Autor Wątek: Lelit Victoria - trudności w spienianiu mleka  (Przeczytany 2814 razy)

Offline traker

  • Wiadomości: 24
Lelit Victoria - trudności w spienianiu mleka
« dnia: 30 Grudzień 2021, 10:15:43 »
Cześć,
Od dłuższego czasu mam problem, aby dobrze spienić mleko.
Nie jestem pewien czy ekspres osiąga zadaną temperaturę 138 stopni, po włączeniu ekspresu nagrzewa się do 95 stopni i po aktywowaniu spieniania praktycznie od razu na PID pokazuje 138 stopni. Później z kolei po spienieniu nie może osiągnąć 95 stopni, caly czas miga temperatura, dopiero po wyłączeniu i włączeniu ekspresu jest ok.

Co do samego procesu spieniania, to robię mam nadzieję wszystko jak należy. Mleko wyjmuję z lodówki, nalewam do dzbanuszka i spieniam. Próbowałem z różnymi mlekami krowymi, jak również roślinnymi.
Efekt praktycznie zawsze taki sam, dzbanek mocno się nagrzewa, mleko może minimalnie jest spienione, ale dosłownie na jeden łyk, przy pojemności dzbanka 360 ml, mleka wlewam połowę lub 1/3.

Macie jakieś pomysły ?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Victoria - trudności w spienianiu mleka
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Grudzień 2021, 10:42:51 »
po aktywowaniu spieniania praktycznie od razu na PID pokazuje 138 stopni. Później z kolei po spienieniu nie może osiągnąć 95 stopni, caly czas miga temperatura, dopiero po wyłączeniu i włączeniu ekspresu jest ok.
Taka działają układy jednobojlerowe.
Na przejście z trybu kawy do trybu pary musisz chwilę poczekać (kilkadziesiąt sekund). Nie sugeruj się wskazaniem PID-po przełączeniu w tryb pary poczekaj minutę i dopiero wtedy spróbuj.
Z kolei przejście z trybu pary na tryb kawy może trwać znacznie dłużej. Ten ekspres nie ma układu chłodzącego, możemy przyspieszyć proces stygnięcia przepuszczając wodę przez grupę/dyszę.

Offline SLK Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Specialita
Odp: Lelit Victoria - trudności w spienianiu mleka
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Grudzień 2021, 15:09:00 »
Z początku, jak kupiłem ekspres, też przez długi czas nie mogłem spienić mleka. Błędem było zbytnie zanurzenie dyszy w mleku. Teraz zanurzam końcówkę prawie na granicy syczenia pary a chlapaniem mleka  - do wyczucia. Końcówka umieszczona bliżej środka  powierzchni, ale tak aby wprawić mleko w ruch wirowy. Dopiero pod koniec zanurzam głęboko dyszę i wylaczam parę. Dzbanek można dodatkowo trzymać w lodówce.

Offline drwaski

  • Wiadomości: 51
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Mignon Specialita
Odp: Lelit Victoria - trudności w spienianiu mleka
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Grudzień 2021, 16:18:48 »
W Victorii, PID pokazuje zadaną temperaturę a nie rzeczywistą, natomiast pod temperaturą jest (przynajmniej w wersji oprogramowania 1.13) pasek postępu. Kiedy pasek dochodzi do końca, cyfry przestają migać, wtedy ekspres osiągnął zadaną temperaturę. Dawno nie spieniałem mleka ale w czasie nagrzewania do pary, spokojnie ogarniam dzbanek i mleko a ekspres po chwili jest gotowy.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Victoria - trudności w spienianiu mleka
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Grudzień 2021, 08:39:38 »
Dokładnie jak napisał @drwaski  po przełączeniu na tryb pary pokazuje się pasek postępu, dopiero po załadowaniu powinieneś rozpocząć spienianie. Wrzuć jakiś filmik jak to wygląda i może będziemy w stanie jakoś pomóc.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline traker

  • Wiadomości: 24
Odp: Lelit Victoria - trudności w spienianiu mleka
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Grudzień 2021, 10:20:03 »
Dzięki SLK, okazało się że jak płycej trzymam dyszę to od razu jest w porządku ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi