Autor Wątek: Lelit dziwny zapach ze zbiornika na wode  (Przeczytany 2554 razy)

Dawid1144

  • Gość
Lelit dziwny zapach ze zbiornika na wode
« dnia: 24 Luty 2022, 10:28:20 »
Zauważyłem ostatnio wylewając wodę że w zbiorniku jest dziwny zapach - jakby soli albo czegoś podobnego.
Zawsze wlewam wodę rano  i na drugi dzień wieczorem wylewam ( po 36h około), kolejnego dnia rano znowu wlewam świeża. Ostatnio wylewając powąchałem i czuć jakby solą, czy ktoś się spotkał z czymś takim?  Nie wiem czy to normalne i skąd się bierze ten zapach. Wymieniając wodę płucze zbiornik i wtedy żadnego zapachu nie ma bo sprawdzałem.

Wodę wlewam z dzbanka filtrującego brita, stosuje też filtr do wody lelit ( co 2 miesiące planuje go wymieniać)

Ekspres kupiony na samym  początku roku, ale outletowy więc można przyjąć że kilka miesięcy dopiero używamy
« Ostatnia zmiana: 24 Luty 2022, 10:30:31 wysłana przez Dawid1144 »

Offline daniell Mężczyzna

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Expobar Brewtus IV, Gaggia Classic Pro (ex. Nuova Simonelli Oscar II, EC680)
  • Młynek: Niche Zero, Ceado E6P, Baratza Virtuoso
Odp: Lelit dziwny zapach ze zbiornika na wode
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Luty 2022, 11:14:05 »
Czy czasem scianki zbiornika nie sa sliskie pod palcem (jakby pokryte sliskim filmem)? Raz na jakis czas trzeba sie pozbyc glonów ktore predzej czy pozniej zasiedlaja zbiornik

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Lelit dziwny zapach ze zbiornika na wode
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Luty 2022, 12:47:47 »
A czy filtr (ten lelitowy) nie powinien być na stałe w wodzie?

Dawid1144

  • Gość
Odp: Lelit dziwny zapach ze zbiornika na wode
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Luty 2022, 13:03:26 »
A czy filtr (ten lelitowy) nie powinien być na stałe w wodzie?

No filtr wkłada się na kilka minut do wody po wyjęciu z opakowania, potem montuje i jego maksymalna żywotność to 3 miesiące albo 35L wody. On sobie ogólnie leży w zbiorniku.

Teraz dopiero ogarnąłem co masz na myśli.. Chodzi o to że opróżniałem zbiornik po południu a wody nalewalem rano, przez co kilkanaście godzin filtr nie leżał w wodzie?  Coś w tym jest, może nie powinno tak być.

Póki co wyjąłem zbiornik, wymyłem go szczotka do dziecięcych butelek z płynem, zrobiłem odkamienianie ekspresu ( nie zaszkodzi), i backflush. Założyłem nowy filtr do wody, zrobię teraz tak żeby zawsze leżał w wodzie a nie na sucho i będę obserwował

Offline kuba792 Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
    • Kapuczyna - katalog kawy z polskich palarni
  • Ekspres: Lelit Anna, Aeropress, V60
  • Młynek: G-IOTA, 1zpresso Q2
Odp: Lelit dziwny zapach ze zbiornika na wode
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Maj 2022, 11:30:17 »
@Dawid1144  wyjaśniło się coś w sprawie tego zapachu? Od niedawna mam podobny ekspres i też mam ten problem.
kapuczyna.pl - katalog kawy z polskich palarni

skansen

  • Gość
Odp: Lelit dziwny zapach ze zbiornika na wode
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Maj 2022, 12:15:36 »
Na pierwszy ogień trzeba wyczyścić zbiornik.
W moim poprzednim ekspresie uciąłem własnoręcznie górę zbiornika by mieć łatwiejszy dostęp do czyszczenia.
Od czasu do czasu można go nawet włożyć do zmywarki.

Alternatywnie, co zastosowałem w Anicie Rodziców można kupić otwarty zbiornik.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Lelit dziwny zapach ze zbiornika na wode
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Maj 2022, 15:51:10 »
@Dawid1144  wyjaśniło się coś w sprawie tego zapachu? Od niedawna mam podobny ekspres i też mam ten problem.

Prawdę mówiąc to nie, olałem temat, kawa jest smaczna, jak naleje samej wody z dyszy to też smakuje normalnie. Wodę wymieniam co 2 dni i płucze zbiornik. Zapach jest taki lekko słony, być może to przez ten filtr wody, ciężko powiedzieć.

Na pierwszy ogień trzeba wyczyścić zbiornik.
W moim poprzednim ekspresie uciąłem własnoręcznie górę zbiornika by mieć łatwiejszy dostęp do czyszczenia.
Od czasu do czasu można go nawet włożyć do zmywarki.

Alternatywnie, co zastosowałem w Anicie Rodziców można kupić otwarty zbiornik.

Właśnie wyszorowałem wszystko, nawet odkamieniłem ekspres, zmieniłem filtr wody i generalnie jest tak samo, po 2 dniach jest taki lekko słony zapach. Ale jak się naleje wody z dyszy to normalnie smakuje. Najwyraźniej to nic takiego. Otwarty zbiornik to też dobra opcja, chociaż ja mój oryginalny płucze co 2 dzień a raz w miesiącu czyszcze taka szczotką do butelek i też jest ok.

Offline kuba792 Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
    • Kapuczyna - katalog kawy z polskich palarni
  • Ekspres: Lelit Anna, Aeropress, V60
  • Młynek: G-IOTA, 1zpresso Q2
Odp: Lelit dziwny zapach ze zbiornika na wode
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Maj 2022, 21:39:00 »
Mnie też to szczególnie nie przeszkadza, po prostu zaciekawiło mnie, że nie tylko ja to zauważyłem, początkowo założyłem, że coś mi się tylko wydaje.
Ale kawa wychodzi dobra i to jest ostatecznie najważniejsze. :)
kapuczyna.pl - katalog kawy z polskich palarni

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Lelit dziwny zapach ze zbiornika na wode
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Lipiec 2022, 08:54:31 »
właśnie znalazłem ten wątek - odgrzeję temat

Zapach jest taki lekko słony, być może to przez ten filtr wody, ciężko powiedzieć.

moim zdaniem taki słony zapach wynika właśnie z zastosowania filtra zmiękczającego wodę
wkłady zmiękczające wodę zawierają sól, która ma za zadanie ją zmiękczyć (z tego samego powodu do zmywarki też się wsypuje sól)

ja korzystam z systemu filtrów do wody montowanych pod zlewem, przefiltrowana woda leci z osobnego kranu
jak wymienię (lub rekultywuję) wkład zmiękczający wodę to tez jest taki słony posmak przez kilka dni i jest to normalne (rekultywacja wkładu zmiękczającego polega na rozpuszczeniu dużej ilości soli w wodzie i przelaniu nią wkładu zmiękczającego)

tak więc można spać spokojnie

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi