Autor Wątek: Ekspres kolbowy za około 1000zł  (Przeczytany 687 razy)

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Ekspres kolbowy za około 1000zł
« dnia: 02 Styczeń 2024, 11:54:08 »
Witam,
szukam ekspresy kolbowego używanego w cenie około 1000zł.
Niestety mój zasób wiedzy nie pozwala samemu jednoznacznie stwierdzić co wybrać, dlatego pytam was.
Bardzo podobają mi się ekspresy Lelit  na olx można w ciekawej cenie dostać choćby Lelit Grace za niecałe 1500zł i bardzo mnie przekonuje ta propozycja, ale chciałem wydać trochę mniej i nie wiem czy warto za taki ekspres dopłacać a druga kwestia to to, że Lelit Grace ma grupę 57mm, teoretycznie czytając forum większość osób mówi, że lepiej 58mm i nie wiem czy zwracać na to uwagę.
Myślałem jeszcze nad ekspresami Ascasso  model Dream lub UNO, ewentualnie Rancilio Silva.
Chyba, że polecacie coś innego?
Skłaniam się w kierunku firmy Lelit ze względu na wygląd, ale nie jest to jedyny wyznacznik i chciałbym wybrać po prostu coś możliwie najlepszego w tych pieniądzach.
Oczywiście głównym wyznacznikiem pozostaje cena, więc im taniej tym lepiej.
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2024, 12:09:32 wysłana przez smiley34 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres kolbowy za około 1000zł
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Styczeń 2024, 12:53:26 »
Lelit Grace ma grupę 57mm, teoretycznie czytając forum większość osób mówi, że lepiej 58mm i nie wiem czy zwracać na to uwagę.
Tylko ze względu na większy wybór akcesorii, np sitek.
szukam ekspresy kolbowego używanego w cenie około 1000zł.
Używany, to tylko ze sprawdzonego źródła, np @kawosz17 może coś ma?
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2024, 12:59:33 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Ekspres kolbowy za około 1000zł
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Styczeń 2024, 13:09:48 »
szukam ekspresy kolbowego używanego w cenie około 1000zł.
Używany, to tylko ze sprawdzonego źródła, np @kawosz17 może coś ma?

Dlaczego tylko ze sprawdzonego źródła? Wiem, to pytanie źle brzmi, ale chciałbym żebyś rozwinął myśl.
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2024, 13:20:02 wysłana przez smiley34 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres kolbowy za około 1000zł
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Styczeń 2024, 13:12:34 »
Dlaczego tylko ze sprawdzonego źródła? Wiem, to pytanie źle brzmi, ale chciałbym żebyś rozwinął myśl.
Inaczej jest to loteria, bo albo będzie sprawny, albo będziesz naprawiał. Wystarczy, że ktoś lał twardą wodę.
》tertium non datur《

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Ekspres kolbowy za około 1000zł
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Styczeń 2024, 13:22:27 »
Dlaczego tylko ze sprawdzonego źródła? Wiem, to pytanie źle brzmi, ale chciałbym żebyś rozwinął myśl.
Inaczej jest to loteria, bo albo będzie sprawny, albo będziesz naprawiał. Wystarczy, że ktoś lał twardą wodę.
Ok, a czy mógłbyś doradzić czego w ogóle szukać? na które ekspresy warto zwrócić uwagę?

Offline Jenot Mężczyzna

  • Wiadomości: 54
  • Ekspres: Quick Mill Anita, Gaggia Classic, Flair 58
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, Pietro, Kinu Simplicity,
Odp: Ekspres kolbowy za około 1000zł
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Styczeń 2024, 13:23:34 »
Dopisałbym do listy Gaggia Classic. ZaPIDować i pić kawę.

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Ekspres kolbowy za około 1000zł
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Styczeń 2024, 13:40:40 »
Dopisałbym do listy Gaggia Classic. ZaPIDować i pić kawę.
Też mysłałem o Gaggia Classic, ale zapomniałem dopisać.
ogólnie chciałem się dowiedzieć który z tych "budżetowych" ekspresów jest najlepszy, lub chociaż na co zwrócić uwagę.
 

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres kolbowy za około 1000zł
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Styczeń 2024, 13:46:09 »
czy mógłbyś doradzić czego w ogóle szukać? na które ekspresy warto zwrócić uwagę?
Lelit to takie minimum. Dobrze by był z pidem.
》tertium non datur《

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Ekspres kolbowy za około 1000zł
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Styczeń 2024, 14:16:31 »
Dzień dobry :)
Coś akurat teraz składam, ale znacznie ponad budżet. @smiley34 odezwij się do mnie na priv, ustalimy co mam do remontu

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Ekspres kolbowy za około 1000zł
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Styczeń 2024, 14:26:16 »
czy mógłbyś doradzić czego w ogóle szukać? na które ekspresy warto zwrócić uwagę?
Lelit to takie minimum. Dobrze by był z pidem.
Oczywiście fajnie jakby PID był, ale nie uważam że jest  to coś nieodzownego, ma to być mój pierwszy ekspres.
Dlatego chciałbym się dowiedzieć jakie są podstawowe różnice między tymi ekspresami. Różnice które mają faktyczne znaczenie.

Offline ikpara

  • Wiadomości: 176
Odp: Ekspres kolbowy za około 1000zł
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Styczeń 2024, 14:59:41 »
na które ekspresy warto zwrócić uwagę?
Ja osobiście uważam, że w okolicach 1000pln można kupić używany dobry ekspres kolbowy entry level, dla mnie to:
1. ASCASO DREAM/BASIC/ARC/ może UNO - tylko wersje z termoblokiem;
2. Gaggia Classic pro var. III;
3. LELIT ANNA/ może GRACE;
4 Graef Pivalla.
Kolejność nie jest przypadkowa i wynika z mojej subiektywnej oceny, tj. jakości wykonania, prostoty serwisowania i dostępności części zamiennych. Pozycje 1-3: zwykle można przyjąć, że dobry stan zewnętrzny odpowiada dobrym "bebechom" (nie mylić z "dobrą" jakością "podbitego" zdjęcia, np. na OLX). Pozycja 4 to rzecz niepopularna w PL i można to kupić za bardzo atrakcyjną cenę w super stanie. Jednak polecam tylko warunkowo. Poz. 1-3 są na tyle proste, że człowiek ze średnim pojęciem technicznym i podstawowym zestawem narzędzi jest w stanie to sam naprawiać. I jeszcze jedno - zwykle ekspresy z Polski są w dużo lepszej kondycji (w większości są zadbane) niż kupowane w południowej Europie i UK lub kupowane od importerów second handów i handlarzy - to bez problemu można wyczytać z ogłoszeń.
I jeszcze jedno: w tej cenie na PID i grupę 58mm bym się nie nastawiał. Czy PID jest niezbędny to dyskusja o wyższości Świąt... nad innymi świętami, jak będzie taka zachcianka to można to za niewielkie pieniądze dołożyć, lub wymienić maszynę.
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2024, 15:42:50 wysłana przez ikpara »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres kolbowy za około 1000zł
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Styczeń 2024, 15:14:54 »
Oczywiście fajnie jakby PID był, ale nie uważam,  że jest  to coś nieodzownego, ma to być mój pierwszy ekspres.
Tym bardziej.
》tertium non datur《

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Ekspres kolbowy za około 1000zł
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Styczeń 2024, 15:46:38 »
na które ekspresy warto zwrócić uwagę?
Ja osobiście uważam, że w okolicach 1000pln można kupić używany dobry ekspres kolbowy entry level, dla mnie to:
1. ASCASO DREAM/BASIC/ARC/ może UNO - tylko wersje z termoblokiem;
2. Gaggia Classic pro var. III;
3. LELIT ANNA/ może GRACE;
4 Graef Pivalla.
Kolejność nie jest przypadkowa i wynika z mojej subiektywnej oceny, tj. jakości wykonania, prostoty serwisowania i dostępności części zamiennych. Pozycje 1-3: zwykle można przyjąć, że dobry stan zewnętrzny odpowiada dobrym "bebechom" (nie mylić z "dobrą" jakością "podbitego" zdjęcia, np. na OLX). Pozycja 4 to rzecz niepopularna w PL i można to kupić za bardzo atrakcyjną cenę w super stanie. Jednak polecam tylko warunkowo. Poz. 1-3 są na tyle proste, że człowiek ze średnim pojęciem technicznym i podstawowym zestawem narzędzi jest w stanie to sam naprawiać. I jeszcze jedno - zwykle ekspresy z Polski są w dużo lepszej kondycji (w większości są zadbane) niż kupowane w południowej Europie i UK lub kupowane od importerów second handów i handlarzy - to bez problemu można wyczytać z ogłoszeń.
I jeszcze jedno: w tej cenie na PID i grupę 58mm bym się nie nastawiał. Czy PID jest niezbędny to dyskusja o wyższości Świąt... nad innymi świętami, jak będzie taka zachcianka to można to za niewielkie pieniądze dołożyć, lub wymienić maszynę.
Dziękuję za odpowiedź,
a co z Rancilio Silvia?
Jeśli chodzi o Ascaso, to modele Dream oraz UNO rozumiem, ale czy Basic lub ARC nie odbiegają od pozostałych znacząco?

Offline ikpara

  • Wiadomości: 176
Odp: Ekspres kolbowy za około 1000zł
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Styczeń 2024, 16:06:04 »
Moim zdaniem Rancillo Silvia do 1000pln nie jest realna.
Z ASCASO jest lekko skomplikowana sytuacja jeśli chodzi o OPV - w standardzie ARC/BASIC nie mają, DREAM ma lub nie. O ile pamiętam do ASCASO był fabryczny KIT280 z zaworem OPV do zamontowania. Moim zdaniem OPV jest zdecydowanie przydatny, ale nie niezbędny. Dla mnie przewagą ASCASO jest termoblok w przypadku używek - jest on mniej wrażliwy na uszkodzenia związane z kamieniem. Poza tym patrząc na jakość montażu ASCASO jest lepsze od Włochów - to są takie szczególiki jak ułożenie kabli, uszczelek, zarobienie konektorów, itp.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi