, nad komentarzem z klechą przeszedłem do porządku dziennego bo przyzwyczaiłem się do różnych dopisków z Twojej strony. Ale teraz z tym tłumaczeniem to się zagalopowałeś. Więc użytkowniku auta z rekinem zastanów się na tym. Ty masz takie doświadczenie, inni odmienne. W moderowaniu powinieneś być obiektywny, a nie uogólniać i przemycać swoich spostrzeżeń przy okazji edytowania komuś postu. Był wątek światopoglądowy mogłeś się tam udzielać. Teraz już wiem dlaczego nie reagowałeś jak dyskusja robiła się nieco za ostra.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #37 dnia: 17 Marzec 2022, 12:16:29 »
Prawda jest taka że brakuje Ci dobrej woli dogadania się z ludźmi, jesteś uparty, nie potrafisz iść na kompromis, nie uznajesz tego że ktoś ma inne zdanie.

W jakiej kwestii? Pisania po polsku?
Ale teraz z tym tłumaczeniem to się zagalopowałeś.
Nie, nazwałem rzeczy po imieniu.

Jaki to katolik, który ma na klapie rybkę, leję kobietę po pysku i w niedziele idą karnie do pierwszej ławki na mszę?

No nie, to się nie spina.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Dawid1144

  • Gość
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #38 dnia: 17 Marzec 2022, 12:18:12 »
W moderowaniu powinieneś być obiektywny.

Mi nawet przez moment odkąd tu jestem nie przyszło do głowy że Fux może być obiektywny. A wam przyszło?

Fux, co do katolików to po raz kolejny dajesz dowód szczeniackiego zachowania.
Ja dla przykładu jestem ateistą, ale nie wrzucam ludzi do jednego worka tak jak Ty. Jest mnóstwo katolików którzy są fajnymi ludźmi. Są i tacy których Ty opisałeś, jednak to margines. Wśród niewierzących również sa i tacy i tacy ludzie.

Mam wrażenie że im dłużej piszesz, tym bardziej się pogrążasz. Byłbyś odrobinę pogrążony już wczoraj, ale uratowali Cie blokując temat.
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2022, 12:38:47 wysłana przez Dawid1144 »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #39 dnia: 17 Marzec 2022, 12:39:17 »
Jaki to katolik, który ma na klapie rybkę, leję kobietę po pysku i w niedziele idą karnie do pierwszej ławki na mszę?

No nie, to się nie spina.
Za to spina Ci się, że wszyscy w rybą na klapie leją po pysku?  :picardpalm:

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #40 dnia: 17 Marzec 2022, 12:43:13 »
Jaki to katolik, który ma na klapie rybkę, leję kobietę po pysku i w niedziele idą karnie do pierwszej ławki na mszę?

No nie, to się nie spina.
Za to spina Ci się, że wszyscy w rybą na klapie leją po pysku?  :picardpalm:
Zły wniosek wywiodłeś.

Mi nawet przez moment odkąd tu jestem nie przyszło do głowy że Fux może być obiektywny. A wam przyszło?

Aaaa. Rozumiem. Mentalność Kalego się kłania.


Przy okazji. Robicie trolling aby udowodnić swoje tezy.
Kończę dyskusję na tym poziomie. Wróćmy do języka polskiego.
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2022, 12:45:15 wysłana przez Fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Dawid1144

  • Gość
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #41 dnia: 17 Marzec 2022, 12:46:56 »
@Fux a jaką mentalność ma człowiek który uważa że każdy katolik leje swoją kobietę po pysku?

Jestem bardzo ciekawy.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #42 dnia: 17 Marzec 2022, 12:49:27 »
@Fux a jaką mentalność ma człowiek który uważa że każdy katolik leje swoją kobietę po pysku?

Jestem bardzo ciekawy.
A gdzie napisałem, że każdy?
Dalej będziesz brnął z ta retoryką?
Ten wątek nie jest tematem Twojej wypowiedzi.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Dawid1144

  • Gość
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #43 dnia: 17 Marzec 2022, 12:51:30 »
@ Fux dziękuję za ostrzeżenie, zapewne jesteś z siebie dumny.

Chciałbym tylko wiedzieć w którym momencie obrażałem kogoś bo za obrażanie je dostałem.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #44 dnia: 17 Marzec 2022, 12:53:36 »
Bardzo proszę.
Przestudiuj swoje "wpisy" z kilku dni i wyciągnij wnioski.
Dalej dyskusji na tym poziomie prowadzić nie zamierzam.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi