Autor Wątek: Światło a kawa  (Przeczytany 6402 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Styczeń 2022, 18:52:40 »
Ale generalnie, światło czyni cuda na tej swojej "korpuskularno-falowej" zasadzie. Właśnie spaceruję sobie po górskiej drodze. W dole, jakieś pół kilometra ode mnie świeci żółto szpaler drogowych lamp. Wkurza mnie to światło, oślepia, nawet na taką dużą odległość oświetla ścianę lasu. Idę i widzę swój cień i cienie drzew, traw, barwy kamieni. Czysty spam i zakłócenie w nocnej ciszy...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Styczeń 2022, 19:11:34 »
weź ich nie promuj  ;)
Trudno powiedzieć co należy promować. Może właśnie idiotów. Może ta część narodu, która nie rozumie, że tacy apostołowie prawdy spiskowej są niebezpiecznymi imbecylami, powinni pójść za nimi do nieba/piekła bram.  Tak jak kiedyś wykoszono inteligencję, która podążała za szczytnymi ideami. Może by się trochę wyrównało..?

Może w naszym kraju należałoby wprowadzić zakaz nauki? Może to dałoby największy efekt edukacyjny?
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2022, 19:19:25 wysłana przez krystians »

Offline popcorn

  • Wiadomości: 348
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Styczeń 2022, 19:29:41 »
Może w naszym kraju należałoby wprowadzić zakaz nauki?
Zakaz "nauki", czy może należałoby zdelegalizować termometry i zabronić ich użytku?

Może to dałoby największy efekt edukacyjny?
Co to znaczy "efekt edukacyjny"? Masz na myśli "efekt indoktrynacyjny"? Może samodzielne myślenie dałoby lepsze efekty?
Na prawdę nie rozumiem, w czym macie problem? Powtarzam: wystarczy użyć zwykłego termometru i każdy może się o tym doświadczalnie przekonać.
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Styczeń 2022, 19:36:17 »
Może w naszym kraju należałoby wprowadzić zakaz nauki?
Zakaz "nauki", czy może należałoby zdelegalizować termometry i zabronić ich użytku?

Może to dałoby największy efekt edukacyjny?
Na prawdę nie rozumiem, w czym macie problem? Powtarzam: wystarczy użyć zwykłego termometru i każdy może się o tym doświadczalnie przekonać.
No właśnie w tym kłamstwie jest problem. Zwykły termometr pokazuje swoją temperaturę a nie temperaturę przedmiotu czy otoczenia!
Weź termometr w letni dzien na słońce i do cienia i otrzymasz dwa różne wyniki, a mimo to temperatura powietrza jest taka sama w cieniu i słońcu. To nasza skóra czy przedmiot odbiera ja inaczej. To co piszesz to brak podstawowej wiedzy i manipulacje rozmówcą, a nie żadne eksperymenty
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Styczeń 2022, 19:38:34 »
Właśnie edukacja pozwala nam rozumieć, o czym nie mówi termometr. Nie mam tu na myśli powtarzania regułek w ławce. Jednak wyważanie otwartych drzwi zaklęciami, też nie ma sensu. :)

W linku z tego postu wszystko jest wytłumaczone, oczywiście dla niektórych nauka może być niewiarygodna :
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=11748.msg244483#msg244483
https://flatearth.ws/cold-moonlight
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2022, 19:45:12 wysłana przez krystians »

Offline popcorn

  • Wiadomości: 348
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Styczeń 2022, 20:03:05 »
Weź termometr w letni dzien na słońce i do cienia i otrzymasz dwa różne wyniki, a mimo to temperatura powietrza jest taka sama w cieniu i słońcu.
Nie jest.

Na tym właśnie polega różnica pomiędzy "temperaturą w słońcu", a "temperaturą w cieniu" - są to dwie różne temperatury powietrza. Oczywiście, "temperaturę powietrza" wywodzimy na podstawie obserwacji i dalej zależy już to, jakiego przyrządu użyjemy?
Jeśli jest to termometr rtęciowy, to obserwujemy objętość rtęci, która zwiększa się proporcjonalnie do swojej temperatury, a ta temperatura zwiększa się proporcjonalnie do temperatury otaczającego ją powietrza. Czyli na podstawie objętości rtęci wnioskujemy temperaturę powietrza. Tak działa "pomiar temperatury" jakiegoś medium w praktyce. Sorry, ale nie ja to wymyśliłem i jest to ogólnie przyjęta praktyka, uważana za "naukową".
Przecież tak samo mierzymy temperaturę wody do parzenia kawy i jakoś nie zauważyłem żebyś wcześniej oponował, że to jest oszustwo i woda wcale nie ma jakiejś tam temperatury :mhh:.

I tak samo jak "temperatura powietrza nie jest taka sama w cieniu i słońcu", tak samo "temperatura wody nie jest taka sama w czajniku, jak temperatura wody w kranie" ;).
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2022, 20:07:29 wysłana przez popcorn »
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Styczeń 2022, 20:07:13 »
Siedziałeś kiedyś w zamkniętym samochodzie na słońcu? Termometr to taki odpowiednik zamkniętego samochodu/szklarni i mierzy temperaturę "wewnątrz siebie", nie ma ona zbyt wiele wspólnego z temp. powietrza na zewnątrz (też w słońcu)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Styczeń 2022, 20:13:37 »
Weź termometr w letni dzien na słońce i do cienia i otrzymasz dwa różne wyniki, a mimo to temperatura powietrza jest taka sama w cieniu i słońcu.
Nie jest.

Na tym właśnie polega różnica pomiędzy "temperaturą w słońcu", a "temperaturą w cieniu" - są to dwie różne temperatury powietrza. Oczywiście, "temperaturę powietrza" wywodzimy na podstawie obserwacji i dalej zależy już to, jakiego przyrządu użyjemy?
Jeśli jest to termometr rtęciowy, to obserwujemy objętość rtęci, która zwiększa się proporcjonalnie do swojej temperatury, a ta temperatura zwiększa się proporcjonalnie do temperatury otaczającego ją powietrza. Czyli na podstawie objętości rtęci wnioskujemy temperaturę powietrza. Tak działa "pomiar temperatury" jakiegoś medium w praktyce. Sorry, ale nie ja to wymyśliłem i jest to ogólnie przyjęta praktyka, uważana za "naukową".
Przecież tak samo mierzymy temperaturę wody do parzenia kawy i jakoś nie zauważyłem żebyś wcześniej oponował, że to jest oszustwo i woda wcale nie ma jakiejś tam temperatury :mhh:.

I tak samo jak "temperatura powietrza nie jest taka sama w cieniu i słońcu", tak samo "temperatura wody nie jest taka sama w czajniku, jak temperatura wody w kranie" ;).

😳
Oczywiście, ze jest.
Nawet zakurzony termometr rtęciowy pokaże inna temperaturę niż czysty, bo inaczej światło przechodzi przez szkło. Zreszta używanie termometra rtęciowego do mierzenia temperatury powietrza ma się tak samo jak używanie wagi łazienkowej do parzenia dripa 
Tak samo gdy wyjdziesz w lato w białym ubraniu inaczej odczujesz temperaturę niż gdy wyjdziesz w czarnym ubraniu, temperatura zewnętrzna zostaje taka sama. Kurczę to już sześciolatki  wiedzą.

Tu masz kilka linków, ale i tak to pewnie nie trafi…




Rozwiniecie tematów tutaj:
https://open.spotify.com/episode/45Zg8PVVi3H7U6giSdpqXB?si=0MECW-jmSdCiTvDnTjmcIw
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2022, 20:20:25 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline popcorn

  • Wiadomości: 348
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Styczeń 2022, 20:28:22 »
Tak samo gdy wyjdziesz w lato w białym ubraniu inaczej odczujesz temperaturę niż gdy wyjdziesz w czarnym ubraniu, temperatura zewnętrzna zostaje taka sama. Kurczę to już sześciolatki  wiedzą.

Tylko że ja nie jestem "na zewnątrz" ubrania, tylko "wewnątrz" i ta temperatura mnie interesuje i bezpośrednio dotyczy. Tak samo jak wyjdę w futrze, albo pdkoszulku to co z tego, że nie zmienię swoim strojem temperatury powietrza? Twój argument jest bez sensu - myśl logicznie, albo się chociaż udawaj.
Chyba że uprawiasz "logikę sześciolatka":doh:, to ok .

I ten Neil deGrasse to przecież debil, więc powoływanie się na jego "autorytet" jest wg mnie niepoważne. Nie chce mi się nawet odpalać tych filmików teraz, może potem będę się chciał pośmiać i będę miał trochę czasu do zmarnowania, to zajrzę...
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Styczeń 2022, 20:35:33 »
 :doh: :picardpalm:

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Styczeń 2022, 20:56:59 »
Ok, większego samozaorania nie widziałem od dawna.
Bez odbioru.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #26 dnia: 03 Styczeń 2022, 20:59:59 »
Jak widać kawa jest demokrytyczna i oświecenia nie niesie. Może należałoby ją pić na krużganku, aby dawała efekt edukacyjny?

Przypomina mi się tekst napisany jakieś 25 lat temu, przez kolegę o czołobijni medytacyjnej. Szło to jakoś tak: "Tu bij głową w celu oświecenia.(..) Po przekroczeniu 100%, nadwyżką możesz podzielić się z sąsiadem". Oczywiście tekst był znacznie bardziej rozwinięty, jednak był to zbliżony poziom abstrakcji. :)
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2022, 21:11:42 wysłana przez krystians »

Offline popcorn

  • Wiadomości: 348
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #27 dnia: 03 Styczeń 2022, 21:11:34 »
Ok, większego samozaorania nie widziałem od dawna.
Bez odbioru.
Samozaorania? Jak brakuje argumentów to tak najprościej powiedzieć. Też nie jestem zainteresowany dyskusją z Tobą, czy wymianą argumentów, bo Twoje są właśnie na poziomie sześciolatka :wow2:.

To raczej Ty się samozaorałeś idiotycznym argumentem, że temperatura wewnątrz "czarnego ubrania" jest taka sama jak wewnątrz "białego ubrania" i tylko się ją inaczej odczuwa :doh:. Dokładnie jak dziecko.
Powiedz to wodzie w czarnej rurce instalacji ogrzewania solarngo, że nie powinna się nagrzewać i że tylko jej się wydaje, że ma wyższą temperaturę niż temperatura na zewnatrz rurki i przecież już sześciolatki wiedzą, że to tylko jaj złudzenie ::).
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #28 dnia: 03 Styczeń 2022, 21:24:29 »
Zamknąć?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Światło a kawa
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Styczeń 2022, 21:27:08 »
Taaa

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi