Autor Wątek: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle  (Przeczytany 8315 razy)

Offline lobr

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: kawiarka
kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« dnia: 01 Luty 2022, 13:12:17 »
Cześć,

Na początku dodam, że jestem zielony jeśli chodzi o kawy i ich przygotowanie, dopiero zaczynam zgłębiać temat. Czasami pijałem słodzone late, lub na szybko espresso na stacji paliw, aby pobudziło. Od wczoraj jestem posiadaczem 1zpresso q2, do tego zamówiłem na start też dwie kawy: COFFEE PLANT - Kenia Kamundu Filter oraz Coffeelab - Brazylia Cemorrado Sweet Edition Espresso z opisu wydawało się że bedą słodkie, dlatego je wybrałem.
Kawę parzę w kawiarce sugerując się tym wideo jakiegoś pana w serwisie YT oraz trochę poczytałem tu na forum i w innych źródłach. Kawiarkę mam taką: AMBITION Kawiarka Allessia 200 ml .
Wydaje mi się, że wszystko robię dobrze: młynek ustawiłem wg instrukcji producenta na 1,5 obrotu od pozycji 0. Do kawiarki wlałem gorącą wodę pod dolną krawędź zaworu bezpieczeństwa, zmieliłem pełny koszyczek kawy i wyrównałem nożem z krawędziami koszyka. Kawiarkę stawiam na płycie indukcyjnej wybierając poziom 9/10 z 15 (cokolwiek to oznacza :) ) Staram się zdejmować odrazu gdy kawiarka zaczyna "prychać".

 Kawa wychodzi jakaś kwaśna, zarówno jedna jak i druga, nie wiem o co chodzi. Czy coś robię źle czy to takie kawy. A może tak powinny smakować, może nie jestem przyzwyczajony do tego smaku. Generalnie wyczuwam nieprzyjemną kwasowość. Zastanawiam się co mogło pójść źle.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Luty 2022, 16:29:39 »
Spróbuj przerwać ekstrakcje zanim zacznie prychać, zmiel drobniej, swoja drogą też się skusiłem na Coffeelab - Brazylia Cemorrado Sweet Edition i mi nie podeszła.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Luty 2022, 19:18:42 »
Pojęcie "sweet" jest dość trudne do zrozumienia i zaakceptowania w odniesieniu do kawy. Kawa nie jest słodka, kawa jest kwaśna i gorzka. "Sweet spot" -- gdy odpowiednio kawę zaparzysz, dobierając wszystkie zmienne procesu, kawa może wyda Ci się słodka. Jest to bardzo subiektywne: dla jednych coś słodkiego, innym wydaje się kwaśne albo gorzkie.

Podejrzewam, że Kenia bardziej była do metod przelewowych a Brazylia może do espresso ale też jest jasno palona. Nie poddawaj się, spróbuj coś zmienić i poszukać jednak odrobiny przyjemności w kawie. Może zrób po prostu "zalewajkę" -- 9g na 120ml gorącej wody, po 4 minutach sprawdź jak smakują, jak pachną te kawy. Takie wrażenia postaraj się wydobyć z kawy za pomocą moki.
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2022, 19:20:45 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Luty 2022, 01:17:34 »
@lobr Trudno powiedzieć nie próbując tej samej kawy co Ty, czego jest to wina. Najlepiej znajdź kogoś bardziej doświadczonego w pobliżu z kim możesz spróbować tej kawy. Wtedy na pewno będzie łatwiej. W kwestii przemiału, ja bym nie patrzył na ilość obrotów zalecaną przez producenta, bo to często nijak się ma do rzeczywistości. Kawa ma być średniej grubości, taka mniej więcej jak drobny cukier/sól. Wodę możesz nalać wrzątek pod zaworek. Do sitka kawy na równi z krawędzią. Niektórzy stukają inni nie. Ja nie stukam, bo jakoś u mnie dawało to mało powtarzalne rezultaty. Moc średnia, może nieco zmniejsztak aby było w okolicach połowy skali. Gdy kawa zaczyna wypływać, zmniejsz moc o ok. połowę. tak aby wypływała równo i w miarę wolno. Raczej średnio palona kawa pod espresso będzie bardziej odpowiednia. Szczególnie jeśli rezultaty wydają się zbyt kwaskowe.

Nie wiem co widziałeś za filimiki, ale tu masz całkiem sensowny krótki:


Tu jeśli chcesz więcej gadania
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2022, 01:22:55 wysłana przez krystians »

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Luty 2022, 06:56:57 »
Możesz drobniej zmielić, przy Q2 na 1.5 obrotu robiłem niektóre dripy. Do kawiarki ustawiałem 1.0-1.3.

Offline lobr

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: kawiarka
Odp: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Luty 2022, 19:09:17 »
Dziękuję za odpowiedzi. Pokombinuje i dam znać :), najłatwiej będzie chyba na jedno parzenie zmieniać tylko jedną rzecz i sprawdzać efekt. Aktualnie mielenie mam zbliżone do typowych marketowych kaw mielonych

Zastanawiam się czy obowiązkowo w kawiarce trzeba wsypywać kawę równo po krawędzie koszyka dla uzyskania prawidłowego parzenia. Czy bardziej chodzi o powtarzalność.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Luty 2022, 20:16:13 »
Jeśli nasypiesz mniej, to woda może za szybko przelecieć i kawa nie zaparzy się poprawnie. Jednak da się też z mniejszej ilości przeważnie mocniej palonych, sklepowych kaw. Kwestia oprawcowania swojego przepisu. Piłem u paru osób tak przygotowaną kawę i była dobra. Kwestia dobrania przepisu do własnych upodobań, kawy i kawiarki. Jednak w teorii urzadzenie było zaprojektowane pod parzenie pełnego sitka.

Offline lobr

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: kawiarka
Odp: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Luty 2022, 13:23:58 »
Nie podnosiłęm wątku bo zbierałem doświadczenie metodą sukcesów i porażek :mrgreen: Natomiast to co teraz mogę powiedzieć/zapytać, wydaje mi się że jest progress ale mam kilka wątpliwości.
1. Jakie powinny być proporcje wody do ilości kawy (przed jak i po zaparzeniu). W tutorialach spotykam się z proporcjami 4x więcej wody niż kawy. Generanie u mnie w koszyczek kawiarki wchodzi ok 14-15 g kawy. Do zbiornika z wodą kawiarki wchodzi 200 ml wody (po zawór). Natomiast po zaparzeniu dostaje różnie - czasami kawiarka prycha prawie odrazu więc zdejmuję i wtedy mam z 30 ml kawy, a czasami nawet powyżej 100. Z reguły wychodzi koło 60 ml. Faktycznie jeśli kawiarka prycha kawa robi się kwaśna. Dziewczyna mówi że kawy zbyt mocne mi wychodzą i trzeba z wodą rozcieńczać, mi się wydaje że to jest ok jeśli ma być "ala espresso". Chociaż też każdy ma inne preferencje smakowe. Przypuszczam że jest podobnie jak z koktajlami - "koktajl jest wtedy dobry gdy Ci smakuje", ja np lubię whisky na samym lodzie, może dlatego mocna kawa jest dla mnie ok, ale kwaśna mnie irytuje ;)

2.Czy jest możliwe że grubość mielenia trzeba dostosować pod konkretną kawę? Kupiłem ich kilka aby próbować na różnych i to co w miarę sprawdza sie na jednej niekoniecznie sprawdza sią na drugiej...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Luty 2022, 14:18:27 »
Czy jest możliwe że grubość mielenia trzeba dostosować pod konkretną kawę?
Tak, bo kawy różnie się rozdrabniają, elektryzują, zbrylają i potem układają w sitku. Zwróć uwagę żeby kawa była luźna, niezbrylona i równomiernie rozprowadzona po sitku.

czasami kawiarka prycha prawie odrazu więc zdejmuję i wtedy mam z 30 ml kawy
To się nie powinno zdarzać, najprawdopodobniej w takim wypadku trzeba mielić grubiej. Najprościej byłoby jakbyś nagrał filmik z tego jak przygotowujesz, to można ewentualny błąd wyłapać.

1. Jakie powinny być proporcje wody do ilości kawy (przed jak i po zaparzeniu)
U mnie w tradycyjnej aluminiowej 3tz zarówno w GAT jak i Bialetti mieści się ok. 17 g kawy średniopalonej z lokalnej palarni, bez ubijania, minimalnie poniżej krawędzi.

W Bialetti i GAT wody pod zaworek wchodzi równo 150 g w obu. Uzysk ok. 115 - 120 g. Przy czym pomimo, że GAT i Bialletti mają bardzo podobne rozmiary i pojemności sitek, to trochę inaczej do obu trzeba mielić, bo GAT przyjmuje trochę drobniejsze mielenie. Może kwestia rozmiaru i rozmieszczenia otworów w sitkach, bo nieco się różnią.
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2022, 14:20:52 wysłana przez krystians »

Offline niebieski_luk Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Aeropress, V60, Kazak Rota
  • Młynek: Kinu M47
Odp: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Luty 2022, 23:34:42 »
Prychanie może być związane z płytą indukcyjną i jej regulacją mocy na zasadzie włącz-wyłącz. Zrób taki test i wsadź całość do pustego stalowego garnka z grubym dnem i zobacz czy proces parzenia się nie uspokoi.
Wstępnie wodę do przygotowania kawy rozgrzewasz do jakiej temperatury?

Offline lobr

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: kawiarka
Odp: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Marzec 2022, 16:03:02 »
Nie odpisywałem jakiś czas bo dalej kombinowałem stosując się do zaleceń. Wydaje mi się że korzystając z rad udało mi się wypracować coś co dla mnie jest zadowalające.

Nalewam między 150-155 g wody mocno ciepłej wody. Mielę kawę tak 1,25 obrotu w moim młynku (1zpresso q2) ok 16-17 g. Tyle mieści się w koszyku kawiarki po brzegi delikatnie stukając koszykiem aby zagęścić ziarna, później "kopczyk" nożem wyrównuje do krawędzi koszyka. Mam płytę indukcyjną więc stawiam kawiarkę na ciepłym polu w którym chwilę wcześniej podgrzewałem wodę w czajniku. Zaparzanie trwa ok 25-35 sekund. Zwykle wychodzi koło 105-110 g naparu. Praktyka pokazała że dobrze się sprawdza jak cała kawiarka jest wcześniej lekko ciepła więc chwilę przed przygotowaniem kawy wlewam do niej ciepłej wody którą wylewam.

Jedynie mam wątpliwości czy koszyk jak i sitko oraz uszczelka powinny być suche zupełnie suche w momencie skręcania kawiarki. Czy nie powinno mieć to większego znaczenia.


Niestety dziewczynie nie podchodzi kawa z kawiarki. wg niej za mocne ona najbardziej lubi zalewajke ;) więc muszę spróbować innych metod, rozważam czy french press czy aeropress czy może jakiś drip.


Prychanie może być związane z płytą indukcyjną i jej regulacją mocy na zasadzie włącz-wyłącz. Zrób taki test i wsadź całość do pustego stalowego garnka z grubym dnem i zobacz czy proces parzenia się nie uspokoi.
Wstępnie wodę do przygotowania kawy rozgrzewasz do jakiej temperatury?

Tak, mam płytę indukcyjną. Spróbowałem tak następnego dnia zrobić po przeczytaniu posta i było super i byłem szczęśliwy że "to jest to" niestety przez kolejne kilkanaście razy nie udało mi się tego powtórzyć i wychodziło  słabo więc zrezygnowałem z tego sposobu :(

To się nie powinno zdarzać, najprawdopodobniej w takim wypadku trzeba mielić grubiej. Najprościej byłoby jakbyś nagrał filmik z tego jak przygotowujesz, to można ewentualny błąd wyłapać.
Niestety jestem tu na forum zbyt świeży i nie mam uprawnień żeby podlinkować filmik czy nawet fotki, ale dziękuję, Twoje rady były dla mnie pomocne :)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Marzec 2022, 18:15:57 »
Niestety dziewczynie nie podchodzi kawa z kawiarki. wg niej za mocne ona najbardziej lubi zalewajke  więc muszę spróbować innych metod, rozważam czy french press czy aeropress czy może jakiś drip.

Zmiel nieco drobniej, nasyp pół koszyka i ubij. Nie przejmuj się tym, że będzie "dziura". Zrób kawę na zimnej wodzie (tzn. taką wlej) i zimnej kawiarce - to jest nieistotne (choć, jak chcesz, możesz trzymać się przyjętej metody). Po prostu puść i trzymaj na "gazie" do furkotania (spokojnie się może ono zacząć). Może Twojej Pani podpasuje.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Marzec 2022, 19:06:48 »
...nasyp pół koszyka i ubij. Nie przejmuj się tym, że będzie "dziura". ...
Co chcesz tym osiągnąć? pól koszyczka po ubiciu będzie 1/4 wypełniona, gdzie po kontakcie z wodą to ciastko i tak się rozpadnie i podejrzewam, że się połamie i zostaną kawałki suchych zbitek. Obstawiam, że dostaniesz słabe i bardzo kwaśne świństwo od dużej nadekstrakcji tylko części kawy, której i tak dajesz połowę. Tamping w ekspresie umożliwia zbudowanie ciśnienia na ciastku i ma na celu równomierne rozprowadzenie go przez kawę, w kawiarce ile masz tego ciśnienia z "pompy" 0.3? Hoffman to mierzył niedawno. Twoja porada jest dla mnie zupełnie nielogiczna, po to wypełniamy sitko mniej więcej w całości kawą, żeby osiągnąć to co w kolbie, czyli żeby ta kawa stawiała równomierny opór podnoszącej się wodzie, tyle że ta woda podnosi się powoli i niewielką siłą, dlatego nie ubijamy jej. Tu nie stworzy się warstwa wody o wysokim ciśnieniu pomiędzy prysznicem a ciastkiem, nie zrobisz testu monety. Typowym błędem jest nasypywanie za mało kawy i pozwolenie wodzie zrobienia sobie kanałów przez część kawy, co prowadzi do nieprzyjemnej kwaśności.

...Zrób kawę na zimnej wodzie (tzn. taką wlej) i zimnej kawiarce - to jest nieistotne...
Co jest nieistotne, temperatura startowa wody w kawiarce? przecież to jedna z podstawowych metod kontroli kawiarki, pewnie, że nie jest to zawsze lepszy pomysł, chodź zazwyczaj jest. Sam używając np takiej małej 1tz wolałem zaczynać od zimnej, bo to ułatwiało kontrolę tego maleństwa ale robiłem to celowo, są na forum pomiary temperatur parzenia i przy zimnej wodzie na starcie kawiarki zaczynają przepychać ją w stanowczo za niskiej temperaturze.

Moim zdaniem takie kombinacje, żeby popsuć ekstrakcję sa bez sensu, jeżeli intensywność naparu z kawiarki komuś nie podchodzi, to są inne metody, sam pijam głównie przelewy, clevery czy aero albo dobrze wyparzony napar można rozcieńczyć wodą. Tak samo jak zawsze radzimy fanom dużej czarnej z kolby, lepiej rozcieńczyć dobre espresso niż cisnąć 200ml przez ekspres

Słowian

  • Gość
Odp: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Marzec 2022, 19:45:33 »
Kawiarkę stawiam na płycie indukcyjnej wybierając poziom 9/10 z 15
Ten poziom 9/10 to raczej dużo. Spróbuj z mniejszą mocą, żeby kawa od początku do końca wpływała delikatnym strumieniem, a kiedy zamiast stróżki kawy pojawi się piana to szybkie chłodzenie dolnego zbiornika np. w miseczce z zimną wodą.
Do kawiarki wlałem gorącą wodę pod dolną krawędź zaworu bezpieczeństwa, zmieliłem pełny koszyczek kawy i wyrównałem nożem z krawędziami koszyka.
Ta część operacji jest raczej ok, sam tak robię, chociaż teraz kiedy znam dokładnie pojemności sitek to mielę tyle, że nie trzeba zgarniać nadmiaru, kwestia wprawy.
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec 2022, 19:49:26 wysłana przez Słowian »

Offline niebieski_luk Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Aeropress, V60, Kazak Rota
  • Młynek: Kinu M47
Odp: kwaśna kawa z kawiarki - co robię źle
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Marzec 2022, 08:45:10 »
Zalewanie zimną wodą wydłuża czas, w którym sucha zmielona kawa przebywa w cieple - jest to odpowiednik załadowania kolby z kawą do nagrzanego ekspresu i zwlekanie z uruchomieniem pompy - słaby pomysł.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi