Autor Wątek: zamiana automatu na kolbowy  (Przeczytany 4109 razy)

Offline Bacio Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: ECM Synchronika + Miele CVA620
  • Młynek: Ceado E37J
zamiana automatu na kolbowy
« dnia: 26 Styczeń 2022, 23:26:47 »
Dzień dobry,

Mam w domu kilkunastoletni ekspres automatyczny Miele CVA620. Używamy go w 40% do robienia espresso i 60% do czarnej americany. To jakieś 10 kaw dziennie w dni normalne i 20 podczas świąt, imprez rodzinnych itp.

Chciałbym "pobawić się" w robienie kawy, gdzie mam większy wpływ na efekt końcowy, stąd chęć zakupu ekspresu kolbowego. To, co zobaczyłem w sklepach typu MediaExpert to jakaś porażka. Tam wszystko się urywa od samego patrzenia... I tak trafiłem na to Forum, a po przeczytaniu połowy Internetu wiem mniej niż na początku.

Myślę o zakupie używanego, ale pokawiarnianowego sprzętu. Myślałem o wydaniu na ekspres i młynek gdzieś w sumie do 5000 zł, ale to bardzo szacunkowa kwota (w górę i w dół). Wolę dobry kilkuletni niż nową zabawkę.

Czy szukanie oferty na Olx / Allegro / tu na Forum ma sens skoro i tak nie będę w stanie zweryfikować danej oferty?

Np. jest na Olx dwukołowy Carimali z młynkiem Macap M5D i wygląda dla mnie cenowo bardzo OK (nawet nieco zaskakująco nisko), chociaż ma niepotrzebnie dwie kolby, a przez to jest i cięższy.
Inne oferty na używany sprzęt szybko znikają, a ta - nie. (Pewnie są ukryte problemy - nagrzewanie się dwa dni, albo serwis kosztujący więcej niż maszyna, itp.).

Teraz pytanie - jak/gdzie szukać takiego grata, który pozwoli na zabawę w domowego baristę?

(Mój CVA620 i tak zostaje, więc kolba będzie stała obok...)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 790
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: zamiana automatu na kolbowy
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Styczeń 2022, 07:58:30 »
Bez sensu, do zaorania ogródka chcesz kupić ciągnik?  w wątpliwym stanie? za taką kasę?
Sam się prosisz o kłopoty - przemyśl to raz jeszcze.
Ale jak koniecznie chcesz to poszukaj tu

https://www.coffeedivision.pl/pl/offer/ekspresy-uzywane




Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: zamiana automatu na kolbowy
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Styczeń 2022, 08:14:21 »
A dlaczego bez sensu? Dobrze - ja popieram. Jeśli dobrze rozumiem to nie robicie wogole kaw mlecznych a to oznacza ze w tym budżecie możecie kupić lepsza maszynę. Jedna tylko uwaga generalna - skoro masz automat to zapewne nie masz młynka. A do kolby młynek musisz mieć i nawet zaryzykowałbym twierdzenie ze młynek ważniejszy niż ekspres.

Popatrz na koneser.pl oraz caffeesite.pl

Tam coś sobie popatrz w budżecie a potem pytaj dalej.  :) :)

"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: zamiana automatu na kolbowy
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Styczeń 2022, 09:38:24 »
@akrool nie doczytałeś - w tym zestawie jest młynek MACAP M5D a więc kolega myśli również o młynku. Przy tej kwocie nie ryzykowałbym jednak ekspresu używanego. Młynek - owszem może być używany. Co najwyżej żarna będzie trzeba kiedyś wymienić. Ale z używanymi ekspresami kupowanymi bez wcześniejszego przeglądu jako sprzęt po zlikwidowanym lokalu to może być różnie.
Poza ww. stronami polecam zajrzeć także na naszą stronę. Jest w tej chwili fajna promocja na ekspresy BELLEZZA z gratisowymi akcesoriami. Podaję link do opisów:
https://ekspresdokawy.pl/pl/o/k/bellezza-43.html/page/2
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: zamiana automatu na kolbowy
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Styczeń 2022, 10:25:40 »
Słusznie - teraz doczytałem, że budżet na komplet.
1. Młynki np:
- EUREKA mignon specialita (wszystko super poza niezbyt wygodną regulacją i rozsypywaniem kawy naokoło)
- Fiorenzato F4
- Rocket Faustino
- Ceado E6P - ten w tym budżecie będzie niestety już za drogi...

2. Ekspresy
- Bezzera B09 (chyba najsensowniejszy w tym budżecie - razem z młynkiem powinno się zmieścić)
- Rancilio Silvia
- Elit Anna

A popatrz też na forum na używane oferty, bo często to są bardzo dobre urządzenia z dobrych rąk, znaną historią i zadbane.
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline Bacio Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: ECM Synchronika + Miele CVA620
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: zamiana automatu na kolbowy
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Styczeń 2022, 22:49:48 »
Bardzo dziękuję za wszystkie dotychczasowe wypowiedzi w tym wątku. Są dla mnie niezwykle cenne.

Już zrozumiałem i zaakceptowałem, że zwiększam znacząco budżet na zestaw. Wolę przepłacić niż potem pluć sobie w brodę, że oszczędziłem 5 zł i nie mam oczekiwanych efektów.

Widzę także, że bez pofatygowania się do fachowego sklepu nic nie załatwię, bo bez rozmowy ze sprzedawcą na pewno przegapię coś istotnego. Jestem z Warszawy, więc lokalizacje jak Warszawa, Nadarzyn czy Łódź są komfortowe. Lubię kupować u "żywego człowieka", więc to chyba dobry pomysł.

Zwiększam budżet do około 10.000 - 12.000 zł za komplet (młynek + ekspres), ale dochodzi (dosyć trudny) warunek, że musi optycznie podobać się Żonie :)
A młynek nie może sypać na boki. I robienie kawy ma mi sprawiać przyjemność. A jak trzeba będzie zwiększyć budżet to zwiększę, ale musiałbym być zdecydowanie pewny, że dam radę odpowiednio wykorzystać ten naddatek.


Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: zamiana automatu na kolbowy
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Styczeń 2022, 14:56:53 »
Jeżeli chcesz wydać relatywnie duże pieniądze na sprzęt, to moim zdaniem obowiązkowo trzeba wybrać się na osobiste zakupu, co słusznie wskazałeś. Tam dowiesz się o różnicach w budowie sprzętu, zrobisz czasem na nim kawę, podotykasz wszystko, pomacasz młynek..
Zawsze możesz też liczyć na wstępne przeszkolenie w obsłudze i tym, jak przygotowuje się espresso, niezależnie od tego jaki masz sprzęt.
Pamiętaj, aby nie przestrzelić się z np wielkością bojlera w ekspresie, bo potem może się okazać, że zbyt długo czekasz, aż się nagrzeje. I po co grzać np 4 litry wody na dwie kawy. Można to ominąć (czas nagrzewania) używając programowalnej wtyczki do gniazda. Wtedy ekspres włącza się wtedy, kiedy chcesz. Zwiększa to nieco zuzycie prądu, ale nie jakoś dramatycznie. Jest na forum stosowny wątek, kolega @skansen o ile dobrze pamiętam zrobił testy porównawcze.
A na koniec, po zakupie sprzętu pamiętaj, aby zaopatrywać się w dobrej jakości kawę, z jakieś do tej palarni.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5303
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: zamiana automatu na kolbowy
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Styczeń 2022, 17:15:14 »
Zwiększam budżet do około 10.000 - 12.000 zł za komplet (młynek + ekspres)
Tak się zastanawiałem, co bym kupił dzisiaj za 12k i doszedłem do wniosku, że to samo Ceado & ECM, po prawie trzech latach użytkowania. Co do kwestii wizualnych żony, jak wypije poprawnie zrobioną kawkę, nie będą już dla niej tak ważne, a być może wypowie się Twoja żona jak moja, że w razie rozwodu bierze Ceado, gdzie na początku nazywała go brzydactwem.

A jak się łatwo czyści żarna:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8187.0
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2022, 17:29:27 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: zamiana automatu na kolbowy
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Styczeń 2022, 18:57:04 »
Hehe mam dokładnie takie samo odczucie Młyn ceado i ECM z zaworem control flow, są doskonałe
gdybym musiał wybierać taniej zostawiłbym młyn i wziął ze względu na wielkość, też tańszego hx bellonę albo marę x (mam też 2 różne ascaso z pid ale jednak jakoś słabiej mi na nich idzie ... choć maszyny b. dobrze wyglądają)
Miałem okazję podziałać z wyższym modelem ecm nową synchroniką i tym samym młynkiem i nie było aż takiej różnicy jak w cenie, a zawór mniej wygodnie umieszczony, jakoś wyższa obudowa chyba jest....
Natomiast co do młynka to 37s vs ecm 64 to jednak różnica x2 zarówno w zbrylaniu, komforcie pracy no i czyszczenie ...przy maszynie takich aż różnic nie widzę
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2022, 18:59:58 wysłana przez Cob »

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: zamiana automatu na kolbowy
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Styczeń 2022, 19:45:33 »
He He - ja też wybrałbym chyba to samo co mam czyli Ceado E6P + Bezzera DUO PID.
A jak chcesz osobiście i "dotknąć" każdego urządzenia i w miłej atmosferze pogadać z kompetentnymi sprzedawcami to polecam CoffeeSite w Nadarzynie.
Mnie się tram kupowanie podobało i po wizycie trochę mi się w głowie przestawiło względem tego co sobie wymyśliłem po lekturze internetów :-)
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2022, 19:47:39 wysłana przez akrool »
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline Bacio Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: ECM Synchronika + Miele CVA620
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: zamiana automatu na kolbowy
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Luty 2022, 22:37:55 »
Zdecydowałem się na ekspres Quick Mill - Aquila 0985 PID.

Teraz poluję na młynek...

Offline Bacio Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: ECM Synchronika + Miele CVA620
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: zamiana automatu na kolbowy
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Luty 2022, 17:16:54 »
Młynek wybrany: Ceado E37J.

Idę na kawę :-)

Dziękuję wszystkim za uwagi i komentarze. Były bardzo cenne.

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: zamiana automatu na kolbowy
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Luty 2022, 18:03:22 »
Gratulacje - chociaz budżecik to tak razy dwa chyba  :D
U mnie tez tak było….
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5303
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: zamiana automatu na kolbowy
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Luty 2022, 18:07:50 »
a być może wypowie się Twoja żona jak moja, że w razie rozwodu bierze Ceado
Przekonałeś żonę, że w razie czego, dostanie młynek😉

Gratulacje - świetny zestaw👍
Napisz z czasem o swoich wrażeniach, jak się z nim lepiej zapoznasz.
》tertium non datur《

Offline Bacio Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: ECM Synchronika + Miele CVA620
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: zamiana automatu na kolbowy
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Luty 2022, 21:12:36 »
Gratulacje - chociaz budżecik to tak razy dwa chyba

Budżety są po to, aby je przekraczać. Jeszcze trochę bym poczytał Forum i jeszcze w górę bym musiał pójść!

Przekonałeś żonę, że w razie czego, dostanie młynek😉

Lepiej! Powiedziałem, że to dla niej prezent na Walentynki... Miał być E6P, ale powiedziała, że brzydki i do kuchni nie pasuje, więc w ramach prezentu walentynkowego DLA NIEJ dopłaciłem do E37J, który jej się podoba. Jakiż ja jestem dobry!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi