Autor Wątek: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)  (Przeczytany 17007 razy)

Dawid1144

  • Gość
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #45 dnia: 21 Luty 2022, 10:41:38 »
Tylko ona jest bardzo delikatna w smaku i nie ma w sobie całkiem "robustowości"  ;)

Ja przyjąłem ostatnio takie podejście, że kupuje sobie 2x250g jakiejś kawy na spróbowanie i zmieniam na inną. Co jakiś czas kupuje 4x250g jakiejś która mi bardzo smakowała. A potem dalej próbuje. Wiadomo, arabika nie jest tak mocna jak robusta i ma inny smak, ale nie zaszkodzi zrobić sobie przerwę od robusty.

Ale już wiem że za jakiś czas kupię 4x250g tej 100% robusty. Z wylewek na początku leci sama crema, taka gęsta i gruba, piękny widok.

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #46 dnia: 21 Luty 2022, 10:49:20 »
Tylko ona jest bardzo delikatna w smaku i nie ma w sobie całkiem "robustowości"  ;)

Ja przyjąłem ostatnio takie podejście, że kupuje sobie 2x250g jakiejś kawy na spróbowanie i zmieniam na inną. Co jakiś czas kupuje 4x250g jakiejś która mi bardzo smakowała. A potem dalej próbuje. Wiadomo, arabika nie jest tak mocna jak robusta i ma inny smak, ale nie zaszkodzi zrobić sobie przerwę od robusty.

Ale już wiem że za jakiś czas kupię 4x250g tej 100% robusty. Z wylewek na początku leci sama crema, taka gęsta i gruba, piękny widok.
na takie podejście to z kolei ja się jeszcze nigdy nie zdecydowałem... Masz jakaś robustę 100% godna polecenia? (i pytanie czy przy tej ilości kofeiny serc e nie staje kołkiem?) :-)
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10578
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #47 dnia: 21 Luty 2022, 11:01:27 »
Taki widok to nie wszystko a nawet wprowadza w błąd. Robusta ma twardą strukturę, jej ziarna zawierają znacznie mniej tłuszczu -- to dlatego crema powstaje przy zaparzaniu ogromna. Ale czy espresso to crema? Przeciwnie: crema jest efektem ubocznym ;).

Dawid1144

  • Gość
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #48 dnia: 21 Luty 2022, 11:23:08 »
Tylko ona jest bardzo delikatna w smaku i nie ma w sobie całkiem "robustowości"  ;)

Ja przyjąłem ostatnio takie podejście, że kupuje sobie 2x250g jakiejś kawy na spróbowanie i zmieniam na inną. Co jakiś czas kupuje 4x250g jakiejś która mi bardzo smakowała. A potem dalej próbuje. Wiadomo, arabika nie jest tak mocna jak robusta i ma inny smak, ale nie zaszkodzi zrobić sobie przerwę od robusty.

Ale już wiem że za jakiś czas kupię 4x250g tej 100% robusty. Z wylewek na początku leci sama crema, taka gęsta i gruba, piękny widok.
na takie podejście to z kolei ja się jeszcze nigdy nie zdecydowałem... Masz jakaś robustę 100% godna polecenia? (i pytanie czy przy tej ilości kofeiny serc e nie staje kołkiem?) :-)


Jak na razie jeśli chodzi o 100% robuste kupiłem Bazzara Gustoitaliano. Smakuje mi bardzo, ale nie mam porównania do innej 100% robusty. Przy następnych zakupach kupię ta mieszankę arabik co poleciłeś i poszukam jeszcze jakieś robusty.

Offline tecnoselfrx Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Magica s pid , bz10 , v60 , mara, oscar
  • Młynek: Quamar m80e, f4 nano v2 ver 2022, jx pro , comandante , sette 270 , c2 , q2
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #49 dnia: 21 Luty 2022, 12:09:39 »
https://www.youtube.com/shorts/TAcYIUoAJKI

 Brazylia Minas Gerais Obróbka Natural od Kofi Brand .
17g, uzysk 40g czas 30 sek .
W smaku wyczuwalny orzech laskowy , migdały . Bardzo mała kwasowość, umiarkowana goryczka , pełne body . Na sam koniec w ustach pozostaje przyjemny posmak gorzkiej czekolady .

Offline KlaudiuszowaPani

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Delonghi Dynamica
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #50 dnia: 30 Czerwiec 2022, 14:52:37 »
Z chęcią skorzystam z tego przepisu, A gościom może podawałaś tak zrobioną kawę ?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #51 dnia: 30 Czerwiec 2022, 19:22:16 »
Z chęcią skorzystam z tego przepisu,
Na automacie?
》tertium non datur《

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1965
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #52 dnia: 16 Marzec 2023, 23:21:38 »
Czy to już może "tygrysek" no dobra namiastka tygryska.
21,5g kawy, uzysk 59g w czasie 34sek.
Tak sobie coś niecoś sprawdzamy widzę że idzie mi trochę lepiej niż rok temu.

tes vc.JPG

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1965
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #53 dnia: 18 Marzec 2023, 10:52:02 »
Nikt nie chce powiedzieć czy to już namiastka "tygryska" to może ktoś podpowie czy z wyglądu jest to powtarzalne - na smaki i te inne " Australijskie truskawki w Brazylijskiej Arabice czas przejdzie później :redface:

KAW 2C POWT.JPG

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10578
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #54 dnia: 18 Marzec 2023, 13:01:03 »
Co Ci powiedzieć? Toż to tylko fotografia... Sam musisz wiedzieć co do ust bierzesz.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1965
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #55 dnia: 18 Marzec 2023, 13:19:50 »
Co Ci powiedzieć? Toż to tylko fotografia...

U mnie oczy jako pierwsze przesyłają sygnał do "twardego dysku" czy warto na to tracić czas.

Później dopiero nos a podniebienie, język, gardła to już tacy bezwolni wykonawcy tego co "kamery" oczne wysłały do "twardziela" bo to po obróbce sygnałów z oczu pada komenda pić.

By nie było dzisiaj wolna sobota to i głupoty w głowie, tym bardziej że pogoda nie pozwala wyjść na rower.

Jka
 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #56 dnia: 18 Marzec 2023, 13:48:42 »
Lało się po ściankach filiżanek z podwójnej plastikowej wylewki Mikry, jako baza do cappuccino:
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10578
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #57 dnia: 18 Marzec 2023, 20:15:27 »
Pięknie, pięknie, LM do tego jest super. Ale oczywiście wszystko trzeba zgrać ze sobą.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #58 dnia: 20 Marzec 2023, 10:46:09 »
Columbia Finca El Rubio Papayo (nowa Palarnia MOKUME- kupiłem na festiwalu kawy ) jasne palenie doza 20g uzysk jak widać 53g-espresso gęste mocno czekoladowe w tle agrest,carmel ,czas około 1 minuty, preinfuzja 25 sekund.
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2023, 11:04:00 wysłana przez rollo45 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)
« Odpowiedź #59 dnia: 20 Marzec 2023, 14:10:48 »
Columbia Finca El Rubio Papayo (nowa Palarnia MOKUME- kupiłem na festiwalu kawy ) jasne palenie doza 20g uzysk jak widać 53g-espresso gęste mocno czekoladowe w tle agrest,carmel ,czas około 1 minuty, preinfuzja 25 sekund.
Tak długa ekstrakcja, to z Strietmana?

Tę cremę, to polerowałeś [emoji38]
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi