Autor Wątek: Ascaso Basic - Tuning  (Przeczytany 5206 razy)

Offline sz9

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Wilfa Svart
Ascaso Basic - Tuning
« dnia: 12 Grudzień 2021, 13:28:45 »
Hej Kawosze.
Tuning Ascaso BasicOd kilku lat jestem posiadaczem Ascaso Basic.( zakup w 2018)

Chciałbym zrobić tuning ekspresu.
Zastanawiam się nad:
1. OPV z regulacją ciśnienia
2. montażem PID - regulacja/podgląd temperatury
3. montażem manometra
4. zamianą dyszy na parę na taką z 3 kanałami zamiast 1
5. Inne modyfikację które są wg Was możliwe  ::)  [emoji38]

Nie jestem ekspertem i chciałbym się dowiedzieć czy jest to w ogóle możliwe. Jeśli tak, to w jaki sposób mogę to wykonać, skąd wziąć odpowiednie części?

Jak sądzicie, czy powininem coś jeszcze uwzględnić podczas tuningu mojego Ascaso ? Może jakieś inne pryscznice, sitka..?  ;)

Załączam bebechu ekspresu, ponieważ nie wiem jak bardzo model się zmienił na przestrzeni lat.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Basic - Tuning
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Grudzień 2021, 15:17:16 »
Moim zdaniem należałoby poprzestać na ewentualnym dołożeniu OPV + zmiana obiegu zaworu 3D aby móc robić backflush.
Manometr kupić dokręcany na kolbę bo w środku nie ma na niego miejsca.

PID bym odpuścił ponieważ nie ma na niego miejsca i byłoby to dość kosztowne.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 150
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Ascaso Basic - Tuning
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Grudzień 2021, 11:40:28 »
Albo poczytaj, jakie fajne zmiany w swoim Arc wykonał swojego czasu @Krakus :) - świetne źródło inspiracji i praktycznie przetestowane modyfikacje tego najmniejszego ekspresu Ascaso.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Ascaso Basic - Tuning
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Grudzień 2021, 12:35:50 »
Jeszcze warto sobie zadać pytanie, czy te zmiany będą głównie do poprawy właściwości ekspresu, czy też dla zabawy/nauki.
Być może lepiej z ekonomicznego punktu wymienić ekspres na taki, który będzie posiadał to czego oczekujemy.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Basic - Tuning
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Grudzień 2021, 12:49:25 »
@Gmtb , @sz9
  • OPV i przełączenie zaworu 3D - must have. Prosta i fajna w skutkach zmiana.
  • Manometr - a po co? Użyjesz go raz do wyregulowania OPV, a potem to już tylko będziesz sobie potwierdzał za każdym razem, że wyregulowałeś dobrze :)
  • PID - ciekawy pomysł, ale:
    • Jak pisał Grzegorz, nie ma na niego miejsca - będziesz go musiał postawić gdzieś obok, albo jakoś przymocować do ekspresu.
    • Nie da Ci stabilności temperatury w trakcie ekstrakcji - wymaga to bardziej rozbudowanych rozwiązań
    • Do Ci natomiast mniej więcej jednakową temperaturę startu ekstrakcji
  • Inne sitka - możesz tylko zmienić sitko prysznica. Zmiana w dobrym kierunku, ale może wystarczyć blaszka zasłaniająca otwory wylotowe krążka dyspersyjnego. Wiele więcej nie zwojujesz, ze względu na mało popularną średnicę 57mm

czy te zmiany będą głównie do poprawy właściwości ekspresu, czy też dla zabawy/nauki.
Zdecydowanie poprawy działania ekspresu.

Offline sz9

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Wilfa Svart
Odp: Ascaso Basic - Tuning
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Grudzień 2021, 19:26:14 »
Dzięki wielkie za odpowiedź ! ;)

1. Czy mogę prosić o jakąś instrukcję jak zamontować OPV i przełączyć 3D ?
2. Dokładnie po to chciałem manometr aby wyregulować OPV.
3. PID - raczej do zabawy. Obudowę ekspresu bez problemu mógłbym sobie przerobić. Nie jestem mocno przywiązany do jej designu.
4. A po co zasłaniać otwory wylotowe krążka ?
    Raczej myślałem o wymianie prysznica, aby uzyskać równomierny przepływ wody i uniknąć chlapiącej wody w każdym kierunku  ;)
5. Pisząc o sitku, miałem na myśli koszyk (basket) na kawę. Może jakiś VST lub IMS. W moim przypadku , dopóki mam Wilfe jedyna opcja na sensowe espresso to taki z podwójnym dnem do zwiększenia ciśnienia ekstrakcji wewnątrz. Teraz taki mam tylko ten domyślny z Ascaso. ( po testach widzę że dopóki nie zmienię młynka nie ma sensu używać regularnego filtra z pojedynczym dnem przelotowym)

Czy wiecie może czy da radę wymienić dyszę speniacza na taką z trzema kanałami?


Przy okazji dzisiaj zauważyłem, że chyba mój ekspres ma problem z temperaturą wody.
Zmierzyłem temp. na wyjściu - różnymi termometrami - wynosi między 74-78 oC.
Uważam że to zdecydowanie za niska temp., ale może się mylę. Ciężko było złapać termometrem strumyk wody, który w powietrzu się wychładzał.

Wiecie z czym może być problem o ile takowy występuje ?  ;)
« Ostatnia zmiana: 19 Grudzień 2021, 22:02:59 wysłana przez ranGo »

Online siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ascaso Basic - Tuning
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Grudzień 2021, 08:51:02 »
Dopóki nie zmienisz młynka - ta cała zabawa nie ma sensu. Zamiast pchać kasę w przeróbki ekspresu zdecydowanie lepiej będzie zmienić młynek. Efekt nieporównywalnie lepszy...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Basic - Tuning
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Grudzień 2021, 09:58:17 »
Wiecie z czym może być problem o ile takowy występuje ? 

Nie występuje. Temperatura przy całkiem swobodnym wypływie wody jest prawidłowa. Jeśli chcesz zmierzyć temperaturę ekstrakcji kawy to zrób to termoparą podczas prawidłowej ekstrakcji na ciastku kawowym w zapiętej kolbie. W ostateczności zmierz temperaturę termoparą w wylewce podczas wypływu kawy - ale też podczas prawidłowej ekstrakcji kawy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline piontec

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Ascaso dream
  • Młynek: Ascaso i-mini 2
Odp: Ascaso Basic - Tuning
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Maj 2022, 20:49:31 »
Cześć ! Mam Ascaso Dream, ale z tego co czytałem, to w środku to to samo co Basic. Próbuję poprawić jakość swojego espresso - w tej chwili z małego sitka, przy ok. 8g kawy i wyciagnięciu z tego ~20g espresso w ~25 s. smak nadal zostawia wiele do życzenia. Gdzie mogę doczytać, jak dokładaliście OPV do swoich ekspresów? I - bardziej lamersko - jak sprawdzić, czy mój Dream go ma (z tego, co czytałem, to mają go tylko nowe modele, a mój ma na pewno > 5 lat). Przejrzałem chyba wszystkie posty kolegi Krakus z jego Arc++ i nie znalazłem info jak podejść do tematu przerobienia na OPV i zawór 3D. Może nie umiem szukać, a może ktos będzie miły i podeśle linki do informacji jak zacząć, co trzeba i co warto zmienić w moim dreamie? Z góry dzięki :)
« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2022, 07:00:00 wysłana przez ranGo »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ascaso Basic - Tuning
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Maj 2022, 09:12:49 »
Próbuję poprawić jakość swojego espresso - w tej chwili z małego sitka, przy ok. 8g kawy i wyciagnięciu z tego ~20g espresso w ~25 s. Smak nadal zostawia wiele do życzenia
Odpuść sobie te pojedyncze sitko, chyba że jest to VST 7g i posiadasz dedykowany tamper z funnelem, wtedy można osiągnąć zadawalające efekty w filiżance.
》tertium non datur《

Dawid1144

  • Gość
Odp: Ascaso Basic - Tuning
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Maj 2022, 09:37:34 »
Próbuję poprawić jakość swojego espresso - w tej chwili z małego sitka, przy ok. 8g kawy i wyciagnięciu z tego ~20g espresso w ~25 s. Smak nadal zostawia wiele do życzenia
Odpuść sobie te pojedyncze sitko, chyba że jest to VST 7g i posiadasz dedykowany tamper z funnelem, wtedy można osiągnąć zadawalające efekty w filiżance.


Ja prawie od razu odpuściłem pojedyncze sitko. Kupiłem fajne sitko precyzyjne od Janusza, podwójne i cały czas na nim działam. Z pojedynczym bywa różnie.

Offline piontec

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Ascaso dream
  • Młynek: Ascaso i-mini 2
Odp: Ascaso Basic - Tuning
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Maj 2022, 11:52:49 »
Problem mam taki, że kiedy próbuję zrobić "Normalne espresso" - powiedzmy z ok ~10 g kawy w sitku podwójnym, to efekt końcowy jest żałosny: kawa "rozpuszcza" się w sitku, po wypięciu kolby jest tam totalne błoto, które mogę sobie wylać - nic, co by przypominało ciastko. A nie chcę zawsze pić podwójnego, z ubitego pod prysznic podwójnego sitka (czyli ok. 18 g kawy).
Jakie sitko wobec tego radzicie? I co z tym OPV - jest to warte "świeczki"?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ascaso Basic - Tuning
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Maj 2022, 12:18:28 »
Od:
Normalne espresso" - powiedzmy z ok ~10 g w sitku podwójnym
do:
A nie chcę zawsze pić podwójnego, z ubitego pod prysznic podwójnego sitka (czyli ok. 18 g kawy).
to za duży rozstrzał.
« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2022, 13:02:21 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Basic - Tuning
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Maj 2022, 13:53:08 »
Zdejmij pokrywę ekspresu (dwie śruby po obu stronach grupy kawowej) i podeślij zdjęcie wnętrza. Zawór trójdrożny to masz na pewno. Mają go wszystkie ekspresy z termoblokami. Zawór OPV niekoniecznie.
Nie rób kawy z podwójnego sitka z 10 g. Zawsze będzie błotko. To nie ma nic wspólnego z "normalnym espresso".
Jakiego młynka używasz do tego ekspresu ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline piontec

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Ascaso dream
  • Młynek: Ascaso i-mini 2
Odp: Ascaso Basic - Tuning
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Maj 2022, 15:21:53 »
Co do młynka - i-mini 2, z kompletu z ekspresem.
Fotka poniżej.
ascaso dream1.jpg
« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2022, 21:23:46 wysłana przez piontec »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi