Autor Wątek: Przy kawie o uldze dla klasy średniej  (Przeczytany 1966 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Przy kawie o uldze dla klasy średniej
« dnia: 12 Luty 2022, 20:18:46 »
Hej Kawosze!

Siedziałem "trochę" nad tym i rozgryzłem ten węzeł gordyjski jak w temacie. Nie jestem księgowym i jak zobaczyłem swój comiesięczny pasek z wypłatą, to ni cholery nie mogłem go pojąć. Już chciałem odpuścić i w poniedziałek zadzwonić do swojej księgowej, ale nie poddałem się i zrozumiałem. Jakby ktoś chciałby sobie wyliczyć ze swoich dochodów brutto, ile zyska, jak obliczyć tę ulgę dla klasy średniej, jak czytać pasek z wypłatą, to służę pomocą.

Za wiele to ta "klasa średnia" nie zyska biorąc pod uwagę szalejącą inflację, ale jak to mówią: lepszy rydz niż nic!
« Ostatnia zmiana: 12 Luty 2022, 20:30:16 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Dawid1144

  • Gość
Odp: Przy kawie o uldze dla klasy średniej
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Luty 2022, 00:06:44 »
Hej Kawosze!

Siedziałem "trochę" nad tym i rozgryzłem ten węzeł gordyjski jak w temacie. Nie jestem księgowym i jak zobaczyłem swój comiesięczny pasek z wypłatą, to ni cholery nie mogłem go pojąć. Już chciałem odpuścić i w poniedziałek zadzwonić do swojej księgowej, ale nie poddałem się i zrozumiałem. Jakby ktoś chciałby sobie wyliczyć ze swoich dochodów brutto, ile zyska, jak obliczyć tę ulgę dla klasy średniej, jak czytać pasek z wypłatą, to służę pomocą.

Za wiele to ta "klasa średnia" nie zyska biorąc pod uwagę szalejącą inflację, ale jak to mówią: lepszy rydz niż nic!

Przecież w uldze dla klasy średniej nie chodzi o to żeby ktoś zyskał a o to żeby nie stracić. Ci których to obejmuje powinni wyjść na zero.

Mimo wszystko nadal uważam polski ład za poroniony pomysł. Kolejny raz za wszystko oberwą przedsiębiorcy i lepiej zarabiające osoby, które pewnie żeby chronić pieniądze zaczną ukrywać część dochodów. W Polsce mamy teraz taka kulturę biedy. Masz być biedny, zarabiać mało, wtedy zyskasz na polskim ladzie. A jak zarabiasz dużo to żyjesz z cwaniactwa i masz oddać. Nikt nie raczył zauważyć że Ci lepiej zarabiający to często ludzie którzy harowali więcej  uczyli się, robili kursy, szkolenia, zakładali firmy, inwestowali, ryzykowali całym swoim majątkiem, podczas gdy inni szli na 8h do pracy a potem wyciągali w domu nogi i otwierali piwo.

Sorry ze się tak rozpisałem, w sumie być może odrobinę rozszerzyłem temat. Ale chyba nie tylko mnie to drażni, cały ten system podatkowy i sytuacja w kraju. Ale gorsze niż to, jest podejście ludzi do wszystkiego. Co dwa tygodnie wychodzę że znajomymi gdzieś posiedzieć, napić się piwa i pogadać. Za każdym razem słyszę narzekania na ceny mieszkań, na zarobki, na wiele innych rzeczy. Znalazł się też jakiś znajomy znajomego któremu bardzo spodobało się że rząd zabiera pieniądze lepiej zarabiającym i daje tym którzy zarabiają mniej. Kiedyś wybuchnąłem i przypomniałem wszystkim że jak 10 lat temu szedłem do pracy, robiłem mnóstwo nadgodzin, każda sobotę, szkoliłem się, to wszyscy się śmiali bo takie to było zabawne. Jak brałem kredyt na mieszkanie   tez bylo to śmieszne bo oni nie będą brali kredytu na 25 lat. Otwierałem działalność   która prowadzę pracując na etacie - też śmieszne, komu by się chciało.

Minęło 10 lat, mam 30 lat na karku, wyremontowane mieszkanie, 2 letni samochód, zacząłem pracować mniej a więcej odpoczywać i zajmować się swoimi zainteresowaniami. A większość rówieśników, nadal narzeka na to samo. Ich sposób na życie trochę się nie sprawdził. Niestety, żeby mieć cokolwiek trzeba się ilestam lat ciężko napracować. A potem przychodzi rząd i karze ludzi za zaradność "polskim ładem". Mam nadzieję że kolejna ekipa trochę wyprostuje tej program.

Bogactwo bierze się z pracy, a nie z dotacji czy dawania, ale w Polsce coraz mniej osób to rozumie. Jedni uważają ze rząd ma im dać dodatek, mieszkanie, inni uważają ze Unia daje nam na chleb, a mało osób zauważa  że można zarabiać samodzielnie.

Wracając do ulgi :) bo zjechałem z tematu. Ja po wypłacie nie czułem zmian względem zeszłego roku tak jak się spodziewałem. Tylko po co robić system który wymaga jakichs dziwnie obliczanych ulg.. Nie prościej mniej ludziom zabierać.

Inflacja jest ogromna, na etacie nawet nie licze ze wzrost wynagrodzenia ją pokryje, bo wiem że pracodawcy rosną koszty bardzo mocno. Zostaje więcej dorabiać żeby żyć na tym samym poziomie... Albo podnieść ceny usług na swojej działalności.
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2022, 00:17:14 wysłana przez Dawid1144 »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Przy kawie o uldze dla klasy średniej
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Luty 2022, 01:05:50 »
@GostRado gratuluję! Moja księgowa biega na szkolenia prowadzone przez pracowników KAS, na których między wierszami jest mówione, że oni (pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej) nie wiedzą jak to działa, a Ty już wiesz. Kudos  :poklon:

Polski Ład to działanie polityczne mające podnieść podatki elektoratowi, który nie głosuje na PiS i tymi pieniędzmi sfinansować między innymi obniżkę podatków tych, którzy głosują na PiS.
Ponieważ jednak ustawa była pisana przez ignorantów, znalazły się w niej takie kwiatki jak znacząca podwyżka podatków pracujących emerytów (którzy w większej części są elektoratem PiSu), czy pracowników (górników i hutników) zagłębia miedziowego, którzy zarabiają za dużo, aby być klasą średnią, a którzy w większości głosowali na PiS.
W ustawie znalazła się też nowa ulga odkryta ostatnio przez dziennikarzy - tzw. pałacyk+.

PS. Jako, że nie mam pensji, płacone przeze mnie podatki znacznie wzrosły.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Przy kawie o uldze dla klasy średniej
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Luty 2022, 05:54:34 »
Chłopaki, nie rozmawiajmy o polityce, bo jaki koń jest, każdy widzi. Miał być American Dream a jest Robin Hood 🤬

@Dawid1144
Uważaj na siebie, bo jak byłem młodszy przez pewien okres pracowałem od poniedziałku do piątku po 12h i w każdą sobotę 6h, aż wylądowałem w szpitalu, a po wyjściu kawę mi lekarze zabronili pić. Na szczęście trwało to "tylko" parę miesięcy.

@Krakus
W mojej firmy wszyscy pracują na klasyczny etat i tylko takim modelem zatrudnienia się zainteresowałem. Generalnie chodzi o to, żeby zarobić w roku w określonym przedziale,  nie mniej i nie więcej :picardpalm:, wtedy trochę się zyska. Gorzej jak w roku podatkowym weźmiesz tę ulgę, a przy rozliczeniu podatku za ten rok będziesz musiał ją zwrócić, bo zarobiłeś mniej z różnych powodów, jak w mojej branży, gdzie ma być tąpnięcie w II-III kw., bo ceny produktów poszły ostro w górę i dodatku jest ich znaczy deficyt.

Dlatego ten mniejszy podatek, który miesięcznie zapłacę, przelewam na drugie konto i trzymam na czarną godzinę. Też tak Wam radzę, mimo że inflacja zeżre tę kasę. Urząd skarbowy jak mu nie zapłacisz, to się nie będzie z Tobą cackał: wejdzie na konto i sobie weźmie! Też trzeba będzie dobrze policzyć na rozliczeniu podatku rocznego wspólnie z małżonkiem, który w roku zarobił mniej niż 68 412 złotych brutto.

« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2022, 06:37:05 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi